Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2017., 21:46   #2141
eto i mene

Prvo za Karabinera: a isati jel vi u dalmaciji učite u školi hrvatski jezik? Teško mi te pratiti brate mili, al još si dobar kakvih ima ovdje a i uvas.
Vidin da si pametan čoik, pa napišider koju na rvackom. E sad si dobija ča te ide.
E sad u vezi SAR itd.
Bijah svjedokom entuzijastičnih projekata tamo negdje od 1998 pa naovamo, za ovu SAR/HEMS službu od raznoraznih likova, bivših generala, bivših pilota, političara i onih koji bi to htjeli biti. Ministarstvo prometa trebalo je sve to odmah popratiti s odgovarajućom regulativom, ali nije. Nikome se nije dalo. Svaka interna inicijativa sasjekla se u korijenu. "Jeli mali, šta to stalno talasaš, čiji si ti?", bilo je omiljeno pitanje jednoga od šefova UZP. U to vrijeme Uprava zračnog prometa u istom ministarstvu trpjela je internu ljutu bitku (boj) između dvojice wannabe pomoćnika ministra, a i treći uhljeb je htio također biti taj the chosen one. Sveto trojstvo vrlo skoro našlo se na ulici, jer se otkrilo da su umočeni u svašta nešto, neki su završili i u zatvoru, a neki bili za svoju nekompetentnost nagrađeni mjestom predavača na FPZ.
Kasnije nije bilo ništa bolje, situacija se počela micati iz dreka tek ulaskom RH u JAA 2004., ali opet je ostao problem nedostatka 20-ak prijeko potrebnih propisa. Pod junačkim vodstvom uhljeba CCAA, koje je namjestila CTN kako bi imala punu kontrolu incidenata koje su doživljavali na svojim letovima, situacija se počela popravljati, ali je glavni problem nove nacionalne regulative bio taj (osim nekompetentnosti) što ekipa tvoraca nije imala muda niti volje pročitati kako je razvijeni svijet riješio te probleme, nego su Hrvati po običaju krenuli otkrivati toplu vodu i naravno opet su usrali motku.
Ispričavam se na davežu, ali samo želim da ljudi imaju punu sliku o uzrocima ovakvog očajnog stanja danas i da se vidi zašto RH još uvijek nema SAR/HEMS službe. Nema kompetencija ljudi koji odlučuju, podilaze svojim osobnim financijerima, nema muda. Ja sam osobno jednom dao prijedlog neka se barem dvije Mi-8 iz MORH-a prebace u civilni registar, plus 212-ica iz MUP-a, to ništa ne košta a bilo bi za prvu ruku efikasno rješenje.
Ali onda neka se ne vade da nema novaca, jer ovo nije učinjeno samo radi podilaženja nesposobnoj ekipi. Iz istoga razloga PP avioni nisu u posebnom registru, ili makar civilnom.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 23:17   #2142
@ aerokonopar ilitiga aeronautičar

mogu ja notat i par besid na književnom jaziku horvatskemu, ma me ni voja. eto tako.
glede tvojih prijedloga i zaključaka o CCAA,CTN-a,FZP-a (onog poznatog učilišta gdje su po šnel kursu, brže nego partizanski oficiri dobijali čvarke, uzimane diplome po potrebama i željama) i svih ostalih mjesta,ministarstava agencija, ... o ustroju nemn pojma. ali znan da to niti funkcionira kako bi trebalo,niti se ima volje nešto promjeniti. bar još nije vidljivo za sada.
do sada se o tome sastavilo redaka da bi se zasigurno mogla pokrit bar knjižica veličine telefonskog imenika Londona. o uhljebima,nekompetentnima,podobnima,nemarnima,nera dnicima i onima koji ne znaju,a nisu toga svjesni.
fala na primjedbama.one su na mistu, a SAR/HEMS i dalje idu iz proračuna,neopremljene kako bi trebalo,neosigurane, ... .

P.S.
i pisaću i daje kako mene bude voja,pa ako te voja ti štija,a ako nije,a pa ća onda.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 17:29   #2143

U prostorijama Ministarstva zdravstva s radom je započela Radna skupina za izmjenu Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Ovo posebno radno tijelo u narednih 2 tjedna intenzivno će raditi na izmjeni najbitnijeg zakona u području zdravstva, Zakon o zdravstvenoj zaštiti. (ilustracija upuz.hr)

Postoje naznake da se pokušava ozakoniti djelovanje vojnih i ostalih državnih operatora zrakoplova suprotno EU pravnoj stečevini....

Dakle ako tako stvar prođe, građani RH i dalje neće imati pravo na osiguranje i plovidbenost zrakoplova sukladnu civilizaciji....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 20:08   #2144
Može li se negdje vidjeti ili pitati tko je sve u toj radnoj skupini, to bi trebala biti javna stvar.
Zašto? Pa zato da ako je u njoj prisutna i CCAA znamo tko će biti direktni krivac za nepoštovanje EU standarda u ovoj vrsti zračnih aktivnosti.
CCAA se tu već debelo izblamirala i umjesto da shvati gdje joj je mjesto u njihovoj totalnoj i neprikosnovenoj brizi o sigurnosti zračnog prometa, oni podviju rep pod političkim uhljebima i poslušno klimnu svojim glavicama. Šta god pilitika želi, mi ćemo odraditi, jelda? Tako su odradili i suglasnost na vojni Pravilnik o kontinuiranoj plovidbenosti vojnih zrakoplova, koji je potpuni povijesni promašaj SSVZP-a i MORH-a kao tijela koje je isti odobrilo. Nešto gore i promašenije u životu nisam vidio, taj pravilnik jednostavno ne da se ne može primijeniti u praksi, on je opasan do amena, to zna svatko tko je čitao EU propise, a koji su za nas obvezni. Jako je zanimljivo zašto CCAA još uvijek šuti o tom propisu, zašto šuti Ministarstvo prometa a očevidno je da je propis smeće i da je opasan.
Što se tiče nacionalnih propisa o SAR/HEMS službama, imamo li ih, što zaboga miloga radi CCAA?
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 23:07   #2145
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Pod junačkim vodstvom uhljeba CCAA, koje je namjestila CTN kako bi imala punu kontrolu incidenata koje su doživljavali na svojim letovima, situacija se počela popravljati
Kakvih i kojih incidenata? Kako je funkcionirala ta kontrola?
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 18:23   #2146
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Kakvih i kojih incidenata? Kako je funkcionirala ta kontrola?
Incidenata je bilo i na letovima, i na zemlji. Što misliš zašto su štrajkali piloti i ostalo osoblje? Bilo je incidenata - dakle situacija kad se ozbiljniji incident ili nesreća mogla dogoditi vrlo lako - svake godine barem desetak. Sjetimo se problemčića sa stajnim trapom na Dashu. Poanta je u tome da se za incidente znalo, unutar kuće, a o nekima se nikad nije raspravljalo u CCAA.
O nadzoru koji je posljednjih godina trebala provoditi Agencija mislim sve najgore, zapravo toga skoro pa da i nema, uvijek se šepure i pokazuju brigu za sveopću sigurnost kad treba udariti po malim operatorima, a kod velikih se useru u gaće, a posebno su blagi prema CTN-u, jer iz te kuće je potekla standarna politika prema nacionalnom avioprijevozniku postavljajnjem Omera Pite za direktora.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 19:57   #2147
Terra incognita or Terra ignota je prikladan naziv
za stanje istraživanja zrakoplovnih incidenata kod vojnih i civilnih operatora u RH.

Stanje u AIN je već poslovično loše.... od tamo su otišli skoro svi koji su nešto znali.
Ostala je samo generalova mala, koja je za to mjesto krivotvorila životopis, samo da bi imala
narem neku vezu sa zrakoplovstvom

Kod vojnog operatora onaj "novi" istražitelj se nije zadržao ni 6 mjeseci na tom mjestu, taman da mu MORH plati neku stručnu naobrazbu u USA a on ode...
Eno tamo CCAA sretna sa njime...

Kada nema suvislih istraga nema ni preporuka koje bi mogle poboljšati inače katastrofalno
stanje sigurnosti letenja / nesrazmjeran broj incidenata obzirom na volumen operacija

To be continued ...
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 22:03   #2148
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Što misliš zašto su štrajkali piloti i ostalo osoblje?
Kao sudionik posljednja tri štrajka u CTNu te organizator 66.7% istih, nemoram ništa misliti; vrlo dobro znam da je tvrdnja da smo štrajkali zbog incidenata obična glupost.

Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Sjetimo se problemčića sa stajnim trapom na Dashu.
Problemčić se desio u Švicarskoj, SUST je izdao završni izvještaj. Nema sakrivanja. Čega se još treba sjetiti?

Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Poanta je u tome da se za incidente znalo, unutar kuće, a o nekima se nikad nije raspravljalo u CCAA.
Koji su to neraspravljeni incidenti?
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 09:55   #2149
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Kao sudionik posljednja tri štrajka u CTNu te organizator 66.7% istih, nemoram ništa misliti; vrlo dobro znam da je tvrdnja da smo štrajkali zbog incidenata obična glupost.

Problemčić se desio u Švicarskoj, SUST je izdao završni izvještaj. Nema sakrivanja. Čega se još treba sjetiti?

Koji su to neraspravljeni incidenti?
Sova, ja zrakoplovnu sigurnost shvaćam jako široko, imam tu čak i neke školice na tu temu.
Pa te pitam: ne ulazi li radno opterećenje posade u tu sferu? Please confirm.
Slučaj sa zatvaranjem vratašca NLG je samo primjer...No, što je tu odradila CCAA? AIN? Što s recurring occurrances? Trebao bi znati.
Ja sam se inače referirao i na vremena kad je CTN imala i B-737 i ATR-42, bilo je dosta incidenata a nadležna vlast se pokrila po ušima i očima. Ne vidim baš da je sada nešto drugačije. CTN je postavila svoje ljude i u NO i u CCAA, tako da se previše ne talasa.
Jasno da nije pametno, nije SAFE, ali čuva fotelje.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 08:51   #2150
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Pa te pitam: ne ulazi li radno opterećenje posade u tu sferu? Please confirm.
Hrvatska je sad u EASA-i i više nema mjesta domaćim vaginalijama tipa 48-satnog dežurstva sa punim radnim vremenom na kraju istog, za kojim su izvjesni meniđment piloti Singer Airwaysa žalili.

Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Slučaj sa zatvaranjem vratašca NLG je samo primjer...No, što je tu odradila CCAA? AIN? Što s recurring occurrances? Trebao bi znati.
AIN je za optimiziran za hrvatske uvjete, tj. u Austriji bi već odavno pohapsili upravu glede nesposobnosnosti, nesavjesnosti i sramoćenja države ali u slučaju "vratašaca" stvarno nisu mogli ništa obzirom da nisu bili teritorijalno nadležni.

Koji recurring occurences?

Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Ja sam se inače referirao i na vremena kad je CTN imala i B-737 i ATR-42,
U to vrijeme nije još bilo CCAA.

Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
bilo je dosta incidenata a nadležna vlast se pokrila po ušima i očima. Ne vidim baš da je sada nešto drugačije. CTN je postavila svoje ljude i u NO i u CCAA, tako da se previše ne talasa.
Jasno da nije pametno, nije SAFE, ali čuva fotelje.
Nije se pokrivala samo nadležna vlast; svi smo se pokrivali. J... ga, kad je došao Airbus sa QARom i tko je htio letjeti u Hevropu je morao uvesti FDM program, odjednom je postalo teško sakrivati da je izvjestan netko sletio u Dubrovnik na 40kt bure, oborivši rekord Airbusovih probnih pilota.

Uostalom, država u kojoj examiner na ispitnom letu za CPL povede učenika u brisanac, ubije obojicu pa se nakon toga ne talasa jer "što će reći svijet ako sazna kaki smo" nemože imati nikakvo pristojno zrakoplovstvo pa ni SAR, HEMS ili CSAR.

Samo naprijed HDZovi trolovi sa svojom partijskom frazetinom "pljuješ po državi koja te stvorila". Odgovor vam je već napisan, samo čeka "post reply".
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 22:37   #2151
waypoint

Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Hrvatska je sad u EASA-i i više nema mjesta domaćim vaginalijama tipa 48-satnog dežurstva sa punim radnim vremenom na kraju istog, za kojim su izvjesni meniđment piloti Singer Airwaysa žalili.

AIN je za optimiziran za hrvatske uvjete, tj. u Austriji bi već odavno pohapsili upravu glede nesposobnosnosti, nesavjesnosti i sramoćenja države ali u slučaju "vratašaca" stvarno nisu mogli ništa obzirom da nisu bili teritorijalno nadležni.

Koji recurring occurences?

U to vrijeme nije još bilo CCAA.

Nije se pokrivala samo nadležna vlast; svi smo se pokrivali. J... ga, kad je došao Airbus sa QARom i tko je htio letjeti u Hevropu je morao uvesti FDM program, odjednom je postalo teško sakrivati da je izvjestan netko sletio u Dubrovnik na 40kt bure, oborivši rekord Airbusovih probnih pilota.

Uostalom, država u kojoj examiner na ispitnom letu za CPL povede učenika u brisanac, ubije obojicu pa se nakon toga ne talasa jer "što će reći svijet ako sazna kaki smo" nemože imati nikakvo pristojno zrakoplovstvo pa ni SAR, HEMS ili CSAR.

Samo naprijed HDZovi trolovi sa svojom partijskom frazetinom "pljuješ po državi koja te stvorila". Odgovor vam je već napisan, samo čeka "post reply".
Dragi kolega, vidim da imaš ponešto na plećima, kao i ja.
Ne kužim te do kraja, pa me slobodno ispravi ako sam te krivo skopčao, iako sam slušao EWIS, FDM, i slične priče, kojih svake druge godine ima nekoliko novih. Kažeš da je AIN optimiziran za RH? WTF? Are you serious???
AIN je koma, banana, truba...pa njima za prijem Glavnog istražitelja nije uvjet da je čovjek to nekad radio u životu ili odslušao malo zahtjevniji trening o postupcima istraživanja nesreća. Očekivati od njih nešto objektivno i profesionalno? Čitam njihova izvješća redovito, pa to bi dečki iz srednje zrakoplovne bolje napisali.
Anyway.
Kažeš koji drugi occurrences, a sam navodiš ovo akrobatsko igranje s ljudskim životima u DBV. Znaš li koliko je bilo hard landinga, leta u ekstremnoj turbulenciji, udara munje, faulty alarmsa..? Ne? Od čega vam pucaju frejmovi na pilama? Razgovaram s dečkima iz Tehnike skoro svaki dan i znam da do pilota često ni ne dođu neka tehnička sranja, a i obratno: piloti prešute svoja, ne upišu ništa u Logbook. Fair? Safe?
Examinera koji je ubio studenta i sebe u Zagorju osobno sam znao, a znam i zašto se ubio, samo o tome se ne priča, a u izvješću i ne piše ono najvažnije: HF issue.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 14:59   #2152
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Kažeš da je AIN optimiziran za RH? WTF? Are you serious???
Apsolutno. Za ustroj RH, bolje netreba.

Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Znaš li koliko je bilo hard landinga, leta u ekstremnoj turbulenciji, udara munje, faulty alarmsa..?
Da, I? Zna safety department. Postoje procedure inspekcije i popravka nakon svega ovoga. FDM sve dozna.

Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Od čega vam pucaju frejmovi na pilama?
Kako god da okrenem, ne koristimo pile.

Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Examinera koji je ubio studenta i sebe u Zagorju osobno sam znao, a znam i zašto se ubio, samo o tome se ne priča, a u izvješću i ne piše ono najvažnije: HF issue.
Trolaš.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 12:08   #2153
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Ostala je samo generalova mala, koja je za to mjesto krivotvorila životopis, samo da bi imala
narem neku vezu sa zrakoplovstvom


To be continued ...
S faksa na posao... Ova je krilatica u zrakoplovnim krugovima u hrvata poprimila sasvim karakteristično značenje.
__________________
Momak na lošem glasu.
el commadante is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 22:42   #2154
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Apsolutno. Za ustroj RH, bolje netreba.



Da, I? Zna safety department. Postoje procedure inspekcije i popravka nakon svega ovoga. FDM sve dozna.

Kako god da okrenem, ne koristimo pile.

Trolaš.
Ako ja trolam, onda ti twerkaš ko kakav pederčić.
Ustroj AIN je katastrofa, ako ne priznaješ zdravorazumske fakte onda ti može pomoći samo tabletica.
Što se tiče zapisa FDM-a, koliko ste ih poslali na CCAA? Koje su bile reakcije? Dakle, ti trolaš, pardon, twerkaš.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 22:08   #2155
Quote:
Čez slaba dva meseca zrakoplovi policije in Slovenske vojske, ki izvajajo nujne medicinske prevoze, ne bodo imeli več dovoljenja agencije za civilno letalstvo za tovrstno početje. Ministrstvo za zdravje kot kratkoročno rešitev predlaga podaljšanje dovoljenja za dve leti, v tem času pa naj bi država poskrbela za najem oziroma nakup dveh ali treh novih helikopterjev. Zanje naj bi skrbela letalska policijska enota.
http://www.primorske.si/Mnenja/Komen...e-po-slovensko

Na svu sreću 9A CCAA nema takvih problema - oni misle da to nije njihova nadležnost... puno je ljepše igrati se igračkicama ala dronovi...

Spašavanje života!? #samotransparentno
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 09:28   #2156
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Što se tiče zapisa FDM-a, koliko ste ih poslali na CCAA? Koje su bile reakcije?
Niti jedan jedini. CCAA nema ni tehničke niti ljudske kapacitete za analizu niti ih treba imati. To je normalno čak i u razvijenom svijetu; regulator nadzire sistem sigurnosti operatera a ne pojedinačna QAR očitanja.

Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Ustroj AIN je katastrofa, ako ne priznaješ zdravorazumske fakte onda ti može pomoći samo tabletica.
AIN je agencija prilagođena kvazidržavi u kojoj su funkcionalne agencije razvijenih zemalja lošim kopiranjem pretvorene u svoju grotesknu karikaturu.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 10:52   #2157
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Tako su odradili i suglasnost na vojni Pravilnik o kontinuiranoj plovidbenosti vojnih zrakoplova, koji je potpuni povijesni promašaj SSVZP-a i MORH-a kao tijela koje je isti odobrilo. Nešto gore i promašenije u životu nisam vidio, taj pravilnik jednostavno ne da se ne može primijeniti u praksi, on je opasan do amena, to zna svatko tko je čitao EU propise, a koji su za nas obvezni. Jako je zanimljivo zašto CCAA još uvijek šuti o tom propisu, zašto šuti Ministarstvo prometa a očevidno je da je propis smeće i da je opasan.
?
Pobogu, zar je do toga je došlo??
Civili daju suglasnost na vojni pravilnik?
Za tvoju informaciju, civilni propisi nisu nikakvo mjerilo za vojno letenje, sve ako su i europčanski.
Tako je u civiliziranom svijetu, vojno letenje je odvojeno od civilnog. (Razmisliti o smislu i svrsishodnosti suđenja pilotima glede incidenta nad Slunjem). Isključiva stvar MORHa koji, što iz neznanja, što iz oportunizna, ignorira situaciju. Bit ću zločest i dodati, da su ovi iz MORHa iskoristili situaciju da još nekog (CCAA) namoće u drek (po pitanju Pravilnika).
Inaće, formalno i pravno, s pravilnikom je sve u redu. Osim što je praktično besmislen.
__________________
Momak na lošem glasu.

Zadnje uređivanje el commadante : 11.11.2017. at 11:04.
el commadante is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 11:16   #2158
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
http://www.primorske.si/Mnenja/Komen...e-po-slovensko

Na svu sreću 9A CCAA nema takvih problema - oni misle da to nije njihova nadležnost... puno je ljepše igrati se igračkicama ala dronovi...
Kolko kužim, policijski helići su u civilnom registru.?
__________________
Momak na lošem glasu.
el commadante is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 14:08   #2159
Jesu & rade "HEMS" bez AOCa, uz necertificiranu opremu na helikopteru,
sve na veselje puka & ignoranciju iz stvarno nadležne CCAA.hr
Jer EC 965/2012 & sve novele, pre-malo vrijede u 9A
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 21:31   #2160
Quote:
el commadante kaže: Pogledaj post
Pobogu, zar je do toga je došlo??
Civili daju suglasnost na vojni pravilnik?
Za tvoju informaciju, civilni propisi nisu nikakvo mjerilo za vojno letenje, sve ako su i europčanski.
Tako je u civiliziranom svijetu, vojno letenje je odvojeno od civilnog. (Razmisliti o smislu i svrsishodnosti suđenja pilotima glede incidenta nad Slunjem). Isključiva stvar MORHa koji, što iz neznanja, što iz oportunizna, ignorira situaciju. Bit ću zločest i dodati, da su ovi iz MORHa iskoristili situaciju da još nekog (CCAA) namoće u drek (po pitanju Pravilnika).
Inaće, formalno i pravno, s pravilnikom je sve u redu. Osim što je praktično besmislen.
Nisi baš u pravu. Zakon o zračnom prometu, ako nije drugačije propisano, odnosi se na sve što leti, osim ptica i kukaca. Tako imaš par članaka koji to eksplicitno spominju. Dakle, Zakon u čl. 1 kaže ovako:

(3) Ako ovim Zakonom nije drukčije određeno, njegove se odredbe primjenjuju na sve zrakoplove koji koriste hrvatski zračni prostor, uključujući inozemne zrakoplove, u skladu s međunarodnim ugovorima koji obvezuju Republiku Hrvatsku.
...
(7) Odredbe ovog Zakona primjenjuju se i na vojne aerodrome i državne zrakoplove ako je to izričito propisano ovim Zakonom.
...
Pa u čl. 17 kaže:
(1) U zračnom prostoru Republike Hrvatske državni zrakoplovi mogu letjeti prema pravilima letenja za opći ili operativni zračni promet.
(2) Pravila i procedure letenja zrakoplova iz stavka 1. ovog članka koji lete prema pravilima letenja za operativni zračni promet utvrđuju se posebnim propisom koji donosi ministar nadležan za poslove obrane uz suglasnost ministra.

I još malo zanimljivosti iz čl. 95:
(4) U cilju dnevnog upravljanja zračnim prostorom (razina 2.), imenovani pružatelj usluga u zračnoj plovidbi dužan je ustrojiti civilno-vojnu Jedinicu za upravljanje zračnim prostorom. U radu Jedinice sudjeluju i predstavnici imenovani od strane ministarstva nadležnog za poslove obrane.
(5) U cilju upravljanja zračnim prostorom u stvarnom vremenu (razina 3.), a na temelju odluke Povjerenstva iz stavka 3. ovoga članka, imenovani pružatelj usluga u zračnoj plovidbi i ministarstvo nadležno za poslove obrane uspostavit će postupke za civilno-vojnu suradnju i osigurati komunikacijske sustave za međusobnu razmjenu podataka kako bi se omogućila aktivacija, deaktivacija i relokacija zračnog prostora kako je odredila Jedinica iz stavka 4. ovog članka.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:07.