Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2012., 20:54   #81
Quote:
Napalm kaže: Pogledaj post
Tomaš je također puno više zastupljenije prezime u Češkoj nego li ostalim slavenskim zemljama poput Bjelorusije, Srbije ili Makedonije.

A glede ostalih nabrojanih.. what say you?
Ne znam koliko znas o mrskim Hunima ali Tomasa ima i medju Madjarima. Sta se tice prezimena koje si naveo slozio bih se da su vecinom ceskog porijekla. Uvijek sam smatrao da je puno veci broj Hrvata ceskog porijekla nego sto li to pokazuju sluzbeni brojevi, Cesi su doseljavani u HRV i prije mira u Srem. Karlovcima, prije nego sto su se Turci povukli odavde
__________________
ignorancija je kljuc.
son of a gun is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 01:11   #82
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Btw., a nisi se zapitao jesu li svi Ivanići i Ivanovići u Bugarskoj, Srbiji i Hrvatskoj a i okolo, u stvari Rusi?
Među Česima ima (ili je bilo) prezimena:

Charvat, Chorvat, Horvat, Ivančić, Matula, Petrić, Šušak, Skokanić, Jurdić, Mokrić, Pavlić, Krajić, Rabušić, Županić, Popović, Bibić, Šiša, Bartović, Mlikota, Smoljanović, Marković, Slunjski, Pajkurić, Raški, Bosnić, Mucalo, Mostarić, Vranić, Šiprović, Čubić, Žužul, Sršen, Perić, Bratolšić, Cvitičić, Čačić, Bošnjakov, Dragotinić, Dragšić, Hodić, Ladić, Hlapić, Janković, Vranetić, Glorić, Vranešić, Radovčić, Srb, Ratković, Slavić, Račić, Višnjić, Vuković, Blašković, Benković, Domšić, Fabetić, Andrešić, Ivčić, Jakšić, Karlović, Križanić, Kuzmić, Maurović, Matković, Petriković, Petković, Paviković, Šantić, Vidošić, Valeković, Grahovina, Kozlović, Kožulić, Vondrović, Honzović, Ivanov, Drobilić, Kulušić, Grbavčić, Babić, Janović, Zlobić, Dučić, Vojvoda, Haramija, Šajarić, Suparić, Tičar, Godinić, Babić, Mihaljanić, Pavlica, Antalović, Ivanić, Magdić, Jurić.. (umjesto -ić koriste -ič)

i nikome u Češkoj ni ne pada na pamet proglašavati ih češkim ili lupati nacional-opravdavajuće lingvističke teorije da su im sufksi -ič zbog ovoga ili onoga ili što ti ja znam budući da autohtona češka prezimena nemaju takve nastavke, niti se Bošnjakov ili Slunjski mogu kvaziteorijama prikačiti Česima, već se zna da su sva navedena prezimena, od Ivančića i Petrića preko Šuška i Rabušića do Matule i Jakšića, hrvatskog podrijetla, eventualno ima i koje srpsko, te da su ta prezimena došla u Češku došli u 16. stoljeću ili kasnije.

Ne znam što je teško priznati za obratne slučajeve u Hrvatskoj poput Čermaka, Hodaka ili Mačeka
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 09:53   #83
Quote:
Napalm kaže: Pogledaj post
Ne znam što je teško priznati za obratne slučajeve u Hrvatskoj poput Čermaka, Hodaka ili Mačeka
A zašto je Hodak češko prezime? Jer ima više Hodaka Čeha nego Hodaka Hrvata? To ti nije neki argument. Onda su svi ZD otočani/boduli u stvari Zadrani, jer njihovih prezimena ima više u Zadru nego na otocima. I zar su svi Ivani u biti Rusi, jer u Rusiji ima najviše Ivana?
A što Maček nebi bio Slovenac nego baš Čeh? Za Čermaka ću se i složiti da je češkog porijekla. To prezime u HR potječe iz krajeva naseljenih Česima, a nije ni brojno.

Ne zaboravi u svoju računicu uključiti i Odake i Odakoviće, to su isto Hodaci kojima se je "H" izgubilo.

I kad su ti tvoji Česi koji su nam dali gomilu prezimena otprilike mogli stići u Hrvatsku?
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 09:58   #84
Ma glupa su nam prezimena!!! Ne sviđa mi se moje, a ni od njih 99 %!!!

Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 10:38   #85
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post

I kad su ti tvoji Česi koji su nam dali gomilu prezimena otprilike mogli stići u Hrvatsku?
Nemam pojma zato i pitam. Česi kojima ja pripadam i koji su do danas zadržali češki jezik, kulturu, identitet općenito, su stigli u Hrvatsku ranih 1800tih. Točno se znaju prezimena kao i mjesta naseljavanja, a to nisu ni Međumurje ni Kvarner ni Zagorje ni ostali dijelovi Hrvatske gdje nalazimo ona prezimena.

Odakle su hrvatski Bileki, Čičeki, Houre, Čehi, Jarniji, Fučeki, Berani, Liptaki i ostali, ne znam budući da su moji preci ta prezimena ovdje zatekli po svom doseljenju, a jasno je kako nije riječ o prezimenima karakterističnima za južne Slavene (prezimenima poput Šušak, Žužul, Šešelj, Pršo ili Đurđević, Hadžiomerović, Jurčević, Hasanspahić, Obradović, Matijašević, Karamehmetović, Bošković, Pavlović, Jovanović, Izetbegović, Martinović i slične južnoslavenske varijacije prezimena), već su Hodak, Adamček, Kučera, Čiček, Palada, Tušek, Jarni specifičnija za zapadne Slavene poput Čeha, Slovaka..
Ne odbacujem mogućnost da su Kučere, Mačeki, Čehi, Brozovi, Jarniji, Bileki i Fučeki stvarno nastali ovdje ali kako su ih je onda puna Češka, Slovačka, Moravska, Šleska ili Poljska, dok ih se u Hrvatskoj i Sloveniji nalazi praktički na kapaljku..
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 11:58   #86
Quote:
Napalm kaže: Pogledaj post
Nemam pojma zato i pitam. Česi kojima ja pripadam i koji su do danas zadržali češki jezik, kulturu, identitet općenito, su stigli u Hrvatsku ranih 1800tih. Točno se znaju prezimena kao i mjesta naseljavanja, a to nisu ni Međumurje ni Kvarner ni Zagorje ni ostali dijelovi Hrvatske gdje nalazimo ona prezimena.

Odakle su hrvatski Bileki, Čičeki, Houre, Čehi, Jarniji, Fučeki, Berani, Liptaki i ostali, ne znam budući da su moji preci ta prezimena ovdje zatekli po svom doseljenju, a jasno je kako nije riječ o prezimenima karakterističnima za južne Slavene (prezimenima poput Šušak, Žužul, Šešelj, Pršo ili Đurđević, Hadžiomerović, Jurčević, Hasanspahić, Obradović, Matijašević, Karamehmetović, Bošković, Pavlović, Jovanović, Izetbegović, Martinović i slične južnoslavenske varijacije prezimena), već su Hodak, Adamček, Kučera, Čiček, Palada, Tušek, Jarni specifičnija za zapadne Slavene poput Čeha, Slovaka..
Ne odbacujem mogućnost da su Kučere, Mačeki, Čehi, Brozovi, Jarniji, Bileki i Fučeki stvarno nastali ovdje ali kako su ih je onda puna Češka, Slovačka, Moravska, Šleska ili Poljska, dok ih se u Hrvatskoj i Sloveniji nalazi praktički na kapaljku..
ajoj pa radi se o prezimena sa kajkavskog govornog područja, nekad je takva bila cijela Slavonija i ist. Alpe, danas su SZ Hrvatska i Slovenija. Kajkavski govor se nalazi u slovenskom i hrvatskom jeziku. K tome, prema lingvistici među južnoslavenskim jezicima su slovenski i hrvatski oni koji imaju povezanost sa zapadnoslavenskim jezicima. Ta veza je prije bila daleko naglašenija nego danas. Slovenski Gorenjci će ti reći da im je slovački jezik u mnogim stvarima bliži od iti jednog drugog itd itd. Slaveni iz Panonije su jednostavno bili prirodno međusobno povezani, kretali se, raseljavali se itd. Slično ili isto prezime kod Hrvata iz Panonije i Čeha nije bauk. Moguća su kretanja u oba pravca. To bi baš trebalo konkretno istraživati prezime po prezime pa onda zaključivati. Jer nastavci -ek i -ak su prirodni i Slovencima i hrvatskim kajkavcima.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 13:27   #87
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
ajoj pa radi se o prezimena sa kajkavskog govornog područja, nekad je takva bila cijela Slavonija i ist. Alpe, danas su SZ Hrvatska i Slovenija. Kajkavski govor se nalazi u slovenskom i hrvatskom jeziku. K tome, prema lingvistici među južnoslavenskim jezicima su slovenski i hrvatski oni koji imaju povezanost sa zapadnoslavenskim jezicima. Ta veza je prije bila daleko naglašenija nego danas. Slovenski Gorenjci će ti reći da im je slovački jezik u mnogim stvarima bliži od iti jednog drugog itd itd. Slaveni iz Panonije su jednostavno bili prirodno međusobno povezani, kretali se, raseljavali se itd. Slično ili isto prezime kod Hrvata iz Panonije i Čeha nije bauk. Moguća su kretanja u oba pravca. To bi baš trebalo konkretno istraživati prezime po prezime pa onda zaključivati. Jer nastavci -ek i -ak su prirodni i Slovencima i hrvatskim kajkavcima.
Sve znam. Ja dok pričam češki puno bolje razumijem čakavca-ekavca iz Istre nego štokavsko-ijekavskog Crnogorca ali nije poanta u tome.

Da ti odgovorim.. ako prezimena prije 700 godina nisu postojala, a između južnih i zapadnih slavena već 1000 godina stoji čitava jedna današnja Austrija i Mađarska, kako misliš da su "Slaveni iz Panonije jednostavno bili prirodno međusobno povezani, kretali se, raseljavali se"?

Da je doista tako kao što kažeš, kako to da nema -čeka, -eka i -šeka po sjevernoj Srbiji? Pa i to je Panonija, je li tako! nisam čuo za prezimena Jovanček, Urošek ili Obradek Ili su se po Panoniji raseljavali samo Hrvati kajkavci

I još nešto.. kažeš da su ona prezimena odlika kajkavaca. Pa pola prezimena koja sam ti naveo ćeš naći među čakavcima poput Hodak, Palada, Kučera, Beran, Bilek, Čižek, Kolak. Žao mi je što ne poznajem taj kraj još bolje da ih mogu navesti još ali skužio si..
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 13:43   #88
Quote:
Napalm kaže: Pogledaj post
Sve znam. Ja dok pričam češki puno bolje razumijem čakavca-ekavca iz Istre nego štokavsko-ijekavskog Crnogorca ali nije poanta u tome.

Da ti odgovorim.. ako prezimena prije 700 godina nisu postojala, a između južnih i zapadnih slavena već 1000 godina stoji čitava jedna današnja Austrija i Mađarska, kako misliš da su "Slaveni iz Panonije jednostavno bili prirodno međusobno povezani, kretali se, raseljavali se"?

Da je doista tako kao što kažeš, kako to da nema -čeka, -eka i -šeka po sjevernoj Srbiji? Pa i to je Panonija, je li tako! nisam čuo za prezimena Jovanček, Urošek ili Obradek Ili su se po Panoniji raseljavali samo Hrvati kajkavci
Ma nije stvar u tome da prezimena nisu postojala prije 700 godina. Nego nisu svi imali prezimena prije 700 god! Netko je imao, netko nije. Što ti smeta Mađarska? Pa u Mađarskoj ima i Hrvata i Čeha. Mnogi su se mađarizirali. A Srijem je jako raseljen od davnijih vremena, današnji Srijem nema puno veze sa starim. Srbi se tamo naseljavaju od 18. st. A ostali odlaze. A bilo je i etničkog čišćenja...

Quote:
Napalm kaže: Pogledaj post
I još nešto.. kažeš da su ona prezimena odlika kajkavaca. Pa pola prezimena koja sam ti naveo ćeš naći među čakavcima poput Hodak, Palada, Kučera, Beran, Bilek, Čižek, Kolak. Žao mi je što ne poznajem taj kraj još bolje da ih mogu navesti još ali skužio si..
Kod čakavaca? Ma to mogu biti izbjeglice iz vremena turskih osvajanja koji su napuštali središnju Hrvatsku i bježali na zapad i na more. A opet ne bi ni sve što si nabrojao uvrstio u nekakva naročito kajkavska ili zapadnoslavenska. Palada, Beran mogu biti i lokalnog ili čak romanskog podrijetla...
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 14:09   #89
Quote:
Napalm kaže: Pogledaj post
Ne odbacujem mogućnost da su Kučere, Mačeki, Čehi, Brozovi, Jarniji, Bileki i Fučeki stvarno nastali ovdje ali kako su ih je onda puna Češka, Slovačka, Moravska, Šleska ili Poljska, dok ih se u Hrvatskoj i Sloveniji nalazi praktički na kapaljku..
Imam jedno pitanje za tebe vezano uz ovo, ali sumnjam da ćeš znati s obzirom da su tvoji već dugo u Hrvatskoj.
Jedna Čehinja koja je studirala hrvatski jezik u Hrvatskoj se jako čudila kako mi u Hrvatskoj imamo puno različitih prezimena i kako mi po prezimenima znamo odakle tko potječe konkretno (selo, grad, regija, otok,...) i navodila kako to u Češkoj ne postoji. Stavila je primjer svog grada (Brno čini mi se) di 90% stanovnika u telefonskom imeniku ima istih 5 prezimena i kao razlog navela da su u jednom trenutku Česi morali prihvatit neko prezime pa su svi birali među istih 5-10 prezimena. Zbog toga oni po prezimenima niti znaju odakle je tko niti tko je s kim u daljnjem rodu, a svako od tih prezimena je postalo masovno u Češkoj. E sad koji je to trenutak ne sjećam se što je rekla. Ali nije neka davnina. Čini mi se čak da je riječ o 20. st.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 14:28   #90
Ne smeta mi Mađarska već govorim da su Mađari po doseljavanju u Panoniju fizički prekinuli vezu, odvojili južne slavene od sjeverne matice.

Znači Mađari su došli prije 1000 godina, dok se zapadnoslavenska i južnoslavenska prezimena na varijaciju -ček i -šek pojavljuju tek prije 700 godina i to je cijela poanta otvaranja teme; odakle u Hrvatskoj -čeki i -šeki i slične varijacije prezimena budući su prva češka i slovačka naseljavanja Balkana evidentirana tek prije nepunih 200 godina?

Ima Hrvata i Slovenaca -čeka i -šeka, a opet završetci velike većine hrvatskih prezimena su drugačiji od čeških i sličniji su ruskim (Hrvati nose prezimena uglavnom na -ić, -ović, -in, prefiksi su isto drugačiji)
Onako kao što su -čeki i -šeki u slavenskom svijetu karakteristika ljudi češke i slovačke narodnosti, -ski karakterističniji za Poljake i Makedonce, -ov za Bugare, -yuk za Ukrajince, tako isto tko god se u Češkoj preziva na -ič, zna se da dolazi iz Hrvatske, eventualno Srbije ili Rusije, nitko ne izmišlja teorije da su to autohtoni Česi zbog općeslavenske umanjenice -ić.
Isto kao što bi i vi rekli za sve hrvatske Ivanjuke ili Pavljuke da su ipak Ukrajinci. Ili biste i za njih našli opet neki odgovor kao i za hrvatske -čeke

Čitajući postove pojedinih sudionika teme očito mi je da samo lingvistika daje odgovor zbog čega su nam prezimena identična. Tri narječja i možeš se slikat.
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 14:55   #91
ha dakle ne misliš ni probat odgovarat na moj zadnji upis prije ovoga?
Jerbo će masovnost nekih prezimena u Češkoj bit plod nečeg drugog, a ne dokaz autohtonosti tih prezimena u Češkoj... zahebato...
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 15:12   #92
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje za tebe vezano uz ovo, ali sumnjam da ćeš znati s obzirom da su tvoji već dugo u Hrvatskoj.
Jedna Čehinja koja je studirala hrvatski jezik u Hrvatskoj se jako čudila kako mi u Hrvatskoj imamo puno različitih prezimena i kako mi po prezimenima znamo odakle tko potječe konkretno (selo, grad, regija, otok,...) i navodila kako to u Češkoj ne postoji. Stavila je primjer svog grada (Brno čini mi se) di 90% stanovnika u telefonskom imeniku ima istih 5 prezimena i kao razlog navela da su u jednom trenutku Česi morali prihvatit neko prezime pa su svi birali među istih 5-10 prezimena. Zbog toga oni po prezimenima niti znaju odakle je tko niti tko je s kim u daljnjem rodu, a svako od tih prezimena je postalo masovno u Češkoj. E sad koji je to trenutak ne sjećam se što je rekla. Ali nije neka davnina. Čini mi se čak da je riječ o 20. st.
U grubo rečeno ali otprilike točno
Gledajući različitost prezimena u odnosu Česi VS Hrvati, Česi kao brojniji narod imaju dosta manji dijapazon prezimena nego Hrvati. Nije riječ o 5-10 prezimena kako je ona djevojak rekla, nego o 15tak osnova od koje su imali odabrati jednu po kojoj će se prezivati, a to su bile izvedenice
iz pridjeva
iz glagola
iz nacionalnosti ili etničke pripadnosti
iz zanata, zanimanje ili društvenoga statusa
iz dijela tijela ili tjelesne karakteristike
iz krsnog imena
iz prirode
iz hrane
iz objekta
iz zemljopisnog naziva
iz brojki
iz boja
iz ljudskih osobina
iz obiteljskog odnosa

Na kraju sva češka prezimena sa svojim varijacijama bi mogla stati na jedan A2 format, font 12.

Odgovor zašto Česi imaju puno manje prezimena od Hrvata, to jest zašto Hrvati imaju veliki broj različitih prezimena spram Čeha ili Slovaka vidim u tome što su ovdje i Vianelli i Momčilović i Spahić i Laslo i Ademi i Weiss i Vida i Maček sve - Hrvati, a ono najoriginalnije mi je što će se za svakoga naći opravdanje (Weiss je valjda do 1941. bio Veić, Spahić je ionako poturčen Hrvat, Momčilo je crveni Hrvat, Vianelli je prije Musolinija bio Vijanić, Maček je kajkavac a ne Čeh i slične hrvatske originalnosti), a ako me pitaš to je u stvari sjajno, pa i ja sam u stvari Hrvat i to je ta balkanska ljepota u raznolikosti dok u Češkoj to nije slučaj. Nekako je sve sterilno i previše kohezno dok onaj tko se preziva Weiss ne bježi od njemačkog podrijetla kao što ni Laslo ne bježi od mađarskog.

Da je ona djevojka dovoljno dugo ostala ovdje i upozala osnove zemljopisa i povijesti jamčim da bi sama znala razlikovati tko je hercegovac, zagorac, istrijan, dalmatinac, slavonac ili bosanac
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 15:19   #93
Quote:
Napalm kaže: Pogledaj post
U grubo rečeno ali otprilike točno
Gledajući različitost prezimena u odnosu Česi VS Hrvati, Česi kao brojniji narod imaju dosta manji dijapazon prezimena nego Hrvati. Nije riječ o 5-10 prezimena kako je ona djevojak rekla, nego o 15tak osnova od koje su imali odabrati jednu po kojoj će se prezivati, a to su bile izvedenice
iz pridjeva
iz glagola
iz nacionalnosti ili etničke pripadnosti
iz zanata, zanimanje ili društvenoga statusa
iz dijela tijela ili tjelesne karakteristike
iz krsnog imena
iz prirode
iz hrane
iz objekta
iz zemljopisnog naziva
iz brojki
iz boja
iz ljudskih osobina
iz obiteljskog odnosa

Na kraju sva češka prezimena sa svojim varijacijama bi mogla stati na jedan A2 format, font 12.

Odgovor zašto Česi imaju puno manje prezimena od Hrvata, to jest zašto Hrvati imaju veliki broj različitih prezimena spram Čeha ili Slovaka vidim u tome što su ovdje i Vianelli i Momčilović i Spahić i Laslo i Ademi i Weiss i Vida i Maček sve - Hrvati, a ono najoriginalnije mi je što će se za svakoga naći opravdanje (Weiss je valjda do 1941. bio Veić, Spahić je ionako poturčen Hrvat, Momčilo je crveni Hrvat, Vianelli je prije Musolinija bio Vijanić, Maček je kajkavac a ne Čeh i slične hrvatske originalnosti), a ako me pitaš to je u stvari sjajno, pa i ja sam u stvari Hrvat i to je ta balkanska ljepota u raznolikosti dok u Češkoj to nije slučaj. Nekako je sve sterilno i previše kohezno dok onaj tko se preziva Weiss ne bježi od njemačkog podrijetla kao što ni Laslo ne bježi od mađarskog.

Da je ona djevojka dovoljno dugo ostala ovdje i upozala osnove zemljopisa i povijesti jamčim da bi sama znala razlikovati tko je hercegovac, zagorac, istrijan, dalmatinac, slavonac ili bosanac
To je razlikovala. Čudila se što mi po prezimenu znamo koje je to selo! Kojih 10 kuća doslovno!

Ovo ostalo. Nije raznolikost kod Hrvata veća zbog razloga kojeg si naveo, nego se kod Hrvata čuva sjećanje na rod/pleme. Kod Čeha ne. Odn. Česi su u tom smislu razbucani zbog nekakvih političkih razloga. Krajem 2. svj. rata (čini mi se da je to trenutak kojeg je spomenula) se jako sele sa jedne strane na drugu i biraju između već postojećih 10-ak prezimena, bez obzira kako su se zvali prije.
Da li netko zna nešto konkretnije o ovome?
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 15:42   #94
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Krajem 2. svj. rata (čini mi se da je to trenutak kojeg je spomenula) se jako sele sa jedne strane na drugu i biraju između već postojećih 10-ak prezimena, bez obzira kako su se zvali prije.
Da li netko zna nešto konkretnije o ovome?
Za ovo prvi puta čujem. Osim ako ne misli na moravske Hrvata koji su se 1945. na silu morali asimilirati pod Čehe i koje su komunisti onda raselili dalje po Češkoj? Ili je to ili fakat ne znam jer 2. svjetski rat u Češkoj mi je kao povijest Burkine Faso.

Za mene je Češka povijest prestala postojati onih maglovitih jutarnjih zora ranih 1800tih dok se povorka oklopljenih kola iz Bohemije spuštala niz Bilogoru prema najisturenoj ispostavi Đurđevačke pukovnije. Sunce je svitalo iznad Papuka kada se sa čela kolone prolomio povik "Feind gesichtet!" "Utoku, bratri! Vorwarts!" "Los, los, los", a Turci se panično počeli povlačiti prema Savi...
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 16:55   #95
Quote:
Napalm kaže: Pogledaj post
Za ovo prvi puta čujem. Osim ako ne misli na moravske Hrvata koji su se 1945. na silu morali asimilirati pod Čehe i koje su komunisti onda raselili dalje po Češkoj? Ili je to ili fakat ne znam jer 2. svjetski rat u Češkoj mi je kao povijest Burkine Faso.

Za mene je Češka povijest prestala postojati onih maglovitih jutarnjih zora ranih 1800tih dok se povorka oklopljenih kola iz Bohemije spuštala niz Bilogoru prema najisturenoj ispostavi Đurđevačke pukovnije. Sunce je svitalo iznad Papuka kada se sa čela kolone prolomio povik "Feind gesichtet!" "Utoku, bratri! Vorwarts!" "Los, los, los", a Turci se panično počeli povlačiti prema Savi...
Kakvi jebeni Turci ranih 1800-tih na Bilogori?

Kad sve skupa zbrojim što si ti na ovoj temi napisa, vidim da je dosta toga tebi zbrkano, ali te to ne sprječava da se upuštaš u rasprave iako uglavnom kažeš da "ne znaš" ili "prvi put čuješ".

Zato, uzmi par tih prezimena koje navodiš i ispitaj im porijeklo najprije putem matičnih knjiga. One su uglavnom svugdje u HR sačuvane bar do 1800-te.

Uporno trpaš Odake/Hodake među Čehe, iako je to prezime vezano najviše uz stanovništvo morlačkog porijekla. Ako ne, objasni mi onda odakle oni pusti Odaci (stariji oblik Odaković) po Dalmatinskoj Zagori.

Ili Tomaš? Već sam napisao da je to skraćeni oblik od Tomašević, što opet vodi do osobnog imena Tomaš, koje nije bilo tako rijetko među južnim Slavenima, uzmi npr. bosanskog kralja koji se tako zvao, ili, još bolje krbavskog kneza Tomaša iz 14. st. Ime mu zvuči tak česky, možda je on Čeh od plemena Gusića, a onaj bosanski kralj je bio od češkog roda Kotromanića
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 16:57   #96
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Zato, uzmi par tih prezimena koje navodiš i ispitaj im porijeklo najprije putem matičnih knjiga. One su uglavnom svugdje u HR sačuvane bar do 1800-te.
da sačuvane... digitalizirane
__________________
Bump!
filecto_dilio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 17:15   #97
Quote:
Napalm kaže: Pogledaj post
Za ovo prvi puta čujem. Osim ako ne misli na moravske Hrvata koji su se 1945. na silu morali asimilirati pod Čehe i koje su komunisti onda raselili dalje po Češkoj? Ili je to ili fakat ne znam jer 2. svjetski rat u Češkoj mi je kao povijest Burkine Faso.
Ma misli se na Čehe. Zbog nekog razloga ih se krajem rata raseljava iz sela u grad, iz grada u selo, iz sela u selo, iz grada u grad, sve naopačke. Valjda to Rusi rade, što li već... I onda ide partija od vrata do vrata sa spiskom od 10-15 prezimena koja završavaju uglavnom na -ak i -ek. Svi moraju birati neko prezime sa tog papira. Da li radi velikog udjela populacije njemačkog podrijetla?
Zato se i dešava da danas Česi imaju nevjerojatno mali broj prezimena, daleko manje nacije obiluju prezimenima u odnosu na Čehe.
Tako da ti argument o masovnosti pojedinog prezimena u Češkoj što bi ukazivalo da je prezime češko - ne pije vodu. U nekom slučaju je moguće da se radi o prezimenu neke izbjeglice pred Turcima sa juga, kojoj prezime par stotina god. kasnije ni krivo ni dužno završi na tom papiru i tako u zadnjih 70 god. postane: masovno češko.
Pa bi trebao prvo proučavati češka prezimena i njihovu povijest, prije nego što se odlučiš tražit ih kod Hrvata ili drugih.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 17:20   #98
Quote:
Napalm kaže: Pogledaj post
Ne smeta mi Mađarska već govorim da su Mađari po doseljavanju u Panoniju fizički prekinuli vezu, odvojili južne slavene od sjeverne matice.

Znači Mađari su došli prije 1000 godina, dok se zapadnoslavenska i južnoslavenska prezimena na varijaciju -ček i -šek pojavljuju tek prije 700 godina i to je cijela poanta otvaranja teme; odakle u Hrvatskoj -čeki i -šeki i slične varijacije prezimena budući su prva češka i slovačka naseljavanja Balkana evidentirana tek prije nepunih 200 godina?

Ima Hrvata i Slovenaca -čeka i -šeka, a opet završetci velike većine hrvatskih prezimena su drugačiji od čeških i sličniji su ruskim (Hrvati nose prezimena uglavnom na -ić, -ović, -in, prefiksi su isto drugačiji)
Onako kao što su -čeki i -šeki u slavenskom svijetu karakteristika ljudi češke i slovačke narodnosti, -ski karakterističniji za Poljake i Makedonce, -ov za Bugare, -yuk za Ukrajince, tako isto tko god se u Češkoj preziva na -ič, zna se da dolazi iz Hrvatske, eventualno Srbije ili Rusije, nitko ne izmišlja teorije da su to autohtoni Česi zbog općeslavenske umanjenice -ić.
Isto kao što bi i vi rekli za sve hrvatske Ivanjuke ili Pavljuke da su ipak Ukrajinci. Ili biste i za njih našli opet neki odgovor kao i za hrvatske -čeke

Čitajući postove pojedinih sudionika teme očito mi je da samo lingvistika daje odgovor zbog čega su nam prezimena identična. Tri narječja i možeš se slikat.
Prezimena na -ček, -šek, -ečki, -ec, itd. su zajednička i kajkavskom/slovenskom i zapadnoslavenskim jezicima. U Hrvatskoj se točno zna koja prezimena baš vuku porijeklo iz Češke (Houdek je jedno takvo prezime, na primjer), ali većina prezimena na -ček, -šek, -ec i slično su čistog hrvatskog porijekla i lako se može dogoditi da neka od tih prezimena postoje i u Češkoj, no to ne znači da potječu od tamo. Pa pol ovih prezimena na -ić postoje i u Bosni i Srbiji, no to ne znači da nužno potječu od tamo (ili obratno, da potječu odavde) nego se samo radi o zajedničkoj jezičnoj karakteristici zbog koje su se razvila i neka zajednička prezimena.
thatfeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 18:47   #99
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Kakvi jebeni Turci ranih 1800-tih na Bilogori?
Ne vidiš da romantiziram i sanjarim, razbijam negativne vibracije teme jednom duhovitom pričicom?

Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
te to ne sprječava da se upuštaš u rasprave iako uglavnom kažeš da "ne znaš" ili "prvi put čuješ".
Eee vidiš zato je tu internet forum. I zato sam tu jer sam laik. Ne znam i pitam, nauči me. A opet nije ovo nije ured nekakvoga akademika pa da uz kafu i cigarete nas par doktora i magistara na ruskom razglabamo o Bijeloj Horvatiji ili na latinskom diskutiramo kakve boje je bila japodska nošnja. Ima nas koji fakat pokušavamo nešto naučiti jer nismo povjesničari nego vozači, tesari, konobari, bodibilderi.. Fuc*in internet forum rules, yeah!

Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post

Uporno trpaš Odake/ među Čehe, iako je to prezime vezano najviše uz stanovništvo morlačkog porijekla. Ako ne, objasni mi onda odakle oni pusti Odaci (stariji oblik Odaković) po Dalmatinskoj Zagori.
Nemam hebenoga pojma ne zato jer me briga za te tamo neke Odake, nego zato jer prezime Odak nisam nigdje spomenuo i ne stavljaj mi to na račun.
Češki Hodak nije isto što i hrvatski Odaković i Odak, ako tebi jest meni nije jer Hodak je Hodak. Sa H. Kao što Hrvati nisu Rvati.

I niš ne "trpam uporno" ne stavljaj mi nešto što nisam rekao, kakvi Odaci, kakvi morlaci, kakva dalmatinska Zagora? Jednom riječju nisam na cijeloj temi spomenuo ni jedno od troje navedenih

Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Ili Tomaš? Već sam napisao da je to skraćeni oblik od Tomašević
Aha? Ok, u redu. Bravo. Mislim napisao si to najmanje dva puta, što da ti kažem više?
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 18:52   #100
Quote:
filecto_dilio kaže: Pogledaj post
da sačuvane... digitalizirane
Hvala ti, ovo je sjajno.

Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
I onda ide partija od vrata do vrata sa spiskom od 10-15 prezimena koja završavaju uglavnom na -ak i -ek. Svi moraju birati neko prezime sa tog papira.
Evo ti spisak najčešćih čeških prezimena pa se sam uvjeri
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.