Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2006., 09:09   #1
Lijekovi za astmu: Seretide Diskus, Singulair, Tafen Novolizer...

Hej ljudici!

malo sam kopala i cini mi se da nema bas nekih tema o astmi osim jedne bijedne. Ja bolujem od astme od kad sam mala bila, no tad pa sve dok nisam prosla pubertet su to bili napadi (sto po noci to po danu) kad bih ostajala potpuno bez zraka... znaci uopce ne bi mogla udahnuti... onda su mi rekli da imam kao spazmaticni bronhitis al nitko nije nikad spomenuo rijec ASTMA.. u tom periodu sam koristila godinu dana 2 puta dnevno neki Lamy spray i mene ti sve proslo.. tj.. prosao pubertet i full se smirilo sve.. osim tu i tamo neki napadaj u prostorijama sa teskom prasinom... (ustanovljena alergija na grinje).. Anyway... nakon 20-e godine pocelo opet.. al u obliku KASLJA.. i nisam povezala da je to isto ASTMA... dok nisam bila u Vinogradskoj na nekim opcim kontrolama i napravili mi onaj test sa provokantom.. i kazu: vidi je, skolski primjer astme.. 2/3. stupanj (ima ih 4.) .. i tu mi pulmologinja propise SERETIDE DISKUS i kaze da je moja astma sad u CAUGH VARIANT (jer me gusi i moram kasljat svaki put kad legnem u krevet)... i nakon 3 mjeseca sto sam ga koristila opet se smirilo sve... nakon toga mi je pulmolog u puli propisao SINGULAIR tabletice, koje su kao antialergijske al vrijede i za astmu, ne samo rinitis. od tada ih uzimam svaki dan (od 4. mjeseca) i trenutno mi se stanje pogorsalo, dal zato sto sam preselila u novi stan.. pa promjena ili ne znam.. uglavnom one vise ne pomazu.. Ima li netko tko je uzimao/ uzima Singulair, jer ja razmisljam o tome da prestanem ...i kakav je to lijek TAFEN? ja nisam nikad cula za to.. pa napisite ako nesto znate... Inace.. kako mi je rekla pulmologinja u ZG-u : vas nitko do sada nije lijecio od astme... a ja cu vam dati lijek (SERETIDE). WTF?! anyway, lijek je uzasno skup... ako se nema dopunsko i skuzila sam da mi ga nitko nikada nije spomenuo iz istih razloga.. bem ti kako je zdravlje skupo. npr. u apoteci u Rovinju su imali jedan, a drugi su vec morali naruciti.. tako stede.. fino.. dok se mi patimo, nitko nas ne informira... ... im sve...VENTOLIN je inace vidjela sam na prijasnjoj temi da su ljudi slabo informirani samo trenutno pomagalo... nista on ne lijeci i ne sprjecava.. ja sam ga uzela jako malo puta i sada izbjegavam jer me strah da poslije ne bi mogla bez njega, mada mi pulmolozi kazu da grijesim i da sta se bezveze patim... eto to je to...
__________________

Sun’s splendor raises
Perhaps somewhere overseas
Roads for odyssey
maychee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 09:14   #2
moj dragi i buraz imaju astmu i trošili su sve po redu, od ventolina do seretide discusa i nije im nešto naročito pomagalo. Sad su obojica na symbicort inhaleru i uspješno im zaustavlja sve napadaje astme.
Tafen ti je u principu sličan i flixotide i seretide inhalerima( kortikosteroidi ).
Što se tiče plaćanja sad će nova lista pa će recimo symbicort biti prilično jeftin za doplatu...
__________________
Kada umreš,ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup
papricica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 09:14   #3
ja sam kronicni asmaticar i koristim ventolin, i one serevent inhalere, singulair sam koristila..i da pomogao bi mi, ali od njega me boljela glava, imala sam proljev..itd. znaci nista
i ja sam u zadnje vrjeme pocela opako kasljat, pa sad citam tvoj posti i kao da sebe vidim
za ovaj tafen nisam cula, al ovo sto imam nije od neke ekstra pomoci..jedino sto mi je efikasno, al samo kad se pocnem "davit" je ventolin
__________________
Pain is temporary pride lasts forever.
Night.Elf. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 11:33   #4
i ja sam u zadnje vrjeme pocela opako kasljat, pa sad citam tvoj posti i kao da sebe vidim
za ovaj tafen nisam cula, al ovo sto imam nije od neke ekstra pomoci..jedino sto mi je efikasno, al samo kad se pocnem "davit" je ventolin[/QUOTE]

Gle, ne znam dal si nedavno bila kod pulmologa, mislim da bi trebala... Ventolin nije lijek, on je samo pomagalo. Astma je kronicna upala bronha i treba je lijeciti. Seretide Diskus je no.1 u cijelom svijetu u lijecenju protiv astme.. meni je bio puno pomogao, mislim da cu ga mozda morat opet koristiti. vidjet cu sa svojim pulmologom. anyway, seretide se sastoji od dva lijeka. jedan je bronhodilatator a drugi djeluje protuupalno. udise se u prahu, bez potisnog plina... jedino je sto malo imas promukli glas kad ga koristis, treba dobro izgrgljati grlo sa vodom nakon njega.. meni je svakako pomogao ... ja sam ga koristila 3 mjeseca prije vise od 7 mjeseci.. ovaj Symbicort treba vidjet sta je tocno. idem istrazivati. anyway, to su lijekovi koji imaju kostikosteroide pa je bilo puno polemika na tu temu, al u nasem slucaju nisu opasni buduci da su u jako maloj kolicini i udisu se direkt u pluca (ne idu u krv).
__________________

Sun’s splendor raises
Perhaps somewhere overseas
Roads for odyssey
maychee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 11:47   #5
Symbicort vs. Seretide

"Symbicort adjustable maintenance dosing provides superior asthma control compared with fixed dosing with either Seretide or Symbicort."

"Symbicort a dosaggio variabile riduce del 40% le gravi esacerbazioni nei pazienti con asma rispetto a Seretide"

=Kazu da Symbicort u doziranju koje varira (znaci po potrebi, iliti po dogovoru sa lijecnikom se valjda ustanovi doza) smanjuje napade za 40% u odnosu na seretide.
Attached Images
File Type: gif seretide.gif‎ (5.6 KB, 184 views)
__________________

Sun’s splendor raises
Perhaps somewhere overseas
Roads for odyssey
maychee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 12:09   #6
ja sam na seretideu već 2 godine, počela sam sa 500mg 2x dnevno, pa na 250mg 2x dnevno, a sad polako smanjujemo.. uglavnom, meni je djelovao čarobno, otkad ga koristim nisam upotriejbila ventolin, niti imala bilo kakav mali napad, a nalazi su mi fanatastični.
ali sve je to indivdualno, jer sam rpobala ići sa symbicortom, ali mi je doza ventolina u njemu bila prejaka, pa smo prestali. iako je točno da symbicort je možda bolja varijanta obzirom ventolin koji on sadrži omogućava njegovu primjenu i u napadima astme, što kod seretida nije slučaj.
lola rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 12:33   #7
Quote:
lola rose kaže:
ja sam na seretideu već 2 godine, počela sam sa 500mg 2x dnevno, pa na 250mg 2x dnevno, a sad polako smanjujemo.. uglavnom, meni je djelovao čarobno, otkad ga koristim nisam upotriejbila ventolin, niti imala bilo kakav mali napad, a nalazi su mi fanatastični.
ali sve je to indivdualno, jer sam rpobala ići sa symbicortom, ali mi je doza ventolina u njemu bila prejaka, pa smo prestali. iako je točno da symbicort je možda bolja varijanta obzirom ventolin koji on sadrži omogućava njegovu primjenu i u napadima astme, što kod seretida nije slučaj.
I see.. pa koliko sam ja citala po netu.. uvijek seretide no.1 protiv astme... a znaci Symbicort ima u sebi ventolina? nije mi to bas... ja sam uzimala samo 3 mjeseca seretide 250mg 1x dnevno.. mozda tad nisam trebala prestat nego smanjit na 100 ili sta vec... buduci da ja imam Caugh variant.. al u zadnje vrijeme me bas pocelo gusiti navecer kad legnem... uh...
__________________

Sun’s splendor raises
Perhaps somewhere overseas
Roads for odyssey
maychee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 13:05   #8
^ bojim se da varijanta od 3 mjeseca 250mx 1x dnevno nije dovljno da bi se bronhiji ustabilili...
lola rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 21:52   #9
Quote:
lola rose kaže:
^ bojim se da varijanta od 3 mjeseca 250mx 1x dnevno nije dovljno da bi se bronhiji ustabilili...
hmm.. a znam .. al tako su rekli.. valjda doktori znaju.. uostalom .. mozda sad kad me vide mi opet daju isto...
__________________

Sun’s splendor raises
Perhaps somewhere overseas
Roads for odyssey
maychee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 13:25   #10
to isto imam astmu od malena....uzimala sam davno davno becotide i ventolin, onda sam ventolin morala prestat uzimat jer se javila alergija na njega, pa sad umjesto njega koristim po potrebi atrovent. hvala bogu, rijetko mi treba. kad sam bila mala napadi su bili gotovo svakodnevni. barem sam jednom tjedno bila na infuziji u bolnici...sad vec godinama nista..uzimam flixotide. dugo nisam bila kod doktora, pa si sama doziram...znam da nije dobro, al dok ne bude potrebe ne da mi se doktoru. uzimam ga uglavnom u proljece i jesen, al evo zasad mi je dobro pa ga jos ovu jesen nisam pocela uzimati!
molly* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 10:31   #11
znam ja sta je to i seretide diskus..al nije bilo neke pomoci, da trebala bi ic udavi me ovaj kasalj

meni ce bit opako po zimi, to mi je najgore, promjena temp. iz toplog i haldno= napad odmah, bez iznimki
__________________
Pain is temporary pride lasts forever.
Night.Elf. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 12:18   #12
Quote:
Night.Elf. kaže:
znam ja sta je to i seretide diskus..al nije bilo neke pomoci, da trebala bi ic udavi me ovaj kasalj

meni ce bit opako po zimi, to mi je najgore, promjena temp. iz toplog i haldno= napad odmah, bez iznimki
Izbjegavaj nesteroidne antireumatike (voltarene,brufene, posebice aspirine itd), koji izazivaju često okidač za astmatski napad a posebice zimi.
Neka ti eventualni izbor bude paracetamol ako baš moraš kod prehlade.
Uvijek konzultiraj prije liječnika u svakom slučaju.
Po svemu sudeći na pomolu je (i već registriran),novi lijek koji djeluje na osnovne uzroke nastanka astme i opstrukcije disanja, na bazi peptida, što nije do sada nikad bilo-to bi značilo da djeluje kroz postupno smanjenje otpora u disanju i čišćenju pluća. Ja pokušavam doći do njega.
Prelazak iz toplog u hladno vrši postupno :duboko udahni prije promijene temparature (ulaza ili izlaza) i pollagano ispuštaj zrak, naizmjence bar 3x dok se bronhii ne naviknu (da ne doživaljavaju naglu konstrikciju).
Ja to redovito radim.
Pozdrav,
__________________
*Ima dana koji kratko traju*
Dobri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 15:21   #13
Quote:
Dobri kaže: Pogledaj post
Po svemu sudeći na pomolu je (i već registriran),novi lijek koji djeluje na osnovne uzroke nastanka astme i opstrukcije disanja, na bazi peptida, što nije do sada nikad bilo-to bi značilo da djeluje kroz postupno smanjenje otpora u disanju i čišćenju pluća. Ja pokušavam doći do njega.
o kojem se lijeku radi?
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 16:41   #14
I ja imam astmu od sedme godine,pogoršala mi se u pubertetu ali kasnije se dosta smanjila.Koristila sam seratide diskus do neki dan i bio mi je odličan,nisam uopće trebala ventolin za to vrijeme.Sada mi je pulmolog dao tafen novolizer jer planiram trudnoću pa više nesmijem koristiti seratide.Za sada se tafen i nije baš iskazao,imala sam par napada ali slabijih,možda će biti bolje kasnije kada ga budem duže koristila.
Mislim da tafen novolizer i je taj novi ljek jer pulmolog mi je rekao da je relativno nov na tržištu ali ko zna možda ima još koji.
Aelis 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 18:15   #15
hvala, a ima li tko iskustva sa symbicortom?
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 23:42   #16
Quote:
Aelis 23 kaže: Pogledaj post
I ja imam astmu od sedme godine,pogoršala mi se u pubertetu ali kasnije se dosta smanjila.Koristila sam seratide diskus do neki dan i bio mi je odličan,nisam uopće trebala ventolin za to vrijeme.Sada mi je pulmolog dao tafen novolizer jer planiram trudnoću pa više nesmijem koristiti seratide.Za sada se tafen i nije baš iskazao,imala sam par napada ali slabijih,možda će biti bolje kasnije kada ga budem duže koristila.
Mislim da tafen novolizer i je taj novi ljek jer pulmolog mi je rekao da je relativno nov na tržištu ali ko zna možda ima još koji.
Ne nije tafen. Ovo je potpuno novi lijek na osnovi endogenih peptida i:
-Nije steroidni (nije kortikosteroid i slično), te nema njihove nus pojave.
-Nije interferon
-Nije na bazi salbutamola , slično itd.
Zove se Enkorten i u biti djeluje na osnovne uzroke (a ne samo posljedice) astme.
Dosadašnje (sve) terapije za astmu su uglavnom bile i još su simptomatske i imale su učinak na osnovne simptome bolesti u (egzacerbaciji)- pogoršanju ili napadu.
Mislim da je ovaj lijek primjeren za tešku astmu a i za srednje tešku, te da zbog cijene nije potrebit u lakoj astmi.
Ja san u početku korištenja bia srednje teška astma i sada sam laka (istina nakon 9 miseci terapije). Presta sam koristiti bilo kakove pumpice i druge lijekove.Za mene je bilo bitno zaustaviti progresiju u tešku astmu, a povratak u laku astmu me samo uvjeria da lijek ima učinak na osnovni uzrok astme.
Ja nastavljam dalje i lipi pozdravi,
__________________
*Ima dana koji kratko traju*
Dobri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 14:05   #17
Sybicort je zakon!! Otkad ga uzimam dva puta dnevno, uopće se ne gušim. Od svih ljekova koje sam koristila (u 20 godina svoga života probala sam ih i previše) symbicort je najbolji. Ventolin ne mojte uzimati zato što može štetiti srcu ako se konstanto uzima. Moj pulmolog je Dr. Raos na Srebrenjaku i sigurno je najbolji!
kika19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 15:46   #18
Quote:
kika19 kaže: Pogledaj post
Ventolin ne mojte uzimati zato što može štetiti srcu ako se konstanto uzima. Moj pulmolog je Dr. Raos na Srebrenjaku i sigurno je najbolji!
Nisam to znala,mislim znala sam da je štetan ako se uzima više od preporučene doze ali ovo ne.
Meni je za sada od tafena bolje
Aelis 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 21:33   #19
Imam astmu od 2.godine zivota.
Koristila sam Serevent, Ventolin, Flixotide, Seretide i Singulair.
Kao što vidite, imam iskustva nekog nažalost.
Ali svejedno me zanima ovo:
Nisam uzimala nikakve ljekove ovo ljeto jer se nisam nikakvom posebnom aktivnošću bavila. Danas sam se išla samo malo rolati i doživjela teži napadaj astme. Loše....što bi tek bilo da sam trčala.
Nisam alergična ni na što, već mi se astma "aktivira" na pojačanu tjelesnu aktivnost. Sada namjeravam početi s trčanjem pa će mi ljekovi opet trebati. Krenut ću i na dijetu pa me zanima:
1. Je li Singulair kortikosteroid i kakva su vasa iskustva s njim? Meni uz njega, kad sam ga tek pocela koristiti, nista nije trebalo, ali čim mi se organizam priviknuo, postao je gotovo pa beskoristan ljek.
2. Uzrokuje li Singulair povećenje apetita ili direktno debljanje?
3. Ventolin-je li stvarno kortikosteroid i povećava li apetit/deblja?
Još jedan problemčić. Imam 19 god. i ovo mi se ne bi trebalo dogadjati--čim netko malo glasnije vikne ili se prepadnem, jako, ali JAKO me zaboli srce. Je li to slučajno zbog kortikosteroida koje uzimam gotovo pa cijeli zivot (pogotovo Serevent) i što da učinim u vezi s tim?
Dogadja li se ikome ista slično??

Inače sam kod dr. Raosa upisana, on mi je preporučio Singulaire...
Ima li koji novi ljiek na trzistu koji je zdraviji od Singulaira??

Hvala na mogucim odgovorima.
Astma1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 15:32   #20
Moj brat koristio Singulair pa je morao prekinuti jer je dobio osip od njega. Inače koristi Seretide i odlično se osjeća.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:15.