Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2017., 22:22   #6681
Quote:
slina kaže: Pogledaj post
Danas dosta toplo vani i dobra temperatura je bila. Odlučio da iznesem biljke malo van jer im je garant bilo "dosta" prirodnog sunca kroz prozor.
Susjed, odlično ti papričice izgledaju (y)
Moje su još u južnom prozoru, a neke nisu još ni iznikle jer ih nisam sve u isto vrijeme sijao
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 22:22   #6682
I ja planiram poceti sa iznosenjem van...idealno bi bilo kad bi se temp digla da mogu biti cijeli dan i noc vani :-P
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 22:52   #6683
Navodnavanje

Quote:
Ish Fatal kaže: Pogledaj post
Pero, ukoliko vec nisi cuo za ovo, probaj da uzmes burgiju(1.5-2mm) i da probusis sredinu jednog od 5 krakova.
Punjenje flase radis sa prstom na rupi, posle cepom kontrolises protok vode.
Flase postavljas tako da rupa bude prema biljci i naravno da stoje normalno, a ne naopacke.Meni su prosle godine znale da cure maltene celu noc i ako postoji hand made 'zamena' za kap po kap, onda je ovo najpribliznije.


Hvala na savjetu.
Probao sam sličan način samostalnog navodnjavana prošle godine i bio je super.
Samo umjesto rupica ovaj sistem ima rez od 5 - 15 mm na dnu pvc flaše, kao što je prikazano na youtube priloženom filmiću.
Samo što sam ja koristio veće pvc flaše od 5 litara.
Štos je u tome da se čep zatvori te da zrak ne ulazi u flašu a vodu izvlači suha zemlja (kapilarno ?) iz reza na dnu , kao šta je prikazano na filmiću.


https://www.youtube.com/watch?v=1y13Cb7Re1c
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 23:14   #6684
Folijarno zaljevanje

Kolege,
nisam Vas želio dovesti u zabludu s mojim postom o folijarnom gnojenju papričica.

Nastojim uzgajati čili papričice prirodno , ekološki , biološki , organski i gnoj papričicama davati kroz supstrat ali ponekad sam lani koristio Kristalon prema savjetima s Foruma.

A na Kristalonu piše:" Paprika...Upotreba...zaljevanje ili preko lišča".

I ja sam lani tako koristio folijarno (i fortigaciono) i rezultati su bili odlični.

Naročito mi se čini interesantnim da tu prihranu putem listova biljka osjeti vrlo brzo (za 1 sat) dok prihranu putem korjena biljka iskoristi tek za tjedan dana (prema literaturi).

Iako sam ranije bio pitao dali je štetno papričice zaljevati sa tvrdom vodom punom klora rečeno mi je da to nema veze , ja ipak koristim (kad god ju skupim) kišnicu.

Tako da sam lani folijarno špricao papričice pomoću kišnice i vjerojatno Kristalon nije skliznuo u supstrat , a i da je šteta nebi bila nikakva.
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 10:23   #6685
To sto pise folijarno kao mogucnost samo znaci kako je gnojivo dovoljno kemijski cisto da se moze koristiti i za tu namjenu (ona na kojima pise folijarno mogu i u supstrat, dok ona na kojima ne pise ta opcija idu samo u supstrat).

Folijarno svakako ima svoju primjenu u odredenim situacijama ali ne i nikako kao iskljuciv nacin gnojenja.

Tvrda voda nije stetna nego samo umanjuje ucinkovitost.

To sto je skliznulo s liste ne znaci nista lose, samo nacin kako je to gnojivo doista dospjelo s biljke - doslo na povrsinu supstrata i zaljevanjem do korijena.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 12:51   #6686
Ko god ima uslova neka koristi prirodno.
Ukoliko se drzite vrednosti ~10%, ne bi smelo da bude nikakvih problema(za razliku od hemije gde uvek postoji bojazan).
Posle u sezoni samo odraditi folijarno mikro elemente ako se ukaze potreba.
Ish Fatal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 09:44   #6687
Pozdrav svima, zakon vam je tema, puna odličnih savjeta i ideja.

Netko je ovdje spomenuo rezanje vrhova.
Da li to preporučujete?

Ovo mi je druga sezona da ću saditi chili papričice.
2015. godine dobio sam na poklon nekoliko papričica. Svidio mi se okus i ljutina pa sam odlučio sačuvati sjeme. Nisam siguran o kojoj vrsti paprike se radi. Po slikama sa interneta najsličniji mi je hot portugal. Volim ljuto ali ne ekstremno ljuto, tako da mi ovo odgovara (nešto ljuće od običnog ljutog feferona vulgaris).

Prošle godine posijao sam papričice u kontejner u stanu, a negdje u 4. mjesecu prebacio sam ih u plastenik kod staraca. Rodile su one solidno i sve je bilo u redu, ali su otišle dosta u visinu i morao sam ih vezati za kolce kako se stabljika ne bi slomila.

Da li bi sa rezanjem vrhova dobio čvršću, nižu biljku koja ne bi toliko išla u visinu?
Ako da u kojoj fazi rasta biljke se režu vrhovi?
Velasquez is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 12:07   #6688
Pozdrav druze.

Pitanje ti je malo kontradiktorno, jer moras da se odlucis za koje uslove ces da oblikujes sadnicu.

Ukoliko se biljka planira sejati u plastenik i ukoliko nam je brzina stizanja polodova imperativ, onda nema rezanja(topovanja) vrha.
Biljke u plasteniku svakako idu u visinu i tamo je nepisano pravilo da se ide na brojnost jedinki(gusta sadnja).

Ukoliko se biljka sadi na otvorenom, nece sigurno narasti ni blizu kao u plasteniku/stakleniku, tako da je tu mozes ostaviti, a mozes i topovati.

Topovane biljke ce biti nize rastom, sire i postoje indicije da se topovanjem biljke koja je blizu prvog Y racvanja, dobija kompaktnija biljka sa jacim korenovim sistemom i koja manje pati posle presadjivanja na trajnu lokaciju.

PS: Ako ti biljke postaju izduzene vec u kucnim uslovima i pre presadjivanja, onda nemas dovoljno(ili adekvatno) svetla.
Ish Fatal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 15:58   #6689
Hvala na objašnjenju

Što se tiče svijetla koristio sam samo prirodno svijetlo pa im je možda falilo dodatne umjetne rasvjete. Kombinacija južnog prozora u dnevnom boravku i balkona koji gleda na zapadnu stranu. Za vrijeme hladnijih dana u zatvorenom, za vrijeme toplijih na balkonu.

Da li previsoka temperatura također može uzrokovati izduženje? Jer kada sunce direktno tuče u prozor iza stakla zna biti poprilično toplo.
Kako to izbalansirati da imaju dovoljno svjetlosti, a da im nije prevruće?
Da li ih je bolje maknuti sa izravnog sunca gdje ima manje svjetlosti ili ih je bolje ostaviti na direktnom suncu?
Pitam za slučaj kada su iza stakla jer sam pročitao da neki također drže na prozoru, ovo za vani sam pročitao da više vole sjenu nego izravno sunce.
Velasquez is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 12:22   #6690
Ja sam prošle godine držao mlade biljke na istoćnom prozoru i imale su samo jutarnje sunce. Ove godine sam se preselio i držim ih na južnom prozoru, dakle popodnevno sunce i biljke se jadne stalno naginju prema prozoru i izdužuju prema svjetlu. Rekao bih da imaju puno više sunca ali očito im fali tako da sam ih držim veći dio dana ispod LED-ova. Čekam da formiraju prve listiće jer onda u pravilu tendencija da se izduže je puno manja.

Što se tiće temperature, izduživanje nije povezano sa time.
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 12:47   #6691
Da li osim ljutih umaka netko pravi kobasice i sl., npr. ovako nešto?
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 13:02   #6692
Ja sam radio. U pravilu, ne preporućam raditi sa sušenim chillijem. Ja sam radio tako da sam u vodi prokuhao češnjak, habanero, malo šećera i začine. Kada se ohladi dodao smjesi kobasica i dobro zamješao. Lakše je izmješati. Ovako se zna dogoditi da u kobasicama imaš koncentracije ekstra ljutine.
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 13:05   #6693
I ja sam radio. Osušeni i smljeveni miks dodao u kobasice.
Sve 5, ali druge godine ću i ja kao i pklicov, bolje je zbog ujednačene ljutine...
oleg13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 13:29   #6694
Quote:
pklicov kaže: Pogledaj post
Ja sam prošle godine držao mlade biljke na istoćnom prozoru i imale su samo jutarnje sunce. Ove godine sam se preselio i držim ih na južnom prozoru, dakle popodnevno sunce i biljke se jadne stalno naginju prema prozoru i izdužuju prema svjetlu. Rekao bih da imaju puno više sunca ali očito im fali tako da sam ih držim veći dio dana ispod LED-ova. Čekam da formiraju prve listiće jer onda u pravilu tendencija da se izduže je puno manja.



Što se tiće temperature, izduživanje nije povezano sa time.


Ima, u nedostatku svjetla ce se biljke koje su na toplome puno jace izduziti.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 15:13   #6695
Iskreno vec ne znam koliko je puta ponovljeno.
Izduzivanje se prvenstveno desava zbog manjka svetlosti. Kao sto Andrej rece kada jos na to dodate toplotu, dobicete zirafe.
Ukoliko se iz vama znanih razloga ne moze obezbediti dovoljna kolicina svetlosti, onda bi bilo pozeljno da ne ludujete sa temperaturama preko 20º.

Jos nesto ,ova varijante sa prozorima retko ko ispostuje do kraja.
Mahom se tu desava da se biljke stavljaju na neki prozor(cesto je i on upitan i njegovo vreme osvetljenosti), a onda ih dopunjuju sa neadekvatnim izvorima svetlosti(tipa jedna CFL sijalica od 25W na m², dignuta metar iznad biljki).
Ish Fatal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 10:11   #6696
Imam problem što biljke ne rastu ravnomjerno zbog varijacija u vrsti. Ove blaže idu više u vis, dok ove ljuće su niske i guste pa moram nakrenit fluo rasvijetu tako da sve budu slično udaljene od izvora svijetlosti.
Čak imam jedan jalapeno koji je za neka 3 cm veći od svih ostalih jalapena. Ispod nekih posuda sam stavio neki karton kako bi ih podigao više bliže svijetlu.
slina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 15:18   #6697
meni je vec jako gusto i natrpano u kuci tako da planiram kroz dan dva s njima u plastenik....
Naravno za po noci cu morati osigurati grijanje za zlu ne trebalo...
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 21:50   #6698
Ne znam da li je do ovog sa slike, ali nikada mi za 13 dana nisu nikle sve posejane sorte, 53 u ovom konkretnom slucaju

Ish Fatal is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 10:11   #6699
Klasman bog i batina.
Kolko te izašla ta vreća perlita ?

Meni je Aji Lemon od mememe-a izašao je iz zemlje za 6 dana. Evo već se sada sunča vani na ugodnoj temperaturi..
slina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 10:33   #6700
Imam jedan dio posijan u čašicama na sjevernoj strani u prozoru, jel to dovoljno svijetlosti kada nikne biljka a da se ne izduži, iskustva?
Logan-tenis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.