Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2009., 23:37   #41
Bas mi je drago da sam nasla ove vase postove jer imam varijaciju na temu.....zivim vani i vjerovatno ce tako biti par godina jos, muz stranac, mislimo se nakon svega vratiti zivit u RH...e sad, mi bi kupili auto vani jer koliko sam shvatila (ne znam puno o autima) tako cemo proci jeftinije tj. bez pdv-a...ako kupimo auto na moje ime i registriramo ga vani, da li ga ljeti i muz i ja mozemo uredno voziti u RH jer imamo prebivaliste u inozemstvu? I drugo, da li je istina da ga nakon dvije godine prebivalista vani mozemo uvesti u RH i izbjeci carinu? Druga opcija je da ga kupimo u RH na moje ime, ali koliko sam shvatila onda ga muz ne moze voziti u RH Hvala unaprijed svima na bilo kakvom savijetu!
__________________
The happiness of your life depends on the quality of your thoughts
Mznatizeljna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 00:09   #42
točne podatke možeš dobiti u veleposlanstvu.

auto kupiš vani i registriraš ga. mora biti na tebe više od 6 mjeseci (mislim) i onda ga možeš uvesti u HR bez dadžbina i bez obaveze na homologaciju, kao povratnik.
ljeti najnormalnije možete oboje voziti vaš auto, kao turisti (bez vize do 6 mjeseci), ali ti moraš imati nekakav priznati boravak ili neku radnu dozvolu za rad van HR.

za prebivalište, mislim da je 2 godine točno. da bi bila povratnik, moraš imati prebivalište 2 godine ili radnu dozvolu jednu godinu van HR.
ako kupiš auto na svoje ime u HR i dobiješ HR tablice (moraš prvo prijaviti prebivalište u HR), onda ti muž stranac nesmije voziti auto sa HR tablicama.

u principu, imaš istu situaciju kao i ptah. morate oboje imati regulirani status u jednoj od država da bi mogli oboje voziti isti auto.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 00:59   #43
Hvala ti I wonder...sad mi je malo jasnije Jedna stvar ipak nije - znaci ako se jednom i vratimo u RH i auto kupljeno vani na moje ime uvezem, a muz dobije rivremeni boravak u RH, jos uvijek ga ne moze vozit..sta samo zato sto nije RH drzavljanin?
__________________
The happiness of your life depends on the quality of your thoughts
Mznatizeljna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 01:02   #44
TKO SMIJE I POD KOJIM UVJETIMA UPRAVLJATI AUTOMOBILOM STRANE REGISTRACIJE NA PODRUČJU

Sukladno međunarodnoj konvenciji o privremenom uvozu, i hrvatskim carinskim propisima, vozilom stranih registracijskih oznaka, može u Republici Hrvatskoj upravljati isključivo strani državljanin s boravištem u zemlji registracije ili drugi strani državljanin, koji ima boravište u nekoj trećoj zemlji, i to ne duže od 183 dana u jednoj kalendarskoj godini. Nakon toga vremenskog razdoblja odnosno vozilo mora napustiti carinsko područje. Hrvatski ili strani državljanin koji ima uobičajeno mjesto boravka u Republici Hrvatskoj (što prema spomenutim propisima podrazumjeva boravak u RH od 183 dana u godini), ne smije koristiti vozilo stranih registracijskih oznaka u RH, neovisno što eventualno posjeduje vozačku dozvolu zemlje registracije. U suprotnome čini teži carinski prekršaj izbjegavanja carinskog nadzora, što u konačnici, osim prekršajne kazne, može uključivati i primjenu zaštitne mjere oduzimanja vozila kao predmeta prekršaja. Hrvatski državljanin, koji je zaposlen u Republici Hrvatskoj, prima plaću, a zdravstveno i mirovinski je osiguran u Republici Hrvatskoj, ne može upravljati stranim vozilom, neovisno što možda na službenom putu provede više od pola godine u inozemstvu. Jedino hrvatski državljanin koji posjeduje isprave kojima može dokazati status uobičajenoga boravišta i rada u trećoj zemlji, ispunjava uvjete za uporabu vozila stranih registracijskih pločica u RH, no kako je ta osoba za policijske i carinske organe uvjetno rečeno stranac, te ne smije s vozilom biti u RH duže od 6 mjeseci u jednoj godini.

Carina.hr
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 01:10   #45
PRAVILNIK o registraciji vozila

Članak 3.

Nadležno tijelo registrirat će vozilo ako vlasnik vozila priloži:

1. dokaz o vlasništvu vozila,

2. dokaz o tehničkoj ispravnosti vozila,

3. dokaz o identitetu.

.................................................. ................................

Clanak 7

Registraciju vozila u vlasništvu stranaca koji u Republici Hrvatskoj imaju odobren privremeni ili stalni boravak obavlja nadležno tijelo prema mjestu boravka stranca.

Nadležno tijelo registrirat će vozilo iz stavka 1. ovog članka ako stranac pored dokaza iz članka 3. ovog Pravilnika priloži:

1. putnu ispravu u koju je uneseno odobrenje stalnog borav­ka ili osobnu iskaznicu za stranca,

2. putnu ispravu u koju je uneseno odobrenje privremenog boravka ili osobnu iskaznicu za stranca ili rješenje o produženju privremenog boravka,

3. rješenje o odobrenju privremenog uvoza – za privremeno uvezena vozila

.................................................. .................................................. ...

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/287588.html
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 01:20   #46
Povratnici iz inozemstva HR drzavljani

U pravilu za ostvarivanje uvoza kao osnovna isprava služi posebna potvrda hrvatskog veleposlanstva ili konzulata u zemlji gdje je povratnik do sada živio, a koju ovo tijelo izdaje na temelju uvida u isprave nadležnih organa zemlje iz kojih je vidljiv taj boravak. Za ishodovanje spomenute potvrde nije potrebna odjava boravka u odnosnoj zemlji. Uvoz možete obaviti u roku od 12 mjeseci po povratku, no sami postupak carinjenja morati ćete povjeriti nekom od ovlaštenih otpremnika - špeditera u mjestu carinjenja, koje je u pravilu pri carinarnici nadležnoj prema vašoj hrvatskoj adresi stanovanja. Odabranom špediteru predati ćete spomenutu potvrdu o boravku, te prometne isprave vozila. Kako ste vlasnik vozila više od šest mjeseci, prilikom uvoza ste oslobođeni provedbe homologacije, plaćanja carine i PDV-a, te ste u obvezi platiti samo posebni porez – trošarinu, koja će ovisiti o procijenjenoj vrijednosti vozila kod carinjenja (u prosjeku je oko 25%). Detalje o proceduri ostvarivanja uvoza predmeta tzv. povratnika možete naći na web stranicama Carinske uprave: www.carina.hr, na podstranici informacije.

.................................................. ..........................................
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 01:22   #47
Quote:
Mznatizeljna kaže: Pogledaj post
...ako se jednom i vratimo u RH i auto kupljeno vani na moje ime uvezem, a muz dobije rivremeni boravak u RH, jos uvijek ga ne moze vozit..sta samo zato sto nije RH drzavljanin?
Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, takve osobe (stranci sa boravkom u HR)mogu upravljati motornim vozilima na području Hrvatske na osnovi važeće inozemne vozačke dozvole, i to najdulje godinu dana od dana ulaska u zemlju.
Nakon toga moraju zamijeniti stranu vozačku dozvolu, odnosno podnijeti zahtjev za izdavanje hrvatske vozačke dozvole. U suprotnom, ako ih policijski službenik zateče u vožnji sa stranom vozačkom, a u Hrvatskoj su više od godinu dana, slijedi im novčana kazna od 500 kuna.
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 02:00   #48
Hvala ti Signum, stvarno si sve detaljno odgovorio...jasno je meni ovo za 183 dana jer se auto tretira kao i sve ostalo sto se oporezuje...znaci treba se znati kojoj zemlji ces placati porez, a placas onoj u kojoj si vise vremena tj 183 dana i duze.....al evo imam jos dvije nejasnoce:

1. znaci kad se odlucim uvesti auto u RH ( u roku od 12 mj od povratka) moram samo zatraziti potvrdu od ambasade da sam imala vani prebivaliste i izbjegavam sve osim posebnog poreza od 25%!? Pa zar mi onda ne dodje na isto, izbjegnem 22% pdv-a a kasnije placam 25% posebnog poreza?

2. za vozacku muza kao stranca mi je jasno, i ovdje gdje zivimo priznaju meni internacionalnu vozacku samo 6 mjeseci nakon toga trebam uzet njihovu - ono sto sam ja pitala je - da li moj muz moze voziti auto koje je na moje ime jednom kad se vratimo posto vidim da se pisalo kako Ptah ne bi mogao voziti auto ako ga kupe na zenu, eto to meni nije jasno...kuzim za ljeto kad dodjemo da smo tretirani kao stranci i on i ja jer imamo prebivaliste vani, ali sta kad se vratimo, zasto on ne bi mogao voziti zenin auto ako ima uredan boravak u RH?

Thanks!
__________________
The happiness of your life depends on the quality of your thoughts
Mznatizeljna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 02:18   #49
Mznatizeljna

1.da nisi povratnik platila bi i PDV i posebni porez- trosarinu (povratnik je u biti oslobodjen pdv-a i homologacije)

2.da li moj muz moze voziti auto koje je na moje ime?

MOŽE - uz uvjet da ima reguliran boravak (privremeni ili trajni) u HR ,1.godinu moze i sa stranom vozackom a poslije mora zatraziti hrvatsku

Ptah ima boravak u HR i može voziti ženin auto registriran u HR ! (prvu godinu moze i sa francuskom vozackom dozvolom a poslije mora zatraziti hrvatsku)

Zadnje uređivanje signum : 31.01.2009. at 02:28.
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 09:57   #50
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
Mznatizeljna

1.da nisi povratnik platila bi i PDV i posebni porez- trosarinu (povratnik je u biti oslobodjen pdv-a i homologacije)

2.da li moj muz moze voziti auto koje je na moje ime?

MOŽE - uz uvjet da ima reguliran boravak (privremeni ili trajni) u HR ,1.godinu moze i sa stranom vozackom a poslije mora zatraziti hrvatsku

Ptah ima boravak u HR i može voziti ženin auto registriran u HR ! (prvu godinu moze i sa francuskom vozackom dozvolom a poslije mora zatraziti hrvatsku)
bok svima .. htjela bi se nadovezat na neke stvari ovdje . ja sam zena od ptaha,da bude jasnije.ovo sa vozačkom i voznjom u hrv sa stranom vozačkom dozvolom mi uopce nije jasno...kad sam ja isla u mup i pitala u vezi njegove vozačke dozvole i da je on stranac lijepo mi je gospođa tamo rekla da oni nemaju ništa sa time i da se obratimo u francuskoj gdje je vozačka izdana. bolje rečeno "odkantala" me bez pol pardona.rekla je da tamo zatrazimo međunarodnu vozačku hmmm...nema neke logike jer je on sad u hrv..al eto...otisli mi u Fra i trazili međunarodnu i dobio ju je...ali unutra sve pise na arapskom,engleskom i neznam kojim jos lijevim jezilom sto opet nema veze sa hrv,nego vjerojatno s eu...e pa sad za kakvu vozačku onda da mi zamjenimo njegovu..gdje god krenes svi te lagano odjeb.....mi jos nismo naisli na neku osubu koja nesto zna na svom poslu....da ne govorim o tome da nije dobio bankovnu karticu vec 4 mj jer oni u banci kako je nas bankar osobno rekao "neznaju sta trebaju napravit jer on nema jmbg"....pa normalno da nema kad je stranac..jesus....ne zelim ni zamislit kakvog ce cirkusa bit s autom...samo zato sto "oni neznaju"
Barbie69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 10:46   #51
Hvala ti Signum, to mi je logicno jer tako s vozackom ide i u EU, evo gdje mi zivimo (zemlja EU) ide ovako, ja ima RH vozacku i internacionalnu s kojom vozim ovdje, medjutim nakon 6 mjeseci ne mozes vise vozit s internacionalnom vozackom nego trebam mijenjat na vozacku zemlje u kojoj smo....posto sam drzavljanka RH (imamo pristupne pregovore s EU) ja trebam samo na pregled vida i jos neke potpise papire ispunit i to je to - u njihovom MUP-u - odijel za vozila, a oni koji su drzavljani non-EU zemlje tipa drzavljani Srbije trebaju ponovo u auto-skolu i polagat vozacki ovdje! E sad ja mislim da lijepo nas MUP treba nac strucne osobe koje znaju svoj posao i da lijepo odgovore sta i kako - draga Barbie ja te skroz razumijem, luda sam vec od birokracije! Pretpostavljam da tvoj muz sa internacionalnom vozackom i papirima boravka treba tici na MUP gdje ce mu mojenjat vozacku u nasu, nema francuska nista s tim! Stvar je u tome sto neke osobe ne znaju svoj posao
__________________
The happiness of your life depends on the quality of your thoughts
Mznatizeljna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 12:45   #52
Quote:
Barbie69 kaže: Pogledaj post
bok svima .. htjela bi se nadovezat na neke stvari ovdje . ja sam zena od ptaha,da bude jasnije.ovo sa vozačkom i voznjom u hrv sa stranom vozačkom dozvolom mi uopce nije jasno...kad sam ja isla u mup i pitala u vezi njegove vozačke dozvole i da je on stranac lijepo mi je gospođa tamo rekla da oni nemaju ništa sa time i da se obratimo u francuskoj gdje je vozačka izdana.....
Da u HR raznorazni birokrati neznaju svoj posao ništa novo,ali bitno je da institucije funkcioniraju

A sad da ponovimo još jednom vozačke dozvole:

-međunarodna vozačka dozvola je samo prijevod orginalne dozvole na više jezika i skoro u svim zemljama je izdaju autoklubovi ( HAK,ADAC,itd)

-Stranac koji ima boravak u HR ( trajni ili privremeni ) u hrvatskoj može voziti vozila sa istim pravom kao i HR državljani ,a to znači sva vozila registrirana u Hrvatskoj, a strana vozila kao što sam naveo par postova prije

- Stranac koji je u HR duže od godinu dana mora po zakonu zatražit promjenu svoje orginalne dozvole(francuske,njemačke,..) a do tada može voziti sa svojom orginalnom + međunarodnom dozvolum ( međunarodna dozvola je samo prijevod orginala i bez orginalne je ništa)

.................................................. ..................................................
Zamjena inozemne vozačke dozvole


Potrebno je:

1. Osobna iskaznica - ( stranac na trajnom boravku dobije osobnu iskaznicu za stranca)

2. Inozemna vozačka dozvola - prevedena od strane ovlaštenog sudskog tumača

3. Uvjerenje o duševnoj i tjelesnoj sposobnosti ne starije od 6 mjeseci

4 . Obrazac broj 2

5 . Upravna pristojba 70,00 kn

6 . Uplata na račun Državnog proračuna 35,00 kuna

7 . Slike 3 x 3,5 cm - 2 kom.

http://www.pu-pu.mup.hr/vozacka.htm

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._155_4231.html



http://www.slobodnadalmacija.hr/Auto-moto/tabid/90/articleType/ArticleView/articleId/22372/Default.aspx


.................................................. .................................................. .................................................. .........
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 12:52   #53
cure

međunarodna vozačka dozvola je jedna stvar, a dozvola za stranca je druga.
kao što reče znatiželjna djevojka, da bi dobio dozvolu od države npr. Nedođije, moraš zadovoljiti njihove uvjete. a mislim da ima veze s time dali su HR i Nedođija potpisali ugovore o priznavanju vozačke dozvole. pa po tome treba imati vozačku dozvole domicilne zemlje i po potrebi ono što Nedođija zatraži. a to može biti dodatni ispit teorije, prakse, liječnički itd.
i s time bi bili punopravni vozači neke zemlje.

kako kod nas MUP izdaje vozačke dozvole, oni moraju znati što treba da bi državljan francuske dobio HR vozačku. a to sigurno uključuje njegovu francusku dozvolu i regulirani boravak u HR. s takvom dozvolom onda ptah praši širom lijepe naše i više od 183 dana u godini potpuno legalno u autu sa HR tablicama.

to su više pravne stvari i pravnici to trebaju znati.
ali, opet ponavljam, da bi oboje vozili isti auto, trebaju oboje imati regulirani status u zemlji koja izdaje tablice za taj auto.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 13:06   #54
al ne kužim , s čim će ptah onda voziti u francuskoj ako mu tu kod nas uzmu vozačku i zamjene za hrv???
Barbie69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 13:08   #55
evo, sada je prekompliksirano za mene

Citao sam sve, ali nemogu to sve razumjeti.

Mislmim da najbolje sada je da ja idem pitati u mup, i onda kada cu znat sta oni pitaju, doci cu ovdje da vidimo zajedno ako izgleda logicno ili ne.

vec znamo da to ce biti velika borba. Ali sta? ili to, ili platiti auto 30% vise ovdje nego tamo ...
ptah is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 13:15   #56
Vidim da se ljudima sada smutilo sve ,a ovde je je bilo rasprave o tri stvari

1.Vozacke dozvole
2.voznja vozila stranih registracija u HR
3.uvoz vozila
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 13:18   #57
Quote:
Barbie69 kaže: Pogledaj post
al ne kužim , s čim će ptah onda voziti u francuskoj ako mu tu kod nas uzmu vozačku i zamjene za hrv???
Ako mu TRAJNI boravak bude u HR onda u Francuskoj mora voziti sa HR +međunarodnom dozvolom

Mora se znati gdje netko TRAJNO stanuje ,nemože se biti istovremeno na dva mjesta
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 22:33   #58
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
Ako mu TRAJNI boravak bude u HR onda u Francuskoj mora voziti sa HR +međunarodnom dozvolom
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 13:10   #59
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
Ako mu TRAJNI boravak bude u HR onda u Francuskoj mora voziti sa HR +međunarodnom dozvolom
NE, ne treba mu onda medjunarodna dozvola za voziti u Francuskoj, dovoljna je HR dozvola.

Meni nije jasno vise koje sve gluposti pisete o toj medjunarodnoj dozvoli, to je bilo nekad prije dok se EU nije toliko prosirila i dok nisu postojali svi medjudrzavni ugovori o reciprocitetu o priznavanju registarskih tablica, osiguranja i slicno a sto vozace stedi od svih mogucih i nemogucih papirnatih peripetija a sve u cilju sto slobodnijeg putovanja, tj protoka ljudi, roba i usluga.

Da je tako kao sto pisete, jos bi se na ulazu u svaku zemlju placalo osiguranje za auto jer niti osiguranje ne bi vrijedilo, to je bilo rijeseno sa zelenim kartonom koji se morao pokazati na granici, sada vec godinama niti ima granica niti vise nitko niti ne pita za zeleni karton jer su tablice na autu dokaz da vozilo ima valjani tehnicki pregled i osiguranje.

Isto je sa vozackom dozvolom, vec godinama vozim po Evropi i nikada, ali bas nikada me nitko nije pitao za medjunarodnu vozacku dozvolu a nakon sto sam duze boravio u Njemackoj i HR dozvolu prepisao u njemacku pogotovo, jedino me u HR policajci blijedo gledaju kad im pokazem njemacku dozvolu i uvijek postavljaju jedno te isto pitanje: "Otkud vam njemacka vozacka dozvola" i onda im moram po xxxx put objasnjavati da se njega tice jedino da ja imam vozacku dozvolu koja vrijedi i nista vise, a tko i gdje ju je izdao uopce nije bitno.

P.S. Nisam u Njemackoj vec vise godina i nisam prepisivao dozvolu jer jednako vrijedi u svim EU drzavama.

@ptah, nemoj svoju F dozvolu prepisivati u HR, uoce nije potrebno a ustedit ces si puno puno vremena, novaca i zivaca.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 14:00   #60
Quote:
Međunarodna vozačka dozvola je međunarodno priznati prijevod nacionalne vozačke dozvole, a izdaje se sukladno Konvenciji o cestovnom prometu (Beč, 8. studenog 1968.). Hrvatska međunarodna vozačka dozvola sadrži prijevode na pet (5) jezika; francuski, engleski, njemački, španjolski i ruski.

Međunarodna vozačka dozvola izdaje se odmah i vrijedi najviše pet godina, odnosno do datuma isteka hrvatske vozačke dozvole ukoliko ona ističe ranije. Dozvolu mogu dobiti i strani državljani pod uvjetom da posjeduju hrvatsku vozačku dozvolu. Međunarodna je vozačka dozvola obavezna ukoliko se upravlja vozilom stranih registarskih oznaka u inozemstvu.

Također vam je potrebna kad putujete vozilom hrvatskih registarskih oznaka u Ujedinjeno Kraljevstvo, Irsku, Portugal, Španjolsku, Rumunjsku, Bugarsku, Grčku, Tursku, u države bivšeg Sovjetskog Saveza, zemlje Beneluksa i Skandinavije, te u svim izvaneuropskim zemljama.
sve lijepo objašnjeno na hakovim stranicama, http://www.hak.hr/clanstvo/touring/m...a-dozvola.aspx
istina, za francusku i netreba, ali treba za puno zemalja, čak i u europi.

a MUP kaže:
Quote:
ZAMJENA INOZEMNE VOZAČKE DOZVOLE

- zahtjev za izdavanje vozačke dozvole (obrazac broj 2)
- upravna pristojba u iznosu od 70,00 kuna
- uplata na uplatnicu u iznosu od 35,00 kuna.
- inozemna vozačka dozvola i preslika (rok važenja voz.doz. ne smije
isteći više od 6 mjeseci)
- uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti vozača (ne starije od 6. mjeseci)
(liječnički pregled obavlja se u Domu zdravlja na medicini rada)
- prijevod kod ovlaštenog sudskog tumača (za bivše republike bez
prijevoda).
- osobna iskaznica
- dvije identične fotografije veličine 30x35 mm.
http://www.pu-zg.mup.hr/pitanja-vozila.php

kao i sve ostalo od malog zelenog, hrpa sranja bez ikakvog pokrića, znanja ili logike.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:14.