Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2015., 22:48   #1
Kupnja auta na operativni leasing - mišljenje

Ako netko zna, bio bih zahvalan na odgovoru.
Kod kupnje auta na operativni leasing, uz ostatak vrijednosti od npr. 20%, ima li šanse da budete izigrani i na kraju otplate ne možete doći do vlasništva na vozilu kao privatna osoba?
Naime, kod operativnog leasinga nakon otplate zadnje rate auto ostaje u vlasništvu leasinga. Ako je npr ostatak vrijednosti 20.000 kn, a auto realno na tržištu vrijedi 50.000 kn, može li se dogoditi da vam ga leasing kuća ne želi prodati po ostatku vrijednosti, nego da traži punu tržišnu cijenu?
-gdp- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 06:58   #2
Ne brini, zato se i ugovara ostatak vrijednosti.

Ja sam do sada uvijek otkupio vozilo po onoj cijeni koja je definirana u ugovoru o leasingu.

Nisam još čuo za slučaj da leasing kuća prilikom otkupa vozila od korisnika leasinga radi procjenu i povisuje otkupnu cijenu.

Kada bi to radili mislim da bi ta leasing kuća vrlo brzo mogla staviti ključ u bravu.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 08:45   #3
hm, ja tu vidim 2 potencijalna problema:

1) čim je leasing vlasnik, može raditi što hoće. npr. ne mora prodati po ostatku vrijednosti tebi, nego kome želi (npr nekom svom). jer nigdje ugovorom nije definirano kome će se prodati. a vjerovati leasingu na riječ da će ti prodati auto za 5 godina nije baš preugodan osjećaj

2) nakon isteka leasinga, kod otkupa, plaća se i PDV. Državi nije svejedno koćeš li platiti PDV na 20.000 kn (koliko je npr ostatak vrijednosti), ili na npr. 100.000kn koliko je stvarna tržišna vrijednost u tom trenutku.

uglavnom, znate li postoji li igdje u ugovoru neki osigurač da leasing ne može raditi što hoće, npr da klijent ima pravo odrediti kome će se prodati, da će to biti po ostatku vrijednosti i sl.?
-gdp- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 09:16   #4
Razumijem je tebe i tvoje dileme, ali kao što sam rekao, leasing kuće to odrađuju automatizmom i ukoliko korisnik leasinga želi otkupiti vozilo, jednostavno se koristi ugovoreni ostatak vrijednosti i slučaj završen.

Velim, kada bi se za neku leasing kuću pročulo da radi ovo što ti navodiš, mogli bi slobodno zatvoriti biznis jer nitko kod njih nebi uzimao vozila.

Prema mojem iskustvu, nemaš brige.

A što se tiče države, ona u ovom slučaju ne može utjecati na otkupnu cijenu jer je to ugovorni odnos između 2 poslovna subjekta. Ovdje je sve čisto i legalno. Čak i previše, PDV je plaćen u početku na novo vozilo i plaća se još i na kraju kod otkupa...država i više nego zadovoljna.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 10:05   #5
Smisao operativnog leasinga nije otkup auta na kraju ugovora. Ako želiš auto koji uzimaš na leasing - ugovori financijski leasing.
Uostalom, ma koliko apsurdno zvuči, u zadnje vrijeme su uvjeti financijskog leasinga povoljniji čak i za firme
frenchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 10:36   #6
Financijski lizing za fizičke osobe vrlo je sličan kreditu. Razlika je u tome što auto glasi na leasing kuću i moraš imati kasko cijelo vrijeme leasinga. Prednost je što možeš regati auto na npr. Daruvarske tablice. Prednost je, obično, i niža kamata i manji troškovi obrade leasinga u odnosu na kredit banke. Ako ti kasko nije problem (meni osobno nije jer bi ga tako i tako plaćao) financijski leasing u odnosu na kredit izgleda OK.
tomislav10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 10:47   #7
pa auto krediti sada imaju 6.5% (cca) kamate.. do 7 godina... konkretno u zagrebackoj imas 4 modela.. sto načina osiguranja.. sve možeš dogovoriti.. a iznos koliko sam shvatio rate može biti toliki sve dok ti ostaje na isplatnoj listi 2000kn (računajući i sve ostale trajne naloge, odnosno kredite).. odobrenje u roku 2-4dana i to je to...

na 72tisuce kuna, 7 godina rata je 1050kn.. odnosno cca 90.000kn vraćaš... 18tisuca kuna na 7godina su nikakvi novci sto se kamata tiće...
-kredit je u kunama, s fixnom kamatnom stopom..
(slicnu ponudu ima i splitska banka), od papira ovjereni papiri u firmi, 3 isplatne liste...

prije samo godinu dana... na iznos od 250tisuca kuna, na 10godina, gotovinski kredit vraćalo se 320+tisuca kuna...


peugeot na nove automobile (konkretno 308) financira uz 3 i nesto sitno kamate, ugovoriš kod njih servisiranje sljedećih 5 godina (sve uračunaju u cijenu vozila), uzmeš kredit na 5 godina.... tih pet godina samo tenkiraš..
__________________
od jucer do danas
ma3x is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 09:29   #8
18000 kn je itekako puno novaca. 180kn nije puno novaca. Ali eto, uvjeti su kakvi jesu. Ova akcija od peugeota mi se čini dosta dobra. EKS je malo viši, ali opet ok.
Danny Z. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 09:45   #9
Ne laprdaj, na 7 godima kamata 18000 kuna ili cca 200 kuna mjesečno. A šta bi ti?
__________________
Joj što volim ovaj režim, svi rade a ja ležim!
igor999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 10:07   #10
Pazi malo na riječnik. Jel ti znaš kakve su kamate vani?
Danny Z. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 10:20   #11
onda idi pa se zaduzuj vani ako bas zelis.. ja kazem da je tu trenutno to jako povoljno s obzirom na konkurenciju..a sto se lizinga tice izracunaj ti koliko ces sve skupa potrosit na obvezne servise (moras zbog lizinga), ratu lizinga i na kraju ostatak vrijednosti ako ga mislis otkupiti... lizing uzimaju firme koje ne planiraju otkupiti vozilo vec voziti 3-5 godina i zamjeniti za novo vozilo
__________________
od jucer do danas
ma3x is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 10:29   #12
Quote:
ma3x kaže: Pogledaj post
onda idi pa se zaduzuj vani ako bas zelis.. ja kazem da je tu trenutno to jako povoljno s obzirom na konkurenciju..a sto se lizinga tice izracunaj ti koliko ces sve skupa potrosit na obvezne servise (moras zbog lizinga), ratu lizinga i na kraju ostatak vrijednosti ako ga mislis otkupiti... lizing uzimaju firme koje ne planiraju otkupiti vozilo vec voziti 3-5 godina i zamjeniti za novo vozilo
Netočno forumski kolega, netočno.
To da ne misle otkupiti vozilo vrijedi samo za državne firme, INU, i slično...

Svaka privatna firma uvijek otkupljuje vozilo, čak iako ga misli dalje prodati i uzeti novo vozilo na leasing iz jednostavnog razloga jer je tržišna vrijednost vozila uvijek veća od ostatka vrijednosti koja se plaća leasing kući.
A to svaki direktor (ili vlasnik firme) zna...i baš se ne razbacije sa svojim novcem olako.

A drugi razlog zašto gotovo uvijek firme uzimaju aute na leasing je taj što za taj "najam" dobiju svaki mjesec R1 račun, pa i za servise naravno...a to su stavke koje se u poslovnim knigama u 70% iznosu otpisuju kao troškovi poslovanja.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 11:18   #13
nisam bas upoznat s lizingom al jel ima tko konkretan primjer koliko je ostatak vrijednosti? znam da je nekad bio izmedju 30 i 40% na 5 godina...
znaci auto od 150tisuca kuna, nakon 5 godina i nekih 150tisuca njima vrijedi 50-55tisuca kuna... a to je poprilicno optimisticna cijena... ako je 20% onda shvacam ..
__________________
od jucer do danas
ma3x is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 11:37   #14
Ostatak vrijednosti možeš i dogovoriti. Meni je za 5g i 100.000km ponuda išla između 33 i 36%.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 11:55   #15
Ostatak vrijednosti kao i iznos jamčevine, pologa, dogovaraš sa leasing kućom i on je individualan.

Konkretno, kod mene je dogovoren polog od 20%, godišnja kilometraža od 35 000 km, te ostatak vrijednosti od 19%....na 5 godina.

Na prijašnjem autu sam imao polog od 25%, godišnju kilometražu od 25 000 km, te ostatak vrijednosti od 20%...isto na 5 godina.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 12:14   #16
Quote:
danijel983 kaže: Pogledaj post
Pazi malo na riječnik. Jel ti znaš kakve su kamate vani?
Vani je sve divno i bajno, ajd požuri se neće još dugo...

A šta bi ti da ti netko da 10 soma eura na 7 godina i da mu daš za "kavicu"?
__________________
Joj što volim ovaj režim, svi rade a ja ležim!
igor999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 12:40   #17
Quote:
MLADJO kaže: Pogledaj post
Netočno forumski kolega, netočno.
To da ne misle otkupiti vozilo vrijedi samo za državne firme, INU, i slično...

Svaka privatna firma uvijek otkupljuje vozilo, čak iako ga misli dalje prodati i uzeti novo vozilo na leasing iz jednostavnog razloga jer je tržišna vrijednost vozila uvijek veća od ostatka vrijednosti koja se plaća leasing kući.
A to svaki direktor (ili vlasnik firme) zna...i baš se ne razbacije sa svojim novcem olako.

A drugi razlog zašto gotovo uvijek firme uzimaju aute na leasing je taj što za taj "najam" dobiju svaki mjesec R1 račun, pa i za servise naravno...a to su stavke koje se u poslovnim knigama u 70% iznosu otpisuju kao troškovi poslovanja.
Ovo i nije baš tako lako izvedivo... Naime, ako se radi o operativnom leasingu, tvrtka - korisnik leasinga ne može otkupiti vozilo, već vozilo može otkupiti treća pravna ili fizička osoba. U slučajevima koje ti navodiš, vlasnik tvrtke onda obično ima drugu tvrtku koja radi otkup vozila, pa preprodaje radnicima ili slično... No onda krajnji kupac plaća PDV na prodajnu cijenu vozila koje obično i nije toliko isplativo otkupiti, pogotovo ako gazda pri tom želi još dodatno zaraditi.
MRCINA2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 12:58   #18
Nikakav problem nije.
Vozilo u ovom slučaju može otkupiti samo fizička osoba.
Dakle, konkretno (a znam o čemu govorim) prije isteka leasinga se oglasi prodaja vozila i budući kupac (fizička osoba) direktno dobije fakturu od leasing kuće na svoje ime...

A ukoliko se baš želi vozilo i dalje zadržati da glasi na firmu, postoje firme koje se bave prodajom (koje leasing kuće nude korisniku leasinga) koje formalno-pravno otkupe auto od leasinga i prodaju ga nazad korisniku leasinga. Uglavnom samo odrade papirologiju...koliko sam informiran uz naknadu od 2000 kn.

Svi to i tako rade.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 13:12   #19
Sam sam korisnik financijskog leasinga....i situacija je bila da mi je uz isto učešće bila ista rata kredita na 7 godina i leasinga na 6 godina....tako da je normalno pala odluka na leasing.

Ko što je spomenuto,financijski leasing s ostatkom vrijednosti,koji sam ja uzeo,je jako sličan kreditu.

Dakle dao sam 20% u startu i prvu ratu......u narednih 6 godina ili 72 rate odplačujem .....s tim da zadnja rata opet dolazi 20%......cijeli izračun je na papiru,nemoguće je mijenjat zadnju ratu....jedino ovisno o tečaju.....

I sa zadnjom ratom postajem vlasnik.....


jednostavnije ne može bit
Marcoone is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 13:15   #20
Sve štima što si naveo, samo ti hoću reći da ne otkupljuju sve tvrtke vozila, pogotovo ako se radi o manjim automobilima gdje su ostaci vrijednosti u odnosu na tržišnu vrijednost veći za par tisuća kuna. Dosta toga ovisi i o otkupnoj vrijednosti koja se definira ugovorom. Ako je niža otkupna vrijednost, onda je automobil prilika za krajnjeg kupca, ali takva opcija gazdi nije povoljna budući da mu je viša rata leasinga, zato se dosta često biraju ponude kod kojih je otkupna vrijednost viša... (barem sam ja kod ugovaranja u svojoj bivšoj tvrtki na to pazio). Pa je npr. Peugeot imao otkupnu vrijednost 37% nakon 3 godine ili 140.000km. Na 3008-cama se moglo zaraditi možda nekih 10ak tisuća kuna, ali na manjim autima, tipa 206+ si možda mogao zaradit možda 2000kn. I postoji još jedan problem, pogotovo kad se radi o velikim flotama. Potrebno je definirati sa prodajnim predstavnikom otkup vozila, jer teško da će itko otkupiti vozila koja su u lošijem stanju, a tebi prepustiti ona koja su u dobrom stanju. Tada obično ili uzimaš sve ili ne uzimaš ništa...
MRCINA2102 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:33.