Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2015., 03:17   #321
Quote:
ElliQuinn kaže: Pogledaj post
Top-tema za prijedloge i pritužbe na Društvenim znanostima te za raspravu o svima nam omiljenom podforumu.


Vaš post neće biti glas vapijućeg u pustinji.
Quote:
ElliQuinn kaže: Pogledaj post
Hm, lako je moguće da uvodni post nije bio dovoljno jasan, pa da pojasnim: svrha ove teme je rasprava o konkretnim problemima na podforumu i rješavanje tih problema.
Dakle, koji te konkretni problem vezan za ovaj podforum muči?
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 07:47   #322
ne treba ostavljati utisak,
kako ovdje mogu pisati,
samo tri osobe.

osim,
ako teme nisu u zakupu
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 09:22   #323
Svaka zajednica ima svoja pravila. To nije elitizam, to je normalno ljudsko ponašanje. Piše li tkogod gluposti, kažemo mu da piše gluposti. Neuke i nepismene odmah poučimo i ispravimo jer tražimo znanje i određeno poznavanje toga o čemu se ovdje piše. To su regule koje smo poodavno ustanovili. Tako je od prvog dana DZ-a i, poslije, Jezikoslovlja.

Ali nismo zatvorena zajednica. Primamo nove članove, ali kako ćemo ih dočekati, ovisi isključivo o njima. Elementarna pristojnost virtualnog svijeta zahtijeva čitanje prije pisanja. Zahtijeva upoznavanje običaja zajednice u koju ti članovi ulaze. Nijedna se vrata ne otvaraju nogom. Nego se lijepo pokuca - i ulazi s osmijehom.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 12:07   #324
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
ne treba ostavljati utisak,
kako ovdje mogu pisati,
samo tri osobe.

osim,
ako teme nisu u zakupu
Pa jel pišeš? Kaj te muči?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2015., 08:10   #325
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Svaka zajednica ima svoja pravila. To nije elitizam, to je normalno ljudsko ponašanje. Piše li tkogod gluposti, kažemo mu da piše gluposti. Neuke i nepismene odmah poučimo i ispravimo jer tražimo znanje i određeno poznavanje toga o čemu se ovdje piše. To su regule koje smo poodavno ustanovili. Tako je od prvog dana DZ-a i, poslije, Jezikoslovlja.

Ali nismo zatvorena zajednica. Primamo nove članove, ali kako ćemo ih dočekati, ovisi isključivo o njima. Elementarna pristojnost virtualnog svijeta zahtijeva čitanje prije pisanja. Zahtijeva upoznavanje običaja zajednice u koju ti članovi ulaze. Nijedna se vrata ne otvaraju nogom. Nego se lijepo pokuca - i ulazi s osmijehom.
nema elitizma ?
što su gluposti ?
što ako onaj koji napiše "glupost" nije glup ?
zašto se novopridošli treba prilagoditi ?
mogu li se regule mijenjati ?
što je pristojnost ?

uz dužno štovanje,
neka su pitanja i retorička
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2015., 10:57   #326
Na koju si foru povezala glupost i glupane, osim što im je korijen isti? To ni po čemu nisu istoznačnice. Jedno se odnosi na stav ili ponašanje, a drugo na čovjeka. I pametni ljudi čine ili pišu gluposti. I što ćeš im onda reći? "Izvalio si glupost" ili "dobro si to objasnio"?

Barem bi na ovom podforumu svakome trebala biti jasna razlika između sudova Ti si _________ (ubaci imenicu po želji) i To je _________ (ubaci imenicu ili pridjev po želji). Ako komu nije, bojim se da nema što tražiti ovdje. Jer su pozorno čitanje i razumijevanje pročitanoga te suvislo odgovaranje ključne pretpostavke za sudjelovanje u jezičnim i sličnim raspravama. Znanje je, za razliku od toga, poželjno, ali nije ključno.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2015., 11:05   #327
Ovo je tema o prijedlozima pa predlažem da Krin zamolimo da prestane s ustrajnim haiku trolanjem. Možda bi je to mogla zamoliti moderatorica, ha?
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2015., 21:41   #328
Kad smo kod elitizma, znam da ovo nisu prirodne znanosti i jako je teško biti egzaktan, ali tko god želi da mu se mišljenje shvati ozbiljno, trebao bi imati nekog znanja o temi o kojoj raspravlja, principima rasprave te o korištenju izvora. Meni je smiješno takvo što nazivati elitizmom, jer ako je to elitizam i ako je to nepoželjno, onda se ovaj podforum može slobodno nazvati "Društvena naklapanja".
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2015., 23:00   #329
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post
Kad smo kod elitizma, znam da ovo nisu prirodne znanosti i jako je teško biti egzaktan, ali tko god želi da mu se mišljenje shvati ozbiljno, trebao bi imati nekog znanja o temi o kojoj raspravlja, principima rasprave te o korištenju izvora. Meni je smiješno takvo što nazivati elitizmom, jer ako je to elitizam i ako je to nepoželjno, onda se ovaj podforum može slobodno nazvati "Društvena naklapanja".


Smajlić je za "društvena naklapanja".

Ne bih se baš dokraja složila s ostatkom.

Naime, pretpostavlja se, bar se nadam da to još uvijek vrijedi, da će se na ovom podforumu, posebno na JS, javljati i oni koji možda nemaju mišljenje, ali imaju pitanje. Što znači da ih nešto zanima. Mislim da bi zanimanje za temu trebalo biti ključna riječ. Ostalo (principi rasprave i dvostruko potvrđeni podaci) valjda se podrazumijeva u svakoj znanstvenoj raspravi.

Sam pojam društvene znanosti zapravo je škakljiv. Svi živimo u društvu i sudjelujemo u njemu pa onda mislimo da se možemo petljati u sve što je s društvom povezano. Uostalom, društvo je naš svakodnevni život, pa što je tu čudno? Kakva znanost, kakvi bakrači! Što neki zanesenjaci pokušavaju i u društvenim zbivanjima uočiti zakonitosti, to je elitizam.

Zlobno bih rekla da je to kiselo grožđe.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2015., 23:03   #330
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Ne bih se baš dokraja složila s ostatkom.

Naime, pretpostavlja se, bar se nadam da to još uvijek vrijedi, da će se na ovom podforumu, posebno na JS, javljati i oni koji možda nemaju mišljenje, ali imaju pitanje. Što znači da ih nešto zanima. Mislim da bi zanimanje za temu trebalo biti ključna riječ. Ostalo (principi rasprave i dvostruko potvrđeni podaci) valjda se podrazumijeva u svakoj znanstvenoj raspravi.
U pravu si. Fokusirala sam se na jednu stranu priče i izostavila drugi, isto bitan dio, jer čemu uopće znanstveni pristup nego baš da bi zainteresirani, a nedovoljno upućeni, stekli korisne informacije.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2015., 13:34   #331
Zloupotrijebit ću ovu temu da predložim nešto što će zagorčati život Isti, donekle i Nici, a možda malo i Danielu - sve ovisi o tome koliko je tko od modova doista aktivan.

Naime, počevši od prije par sekundi prijavljujem svaki nepotreban post, a takvi se ovdje uglavnom pišu radi provociranja. Nadam se da će mi se pridružiti i svi ostali koji zaista žele da Društvene znanosti opet postanu pristojno i ugodno mjesto za druženje. Vjerujem da vas ne trebam posebno prozivati, znate na koga mislim.

Pa kad netko, a i tu se zna na koga mislim (), dobije desetak prijava za spamanje i trolanje, vjerujem da će to biti dovoljno za sankcije. Hoće li sankcije biti dovoljne da takve ljude i opamete, ne znam. Čisto sumnjam. No, možda ćemo uspjeti bar malo provjetriti krčmu.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2015., 14:00   #332
Zanimljiv problem. Forumaši i raspravljaju i razgovaraju i dopuste si povremeno isklizavanje iz tračnica razgovora zbog kakve doskočice. Nisam sigurna da se ne bi dogodilo da tjerajući vuka istjeramo lisicu. Mogu skakati na svaku doskočicu, ali to onda znači - svaku, tj. svačiju. Kome bi se dalo pisati na toliko strogo moderiranom podforumu?
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2015., 22:12   #333
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post
Zanimljiv problem. Forumaši i raspravljaju i razgovaraju i dopuste si povremeno isklizavanje iz tračnica razgovora zbog kakve doskočice. Nisam sigurna da se ne bi dogodilo da tjerajući vuka istjeramo lisicu. Mogu skakati na svaku doskočicu, ali to onda znači - svaku, tj. svačiju. Kome bi se dalo pisati na toliko strogo moderiranom podforumu?
Meni prvoj ne bi.

Međutim, s obzirom na to da se na cijelom Fhr-u provodi isti način kontrole, a svejedno se i dalje piše, očito je želja za pisanjem jača od svake stege.

Nevažno. Mislim, da tu zapravo dolazi do izražaja moderatorska sposobnost da vodi pojedini podforum, dakle, da procijeni je li prijava opravdana ili ne. Nepristrano. Ne zato što mu je netko frend ili simpatičan, nego zato što je usro motku.

No, tu mislim da treba poznavati problematiku - kartone može dijeliti svaki idiot, za procjenu je li karton opravdan ili ne potrebno je znanje.

Vidi dvije moje posljednje prijave pa će ti biti jasnije na što mislim. Ako misliš da treba javno linkati postove, učinit ću to. Meni se činilo da je bolje sve ostaviti u okvirima prijave.

Svjesna sam da ovo formalno zapravo i nije prijedlog, ali se nadam da će pridonijeti zdravijoj atmosferi.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 18:17   #334
Osjećam se ponukanom istaknuti opće forumsko pravilo da moderatorska (ne)djela ne komentirate na temi na kojoj su počinjena. Imate ovu temu, imate PŽK.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 16:46   #335
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Naslov ove teme više ne odgovara sadržaju. Naime, proširila se i na pogreške u izražavanju. Nemam prijedlog. Možda "lingvistički trun u oku brata svojega"...

P. S. Ne zaboravimo ni sestre.
I dalje predlažem da se nešto napravi s ovom temom. Ili da se prebaci na Psihologiju. Pogotovo ako se nikoga ne smije ni upitati za razlog.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 21:50   #336
vidim da Danijel više nije mod
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2015., 01:03   #337
Zato što već neko vrijeme nije stizao još i moderirati.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 00:08   #338
ok
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 12:28   #339
Ruski jezik

Moderatori, možete li ovu temu staviti kao top temu? Ipak je ruski jezik jedan od UN jezika, a i sama tema je gotovo duplo veća od npr. teme za talijanski jezik, koja je top tema. Isto tako ne bi bilo loše promijeniti naslov te dodati i na ruskom jeziku naziv teme, slično kao teme za španjolski i francuski jezik.
Hvala unaprijed.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 15:53   #340
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Moderatori, možete li ovu temu staviti kao top temu? Ipak je ruski jezik jedan od UN jezika, a i sama tema je gotovo duplo veća od npr. teme za talijanski jezik, koja je top tema. Isto tako ne bi bilo loše promijeniti naslov te dodati i na ruskom jeziku naziv teme, slično kao teme za španjolski i francuski jezik.
Hvala unaprijed.
Riješeno.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.