Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2017., 13:37   #21
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Biblijski, duša i jeste čovjek kompletan, dakle duhovna komponenta+materijalno tijelo.






Kakva je to materijalistička religija?
Na koji način je to crkva sputavala tjelesnost, konkretno, pa ti mogu i dati konkretniji odgovor?
Misliš na gnosticizam, tj. kršćansku formu docetizam, gdje se negira materija, a uzdiže duh ili duša?

Materijalistička religija je ona koja uzdiže materiju i daje joj veliki značaj.

Sputavanje seksualnosti, pokrivanje tijela, tijelo kao nešto drugorazredno i prolazno...

Ovo nije biblijsko učenje.
To piše Escriva.
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 13:37   #22
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Naravno kada nisu u stanju razlikovati bližnje bez tijela.

Inače, zbrka je sa tim pojmovima pa sam koristila onaj pojam koji koriste vjernici, dakle duša. Mogla sam napisati i osoba, svijest, um, temeljno ja ......

Ali bojim se da bi to dovelo do još većeg nerazumjevanja.

Međutim, svatko je mogao shvatiti bit posta - normalnoj osobi nije potrebno tijelo da bi razlikovala svoje bližnje. Kako se kod nas kaže: pozna ih *u dušu*.
Čovjek ne postoji kao nekakav nematerijalni duh, duša, um itd. Čovjek je materijalno biće, sa duhovnom komponentom, jedno bez drugog ne postoji. To je biblijski stav.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 13:47   #23
Evo tu kaže grešno tijelo. „Jer što je bilo nemoguće Zakonu, u čemu je po tijelu bio nemoćan, Bog je učinio poslavši Sina svojega u obličju grješnoga tijela, te za grijeh osudio ­grijeh u tijelu da se pravednost Zakona ispuni u nama koji ne hodimo po tijelu, nego po Duhu“
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 14:01   #24
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Evo tu kaže grešno tijelo. „Jer što je bilo nemoguće Zakonu, u čemu je po tijelu bio nemoćan, Bog je učinio poslavši Sina svojega u obličju grješnoga tijela, te za grijeh osudio ­grijeh u tijelu da se pravednost Zakona ispuni u nama koji ne hodimo po tijelu, nego po Duhu“
Vadiš tekst iz konteksta. Ovdje se govori o otkupljenju itd.

Ne možeš Bibliju krenuti proučavati iz Poslanica, nego od početka, SZ prvo.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 14:06   #25
A zašto se na žensko tijelo gleda kao na nešto prljavo?
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 14:10   #26
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
A zašto se na žensko tijelo gleda kao na nešto prljavo?
Pa, ako ne održava tjelesnu higijenu, ženi je teško da ostane čista. Kao i muškarcu.
Tko bolan gleda na žensko tijelo na taj način, odakle vadiš te neozbiljne tvrdnje?
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 14:13   #27
Menstrualni ciklus žene predstavljen je u najmanju ruku poput bolesti. Žena je njime obilježena i to je čini nečistom a samim time i neravnopravnom s muškarcem te manje vrijednom Boga od muškarca. Time dolazi do omalovažavanja uloge žene i njene marginalizacije pri provođenju svetog. O spolnoj nečistoći žene se navodi:
Kad žena imadne krvarenje, izljev krvi iz svog tijela, neka ostane u svojoj nečistoći sedam dana; tko se god nje dotakne, neka je nečist do večeri. Na što god bi legla za svoje nečistoće, neka je nečisto; na što god sjedne, neka je nečisto. Tko se dotakne njezine posteljine, neka opere svoju odjeću, u vodi se okupa i do večeri ostane nečistim. Tko god dotakne bilo koji predmet na kojem je ona sjedila, nek svoju odjeću opere, u vodi se okupa i nečist ostane do večeri...
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 14:14   #28
E sad će bog ponovo stvorit takva grozna tijela koja imaju menstruaciju. Gdje je tu logika?
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 14:23   #29
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
E sad će bog ponovo stvorit takva grozna tijela koja imaju menstruaciju. Gdje je tu logika?
Možda će se ljudi razmnožavati partenogenezom

To su totalno nebitna "tehnička" pitanja, vjerujmo da će to Bog riješiti na najbolji mogući način. Time se bavi jedna grupa unutar ortodoksnih Židova, koji postavljaju pitanja unedogled i raspravljaju do besvijesti...
Brini se za danas. Danas se traži obraćenje, a ne što će biti kad odapnemo.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 14:28   #30
Jel se cijelo kršćanstvo može svest na uzrečicu credo quia absurdum koja se pripisuje Tertulijanu?
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 17:08   #31
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Ovo mi je najmanje jasno od sveg u kršćanstvu. Što to znači? Znači nakon uskrsnuća ljudi će dobiti ponovo svoja fizička tijela. Dal baš ovakva tijela kakva su imali u zemaljskom životu? Gdje su ti ljudi, odnosno preminuli do sad i u kakvom obliku? Hiberniraju? Znači li to da je kršćanstvo materijalistička religija kad je dogma da će i fizičko tijelo uskrsnuti? Zašto je onda crkva cijelo vrijeme sputavala tjelesnost kao nešto loše? Gdje će ljudi prebivati sa svojim materijalnim tijelima? Opet u nekom materijalnom svijetu? U kakvoj je to vezi s rajem i ostalim vjerovanjima?
Isus je fizički uskrsnuo. Dali to znači da je on sad negdje u fizičkom obliku ili ne?
Biblija uči da postoji direktan nastavak između čovjekovog originalnog tijela i tijela koje će biti dano pri uskrsnuću.Nastavak se sastoji u ovome: da su isti materjalni elementi koji su formirali originalno tijelo još jedamput sakupljeni da formiraju uskrsnuto tijelo.
Potvrda ove istine nalazi se prvenstveno i prije svega u uskrsnuću Krista samog.
Kada se Isus prvi puta ukazao sakupljenim učenicima,nakon svog uskrsnuća, oni su se uplašili, pretpostavljajući da vide duha,bez tijela.Međutim, Isus ih odmah razuvjerava i daje im pozitivan dokaz svog identiteta i realnosti svoga tijela, jer u Luci 24,39 On im kaže:

"Pogledajte moje ruke i moje noge: ja sam, ja glavom!
Opipajte me i ustanovite!Duh nema mesa ni kostiju kao što vidite da ih ja imam".Kada to reće pokaza im ruke i noge"


Isus je učenicima dao dokaz da je njegovo tijelo ono isto koje je bilo razapeto jer je nosilo ožiljke od čavala i koplja.
Nadalje, njegovo tijelo je uskrsnućem prošlo kroz izvjesne promjene.Nije više bilo podložno ograničenjima koje ima smrtno tijelo u sdašnjem uređenju svijeta.Isus se nakon uskrsnuća mogao pojaviti ili išćeznuti kako je htio: mogao je ući u zatvorenu sobu; mogao je prolaziti između neba i zemlje.
Isus je također obećao učenicima da će njihova tijela biti uskrsnuta ne manje kompletna nego njegovo.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže

Zadnje uređivanje emanuel : 12.06.2017. at 17:28.
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 17:29   #32
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post

Kada se Isus prvi puta ukazao sakupljenim učenicima,nakon svog uskrsnuća, oni su se uplašili, pretpostavljajući da vide duha,bez tijela.Međutim, Isus ih odmah razuvjerava i daje im pozitivan dokaz svog identiteta i realnosti svoga tijela, jer u Luci 24,39 On im kaže:

"Pogledajte moje ruke i moje noge: ja sam, ja glavom!
Opipajte me i ustanovite!Duh nema mesa ni kostiju kao što vidite da ih ja imam".Kada to reće pokaza im ruke i noge"
Čudno, kako je moguće pomislili su vide duha kad im on ukazuje na ruke noge materijalnog tijela ()
I, otkad to materijalno tijelo prolazi kroz zidove? To ko da Bog želi zbuniti ljude oko materije, još samo fali da si vjerovatelji u uskrsnuće pomisle neće im trebati ni vrata ni prozori po kućama, sve samo prođeš preko cigli cementa pa i armiranog betona.

Gdje je citat koji tumači da ga nisu prepoznali jer je bio u drugačijem materijalnom tijelu, poput nekog stranca u prolazu s kojim su razgovarali ali nisu ga prepoznali?, uostalom primjerice ni magdalena ga nije prepoznala a pričala s njim, 'strancem', čovjekom, a ne duhom, sve dok joj nije uputio rečenicu koju joj rekao prije pogubljenja, a ona si zapamtila, tek po toj specifici shvatila da je on, Isus.

I što su značila tih više materijalnih tijela? Dal im je došao samo provjeriti vjeru u uskrsnuće tijela?
Taj komad Novog zavjeta je više nego interesantan.

Zadnje uređivanje Pravi Život : 12.06.2017. at 17:40.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 17:41   #33
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Čudno, kako je moguće pomislili su vide duha kad im on ukazuje na ruke noge materijalnog tijela ()

Gdje je citat koji tumači da ga nisu prepoznali jer je bio u drugačijem materijalnom tijelu, poput nekog stranca u prolazu s kojim su razgovarali ali nisu ga prepoznali?, uostalom primjerice ni magdalena ga nije prepoznala a pričala s njim, 'strancem', čovjekom, a ne duhom, sve dok joj nije uputio rečenicu koju joj rekao prije pogubljenja, a ona si zapamtila, tek po toj specifici shvatila da je on, Isus.

I što su značila tih više materijalnih tijela? Dal im je došao samo provjeriti vjeru u uskrsnuće tijela?
Taj komad Novog zavjeta je više nego interesantan.
Luka 34,36-37

"36 Dok su oni još o tom govorili,sam Isus stade među njih te reče:"Mir vama!"
37 Oni,zbunjeni i puni straha,pomisliše da gledaju duha.38 A on im reče:"Zašto ste zbunjeni?Čemu se takve sumnje rađaju u vašim srcima?"
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 17:53   #34
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Luka 34,36-37

"36 Dok su oni još o tom govorili,sam Isus stade među njih te reče:"Mir vama!"
37 Oni,zbunjeni i puni straha,pomisliše da gledaju duha.38 A on im reče:"Zašto ste zbunjeni?Čemu se tajve sumnje rađaju u vašim srcima?"
Po govoru, a ne izgledu.

Zar se ne zna kako je to vidjeti 'duha'? Znate, duh po svom obliku je prozirno nešto, prikaza kao sjena, daleko drugačija od doslovnog materijalnog tijela.
I
upravo zato ih Isus osvjestio, zašto su zbunjeni i otkud im sumnje kad pred njima stoji čovjek od krvi i mesa, čovjek istog tijela poput njihovih.

Vidiš, učenici prije toga prisustvovali Lazarovom uskrsnuću, pa ipak izgeda zaboravili, posmuvali se, posumnjali, jer ljudi su takvi i Isus je znao da im treba vječito nešto dokazivati.


p.s.
moguće ih i zbunilo sjećanjem, prije smrti rekao im je vratiću se, pa kad se vratio pomislili su duh je, kad se osvjestili pomislili su baš super evo ćemo sad izgraditi novi jeruzalem
samo što, opet nisu dobro skontali, trebalo im je vremena shvatiti što je značilo otišao je a oni su ostali
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 17:57   #35
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Po govoru, a ne izgledu.

Zar se ne zna kako je to vidjeti 'duha'? Znate, duh po svom obliku je prozirno nešto, prikaza kao sjena, daleko drugačija od doslovnog materijalnog tijela.
I
upravo zato ih Isus osvjestio, zašto su zbunjeni i otkud im sumnje kad pred njima stoji čovjek od krvi i mesa, čovjek istog tijela poput njihovih.

Vidiš, učenici prije toga prisustvovali Lazarovom uskrsnuću, pa ipak izgeda zaboravili, posmuvali se, posumnjali, jer ljudi su takvi i Isus je znao da im treba vječito nešto dokazivati.
Razlika je između Lazara i Isusa u tome što je Lazar bio vraćen iz mrtvih a Isus je uskrsnuo od mrtvih....Lazar je bio u smrtnom tijelu vraćen iz mrtvih a Isus je bio vraćen iz mrtvih u uskrsnutom tijelu.Razlika je očita.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 18:04   #36
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post


Razlika je između Lazara i Isusa u tome što je Lazar bio vraćen iz mrtvih a Isus je uskrsnuo od mrtvih...
Drugi žargon, a ista stvar.


Uostalom, dal se ikad pitate zašto je Isus uskrsnuo? Čujte, pa mogao je poslije smrti automatski uznesen na nebo i kraj priče.
Ali
to bi onda govorilo o besmrtnosti duše (koju Biblija ne podržava).

Eto
Isus je potvrdio zapis iz SZ gdje piše ljudi će po uskrsnuću živjeti na Zemlji, graditi si kuće, saditi vinograde, brinuti o životinjama, etc. etc. ono što je trebalo biti još na samom početku, pri stvaranju.
To znači uskrsnuće. I to je ta poruka koju je Isus došao proslijediti na Zemlju. I šteta što to nekima još uvijek nije jasno, al ok, ima dana, shvatiti će.
Pozdrav.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 19:27   #37
[QUOTE=Pravi Život;64278635]

Quote:
Drugi žargon, a ista stvar.
Ne radi se tu o žargonu niti je ista stvar.
U analizi prirode vjernikovog uskrsnutog tijela Pavao je nabrojio nekoliko specifičnih promjena koje će se desiti.
Prvo,ovo sadašnje tijelo je raspadljivo - podložno raspadanju - podložno bolesti, propadanju i starosti.Novo, uskrsnuto tijelo će biti neraspadljivo - slobodno od svih ovih zala.
Drugo, sadašnje tijelo je smrtno - podložno smrti.Novo tijelo će biti besmrtno - nepodložno smrti.
Treće, ovo sadašnje tijelo je bez časti.U Filipljanima 3,21 nazvanom je " bijednim tijelom". Doslovan prijevod glasio bi " tijelo našeg poniženja".Zašto je tome tako?
Čovjekovo sadašnje tijelo je rezultat njegovog grijeha i neposlušnisti Bogu.Ono je neprestani izvor poniženja - neprestani podsjetnik pada,fizičke lomljivosti i nedostatnosti koja proizlazi iz toga.Bez obzira kako velika mogu biti čovjekova dostignuća u području umjetnisti ili nauke, on je stalno ponižavan fizičkim potrebama i ograničenjima svoga tijela.Međutim,novo uskrsnuto tijelo biti će tijelo ljepote i slave, slobodno,od svih sadašnjih ograničenja.
Četvrto, ovo sadašnje tijelo završiti će pod zemljom.Čin pokopa konačna je potvrda čovjekova duga smrti.To je najveće priznanje čovjekove slabosti.Ali novo uskrsnuto tijelo biti će podignuto iz groba silom svemogučeg Boga, a uskrsnuće će biti svjedočanstvo Božje svemoći.
Ima još primjera ali mislim da je ovo dovoljno da se vidi da nije stvar u žargonu već u nepoznavanju i nerazumijevanju Pisma.



Quote:
Uostalom, dal se ikad pitate zašto je Isus uskrsnuo? Čujte, pa mogao je poslije smrti automatski uznesen na nebo i kraj priče.
Ali
to bi onda govorilo o besmrtnosti duše (koju Biblija ne podržava).
Čini se da ti pojam, značenje i potreba uskrsnuća nije baš sasvim jasna.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 22:31   #38
[QUOTE=emanuel;64279501]
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post


Ne radi se tu o žargonu niti je ista stvar.
U analizi prirode vjernikovog uskrsnutog tijela Pavao je nabrojio nekoliko specifičnih promjena koje će se desiti.
Prvo,ovo sadašnje tijelo je raspadljivo - podložno raspadanju - podložno bolesti, propadanju i starosti.Novo, uskrsnuto tijelo će biti neraspadljivo - slobodno od svih ovih zala.
Da, tijelo će postati neraspadljivo, jer više neće biti onog što tijelo raspada.

Bolesti, jelte.

Zapisano: ni bolesti, ni smrti.

Time, ljudi će zdravo aktivno... bez boleština, bez bakterija, bez viroza, bez karcinoma, etc., napredovati kako spada.

Snoviđenje? Ali pa zašto bi bilo, i sami vidite nitko se ne raduje odlasku na nebo, dapače. I to vam opet pa opet ništa ne govori? Hm, u tom slučaju po Zemlji prolazi duh koji nema veze s Božjim.
(sjećate se Edena, da da, tamo prohodio neko tko želio odsmjeriti, pao 'dvojac', iza pala i većina)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 23:13   #39
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
U analizi prirode vjernikovog uskrsnutog tijela Pavao je nabrojio nekoliko specifičnih promjena koje će se desiti.
Da, neki tamo židov iz dijaspore Pavao, prije 20 stoljeća napisao neka svoja kemijanja o tome da će se čitav svemir ubrzo preobraziti i svi mrtvaci otkad postoji ljudska vrsta, (kao i oni izvanzemaljski cijela svemira), iz praha posložit i mlada orna tijela se opet kreirat "perfektna" i nikad više raspast nego vječno postojat na "preobraženoj usavršenoj Zemlji" (nećemo sad o onima u ognjenom jezeru).

Vrlo fantastična hipoteza, rekao bih.

Što te uvjerilo da se ne radi samo o još jednom maštovitom i pomalo čudnu piscu, kakvih je bilo i biti će, a da si mu odlučio povjerovat svaku riječ?

Quote:
Bez obzira kako velika mogu biti čovjekova dostignuća u području umjetnisti ili nauke, on je stalno ponižavan fizičkim potrebama i ograničenjima svoga tijela.
"Ponižavajućih fizikalnih potreba ljudskoga tijela" više neće biti?
Na što točno misliš i kako zamišljaš da će to izgledati nakon sveopćeg uskrsnuća sviju ljudskih bića?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 03:33   #40
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

"Ponižavajućih fizikalnih potreba ljudskoga tijela" više neće biti?
Ovisi šta pod tim podrazumjevaš, primjerice malo ko se zapita oko wc papira ()


uskrsnuće zahtijeva savršenost tijela, što znači kako savršena crijeva tako savršena i nužda, ne treba wc papira, ko ni lista bilja
ili
što se zamisliti, ne valda da je Adam u Edenu trgao na tone lisnog bilja
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:47.