Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2010., 21:12   #41
misliš, da ga koristi kao papir za crtanje ? može... ili ?
što će nekome, po tebi običnom smrtniku, otkupni blok ?
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 21:19   #42
Question Oib ili jmbg

Da ne otvaram novu temu vec da pitam zna li netko da li sad od 01.01. 2010, na izlanom racunu mora pisati OIB obrtnika ili i dalje MB obrta i JMBG.
__________________
U Hrvatskoj trebamo stvoriti 200 bogatih obitelji....F.T. ....a onda je netko ugasio svjetlo..
ELTI is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 21:21   #43
samo OIB je obavezan

https://www.forum.hr/showthread.php?t=504075

evo, nije bilo teško, zar ne ?
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 22:24   #44
Sory, ne znam kako to nisam vidio, sad jos jedno pitanje, da li obrt ima svoj OIB (ako ima kako ga saznati) ili se treba pisati OIB vlasnika obrta? Da li je obvezno istaknuti i maticni broj obrta i broj obrtnice na Racunu?
__________________
U Hrvatskoj trebamo stvoriti 200 bogatih obitelji....F.T. ....a onda je netko ugasio svjetlo..
ELTI is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 11:58   #45
Quote:
ELTI kaže: Pogledaj post
Sory, ne znam kako to nisam vidio, sad jos jedno pitanje, da li obrt ima svoj OIB (ako ima kako ga saznati) ili se treba pisati OIB vlasnika obrta? Da li je obvezno istaknuti i maticni broj obrta i broj obrtnice na Racunu?
OIB obrta jednak je OIB-u vlasnika, i to je jedino obavezno istaknuti (vidi prethodne postove)
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 17:51   #46
zna li itko kako se kaže R-1 na eng? imaju li oni to ili je posebno za svaku državu?

hvala na odg
__________________
The fact that no one understands you doesn't make you an artist
Patsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 10:06   #47
Jeli uvijek obavezno izdavanje računa. Npr. prodajem pristup edukacijskom materijalu preko interneta za otprilike 10 kn. Kupci su uglavnom fizičke osobe, recimo neki nepoznati kupac. Budući da je cijena 10 kn, slanje računa na kućnu adresu bi bio značajan postotak u tih 10 kn. Jeli moguće izdavati račun online, tako da ga korisnik sam isprinta?

Još jedan primjer. Recimo da platim putno osiguranje preko kartice na internetu (online web shop). Trebam li dobiti račun?

Hvala!
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 13:47   #48
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
Jeli uvijek obavezno izdavanje računa. Npr. prodajem pristup edukacijskom materijalu preko interneta za otprilike 10 kn. Kupci su uglavnom fizičke osobe, recimo neki nepoznati kupac. Jeli moguće izdavati račun online, tako da ga korisnik sam isprinta?

Još jedan primjer. Recimo da platim putno osiguranje preko kartice na internetu (online web shop). Trebam li dobiti račun?
Trebao bi izdati račun, a skroz je prihvatljiv i online račun za fizičke osobe.
Trebali bi ti dati račun na isti online način
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 11:00   #49
Quote:
Patsy kaže: Pogledaj post
zna li itko kako se kaže R-1 na eng? imaju li oni to ili je posebno za svaku državu?

hvala na odg
pogledaj malo na ovoj stranici

http://www.hmrc.gov.uk/vat/managing/...t-invoices.htm
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 12:39   #50
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
Kada ćemo i mi prilagoditi naše propise da se po fakturi poslanoj e-mailom može odbiti PDV . Samo bi se na troškovima poštarine moglo uštedjeti brdo novaca.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 22:52   #51
Da oživim ovu temu s jednim pitanjem.

Zanimaju me podaci na izdanom računu.

Uzmimo primjer: Usluga koja se obavlja od 1.9. do 1.3. sljedeće godine.

Plaćanje je po ponudi i obavljeno je 27.8.

Je li u redu staviti na račun:

Datum izdavanja računa: bilo koji datum u tekućoj godini?
Datum isporuke: 1.9.
Dospijeće računa: ?

U opisu usluge je navedeno o kojoj je usluzi riječ i koji vremenski interval obuhvaća.
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 08:30   #52
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
Da oživim ovu temu s jednim pitanjem.

Zanimaju me podaci na izdanom računu.

Uzmimo primjer: Usluga koja se obavlja od 1.9. do 1.3. sljedeće godine.

Plaćanje je po ponudi i obavljeno je 27.8.

Je li u redu staviti na račun:

Datum izdavanja računa: bilo koji datum u tekućoj godini?
Datum isporuke: 1.9.
Dospijeće računa: ?

U opisu usluge je navedeno o kojoj je usluzi riječ i koji vremenski interval obuhvaća.
Po ovome što navodiš obzirom da je plaćanje bilo prije nego što je usluga bila obavljena tj niste ju još niti počeli obavljati onda račun mora ići sa danom kad je bila uplata ali ja bi u tvom slučaju napravila račun za predujam jer usluga nija još obavljena. Dakle datum računa za predujam 27.08.; Isporuka može 01.09. a kod dopsijeća bih navela da je plaćen. Kad usluga bude izvršena stornirati račun za predujam i napraviti konačnu fakturu. Poanta je da pdv moraš platiti ili kad primiš novce ili kad obaviš uslugu, zavisi što se prije desi..a ako si primio novac a usluga nije obavljena nema smisla da ju fakturiraš pa zato račun za primljeni predujam..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 10:02   #53
zašto nema smisla da fakturira uslugu akoje plačena u cijelosti?
covjek-od-leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 10:08   #54
Zato jer usluga nije izvršena

Oni su, u cijelosti, platili uslugu koja će tek biti izvršena. Nije važno da li je u cijelosti plaćen ili ne to je avans, a kad se izvrši usluga izdaje se račun.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 18:06   #55
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Po ovome što navodiš obzirom da je plaćanje bilo prije nego što je usluga bila obavljena tj niste ju još niti počeli obavljati onda račun mora ići sa danom kad je bila uplata ali ja bi u tvom slučaju napravila račun za predujam jer usluga nija još obavljena. Dakle datum računa za predujam 27.08.; Isporuka može 01.09. a kod dopsijeća bih navela da je plaćen. Kad usluga bude izvršena stornirati račun za predujam i napraviti konačnu fakturu. Poanta je da pdv moraš platiti ili kad primiš novce ili kad obaviš uslugu, zavisi što se prije desi..a ako si primio novac a usluga nije obavljena nema smisla da ju fakturiraš pa zato račun za primljeni predujam..
Rijec je o obrtu koji nije u sustavu PDV-a.

Za slicne usluge sam primijetio da firme izdaju racun na kojem (za ovaj primjer) pise datum izdavanja racuna 1.9., isporuka 1.9. i dospijece 1.9. Placanje ponekada moze biti i u vremenu kad je obavljanje usluge vec pocelo.

Koje su posljedice pojedinih datuma i je li to uistinu toliko vazno u ovom slucaju?
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2011., 18:26   #56
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
Rijec je o obrtu koji nije u sustavu PDV-a.

Za slicne usluge sam primijetio da firme izdaju racun na kojem (za ovaj primjer) pise datum izdavanja racuna 1.9., isporuka 1.9. i dospijece 1.9. Placanje ponekada moze biti i u vremenu kad je obavljanje usluge vec pocelo.

Koje su posljedice pojedinih datuma i je li to uistinu toliko vazno u ovom slucaju?
Pa obzirom da pdv nije u igri mislim da u tom slučaju datumi ne bi trebli imati nekog velikog značenja, a što se tiče knjiženja troškova kod vašeg kupca ako mu neće odgovarati što je sada ispostavljen račun, može se na rn-u navesti period u kojem će se usluga obavljati tj period u kojem će troškovi nastajati pa ih mogu knjižiti na vremenska razgraničenja i priznatvati troškove po datumu nastajanja.
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 22:15   #57
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Pa obzirom da pdv nije u igri mislim da u tom slučaju datumi ne bi trebli imati nekog velikog značenja, a što se tiče knjiženja troškova kod vašeg kupca ako mu neće odgovarati što je sada ispostavljen račun, može se na rn-u navesti period u kojem će se usluga obavljati tj period u kojem će troškovi nastajati pa ih mogu knjižiti na vremenska razgraničenja i priznatvati troškove po datumu nastajanja.
Znači da datum izdavanja računa ne igra ulogu u ovom slučaju, odnosno da ga mogu staviti na datum uplate (bila ona prije ili nakon početka obavljanja usluge), a datum isporuke na početak obavljanja usluge?

Možete li mi ukratko objasniti koja je uloga tih datuma točno za pružatelja usluga koji nije u sustavu PDV-a i za klijenta koji jest:

1. datum uplate
2. datum izdavanja računa
3. datum isporuke
4. datum datum dospijeća
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 08:48   #58
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
Znači da datum izdavanja računa ne igra ulogu u ovom slučaju, odnosno da ga mogu staviti na datum uplate (bila ona prije ili nakon početka obavljanja usluge), a datum isporuke na početak obavljanja usluge?

Možete li mi ukratko objasniti koja je uloga tih datuma točno za pružatelja usluga koji nije u sustavu PDV-a i za klijenta koji jest:

1. datum uplate
2. datum izdavanja računa
3. datum isporuke
4. datum datum dospijeća
1. datum uplate - sa danom uplate i davatelj i primatelj usluge knjiže navedeni račun bilo kao trošak ili račun za primljeni predujam sl, obzirom da nema pdv-a datum je bitan zbog evidentiranja troškova o određeno obračunsko razdoblje, ako je u pitanju obrtnik bitna je godina jer obrtnik nema kvartalnih izvještaja a kod doo je bitan datum u toku godine radi istinitosti kvartalnih izvještaja
2. datum izdavanja računa - obzirom da pdv nije u igri odgovor je kao i pod 1. jer se koliko se sjećam radi o tome da je davatelj usluge obrtnik koji nije u sustavu pdv-a, a obrtnik knjiži rn-e po plaćanju a i doo knjiži račune obrtnika kada su plaćeni pa je stvar ista kao pod 1.
3. datum isporuke - datum isporuke je bitan zbog priznavanja troškova jer ako je račun ispostavljen 01.09. a usluga će se isporučivati tijekom narednih 6 mjeseci tada primatelj usluge troškove priznaje na mjesečnoj bazi kako uistinu usluga biva odrađena, a davatelj prihode priznaje po istom principu (vremenska razgraničenja)
4. datum datum dospijeća - mislim da datum dospijeća o ovom slučaju ne igra neku veliku ulogu
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 12:35   #59
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
1. datum uplate - sa danom uplate i davatelj i primatelj usluge knjiže navedeni račun bilo kao trošak ili račun za primljeni predujam sl, obzirom da nema pdv-a datum je bitan zbog evidentiranja troškova o određeno obračunsko razdoblje, ako je u pitanju obrtnik bitna je godina jer obrtnik nema kvartalnih izvještaja a kod doo je bitan datum u toku godine radi istinitosti kvartalnih izvještaja
2. datum izdavanja računa - obzirom da pdv nije u igri odgovor je kao i pod 1. jer se koliko se sjećam radi o tome da je davatelj usluge obrtnik koji nije u sustavu pdv-a, a obrtnik knjiži rn-e po plaćanju a i doo knjiži račune obrtnika kada su plaćeni pa je stvar ista kao pod 1.
3. datum isporuke - datum isporuke je bitan zbog priznavanja troškova jer ako je račun ispostavljen 01.09. a usluga će se isporučivati tijekom narednih 6 mjeseci tada primatelj usluge troškove priznaje na mjesečnoj bazi kako uistinu usluga biva odrađena, a davatelj prihode priznaje po istom principu (vremenska razgraničenja)
4. datum datum dospijeća - mislim da datum dospijeća o ovom slučaju ne igra neku veliku ulogu
Znači ako sam dobro shvatio, u ovom slučaju je ključan datum uplate jer po njemu obrt (važna je godina uplate) i doo (važan je kvartal) knjiže prihod, odnosno rashod?

Datum računa je u redu staviti na dan uplate kada god on bio, prije ili poslije početka obavljanja usluge?

Datum isporuke je u redu staviti na dan početka obavljanja usluge? U opisu usluge piše u kojem razdoblju će se usluga obavljati.

Hvala puno na odgovorima.
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 12:57   #60
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
Znači ako sam dobro shvatio, u ovom slučaju je ključan datum uplate jer po njemu obrt (važna je godina uplate) i doo (važan je kvartal) knjiže prihod, odnosno rashod?

Datum računa je u redu staviti na dan uplate kada god on bio, prije ili poslije početka obavljanja usluge?

Datum isporuke je u redu staviti na dan početka obavljanja usluge? U opisu usluge piše u kojem razdoblju će se usluga obavljati.

Hvala puno na odgovorima.
Znači ako sam dobro shvatio, u ovom slučaju je ključan datum uplate jer po njemu obrt (važna je godina uplate) i doo (važan je kvartal) knjiže prihod, odnosno rashod? - Tako je, jer nema obveze pdv-a pa bitno da obrtnik plati na vrijeme porez na dohodak a firma da realno prikaže financijsko stanje

Datum računa je u redu staviti na dan uplate kada god on bio, prije ili poslije početka obavljanja usluge? - Ja bi datum računa stavila u ovom slučaju na dan kad je bila uplata ukoliko je uplata bila prije početka obavljanja usluge, da uplate uopće nije bilo fakturirala bih uslugu sa danom kad je obavljena bez obzira što nije plaćena

Datum isporuke je u redu staviti na dan početka obavljanja usluge? U opisu usluge piše u kojem razdoblju će se usluga obavljati. - Da to je ok
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:58.