Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2023., 13:43   #1
Porezna reforma i ukidanje prireza

Vlada upravo predstavlja poreznu reformu koja stupa na snagu početkom 2024. godine.
  • Ukida se prirez.
  • Lokalne jedinice umjesto varijabilnog prireza sada imaju varijabilni porez na dohodak.
  • Umanjuju se doprinosi za mirovinsko.
  • I razne druge sitnije izmjene.
Vijest koja sadrži sažetak, snimku i PDF prezentacije: https://www.index.hr/vijesti/clanak/...e/2465962.aspx

Što mislite o reformi? Je li potez dobar ili loš? Kakav će efekt reforma imati na Hrvatsku i na lokalne jedinice? Je li oporba bila u pravu kad je kritizirala reformu zadnjih mjeseci?
rapski is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 14:10   #2
Ukida se prirez, ali moći će povećati porez na dohodak
Preljevanje iz šupljeg u prazno
Nek prepolove broj općina, načelnike na burzu pa će se moći reći da su nešto napravili.
Dawn star is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 14:22   #3
Moj osobni stav, za sada, prije nego me netko razuvjeri:
  • Ukidanje prireza je dobro već zato jer pojednostavljuje porezni sustav.
  • Ukidanje prireza ukida i prirez na porez na kapitalnu dobit, ako sam dobro shvatio. Striktno plus.
  • Varijabilni porez na dohodak omogućava lokalnim jedinicama da si naštimaju sve da bude kao i prije, ali mogu i smanjiti poreze čak i više no što je prije bilo. To mi se sviđa.
  • Umanjivanje doprinosa za mirovinsko uvećava neto plaće onima s najmanjim primanjima.
Sve u svemu nije ogromna promjena ali mislim da je kao takva striktno pozitivna. Što se ostalih potencijalnih nerealiziranih stvari tiče, poput uopće umanjivanja cjeloukupnog državnog aparata -- naravno tu se slažem ali od vodećih hrvatskih stranaka mislim da to jednostavno ne možemo očekivati. Država neće protiv države i svojih vjernih glasača i mašinerije.
rapski is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 15:32   #4
Grad Zagreb imao je 18% stopu prireza.
Prirez je ukinut, ali se Gradu Zagrebu ostavlja mogućnost definiranja stope poreza na dohodak u rasponu od 18 do 24%
Ako se Zagreb odluči na 24%, izdvajnje za porez bit će veće nego u modelu 20% poreza + 18% prireza (23,6%).

Još ako ti je bruto plaća viša od 1.300,00€, nemaš pravo ni na olakšice za mirovinski stup.

Tresla se brda, rodio se miš.
FunAndPlay is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 17:57   #5
Umanjivanje doprinosa za one s manjim plaćama, a bez penalizacije na visini mirovine, je pravedno jer siromašniji kraće žive, pa će manje mirovinskih isplata primiti u starosti. Unekim zemljama su mjerili, gornji decil (10% najbogatijih) živi čak 12 godina dulje od donjeg decila, koji često ni ne dožive mirovinu.

Država tim umanjenjem nije na gubitku, samo vrši ubrzanu isplatu (prije nego umru).
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 22:13   #6
Quote:
FunAndPlay kaže: Pogledaj post
Grad Zagreb imao je 18% stopu prireza.
Prirez je ukinut, ali se Gradu Zagrebu ostavlja mogućnost definiranja stope poreza na dohodak u rasponu od 18 do 24%
Ako se Zagreb odluči na 24%, izdvajnje za porez bit će veće nego u modelu 20% poreza + 18% prireza (23,6%).
Ako se Zagreb tako odluči, ali hoće li? Moj pogled: eventualno će dići porez na dohodak točno toliko da imaju prihoda od poreza koliko su imali i prije, odnosno iz perspektive građana koji su do sada plaćali porez na dohodak neće se promijeniti ništa.

Quote:
Još ako ti je bruto plaća viša od 1.300,00€, nemaš pravo ni na olakšice za mirovinski stup.
Jesi li siguran u ovo? Koliko sam shvatio, svi dobivaju olakšicu, samo što nakon tog minimuma ona do iznosa od 1300 EUR raste dvostruko sporije, a zatim nakon 1300 više ne raste uopće. Molim te ispravi me ako griješim.
rapski is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2023., 05:36   #7
Quote:
rapski kaže: Pogledaj post
Moj osobni stav, za sada, prije nego me netko razuvjeri:
  • Ukidanje prireza je dobro već zato jer pojednostavljuje porezni sustav.
  • Ukidanje prireza ukida i prirez na porez na kapitalnu dobit, ako sam dobro shvatio. Striktno plus.
  • Varijabilni porez na dohodak omogućava lokalnim jedinicama da si naštimaju sve da bude kao i prije, ali mogu i smanjiti poreze čak i više no što je prije bilo. To mi se sviđa.
  • Umanjivanje doprinosa za mirovinsko uvećava neto plaće onima s najmanjim primanjima.
Sve u svemu nije ogromna promjena ali mislim da je kao takva striktno pozitivna. Što se ostalih potencijalnih nerealiziranih stvari tiče, poput uopće umanjivanja cjeloukupnog državnog aparata -- naravno tu se slažem ali od vodećih hrvatskih stranaka mislim da to jednostavno ne možemo očekivati. Država neće protiv države i svojih vjernih glasača i mašinerije.
Caka je u boldanom.
Da li itko misli da će se baš to dogoditi?

Jedina prava reforma bila bi sječa po općinama, gradovima, agencijama, ministarstvima... I to drastična.

Sve ostalo je predstava za široke mase i priprema za izbore.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2023., 07:19   #8
Quote:
rapski kaže: Pogledaj post

Jesi li siguran u ovo? Koliko sam shvatio, svi dobivaju olakšicu, samo što nakon tog minimuma ona do iznosa od 1300 EUR raste dvostruko sporije, a zatim nakon 1300 više ne raste uopće. Molim te ispravi me ako griješim.
Jesam. Olakšica za izdvajanje za mirovinski stup za plaće do 700 EUR je 300, tj. osnovica za obračun doprinosa je 400 EUR.
Ta olakšica se linearno smanjuje sve do granice od 1300 EUR (za svaki Euro veće plaće iznad 700€, olakšica je manja za 0.50€).
Bruto plaće iznad 1300 eura neće imati ovaj vid olakšice.

Bez obzira na olakšice za MIO i ukidanja prireza, do povećanja plaće bi svakako došlo zbog povećanja osobnog odbitka sa 530,89€ na 560,00€.
Povećanjem osobnog odbitka plaća samca će biti viša za 5.82 € (u općinama i gradovima gdje nema prireza) do 6.87€ u Gradu Zagrebu.

Dalje povećanje će ovisiti o gradovima i općinama.
FunAndPlay is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2023., 08:02   #9
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Caka je u boldanom.
Da li itko misli da će se baš to dogoditi?

Jedina prava reforma bila bi sječa po općinama, gradovima, agencijama, ministarstvima... I to drastična.

Sve ostalo je predstava za široke mase i priprema za izbore.
Hoće, jer i do sad si imao općine/gradove bez prireza. Istina neće ih biti baš puno, tih koji će smanjiti, ali bit će ih.
Pa eto, razmisli o preseljenju tamo gdje će smanjiti porez...

Sjeće nikakve neće biti, niti jedna stranka nije za to jer svi štite svoju bazu. Kod nas su takve velike "reforme" moguće samo kad se mijenja cijeli sistem, kad je neki rat i sl.
nx25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2023., 13:11   #10
Quote:
FunAndPlay kaže: Pogledaj post
Bez obzira na olakšice za MIO i ukidanja prireza, do povećanja plaće bi svakako došlo zbog povećanja osobnog odbitka sa 530,89€ na 560,00€.
Povećanjem osobnog odbitka plaća samca će biti viša za 5.82 € (u općinama i gradovima gdje nema prireza) do 6.87€ u Gradu Zagrebu.
Osobni odbitak raste samo za 5,5%, što je manje od inflacije kumulativno od početka 2020, kad je sadašnji odbitak određen. To je realno smanjenje osobnog odbitka, a povećanje poreza ,tj udjela plaće koji odnosi porez (ako je plaća rasla sukladno inflaciji tj realno stagnirala)..

Odatle i porast prihoda lokalnih proračuna od poreza za 20% i više jer je nominalni rast podveo veći udio plaće u porezne škare.

Zato nije nužno povećanje poreza za iznos ukinutog prireza, nego svođenje potrošnje na razinu 2019 uvećanu za inflaciju. Recimo, Zagreb umjesto da zapošljava 30 knjižničara, ukine pola gradskih knjižnica, a nezaposlene knjižničare pošalje kositi travu. Kazališta, muzeja itd..umjesto obnove rušenje i prenamjena terena u parking. Ili poruši pola gradskog zelenila, asfaltira travnjake u parking i smanji troškove košnje trave.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2023., 22:48   #11
Quote:
FunAndPlay kaže: Pogledaj post
Ako se Zagreb odluči na 24%, izdvajnje za porez bit će veće nego u modelu 20% poreza + 18% prireza (23,6%).
Dobro si rekao, Tomašević najavio maksimalni porez za Zagreb, samo što prema slajdovima vlade to je upravo 23.6%?

Članak: https://www.index.hr/vijesti/clanak/...m/2466364.aspx
rapski is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2023., 23:34   #12
Što je porez na dohodak prihod za lokalnu jedinicu?

Mislio sam da to direktno ide u državni proračun?

Ili će sad dio poreza na dohodak ići za LJ?
seasej is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2023., 23:47   #13
Quote:
seasej kaže: Pogledaj post
Što je porez na dohodak prihod za lokalnu jedinicu?

Mislio sam da to direktno ide u državni proračun?

Ili će sad dio poreza na dohodak ići za LJ?
Novac prikupljen putem poreza na dohodak se dijeli između grada/općine (74%), županije (20%) i "decentraliziranih funkcija" (6%).

Članak 5 ovdje: https://www.zakon.hr/z/411/Zakon-o-f...%29-samouprave

Uz to, do sada, sav novac prikupljen putem prireza išao je isključivo gradu/općini (ne županiji), a po novome tog novca više neće biti. Inače, i županija i grad/općina imaju i druge (manje) izvore prihoda (poput poreza na nasljedstvo ili promet nekretninama), možeš pogledati u dokumentu linkanom u prvom postu ove teme, stranica 30, "Porezna autonomija lokalnih vlasti u 2022".
rapski is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2023., 09:19   #14
Quote:
rapski kaže: Pogledaj post
Novac prikupljen putem poreza na dohodak se dijeli između grada/općine (74%), županije (20%) i "decentraliziranih funkcija" (6%).

Članak 5 ovdje: https://www.zakon.hr/z/411/Zakon-o-f...%29-samouprave

Uz to, do sada, sav novac prikupljen putem prireza išao je isključivo gradu/općini (ne županiji), a po novome tog novca više neće biti. Inače, i županija i grad/općina imaju i druge (manje) izvore prihoda (poput poreza na nasljedstvo ili promet nekretninama), možeš pogledati u dokumentu linkanom u prvom postu ove teme, stranica 30, "Porezna autonomija lokalnih vlasti u 2022".
Zanimljivo, ja sam mislio da porez na dohodak ide direktno državi....
Onda stvarno nema smisla da imamo i prirez na taj porez...
seasej is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2023., 15:34   #15
Quote:
seasej kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, ja sam mislio da porez na dohodak ide direktno državi....
Onda stvarno nema smisla da imamo i prirez na taj porez...
S prirezom je pravednije rješenje, jer prirez u cijelosti pripada LS, pa LS odlučuje samo o svojem prihodu. Porez se dijeli sa županijom i zaostalijim sredinama (u kojma HDZ ima vlast) preko fonda izravnanja. Po novom LS će odlučivati i o tuđem prihodu, što je koncepcijski lošije.

Zamjena prireza istom količinom poreza, će više novca kroz podjelu prebaciti HDZ načelnicima, a manje će ostati Tomaševiću i Puljku.
Sve u svemu, genijalno smišljena klizaljka, kako ih natjerati da prije izbora povećaju porez. I blesimetar hrvatskog naroda kojeg vidim Tomašević već pokušava nabiti na maksimum.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2023., 08:45   #16
Nisam razumio, rastu i odbici ma temelju uzdrzavanih clanova/djece pa bi i po toj osnovi trebao biti neki manjo rast placa?
BINko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 08:12   #17
Dizanje poreza na dobit za 12%

E pa ovako. Moja majka radi nakon penzije jer joj je penzija nakon 42 g staža 400€ pa ajde snađi se i živi. I onda dižu plaće u javnom sektoru za 13 %,a istovremeno dižu nama koji iznajmljujem o,stan,sobe i slično za 12%. Znači pokradu sirotinju jer nije bilo dovoljno 8% nego ,ajmo ih okinuti još pa okini za 12%> SRAMOTA. TREBA SVE PRODAT I OTIĆ VAN .
Zac art is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:15.