Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2014., 14:56   #381
ma bravo, henry miller. i ti meni veliš da ne lupetam? jel pričamo o domaćim kobasicama. čovjek radi doma kobasice, ko i moji već 100 godina. kakve umjetne boje, kakvi aditivi? stavljaš mi za prmjer sliku kobasice koja je crvena jer je puna kemije. ti uopće nisi shvatio što sam ja napisao.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 15:06   #382
Ne, ti nisi mene shvatio. Ajde polako i s razumijevanjem ponovno pročitaj sve što sam napisao..

Domaće kobasice nisu crvene od paprike, to se samo paprika crveni u njima, paprika ne daje crvenu boju mesu.

Čips s paprikom.. Čips (krumpir) je i dalje žut, crveni se samo paprika koja je posuta po njemu.

Crvena boja mesa se dobije kada se stavi šećer u meso. Očito tvoji u tih sto godina nisu ništa pametno naučili. Kao ni moji (djedovi) koji su bili jako "pametni", pogotovo oko proizvodnje vina i kobasica. Ali kada im dokažeš suprotno (barem sto puta), tek onda počnu malo popuštati..

Pročitaj ovu temu tamo negdje od 15. stranice pa do kraja, dosta smo raspravljali oko toga...

Zadnje uređivanje Henry Miller : 08.07.2014. at 15:13.
Henry Miller is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 15:43   #383
Quote:
Henry Miller kaže: Pogledaj post

Domaće kobasice nisu crvene od paprike, to se samo paprika crveni u njima,

.
ovo je stvarno komično. šta racker pita? tko ili što nema lijepu crvenkastu boju? kobasice, u kojima je mljeveno meso. i sad ti mene zajebavaš da ja lupetam, da je u kobasicama crvena boja od paprike a ne od mesa, a šta sam ja napisao? da će lijepu crvenu boju KOBASICAMA dati dobra crvena paprika. ona koja je fina i slatka, a ne gorka. ona koja je crvena, a ne siva ili smeđa. kobasice moje familije su izvrsne, svi se otimaju za njih. ništa im ne fali i ništa im nije višak.

ma imate pravo, šta bi ja tu govorio koja je dobra paprika za to - kad su tu već prisutni profesori doktori za kobasice koji znaju prave odgovore na sva pitanja. ajte uzdravlje.

Quote:
racker_cro kaže: Pogledaj post
Starci već godinama rade kobasice za sušenje / pečenje i uvijek nešto ne valja (bar meni). Napokon me lani poslušali pa su ispale jako dobre. E sad muči me par stvari:

a) nekakve su smeđe boje, nemaju onu lijepu crvenkastu boju iako stavljamo šećer.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 09:03   #384
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
ok. no upravo zato sam i spomenuo koju papriku koristiti, jer je žarko crvene boje, ne prejake arome i ne, ne treba je puno staviti da bi dala boju kobasicama ili kulenu.

ne sjećam se imena proizvođača, ali kad saznam napisat ću.
Ma bilo koja delikates paprika iz dućana će biti okej što se crvene boje tiče, domaća je u prednosti što se tiče arome i kvalitete.

Samo sam htio naglasiti da nema mjesta zgražanju što se tiče korištenja šećera u kobasicama. Kobasice mogu biti kvalitetne i fine i bez njega, nema sumnje. Ali već sam napisao koji su argumenti za stavljanje šećera.

Zadnje uređivanje MisterNo007 : 09.07.2014. at 09:24.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 14:06   #385
Eto kasno odgovaram ali taman uletili GO i sl....Kad smo stavljali papriku stavljali smo domaću (ako je vjerovati kumici na placu). Lani smo možda pretjerali s njom baš radi boje i okus je bio bljaaak a boja nikakva. Koliko znam šećer starci stavljaju još od predjedova pa eto ostalo u navici.
Što se tiče mrvljenja znači špek se ne melje? Mda, jednu godinu smo probali tako na kockice pa su žena i djeca stalno "kopali" te kockice van po kobasicama dok su jeli. Zato smo probali sa mljevenjem.
racker_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 14:00   #386
Quote:
racker_cro kaže: Pogledaj post
Eto kasno odgovaram ali taman uletili GO i sl....Kad smo stavljali papriku stavljali smo domaću (ako je vjerovati kumici na placu). Lani smo možda pretjerali s njom baš radi boje i okus je bio bljaaak a boja nikakva. Koliko znam šećer starci stavljaju još od predjedova pa eto ostalo u navici.

Nije svaka domaća paprika automatski fina i aromatična. Godinama već uzgajam čili i slatke paprike (puno više čili doduše) pa mogu reći iskustveno. Aroma i okus znaju jako varirati od sorte do sorte, a ima tu i drugih faktora vezanih uz metode uzgoja i uvjete rasta.

Ja ako nisam zadovoljan okusom i aromom domaće slatke, kupim neku delikates iz dućana. Tako i najčešće bude jer veliku većinu domaće preradim u ajvar, pinđur i druge stvari.

Slatku ionako stavljam u malim količinama, stavim uglavnom ljutu.

Probaj na placu frišku crvenu papriku i kupi onu koja ti okusom i aromom odgovara. Možeš ju sam doma posušiti u komadu, objesi negdje na suho i prozračno tamno mjesto (može i u sušaču ili pećnici, ali ako nemaš iskustva s tim moglo bi se dogoditi da ih posušiš prenaglo i s prevelikom temperaturom pa onda izgube previša arome).

Čuvaj ih u komadu posušene i melji neposredno prije nego ćeš ih upotrijebiti, tak će najbolje sačuvati aromu. Samo prije mljevenja izvadi koštice da ne bude gorko.


Quote:
Što se tiče mrvljenja znači špek se ne melje? Mda, jednu godinu smo probali tako na kockice pa su žena i djeca stalno "kopali" te kockice van po kobasicama dok su jeli. Zato smo probali sa mljevenjem.
Ako ne melješ špek onda to mora obavezno bitni špek s leđnog dijela, i to sitno rezan. Ja zbog jednostavnosti i brzine uglavnom sve meljem.

Nekad kad nije bilo flajšmašina na selu, pa su i meso i špek rezali na kockice i tak punili crijeva.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 21:53   #387
Gdje kupujete kobasice ?
Pitam jer ove koje se kupuju nevaljaju baš ništa, jedino je k nećemu je ona prava slovenska kranjska u Metro-u i kod našeg proizvođača od dvljača mada i taj proizvod nije ono nešto za oduševiti se. Sve ostalo osim kulena mi ništa nevalja, kulen prolazi jer ima paprike pa malo podigne aromu, i još talijanska mortaleda. Drugo baš ništa, naravno neračunajući na domaći proizvod kod kuće.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 22:11   #388
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Gdje kupujete kobasice ?
Pitam jer ove koje se kupuju nevaljaju baš ništa, jedino je k nećemu je ona prava slovenska kranjska u Metro-u i kod našeg proizvođača od dvljača mada i taj proizvod nije ono nešto za oduševiti se. Sve ostalo osim kulena mi ništa nevalja, kulen prolazi jer ima paprike pa malo podigne aromu, i još talijanska mortaleda. Drugo baš ništa, naravno neračunajući na domaći proizvod kod kuće.
za peci, mesnica graso na lanistu, pecenice. jeftine i izvrsne okusom, isprobane na rostilju, tavi i u pecnici. malo ih jace ispeci

za rezati jos uvijek trazim nesto sto je moguce pronaci vise od jednom. danas bas uzeo neku 'grof ratkaj' u veroniki - dosta solidno, iako to moze i bolje
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 22:15   #389
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
za peci, mesnica graso na lanistu, pecenice. jeftine i izvrsne okusom, isprobane na rostilju, tavi i u pecnici. malo ih jace ispeci

za rezati jos uvijek trazim nesto sto je moguce pronaci vise od jednom. danas bas uzeo neku 'grof ratkaj' u veroniki - dosta solidno, iako to moze i bolje
To mi je daleko, to je skroz do Arena centra.
Jel ima šta bliže centru grada ?
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 00:30   #390
meni su žumberčankine kranjske prilično dobre, a jednom su mi tamo preporučili i sasvim friške pečenice. radila sam ih onak ko Jamie da ih iscijedim iz omota i napravila mesne okruglice od njih u umaku sa gljivama i mrkvom i domaćim širokim rezancima, ispalo je super. vrijedi pitati za preporuku, jer obično imaju više vrsta. znači, kvatrič
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 10:17   #391
Preporucam

Ja obicno kupim "Imes:" kranjske kobasice.Istina da kostaju ali su meni najbolje...
__________________
Today's record is tomorrow's motivation.
SportasIvan1986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 12:58   #392
Meni su najbolje Vajdine kranjske.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 16:26   #393
Quote:
Henry Miller kaže: Pogledaj post
Ne, ti nisi mene shvatio. Ajde polako i s razumijevanjem ponovno pročitaj sve što sam napisao..

Domaće kobasice nisu crvene od paprike, to se samo paprika crveni u njima, paprika ne daje crvenu boju mesu.

Čips s paprikom.. Čips (krumpir) je i dalje žut, crveni se samo paprika koja je posuta po njemu.

Crvena boja mesa se dobije kada se stavi šećer u meso. Očito tvoji u tih sto godina nisu ništa pametno naučili. Kao ni moji (djedovi) koji su bili jako "pametni", pogotovo oko proizvodnje vina i kobasica. Ali kada im dokažeš suprotno (barem sto puta), tek onda počnu malo popuštati..

Pročitaj ovu temu tamo negdje od 15. stranice pa do kraja, dosta smo raspravljali oko toga...
Miki,tko te slago za ovo što si napiso?

https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/...7d&oe=549A58B1


https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.n...3e7d41cceef274


I naravno da paprika daje boju. Pa šećera skoro da i nestavljam.
Ribički pribor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 17:56   #394
iz iskustva znam da crvenilo od paprike zavisi je li meso mljeveno sitnije ili je možda ručno rezano
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 17:34   #395
domaće..a odmah te zvizne uvoz talijanskih sireva
enivej, danas se pod domaće daju i proizvodi čije su sirovine pa čak i ambalaža nabaviti preko grane, a kod nas se eventualno proizvod prepakira (često niti to). Tako da zaboli jaganjca za "domaće", na to se lože valjda još samo okorijeli nacionalisti. treba ić drito kod seljaka, kod malih (eko i sl.) proizvođača da koliko-toliko budeš siguran. a najbolja od svih alternativa je da si sve radiš sam.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 08:50   #396
Svakako da meso ima crvenu boju samu po sebi, ako se stavi junetine u kobasice onda su kobasice tamnije. Crvena paprika uglavnom oboja masnocu u kobasicama. Znam da u slavoniji ljudi stavljaju secer u kulene, jer kazu da od toga ima ljepsu boju, e sad dali je to istina nisam siguran.
ingchef is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 19:20   #397
Pitanja za iskusne kobasičare:
1. Ima netko rješenje za zatvaranje umjetnih crijeva, osim špage i klipse? Nemam novca za klipsericu, a špaga mi svake godine oduzme puno vremena.

2. Meljete li tvrdu slaninu za kobasice na sitnije ili krupnije u odnosu na ostalo meso kod slavonskih kobasica?
p177 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 00:05   #398
Quote:
p177 kaže: Pogledaj post

2. Meljete li tvrdu slaninu za kobasice na sitnije ili krupnije u odnosu na ostalo meso kod slavonskih kobasica?
mi je ne meljemo, bez obzira na količinu koju obrađujemo, masnoću sjeckamo na sitne kockice
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 08:55   #399
Dakle par odgovora. Da šećer ide u kobasice i služi za boju. Ide ga jako malo. Leđni špek se ne melje, ako mislite kobasice rezati suhe. Onda se reže na kockice. Ako mislite peći kobasice odnosno raditi češnjovke, onda se melje. A što se tiče vezanja umjetnog crijeva najbolja fora su elekktričarske vezice. Stegnete ih kombinirkama i gotovo za 3 sekunde. Koštaju par kuna pakiranje od 50-100 komada
drale220 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 21:51   #400
20 kg kobasica (svinjetina), 20 kg kulena (svinjetina), 5 kg češnjovki (svinjetina + 10% junetina), i par komada kobasica s plijesni po Panoraminom receptu.
Nadijevanje završava uskoro, sutra dimljenje
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:31.