Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2009., 14:58   #61
Najviše fascinira činjenica da su ove beštije u stanju preraditi veliku većinu otpadnih tvari/materijala.
Žena i djeca me već zovu "smetlar" iako još nisam ni počeo (treba se pripremati).

Nakon što istestiram svu silu otpada, reći ću vam je li to istina.
Dirk_Diggler is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 16:30   #62
Sretno
BiG is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2009., 22:22   #63
Također, želin puno sriće.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 20:56   #64
Već dugo nema nikoga pa evo par rići. Kod mene je vrime katastrofa, puše neko blesavo jugo i nemoš ništa redit. Ludilo, puca u mozak. Pisma kaže - SVE JE LUDO KAD JE JUGO!!! U subotu san bija u Karlovcu, pa sad čekaj magare dok trava naraste. A vrime je bilo idealno za radit. Same guje su, Boguvala dobro, ne bune se mada im je hrana pri kraju. Čekan da vrime "rašćara" da in dodan jednu turu. Iman još posla oko sređivanja prostora ali opet čekej magare........... Pozdrav svima!!!
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 12:06   #65
Sretna mjesečnica

Sretna mjesečnica mojim gujicama,
Malo su se rastrčale po leglu, svagdje ih nalazim, a pogotovo pri vrhu stelje.
Nakon mjesec dana su se privikle i briju na sve strane.
Nabavio sam 15 m3 stajskog, okrenuo jedanput i čekam da malo odradi da ga mogu dati frendicama za klopu. Pokupio sam svo lišće po voćnjaku, napravio zalihu za zimu i sad čekam da vidimo da li će biti koja minusica uskoro. Iako je već dva puta bilo minus po noći ( zaledila se stakla na autima), nadam se da ove zime neće biti ko u siječnju kad je bilo -15.
Inače je plastenik 2 sa 1 i ako će biti veliki minus zmontirat ću im lampu od 100 w da grije, a njih prekriti sa tepihom. Negdje sam pročitao da to pali.
Zasad je temp oko 12 , što je dobro za 12 mjesec.
Susjed je ukinuo krave prije godinu dana i odem ga pitati za tačke gnoja da im malo dam kolača , a kad tamo gliste sve već preradile u humus. Ni nezna da ima super gnojivo za vinograd.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 19:45   #66
Ovo mi je prva da guje imaju mjesečnicu.
Neznan koliki ti je prostor di držiš guje, ali tu ima hrane pogolemo. Ako ti je gnoj stariji od 4-5 miseci i nemoraš ga baš puno okrićati. Negdi san pročita da je dobro staviti malo friškog gnoja zimi radi temperature. Ako su u plasteniku super. Priko njih staviš mrižu, na nju sloj slame i priko svega kartona i onda se neboj minusa.
Susjedu ništa ne govori, neka živi u neznanju. Kad proizvedeš veću količinu humusa ponudi mu po diskontnoj cijeni. Malo podlo, ali....
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 21:18   #67
http://i47.tinypic.com/15mnx45.jpg

Ovo zeleno je mreža protiv krtica i ostalih napasnika
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 21:35   #68
evo da se uključim. Pročitah sve postove, doduše malo sam sa nekim dijalektima imao poblema
Skinuo sam i pročitao knjigu onu u pdf formatu.
Imam nekih konkretnih pitanja za znalce:
1. Gdje se te gliste mogu kupiti?
2. Koliko košta to jedno leglo?
3.Jel pod gdje ću staviti gliste može biti betoniran?
4. Koliko dugo treba odstajati goveđi gnoj?
5. Koliko često se zaljevaju ?
cayenneos is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 22:29   #69
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
http://i47.tinypic.com/15mnx45.jpg

Ovo zeleno je mreža protiv krtica i ostalih napasnika
Ne izgleda loše. U mene je 4 reda blokova, ali dobro. A mreža, jeli ona za protiv komaraca ili za hlad. Ja san stavija žičanu mrižu ali mislin da je veliko oko jer znan guje naći vani, naročito posli kiše. Malo ali isto mi nije drago.


1. Gdje se te gliste mogu kupiti?
2. Koliko košta to jedno leglo?
3.Jel pod gdje ću staviti gliste može biti betoniran?
4. Koliko dugo treba odstajati goveđi gnoj?
5. Koliko često se zaljevaju ?
Cayenneos, brterano za početak mog(l)a si malo manje pitanja.
1. PP (neću nikog reklamirat pa ni sebe)
2. PP
3. ne preporuča se radi otjecanja vode. Gujama je potrebna vlaga ali voda ipak mora otjecati, nesmi se zadržavati.
4. Ja koristin najmanje godinu dana star, a može i 6 miseci, nemoj ispod. Stariji od tri isto ne igra.
5. Ovo je pitanje koje i mene dan danas pomalo muči. Nemoj da ti ostanu bez vode ali isto tako nemoj previše. Mislin da struka preporuča 80% vlažnosti. Liti je zalivanje dosta bitno jer guje teže podnose vrućinu nego zimu.
Ako si pročita/la knjigu tamo ti je još bolje objašnjeno. Javi ako zašteka tu smo. Pozdrav.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 22:43   #70
*Ja sam kupio u D resi, humus trbuščić, ali sam mišljenja ( nisam brojio)da nisam dobio količinu koju sam tražio-nisu se migoljile kao što se inače migolje na slikama na hrpi - ja sam pregledao preko 50 stranica na engleskom- puno je kvalitetnije objašnjeno trebalo ih je biti oko 250000 sve zajedno _male-velike - sitne i kokuni=jajašca.
*od 750 - 1000 kn 4xvreće od 50 lit - to je mjera
*Može - ali mora imati blagi pad da voda otječe- stvar je samo u zaštiti od napasnika -krtica koje se njima hrane kao kolačima
*4-6 tjedana sa tim da se mora aerobizirati - što znači da mora odraditi svoje - ameri imaju velike mješalice u koju upuhuju zrak da bi potakli vrenje
*ja sad zaljevam svakih 3 -7 dana ovisno kaj im stavim, ako je suho lišće onda moraš češće , ako je nešto vlažno onda manje vlaga mora biti između 65 i 80 %,
*Ja sam našao nekog tipa na aukciji koji mi je prodal za 70 kn 3 in one uređaj, PH,vlaga i temp. Još nisam dobio doma poštom , tak da nemam iskustva.
NE JEDU: citruse, orah i hrast lišće, i sva hrana mora prije sazrijeti -struliti, ak im baciš friške paradajze odbijaju poslušnost.Karton i papir shredaj - usitni i stavi 24 sata prije u vodu i onda sa tom vodom možeš zalijevati.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:02   #71
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
http://i47.tinypic.com/15mnx45.jpg

Ovo zeleno je mreža protiv krtica i ostalih napasnika
Ja ću na proljeće pokušati napraviti jednu tu kučicu.
Od kakvog je materijala to zeleno na podu?
cayenneos is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:25   #72
Ja sam svoje danas prvi puta hranio - mix lišća i konjskog gnoja.
Nadam se da neče biti egzodusa ...

@ diabolica

moje su iz istog izvora, i nije se ni meni jako "migoljilo". Ipak, bilo je puno kukuna (gott ... treba nam službeni izraz (kukuljica?)), pa će se pretpostavljam brzo namnožiti.
Dirk_Diggler is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 13:20   #73
Kad je konjski gnoj u pitanju nemoraš se bojati egzodusa. Konj ti može direkt na guje vršit nuždu.
Kokoni je pravi izraz i iz njih se može izleći puno malih guja, čak kažu do 50 (nemojte me držat za rič, možda san ja nešto pobrka). Ali san ima čast nazočiti izlasku jedne male guje iz kokona. Sasvim slučajno san primjetija da se nešto zbiva. Nemogu opisati doživljaj.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 13:31   #74
Dirk Digller:
Po nekim iskustvima, ameri to rade od Darwina skoro, zapravo bio je jedan tip 1908 je počeo, ali su ga popljuvali, kažu da se normalna reprodukcija nakon preseljenja može očekivati za cca 6 mj u onoj mjeri da se leglo duplira, prvo je stanje šoka "preseljenja na nešto novo" a onda počinje sex i razmnožavanje
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 13:38   #75
Zaboravih,

ono zeleno na podu je od plastike, najmanji mogući razmak mislim 10x10, m2 cca 20 kn, i onda sam još stavio onaj materijal što se stavlja ispod autocesta nešto sa text, pa na njih leglo.
I tu sam pogriješio, trebao sam prije staviti neku stelju ili hranu i onda leglo na to, pa onda na to hranu.
A ja sam natrpao na leglo hrane i lišća očekujući hladnoću, a ono nutra je stalno 15-20 C što je odlično za gujavice. Još sam im plastenik napravio, jbg, hoću da prežive zimu , pa ak treba i kraljicu peći ću im zmontirat tranu.
Slike postam kad ih skinem sa moba.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 13:41   #76
Ovaj sam sad dobio i moram ga podijeliti sa vama:

Otvorio Cigo štand na placu.
Proleti neki frajer, mazne kožnu jaknu i zbriše.
Ciganka će na to: "Cigo, ode jakna!"
On pita: " Po kojoj cijeni?" -
" Po nabavnoj." - veli mu Ciganka
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 14:05   #77
http://i49.tinypic.com/1z2kdw4.jpg
Ovo je priprema, dakle tu sve stavljam na lijevu stranu , i onda nakon nekog vremena prebacim na desnu.

A ovo je plastenik sa pripremom na otvorenom
http://i49.tinypic.com/1zqd2yw.jpg
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 14:33   #78
hmm ... ja se također spremam podići plastenik, ali moj će biti spejs šatl prema ovom
Dirk_Diggler is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 19:47   #79
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
http://i49.tinypic.com/1z2kdw4.jpg
Ovo je priprema, dakle tu sve stavljam na lijevu stranu , i onda nakon nekog vremena prebacim na desnu.

A ovo je plastenik sa pripremom na otvorenom
http://i49.tinypic.com/1zqd2yw.jpg
Nisi se baš proslavija. Ja ovih dana mislin završiti konstrukciju pa priko nje nabacit ceradu. Moraću sve slikat jer su me već kritizirali. Muči me vrime, stalno kiša. Sad je nešto okrenilo na buru ali "zovu" opet kišu. A samo dva dana da me pusti.......
Diabolica, možeš ti bolje. Doduše trpe one svašta ali najbitnije da ih zaštitiš od prevelike vlage i hladnoće. Kod mene da nije bure i nebi bilo zime, tako da i neznan šta bi ti reka. Ali ako imaš slame i kartona nema zime. Nego reci mi taj materijal, kažeš da ga stavljaju ispod autocesta. Šta je to i di ga nabavljaš? Ne ruješ valjda ispod autoceste? Ili si možda povezan sa aferon u HAC-u, ha ha ha. Šalin se stvarno me zanima. I ono zeleno, meni izgleda kao mriža protiv komaraca. Naveja si neke čudne dimenzije. Ja iman neku građevinsku mrižu ali je nisan koristija. Moraću jer mi izlaze vani, ne masovno ali niije mi drago kad ih nađen vani.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 20:08   #80
btw, diabolica

moraju imati kisika. pogledaj imaš li dovod zraka ispod tog najlona.
Dirk_Diggler is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:33.