Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2017., 14:06   #8601
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Zato sto je voda dar zivota i ljudsko pravo te drzava po defaultu treba odrzavati taj servis gradjanima kao dio altruisticno-humanisticke svijesti opceg dobra. Sto je svijest niza obrnuto proporcionalno cijena vode raste i naplacuje se kao u hr matrixu za razliku od prekrasne Irske.
Ali tko je država? Čiji je državni novac? To što netko daje nešto "besplatno", zar stvarno misliš da to nije od nekug plaćeno?
Pa upravo su naši političari, po kojima i ti i svi mi pljujemo, poznati izjavama "dat ćemo" i "poklonit ćemo". Ali nijedan od njih nije iz svog džepa nešto dao i platio nego državnim novcem.
To što ne platiš direktno stavku "za vodu" ne znači da to nisi platio ili nećeš platiti na neki drugi način, samo toga nisi svjestan.
Ako misliš da netko to stvarno dijeli besplatno, stvarno si naivan.
Quorgyle is offline  
Old 01.12.2017., 14:20   #8602
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Ali tko je država? Čiji je državni novac? To što netko daje nešto "besplatno", zar stvarno misliš da to nije od nekug plaćeno?
Pa upravo su naši političari, po kojima i ti i svi mi pljujemo, poznati izjavama "dat ćemo" i "poklonit ćemo". Ali nijedan od njih nije iz svog džepa nešto dao i platio nego državnim novcem.
To što ne platiš direktno stavku "za vodu" ne znači da to nisi platio ili nećeš platiti na neki drugi način, samo toga nisi svjestan.
Ako misliš da netko to stvarno dijeli besplatno, stvarno si naivan.


Opet nisi skuzio. To samo znaci da su sredstva preusmjerena za opce dobro, a ne za financiranje uhljebnickog rucka od janjetine. Buduci da se u neto radnika ne dira, vec on cak i raste u Irskoj, voda je za pojedinca besplatna pa tako i krece povrat sredstava onima koji su placali jer je voda sad besplatna.
Richie is offline  
Old 01.12.2017., 14:26   #8603
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Tocno. Kao i to da upravo krece povrat sredstava kucanstvima koja su placala vodu a takvo nesto ce hr matrix dozivjeti 2573. godine (mozda).
Naravno, samo jedan ekonomski bezveznjak kao što si ti misli da im je voda besplatna.
Tko plaća distribuciju, održavanje, kontrole ispravnosti, crpljenje?

Pes?
Smotani2 is offline  
Old 01.12.2017., 14:32   #8604
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Opet nisi skuzio. To samo znaci da su sredstva preusmjerena za opce dobro, a ne za financiranje uhljebnickog rucka od janjetine. Buduci da se u neto radnika ne dira, vec on cak i raste u Irskoj, voda je za pojedinca besplatna pa tako i krece povrat sredstava onima koji su placali jer je voda sad besplatna.
A ta sredstva naplacena u Belgiji, Svedskoj, Novom Zelandu ili bilo kojoj drugoj razvijenoj drzavi isto idu u financiranje uhljeba i njihove janjetine? Btw. nabrojene su vise na ljestivici nekorumpiranih drzava od Irske...
z_k is offline  
Old 01.12.2017., 14:42   #8605
Utjecaj "egzodusa" na rast plaća, standarda i robusnosti na krize u Hrvatskoj

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Naravno, samo jedan ekonomski bezveznjak kao što si ti misli da im je voda besplatna.

Tko plaća distribuciju, održavanje, kontrole ispravnosti, crpljenje?



Pes?


Objasnjeno iznad. Post outdejtan ili da pojasnim: u hr matrixu placate vi jer uhljebcice treba prehraniti, a netko tu svetu duznost treba sada odraditi jer nas vise nema. Kako rece matrixas: "koga nema bez njega se moze". E pa onda idemo. Opce uplatnice na sunce kaj ne.

Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
A ta sredstva naplacena u Belgiji, Svedskoj, Novom Zelandu ili bilo kojoj drugoj razvijenoj drzavi isto idu u financiranje uhljeba i njihove janjetine? Btw. nabrojene su vise na ljestivici nekorumpiranih drzava od Irske...

Sve 5. Medjutim sve te nabrojane zemlje nemaju Boso minimalac od 2400kn. A zasto taj SF minimalac uopce postoji? Zato jer moze postojati kaj ne. Get it?

#zasvejekrivZavod
Richie is offline  
Old 01.12.2017., 14:49   #8606
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Naravno, samo jedan ekonomski bezveznjak kao što si ti misli da im je voda besplatna.
Tko plaća distribuciju, održavanje, kontrole ispravnosti, crpljenje?
Pes?
Da se Hrvati toliko brinu oko toga gdje ide lova, ne bi se država raspadala od silnih nameta i vojske uhljeba s odličnim plaćama u odnosu na privatni sektor.
Nego, reci nam ti stručnjače , zašto onda Hrvatska, s jednim od najvećih poreznih opeterećenja u EU i svijetu, za razliku od Irske, za vodu ipak mora još dodatno zagrabiti u džepove rvatskih poreznih ovaca?
Snack is offline  
Old 01.12.2017., 15:04   #8607
Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Da se Hrvati toliko brinu oko toga gdje ide lova, ne bi se država raspadala od silnih nameta i vojske uhljeba s odličnim plaćama u odnosu na privatni sektor.
Nego, reci nam ti stručnjače , zašto onda Hrvatska, s jednim od najvećih poreznih opeterećenja u EU i svijetu, za razliku od Irske, za vodu ipak mora još dodatno zagrabiti u džepove rvatskih poreznih ovaca?
Pa nitko ni negira da imamo previše nameta, a o uhljebima ne treba ni trošiti slova. Tu se slažu i egzodaši a i Medo, doslovno smo tu svi na istoj strani.
Samo komentiramo kako je malo naivno reći da vodu ne plaćaš. Plaćaju svi, na jedan ili drugi način.
Quorgyle is offline  
Old 01.12.2017., 15:26   #8608
Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Da se Hrvati toliko brinu oko toga gdje ide lova, ne bi se država raspadala od silnih nameta i vojske uhljeba s odličnim plaćama u odnosu na privatni sektor.
Nego, reci nam ti stručnjače , zašto onda Hrvatska, s jednim od najvećih poreznih opeterećenja u EU i svijetu, za razliku od Irske, za vodu ipak mora još dodatno zagrabiti u džepove rvatskih poreznih ovaca?
Možda zato jer se sva briga oko vode na plaća iz proračuna nego direktno?


Nego, ekonomski stručnjače, htjeli smo imati armiju junaka. imamo je. Što misli čime se to plaća?
Čime se plaćaju stotine tisuća umirovljenika koji su stjerani u mirovinu devedesetih dok su tuđman i njegovi drpali poduzeća?
Čime se plaćaju armije uhljeba koju svaka nova politička opcija dovodi sa sobom?
Na kraju priče, čime se plaćaju novi kolektivni ugovori za javne i državne službe?

Htjeli ste državu, eto vam je.
Smotani2 is offline  
Old 01.12.2017., 15:31   #8609
Utjecaj "egzodusa" na rast plaća, standarda i robusnosti na krize u Hrvatskoj

Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Pa nitko ni negira da imamo previše nameta, a o uhljebima ne treba ni trošiti slova. Tu se slažu i egzodaši a i Medo, doslovno smo tu svi na istoj strani.

Samo komentiramo kako je malo naivno reći da vodu ne plaćaš. Plaćaju svi, na jedan ili drugi način.


Tocno. U Irskoj se ne naplacuje dodatno od gradjana dok se u hr matrixu grabi dodatno od gradjana u sustavu Boso mininalca pa onda ovi koji ostaju naivno trebaju popunjavati opce uplatnice da se prehrane uhljebi. Za to vrijeme u Irskoj se vracaju gradjanima novci za prijasnja placanja vode tako da mi se cini da je sustav Irske gdje je voda besplatna ipak nekako bolji i humanijeg od ovog drugog (onaj tko se jos ne moze odluciti koji je sustav bolji i uspjesniji moze ici na joker pola minimalca, joker zovi Bosu ili joker pitaj uhljeba).
Richie is offline  
Old 01.12.2017., 16:04   #8610
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Htjeli ste državu, eto vam je.
Krivom se obraćaš, jer ja ni nisam htio ovu banana republiku. Ni prije, ni sad. Iako, mene osobno nitko nije ništa ni pitao, jer sam onda bio još klinac.
Alkar Smotani, u ništa...
Snack is offline  
Old 01.12.2017., 16:16   #8611
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Htjeli ste državu, eto vam je.
Da ti olaksam bol zivljenja u ovoj drzavi - dogodilo bi se isto i da je ostala Jugoslavija, jer dogodilo se u svim drzavama koje su iz socijalizma presle u kapitalizam i provodila se pretvorba drustvenog u privatno vlasnistvo.
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Old 01.12.2017., 17:44   #8612
Diskusija je ispod svake razine. Vratite se na temu.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Old 01.12.2017., 17:52   #8613
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Da ti olaksam bol zivljenja u ovoj drzavi - dogodilo bi se isto i da je ostala Jugoslavija, jer dogodilo se u svim drzavama koje su iz socijalizma presle u kapitalizam i provodila se pretvorba drustvenog u privatno vlasnistvo.
Ovo nije istina da je svugdje ta provedba bila slična našoj. Nije potrebno niti ići daleko, dovoljno je Sloveniju pogledat.
Freek is offline  
Old 01.12.2017., 18:23   #8614
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Diskusija je ispod svake razine. Vratite se na temu.
Još kad bi počeo moderirat ovo ispade "prčija", "hrvatistan", "stručnjak", "banana državica" i ostale shizoidne crypto likove pa da se normalni ljudi vrate na temu.

Nije da očekujem puno, lijepo je Đepika rekao Međedini odma na početku:

Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Rekao bih da tvoj data-driven pristup neće biti dobro dočekan na ovom forumu.

Tu je razina argumentacije takva da gomila glasnih neznalica brani svoje fiks-ideje više ili manje glupim argumentima, te baš i ne cijene pokušaje da im se promijeni mišljenje.
Čisti Dunning-Kruger.
ali valjda možeš osigurat neki minimum.

Evo, nagradit ću te sličicom - izlasci iz evidencije nezaposlenih zbog zapošljavanja u inozemstvu - trend dio vremenskog niza. Brojevi su sitni jer ljudi očito ne navode razlog "zapošljavanje u inozemstvu" kad se odjave s HZZ, ali je graf svejedno koristan u "proxy" smislu.



Usporavanje egzodusa je prema ovome očito.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 01.12.2017. at 18:48.
Monsignor.m is offline  
Old 01.12.2017., 21:50   #8615
A jesi li ikada pomislio da su prvo otišli ljudi koji nikako nisu mogli pronači posao,dakle evidentirani kao stalni tražioci posla, a kasnije oni koji su imali posao, pa nisu ni bili "označeni" u evidenciji, a na kraju oni koji nikada nisu bili "označeni", pa tako ni na tvom grafu, kojem se ne zna odkuda, kako i zašto.

Pitam ja "novog prijatelja", misliš se vratiti jednom ? Nema šanse , kaže, na 2800 kn ?, i još s dva mjeseca kašnjenja ?, ni u ludilu, ovo je neka druga zemlja, neki drugi bolji život i ono dolje me više ne zanima (cca 40 g.)

Hrvatska nije zagreb ,split i još neko malo mjesto, hrvatska su i sva ona mala mjesta, sela i zaseoci. U njima žive ljudi, koji isto tako imaju pravo na dostojanstven život, ma što god to značilo.

I oni odlaze, a nikad nisu bili evidentirani, možete vi navijati koliko god hoćete i želite da ih sve više ode, jer će onda doći rvatski gastići i nadomjestiti one koji su otišli, samo onda je kazna još veća, otišli su vam domaći , došli su gosti, ovi domaći ne šalju više novce doma, a gosti šalju zarađene novce svojoj kući koja se nalazi van hrvatske. Dakle dupli minus.


Drugo, nemojte zaboraviti, da oni koji imaju lovu, plaću i "roditelje" nemaju pojma kakav je život onih koji su otišli van, i zašto su otišli, nego samo nagađaju.

A treće, onaj koji briše ove komentare, podsjeća me na bakićev blog, na kojem nisu dobrodošli komentari onoga koji se ne slaže s njegovim pisanjem i razmišljanjem, nego samo oni koji zaslužno veslaju u njegovom smjeru. Čudno, piše forum.hr, a ne private.hr
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Old 01.12.2017., 22:16   #8616
Bio je tekst na VL neki dan da su radili istrazivanje, pa su utvrdili da je najveci broj onih koji su otisli bili zaposleni, a ne suprotno..


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Old 01.12.2017., 22:27   #8617
"""Lijep pozdrav. Da li mi neko može preporučiti neki starački dom u kojem bi se mogao obavljati Ausbildung? "mjesto"i bliža okolica.
Škola počinje od 1.4.2018, potreban još dom za obavljanje prakse. """""


Ovako izgleda oglas onih koji još nisu u evidenciji na gornjem grafu, i nisu napisali zašto odlaze iz hrvatske, jer nisu imali potrebe za prijavom. Završili školu, i odoše, nema uplata za mirovine, zdravstveno, i ostale sitnice u rh. Zapravo, oni su nula za DZS-HZZ, jer ih DZS-HZZ nemože registrirati. a takvih je puno. I sad se postavlja pitanje zašto ?

Zašto gubiti vrijeme, zašto se javljati na oglase kad znaš da posla nema, zašto se zaposliti negdje kad znaš da NIKADA nećeš moći promijeniti posao, jer takovih poslova u cijeloj hrvatskoj ima 3. On zna da je na listi tek četvrti, prvi na listi je onaj iz zagreba, drugi na listi , makar je posao u zagrebu, onaj iz splita, na trećoj , prijatelj, od prijatelja, od prijateljičine svekrve , mamine kčerke posinak, a onda ON.

Za one koji nagađaju, ovaj na ausbildungu, od firme gdje radi dobiva cca 600 €, a od države 600 €, svaki mjesec, i tako dvije godine, pa dok se ne zaposli za stalno , nakon ausbildunga.
I sad će dobrodušnici, kazati , da mu to nije dovoljno za život, nema se šta jesti, živi s dva bosanca u sobi bla bla bla, a ne razmišljaju da će on na kraju , kad se sve zbroji imati bolji, kvalitetniji , ljepši i život nego da je ostao u rh.

Onaj koji putuje njemačkom po malim selima i zaseocima primjećuje samo jednu stvar, svi su ti ljudi i dalje na selu, samo iz jednog razloga zato što je posao i poduzetništvo došlo na selo, mjesto ili na kraju grad , a ne obrnuto. Njemci točno znaju da će teško natjerati ljude da prodaju svoja stoljetna obivališta da se preselu na neko drugo radno mjesto zbog par sto € više. Na stranu ove media floskule o nemobilnosti radne snage, to su gluposti za managere koji za svaki dan provedenog van mjesta prebivališta naplaćuju 50 €. Kao i moj bivši operations manager, boli ga đon, svaki dan na plaćicu 50 € jer nije doma. On dapače želi biti mobilan , kad mu se to adekvatno plaća.

Samo vi i dalje navijajte za što veći odlazak iz hrvatske jer će to napokon probuditi NEŠTO u glavama KOGA ? Umirovljenika ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Old 01.12.2017., 22:42   #8618
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
A jesi li ikada pomislio da su prvo otišli ljudi koji nikako nisu mogli pronači posao,dakle evidentirani kao stalni tražioci posla, a kasnije oni koji su imali posao, pa nisu ni bili "označeni" u evidenciji, a na kraju oni koji nikada nisu bili "označeni", pa tako ni na tvom grafu, kojem se ne zna odkuda, kako i zašto.
Ne, u principu ne mogu zamisliti svijet u kojem se ljudi tako zdušno "na parove razbroj se" podijele po ladicama i onda jedni pa drugi idu nekamo.

Kad bi nagađao, rekao bi da su prvo otišli oni koje si ti naveo zadnje (tzv. "neaktivni"), koji su odustali i od javjlanja na burzu jer su oni po meni najočajniji, a vani ima posla valjda za sve osim za kvadriplegičare.

Moje viđenje je isto koje ima i z_k, u početku su odmah otišli oni koji su kao zapeta puška čekali otvaranje granica i zbog toga smo u 2014. i 2015. imali skokoviti odziv na step funkciju (otvorenost granica 0->1), a sada se ta prva navala ispuhuje/ispuhala.
Ono što sam ja očekivao je da će ta prva navala trajati duže.

U konačnici, ovaj graf je samo jedan od plejade podataka koji govore isto, npr. Irski PPS-ovi, statistika u Švedskoj, itd.

Recimo, ako ode zaposleni, a nezaposleni popuni njegovo mjesto u Hrvatskoj i u odjavi s HZZ-a je razlog zapošljavanje, a pravi razlog je "egzodus".
"Bruto egzodus" (broj odlazaka) raste još prema Njemačkoj, ali tamo imamo brojeve sa dosta kašnjenja, ali za "neto egzodus" (broj odlazaka - broj povrataka) vidimo da opada.

I to je bilo logično i proširio bi z_k-ov model: prije velike navale se nije imao tko vratit, sad je vidljivo da su jezik, nova kultura, skills, štagod prevelike barijere i da se ljudi vraćaju.


Quote:
Hrvatska nije zagreb ,split i još neko malo mjesto, hrvatska su i sva ona mala mjesta, sela i zaseoci. U njima žive ljudi, koji isto tako imaju pravo na dostojanstven život, ma što god to značilo.

I oni odlaze, a nikad nisu bili evidentirani, možete vi navijati koliko god hoćete i želite da ih sve više ode
Tvoj ton mi se uopće ne sviđa, kao da mi iz velikih gradova trpamo ruralne Hrvate u "vlakove bez voznog reda". Osnovna hipoteza nas nekolicine koji smatramo "egzodus" pozitivnim (ja, Međedina, krcmije?, jesam koga zaboravio) je da je egzodus "win-win" i da je pozitivan za one koji odlaze (i za one koji ostaju). Normalno da bi bilo bolje da u Hrvatskoj cvjetaju ruže i da nitko ne mora nigdje ići, ali to nije tema ovog topica.

Nije mi uopće jasno i odakle ta ideja da ovi iz malih mjesta nisu "evidentirani" tj. zahvaćeni statistikom HZZ-a.

Quote:
, jer će onda doći rvatski gastići i nadomjestiti one koji su otišli, samo onda je kazna još veća, otišli su vam domaći , došli su gosti, ovi domaći ne šalju više novce doma, a gosti šalju zarađene novce svojoj kući koja se nalazi van hrvatske. Dakle dupli minus.
Mislim da su doznake ovdje jedan side-effect, ne toliko beznačajan (Međedina je izračunao preko pola milijarde eura), ali su ipak side-effect.

Doduše, opet mi nije jasno po kojoj to logici Hrvat koji ode van prestaje slat pare doma, a onaj koji dođe u Hrvatsku šalje pare doma.
Okej, možda stoji tvrdnja da Hrvati odlaze u EU gdje se većina nastani trajno (iako vidimo da ih se "četvrtina iz Njemačke vrati", iz Irske još više", a da kod nas dolazi "privremena radna snaga".

To otkriva po mom mišljenju, jednu od značajnih posljedica "egzodusa", Hrvatska će, ako želi privlačiti radnu snagu morati uvesti (tj.
značajno olabaviti) "indefinite leave to remain" tj. da nakon nekoliko godina dobiješ dozvolu trajnog boravka.

ILR u EU zasad ne garantira da možeš otići iz države koja ti je dala ILR raditi u neku drugu prema "freedom of movement", toga nema.
Da sam ja na vlasti u zapadnim državama ja bi to odmah uveo, tako umjesto da uvozim "divljake", ja uvozim one koje su siromašnije članice barem koliko-toliko kultivirale, ali sumnjam da će to proći s obzirom na to koliko su glasači danas posvuda kontra imigracije.


No, da se vratimo, Hrvati koji odlaze van, oni odlaze na 3x veću produktivnosti i na nominalno 3x veće plaće, puno je lakše nekom Hrvatu ušparati i poslati doma 200E lovice u Njemačkoj, nego nekom Ukrajincu u Hrvatskoj.

Za doznake/potrošnju, čak i kad se cijela obitelj preseli gore ostaju:

* pomoć roditeljima, braći, sestrama, pogotovo kako ovi prvi idu u penziju
* krediti koje treba otplaćivat još neko vrijeme
* Hrvati doma troše na godišnjem, praktički dobivaš zagarantirane turiste

Pogotovo ako je otišla ekipa koja ovdje nije mogla naći posao, tj. nije mogla stvoriti vrijednost, već je trošila tuđu (npr. zdravstveno), onda si definitivno u netto plusu.

Quote:
A treće, onaj koji briše ove komentare, podsjeća me na bakićev blog, na kojem nisu dobrodošli komentari onoga koji se ne slaže s njegovim pisanjem i razmišljanjem, nego samo oni koji zaslužno veslaju u njegovom smjeru. Čudno, piše forum.hr, a ne private.hr
Ne bi rekao da je problem u suprotstavljenom mišljenju, koliko je problem do razine komunikacije.
Monsignor.m is offline  
Old 01.12.2017., 22:42   #8619
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
"""Lijep pozdrav. Da li mi neko može preporučiti neki starački dom u kojem bi se mogao obavljati Ausbildung? "mjesto"i bliža okolica.
Škola počinje od 1.4.2018, potreban još dom za obavljanje prakse. """""


Ovako izgleda oglas onih koji još nisu u evidenciji na gornjem grafu, i nisu napisali zašto odlaze iz hrvatske, jer nisu imali potrebe za prijavom. Završili školu, i odoše, nema uplata za mirovine, zdravstveno, i ostale sitnice u rh. Zapravo, oni su nula za DZS-HZZ, jer ih DZS-HZZ nemože registrirati. a takvih je puno. I sad se postavlja pitanje zašto ?

Zašto gubiti vrijeme, zašto se javljati na oglase kad znaš da posla nema, zašto se zaposliti negdje kad znaš da NIKADA nećeš moći promijeniti posao, jer takovih poslova u cijeloj hrvatskoj ima 3. On zna da je na listi tek četvrti, prvi na listi je onaj iz zagreba, drugi na listi , makar je posao u zagrebu, onaj iz splita, na trećoj , prijatelj, od prijatelja, od prijateljičine svekrve , mamine kčerke posinak, a onda ON.

Za one koji nagađaju, ovaj na ausbildungu, od firme gdje radi dobiva cca 600 €, a od države 600 €, svaki mjesec, i tako dvije godine, pa dok se ne zaposli za stalno , nakon ausbildunga.
I sad će dobrodušnici, kazati , da mu to nije dovoljno za život, nema se šta jesti, živi s dva bosanca u sobi bla bla bla, a ne razmišljaju da će on na kraju , kad se sve zbroji imati bolji, kvalitetniji , ljepši i život nego da je ostao u rh.

Onaj koji putuje njemačkom po malim selima i zaseocima primjećuje samo jednu stvar, svi su ti ljudi i dalje na selu, samo iz jednog razloga zato što je posao i poduzetništvo došlo na selo, mjesto ili na kraju grad , a ne obrnuto. Njemci točno znaju da će teško natjerati ljude da prodaju svoja stoljetna obivališta da se preselu na neko drugo radno mjesto zbog par sto € više. Na stranu ove media floskule o nemobilnosti radne snage, to su gluposti za managere koji za svaki dan provedenog van mjesta prebivališta naplaćuju 50 €. Kao i moj bivši operations manager, boli ga đon, svaki dan na plaćicu 50 € jer nije doma. On dapače želi biti mobilan , kad mu se to adekvatno plaća.

Samo vi i dalje navijajte za što veći odlazak iz hrvatske jer će to napokon probuditi NEŠTO u glavama KOGA ? Umirovljenika ?
nije poduzeće "došlo", nego su ljudi tamo otvorili, jer im se isplati
KILLERDOG is offline  
Old 01.12.2017., 22:53   #8620
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Bio je tekst na VL neki dan da su radili istrazivanje, pa su utvrdili da je najveci broj onih koji su otisli bili zaposleni, a ne suprotno..
Ono istraživanje je katastrofalno loše, s obzirom da je rađeno preko socijalnih mreža. Recimo, da je po facebooku ili onim anketama s monitor.hr, HDZ bi valjda na svakim izborima bio potučen do nogu.
Vidim još par razloga, ali da ne šiljimo.

Sjeti se one ankete sa google sheets o primanjima Hrvata u UAE, jebiga, nastala je na facebook grupi koju mahom čine ljudi u Dubaiju koji zarađuju sasvim solidnu lovicu 5+ tisuća eura, nije za spominjat imena, ali poznaš ih valjda sve. A znaš da ima i poprilično puno onih koji su na tisuću ipo-dvije ipo evra.

Ono što je bitno, je da je Njemačka pojela našu nezaposlenost (poprilično je očito da Hrvatska ekonomija nije riješila stvari), a ne jesu li otišli zaposleni ili nezaposleni. Efekt "egzodusa" je što ne odlaze radna mjesta (u short-term) nego odlaze ljudi.
Klapalo je već pokazao strukturu radne snage, stavit ću ja sutra graf, vidi se da nam nisu pobjegli VSS/VŠS-ovi, nego slabije obrazovani. Lakše s nezaposlenima popuniš 50 ljudi na baušteli, nego 50 eksperata za Oracle, Cisco i Juniper.

Pojednostavljeno: zaposleni ode, zamijeni ga nezaposleni - ovisno o skills. Zato i imamo dramu oko liječnika, a nemamo dramu oko toga što nam je pol brodocjevara u Kielu, Bremenu i Monfalconeu.
Monsignor.m is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:32.