Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2018., 15:36   #6561
Quote:
waque kaže: Pogledaj post
Jedino sto ce ti pravo pomoci je (relativno) novi medikamend cosentyx
Ali cjena je previsoka... oko 2200-3000 eura 2 inekcije (treba ti 8 prve 4 jednom sedmicno,druge 4 jednom mjesecno). Razvijene su u Japanu (prva zemlja koja ih je odobrila) i to su jedini pravi pravcati mediamenti.Djeluju na gen IL-17 i direktno napadaju uzrok boleseti,sve ostalo je vise-manje lijecenje samih posljedica,ali druga strana maca je da smanjuju imunitet,imas oko 12% sansu za infekciju respiratornog sistema

Od `jeftinih` metoda najbolje ce ti pomoci pravo suncanje,ali prvo se namazes kremom beloderm (omekani kozu) onda suncanje dok ne dobijes opekotine drugog stepena,onda ces primjetiti da to nisu pravi plikovi,vec nesto kao zaglavljen znoj...Uglavnom nakom 10ak dana brutalne terapije na mjestu gde je bila psorijaza bit ce novi sloj koze (zdrav) izgledat ce kao neosuncani dio tijela.
Samo suncanje bez beloderma ili nekih drugih kortikosteroida smanjuje efikasnost oko 80-90%
Suncanje bez opekotina (prvo nastaju na ramenima i mjestima gde beloderm omekani kozu) isto je neefikasno

Medjutim taj nacin moze dovesti i do raka koze,kad sve saberes nema napretka bez maca sa 2 ostrice

pa s obzirom na to da sad trenutno u SZ hrvatskoj di sad boravim nije baš nešto pretjerano pogodno vrijeme za sunčanje i ne čini se izglednim previše da bude uskoro a solarij mi je skup zato pitam dal hzzo pokriva fototerapiju i pod kojim uvjetima .
A što se tiče ovog stvarnog lijeka. kolko sam primjetio dosta njih ( da ima i drugih , nije ovo jedini?) djeluje na način supresije imunološkog sustava i s tim dolaze dodatne komplikacije uz ostale potencijalne. pa mi se to čini kao nešto što bi radije izbjegao ako mogtu.
A i beloderm mi se čini da mi škodi dok ga previše upotrebljavam na prevelikoj površini ( primjećujem nuspojave navedene u uputi ) tako da ga stvarno ne mogu konstantno koristiti ( prema uputi ne duže od dva tjedna. )
PS: bonus pitanje: Pokriva li HZZO liječenje navedenim cosentyx-om ili nečim sličnim možda ( Humira možda kolko sam se informirao isto djeluje na imunološki sustav il tak nešto slično)
?
Dal trebam humantiarnu akciju po novinama da skupim pare za liječenje .
PS2: opet kažeš ovo je jedini lijek al opet ne izliječi nego isto tako privremeno i terapiju treba ponavljati dok ne postane neefikasna il previše nuspojava pretpostavljam?

PS3: ova kombinacija bleoderma i sunčanja mi se nikako ne sviđa . ako već nešto da poveća efikasnost onda pretpostavljam da bi bila terapija PUVA ( psolaren + uva fototerapija)
eksplicitno je kontraindicirano kombiniranje beloderma i sunca.
pizzamajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 22:50   #6562
Ne treba ti solarijum,mozes na ebay naci lampu 404-445 nM (nanometara plavo sunce) za oko 30-50$
Beloderm radi kao droga (i jeste tako kvalifikovan na olimpijskim igrama) je kortikosteroid klase 3 (betametazon aktivni sastojak) i za razliku od klase 1 (hidro_kortizon) nije prirodni,nego sinteticki funkcija mu je slicna dopingu zato i preporucuju 2-3 sedmice,to je inace limit koliko vremena treba tijelu da se `navuce` na to
Moze biti i gore probaj klasu 4 (clobetasol) jos jace djeluje,ali kad prestanes jos jace se siri
Pojednostavljeno to je kao suzbijanje poplave vrecom pijeska,a svi znamo da pijesak propusta vodu

ps1 Mislim da ne pokriva cjena mu je 8421kn
https://mediately.co/hr/drugs/Oj2Ssg...noj-brizgalici
Humira,stelara,cyclosporin, i slicni su isto skupi i ne djeluju direktno na uzrok,nego pokusavaju pokidati neku lancanu reakciju (komplikovano je objasnit) ,ako ides tim putem imas u BiH methotrexate za 31km (oko 120kn) neke apoteke daju i bez recepta to je najefikasnije (za male pare)
Mislim da su neki od tih na listi,ali doktori oklevaju dok sve ostalo ne isprobaju,normalnim putem ces jako tesko doci,sputavat cete uvijek i uvijek ce nabijatiti ti na nos nus pojave
Note: za humiru i stelaru ima na yt kod nekih ljudi pomogne,ALI nuspojave (iako mali broj ljudi i kasnije pocinje) su strasne dobiju stopu preko 95% moguce da otkace jos neki kotacic sto je kritican,mislim da ima upozorenje tipa nedovoljno ispitano
PS2 Cosentyx je krajem prosle godine prosao i fazu 3 ispitivanja (zadnju fazu testova i provjera) on nikad nece biti neefikasan gen/protein IL-17A je taj koji salje impuls za prekomjerno razmnozavanje stanica koze,na youtube ljudi tvrde da dugo djeluje (gen je ipak gen uvijek ce gurati u tom smjeru do kraja svijeta i vremena)
Medjutim to stoji da je pokazao najvecu efikasnost uz najmanje nuspojava (vezano za samu psorijazu tu nema nuspojava za razliku od ostalih imunosupresiva)

PS 3 Nije ni predvidjeno da ti se svidja,svi medikamenti se svode na to da ti ubijas svoj imuni sistem,klinicki govoreci mi smo jako zdravi imamo pojacan imuni sistem na astmu i fungi (gljivice) psorijaza je samo druga ostrica maca
Sto se psoralena tice,to ne znam bi li ga i nazvao medikamentom,njegova funkcija je da pojaca osjetljivost koze na UV zrake to je neki polufabrikat gde UVA je drugi dio jednacine (UVA zraci djeluju na vec osjetljivu kozu,mogao bi i to nazvati receptom za rak koze)
Medjutim klinicki gledano to djeluje,i to je to u srednjem vijeku su vjerovali u zivu i pustanje krvi kao metodu lijecenja tad su isto vjerovali u to

U krajnjoj liniji klinicki gledano mi smo jako zdravi,samo sto to ruzno izgleda,a lijek se svodi na svjesno pucanje kortiko_steroidima koji rade kao i steroidi nekom bilderu sto nas svrstava i kategoriju narkomana (i ne mozes na olimpijadu takav) ili svjesno gutanje/inekcija sistemskih medikamenata (imunosupresori) gde npr od methotrexat imas osjecat da ti se krv betonira (djeluje i na artritis takodje) ili kidas neku lancanu reakciju gde dio rezultata je klinicno poboljsanje,uz nedovoljno ispitane druge posledice ili u slucaju cosentyx.a 12% rizik infekcije gornjeg dijela respiratornog sistema

Sto se beloderma tice ja sam bio u Dubai.u suncanje 6 dana od 9.00-18.00 uz prethodno mazanje belodermom (omekani kozu da brze izgori) rezultat je teske opekotine od drugog dana,zrak suv ne znojis se previse (takodje vazno) nakon prolaska plikova oko 80% sam bio bolje nakon 10 dana koza ostane bijela kao da je neosuncana to je do dan danas najefikasniji metod meni poznat (ne savjetujem i drugima isto samo govorim svoje iskustvo)
Note:gotovo sve opekotine su na mjestima gde namazem kremom
waque is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 22:46   #6563
Lightbulb

Pozdrav svima, imam psorijazu preko 15 godina i tek sam je prije 6 mjeseci uspio staviti pod kontrolu zahvaljujući Naftalan kremi(bez uree) i ulju. Kremu namažem svako jutro čim se dignem, ulje nakon tuširanja. Imao sam psorijazu na obje ruke, noge, po leđima posebice iznad stražnjice i po čitavom vlasištu. Psorijaza se povukla u potpunosti na svim mjestima osim na vlasištu gdje je ima samo djelomično sad zimi, ljeti vjerujem da će se i tu povući.
violine is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 23:20   #6564
Quote:
violine kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, imam psorijazu preko 15 godina i tek sam je prije 6 mjeseci uspio staviti pod kontrolu zahvaljujući Naftalan kremi(bez uree) i ulju. Kremu namažem svako jutro čim se dignem, ulje nakon tuširanja. Imao sam psorijazu na obje ruke, noge, po leđima posebice iznad stražnjice i po čitavom vlasištu. Psorijaza se povukla u potpunosti na svim mjestima osim na vlasištu gdje je ima samo djelomično sad zimi, ljeti vjerujem da će se i tu povući.
Dali krema još uvijek ima miris nafte ili su ga uspjeli sakriti?
Koliko dugo ti je trebalo da se povuče sve?
Hvala
dalmatinac28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 00:31   #6565
Quote:
dalmatinac28 kaže: Pogledaj post
Dali krema još uvijek ima miris nafte ili su ga uspjeli sakriti?
Koliko dugo ti je trebalo da se povuče sve?
Hvala
ima da, lagani miris nafte al ga nitko ne primijećuje osim nas samih. Trebalo mi je ugrubo 3 mjeseca redovitog mazanja. Kreme i ulja ima dosta u pakiranju tako da kad se jednom psorijaza povuče, jednostavnije ju je držat pod kontrolom a i financijski je prihvatljivo.
violine is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 11:55   #6566
Quote:
waque kaže: Pogledaj post
Jedino sto ce ti pravo pomoci je (relativno) novi medikamend cosentyx
.Djeluju na gen IL-17 i direktno napadaju uzrok boleseti,sve ostalo je vise-manje lijecenje samih posljedica,ali druga strana maca je da smanjuju imunitet,imas oko 12% sansu za infekciju respiratornog sistema
https://en.wikipedia.org/wiki/Secukinumab
dakle ne djeluje na gen il17 nego protein koji taj gen kodira pa nije ustvari genska terapija nego djeluje na imunološki sustav na način da ga supresira vežući se na https://en.wikipedia.org/wiki/IL17A slično nekim ostalim lijekovima potiskuje imunološki sustav pa onda ne vidim po čemu bi ovo bio "pravi" lijek a i terapiju je potrebno konstantno provoditi i da bi se održalo poboljšanje. nuspojave naravno slabiji imunološki sustav i rizici s tim povezani.
pizzamajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 22:06   #6567
za cosentyx nisu registrovane `breaking point` nuspojave tj da nakon nekog vremena dodje do `povratne sprege` kad stopa inficiranosti predje **** (ima u videu)
to je registrovano na humiri i stelari,ali naravno samo manji broj,ja licno to pripisujem drugacijem pristupu npr humira napada tnf-a to je direktno povezano sa stanivanjem koze (ima neka bolest dijametralno suprotna od nase,kad ljudima koza se istanji i puca)

https://www.youtube.com/watch?v=FZWk2wtRHtk
https://www.youtube.com/watch?v=V2s2jwpmwUA

Cinjenica je da mnogo toga ne razumjemo tu su faktori tnf-a (tumor nekrosis faktor alfa),IL-17A,IL-12B,IL-23R,T-celije i jos mnogo toga sto samo malo ljudi razumije,evo npr simulacije IL17-A

https://www.youtube.com/watch?v=aYNgLQNpA6E
waque is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 17:33   #6568
Pozdrav svima.
Kako su vam dijagnosticirali psorijazu? Znam da postoji biopsija kojom se može utvrditi da je psorijaza, osim toga? Moj problem je da ja imam tri različite dijagnoze od tri različita dermatologa, a htjela bih znati sigurno što je. I da li možete preporučiti nekog dobrog dermatologa, Rijeka ili Zagreb?
Hvala.
Suzana B is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 19:14   #6569
Quote:
Suzana B kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Kako su vam dijagnosticirali psorijazu? Znam da postoji biopsija kojom se može utvrditi da je psorijaza, osim toga? Moj problem je da ja imam tri različite dijagnoze od tri različita dermatologa, a htjela bih znati sigurno što je. I da li možete preporučiti nekog dobrog dermatologa, Rijeka ili Zagreb?
Hvala.
Pa u rijeci ti je centar za psorijazu pri rijeckoj bolnici
dalmatinac28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 19:25   #6570
Quote:
dalmatinac28 kaže: Pogledaj post
Pa u rijeci ti je centar za psorijazu pri rijeckoj bolnici
Nisam znala, hvala.
Suzana B is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 19:39   #6571
Ja ću probati sa ovom kremom. Navodno je jako dobra kod psorijaze. Javim mišljenje za par mjeseci, (toliko bi navodno trebalo mazati za neke rezultate).

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 02:30   #6572
Nije me dugo bilo na forumu, mislim da sam napokon našao uzrok problema a nadam se i rješenje- problem je bio u pogrešnom disanju uzrokovanom stresom. Osim problema sa kožom imam i probleme s probavom (gastritis, refluks kiseline). Ako nekog zanima može pogledati moje stare postove a preporučio bi i da pogledate na netu o stimulaciji Vagus živca.
Prilažem link: https://www.youtube.com/watch?v=z1ewAE8MwqM ;koji solidno objašnjava sve o tome a ima ih još pa istražite ako mislite da bi to mogao biti slučaj i kod vas.
Naglasio bi da je ključno pravilno disanje ( znači lagano duboko iz trbuha- s posebnim naglaskom na izdisaj)
Sretno!
ćelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 11:00   #6573
Evo jučer sam počela sa mazanjem Kartalin kremom. Javim čim vidim prve rezultate bilo dobre bilo loše. Krema u Beogradu košta oko 25€.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 17:55   #6574
Quote:
zrixy kaže: Pogledaj post
Evo jučer sam počela sa mazanjem Kartalin kremom. Javim čim vidim prve rezultate bilo dobre bilo loše. Krema u Beogradu košta oko 25€.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
Javi svakako, ja sam isto kupila neku kremu na biljnoj bazi organik pa vi probati.
almonda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 18:28   #6575
Quote:
almonda kaže: Pogledaj post
Javi svakako, ja sam isto kupila neku kremu na biljnoj bazi organik pa vi probati.
Nakon 6 dana mazanja mogu reći da mi se oboljela mjesta ne perutaju, nema mrtvih stanica kože koje otpadaju pa mi sve bude bijelo. I manje svrbi. Za sada je to to. Piše da liječenje traje najmanje 4 mjeseca pa ćemo vidjeti kaj bude po isteku ta 4 mjeseca.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 17:03   #6576
Evo ovako. Nakon 9 dana mazanja Kartalin kremom mogu reći da se poboljšanje definitivno vidi. A ono se očituje u glatkoj koži koja se ne peruta i koja puno, puno manje svrbi. Gotovo uopće se više ne svrbim. A ujutro kad se probudim plahta mi nije bijela od otpale stare kože. Kao što znamo za psorijazu nema lijeka ali ovo je veliko poboljšanje u samo 9 dana. Nastavljam dalje i ostavljam vam fotku svog lakta da vidite. Obzirom da je fotkano mobitelom i uključenim flešom, izgleda crvenije nego što zapravo jest.
P.S. evo dodala sam i drugi fotku koja je fotkana na danjem svijetlu.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 17:18   #6577
Quote:
Leni_Ri kaže: Pogledaj post
ovo sto spomenuto u par postova iznad je stvarno odlicna krema doduse ima intezivan miris no covjek se brzo navikne

KARTALIN

https://www.ebay.com/itm/KARTALIN-BO...wAAOSwz7JZgGl1
Ne radi link.

Ima li te kreme negdje kod nas za kupiti???
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 17:38   #6578
Ima ju kupiti kod nas ali košta oko 300kn. U BG košta oko 2800 din (oko 23€), što je oko 180kn. Ja sam ju nabavila iz BG. Googlajte Kartalin krema i izbaciti će vam gdje je kod nas ima za kupiti.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 20:16   #6579
Quote:
oulu kaže: Pogledaj post
Mislim da white moon samo tako tepa psorijazi
Ima li iko medju vama psorijazu na prstima i noktima od noga i kako tretirate
almonda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 19:16   #6580
Smile

Pozdrav svima! Ja imam malo blazi oblik psorijaze koja je krenula od noktiju pa na tjeme i laktove, imam po jednu fleku na ledjima i lijevoj nozi...najkriticnije mi je tjeme koje je dodatno podivljalo lani i toliko me cesalo da sam ocajna jedan dan otisla u ljekarnu i molila gospodju koja tu radi da mi da bilo sto da mi se malo smiri jer mi vise nisu reagirali kortik. Gospodja me pozvala za strane i kaze pokusajte koristiti kurkumu, ona ima jako protupalno djelovanje a psorijaza je upalni proces. Kaze svaki dan uzimajte 2 grama kurkume i dodajte 5 posto papra i to pomijesajte sa uljem i pojedite..kaze trebat ce dugo ali pomoci ce vam. Ja sam to pokusala, ali problem je taj sto ja ne podnosim kurkumu i uzasno mi smeta zeludcu i jednostavno je nisam mogla jesti..
Negdje pred kraj ljeta 2017. Teta kupi sebi u ljekarni curcumin forte (Almagea),koji nije uzimala i kaze meni uzmi ti pa pij mozda ti pomogne za psorijazu. Pila sam bez prestanka 3 mjeseca otprilike i nestala mi je psorijaza na nozi, laktovima i ledjima i nokti su mi se popravili i tjeme isto iako jos ima po tjemenu, ali racunam da mozda trwba malo duze vremena jer je dosta zahvaceno..prestanem uzimati taj curcumin od almagea i uzmem neku drugu u ljekarni jer mi je gospodja predlozila tu tvrdeci da je bolja i nakon mejwec i pol opet mi se vrati i na laktovima i na ledjima i na nozi...ponovno kupim taj curcumin od almagee i evo sad pijem 15 dana i mogu reci da mi se povlaci i na ledjima i na nozi a i tjeme mi se cini bolje..
Ljudi pokusajte, nemate sto izgubiti, ja sam se uvjerila i stvarno sam presretna otkad koristim to..nije ovo nikakva reklama, samo bi mi bilo zao da ne podijelim to sa vama koji se mucite isto kao i ja i vjerojatno ima vas koji imate puno veci problem s tim nego ja...nadam se da ce netko probati i da ce se javiti sa iskustvima..puno pozdrava i drzite se
NinaBuba1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:33.