Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2007., 14:50   #21
prijava djeteta

znam da je zakonski rok nekih mjesec dana da se dijete prijavi, no rade li to samo roditelji ili matičnom uredu i bolnica šalje podatke? i koliko dana nakon poroda? naime, nedi sam vidjela da treba dijete prijavit u matični ured na području gdje pripada i bolnica gdje je rođeno?
chatou is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 14:54   #22
Quote:
chatou kaže: Pogledaj post
znam da je zakonski rok nekih mjesec dana da se dijete prijavi, no rade li to samo roditelji ili matičnom uredu i bolnica šalje podatke? i koliko dana nakon poroda? naime, nedi sam vidjela da treba dijete prijavit u matični ured na području gdje pripada i bolnica gdje je rođeno?
koliko ja znam na podrucju gdje je rodjeno radi se prijava u maticnom uredu i u mupu a onda zdravstvo itd. Eh da zaboravih napisati, oba roditelja rade prijavu, a od bolnice se nosi otpusno pismo.
Maryanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 14:56   #23
e ovako ja sam iz tucepi a rodila sam u splitu
otisla sam u maticni uredi oni su mi rekli da bi prijavila djete moram imat rodni list a uz njega odah dobijes i domovnicu
u maticnom uredu smo ispunili neke formulare i rekli su nam da to psaljemo u maticni ured u split(trebaju oba roditelja nesto ptpisat,ponesi osobnu)
i cekali i nakon mjesec i pol nam stiga rodni list i domovnica i s tim sam otisla u policiju(dovoljno je jedan roditelj)da je prijavim i da mi daju maticni broj
nadam se da sam ti pomogla a ako imas jos pitanja javi se
sretno
klara_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 16:51   #24
hvala! ma u pitanju su neki administrativni rokovi za dr. stvari (kredit), pa me zanimalo koliko i kako to ide...
chatou is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 23:26   #25
rok za prijavu djeteta je 60 dana u matičnom uredu gdje spada bolnica u kojoj ste rodile.Bolnica pošalje podatke, ali je potrebno da dodju oba roditelja.dobije se rodni list, izvod iz matice rodjenih i domovnica, a ona tatek može na mup, zdravstveno....
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 00:17   #26
Ovako, ne moraš ti ići ako si iz drugog grada. Naime mi smo iz Kutine, rodilište je u Sisku. U svom matičnom uredu imaš neki formular kojim daješ suprugu ovlaštenje odn. suglasnost da to on obavi. S tim papirom, otpusnim pismom, kopijom tvoje osobne ode u matični ured gdje je bolnica i dobije rodni list, domovnicu i izvod iz matice rođenih. Onda u svom gradu ode na MUP po JMBG dijeteta, pa zatim zdrastveno. Zdrastveno daje nekakve novce za rođenje dijeteta ( jednokratna pomoć ). Pitaj ih
kocul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 01:24   #27
Bas me zanima sta se desi ako netko ne prijavi djete u tom roku 60 dana.

Isto, kako ce pribaviti dokumente ljudi koji nisu rodjeni u bolnici?
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 11:44   #28
prijava djeteta

Evo, skinula sa stranice Roda, nadam se da ce bit od pomoci!

Zakonske obveze koje se ispunjavaju nakon rođenja djeteta

ROĐENJE

a) Prijava rođenja u maticu rođenih

Rođenje djeteta prijavljuje se u roku od 15 dana od dana rođenja, matičaru kojem pripada mjesto u kojem se dijete rodilo. Kada je dijete rođeno na putu, rođenje se upisuje u maticu mjesta u kojem je putovanje završilo.

Rođenje djeteta u zdravstvenoj ustanovi dužna je prijaviti zdravstvena ustanova. Rođenje djeteta izvan zdravstvene ustanove dužan je prijaviti djetetov otac, odnosno osoba u čijem je stanu dijete rođeno ili majka, kad za to bude sposobna, ili primalja, odnosno liječnik koji je sudjelovao u porodu. Kad nema tih osoba ili one ne mogu prijaviti rođenje, to je dužna učiniti osoba koja je saznala za rođenje djeteta.

Nađeno dijete nepoznatih roditelja, upisuje se u maticu rođenih mjesta gdje je nađeno.


Za upis djeteta rođenog u braku roditelji prilažu (oba trebaju biti prisutna) :

izvadak iz matice vjenčanih ili vjenčani list;
dokaz o hrvatskom državljanstvu za roditelja koji je hrvatski državljanin.

Za upis djeteta rođenog izvan braka majka je dužna priložiti :

svoj rodni list ili izvadak iz matice rođenih;
dokaz o hrvatskom državljanstvu.

Prema Zakonu o hrvatskom državljanstvu (Narodne novine 53/91 i 28/92) dijete stječe hrvatsko državljanstvo podrijetlom.

Istodobno s upisom u maticu rođenih, dijete koje podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo matičar je dužan upisati u knjigu državljana te roditeljima izdati domovnicu.

b) Određivanje osobnog imena

Osobno ime djetetu određuju roditelji sporazumno.
Osobno se ime djeteta, prema Zakonu o osobnom imenu (Narodne novine 69/92), mora odrediti u roku od dva mjeseca od dana djetetova rođenja.

Isti Zakon određuje tko određuje ime i prezime djetetu u slučaju da nema sporazuma roditelja o djetetovu osobnom imenu, ako jedan ili oba roditelja nisu živi ili ne mogu obavljati roditeljsko pravo, odnosno ako roditelji nisu poznati.

U određivanju prezimena djetetu roditelji mogu odrediti prezime jednog ili oba roditelja.
Ime i prezime kojim se osoba služi u pravnom prometu može sadržavati, svako za sebe, najviše dvije riječi.

Ako su roditelji odredili djetetu osobno ime koje se sastoji od više riječi, moraju matičaru dati izjavu o tome kojim će se osobnim imenom dijete služiti u pravnom prometu.

c) Priznanje materinstva i očinstva

Prema Obiteljskom zakonu (Narodne novine 116/03, 17/04 i 136/04) djetetova je majka žena koja ga je rodila, a ocem se smatra majčin muž, ako je dijete rođeno za vrijeme trajanja braka ili tijekom tristo dana od dana prestanka braka.

Ako se materinstvo i očinstvo ne mogu utvrditi na ovaj način, materinstvo i očinstvo utvrđuje se priznanjem roditelja ili sudskom odlukom.

Materinstvo i očinstvo mogu se priznati na zapisnik pred:

matičarom,
centrom za socijalnu skrb,
sudom,
u oporuci.
Za upis priznanja očinstva potreban je pristanak djetetove majke.

Ako je dijete starije od 14 godina i sposobno je razumjeti značenje priznanja, za priznanje materinstva ili očinstva, potreban je i njegov pristanak. Dijete daje svoj pristanak pred centrom za socijalnu skrb svojeg prebivališta.
Djetetu, kojemu je do osamnaeste (18) godine priznato očinstvo, roditelji mogu, sporazumno, odrediti novo ime i/ili prezime, davanjem izjave u zapisnik matičaru.

Priznanja materinstva i očinstva su neopoziva.

Nakon dobivene domovnice i rodnog lista, morate se javiti na MUP kako bi se djetetu odredila adresa prebivališta i dodijelio JMBG.

U roku od 30 dana od rođenja, a najkasnije do prvog pregleda, trebate dijete prijaviti na zdravstveno osiguranje kao osiguranu osobu. Više o tome pogledajte ovdje.



NAKNADE

U ovom smo tekstu naveli samo obveze koje trebate ispuniti nakon rođenja djeteta. O pravima koja stječete rođenjem djeteta pročitajte naše ostale tekstove:

jednokratna naknada za opremu za novorođenče, isplatitelj: HZZO
jednokratne ili višekratne naknade povodom rođenja djeteta, isplatitelj: općine/gradovi koji su odlukom osigurali sredstva u svojim proračunima za ovu vrstu pomoći roditeljima. Molimo roditelje da kontaktiraju upravu svoje općine/grada kako bi saznali da li se, i pod kojim uvjetima, isplaćuje neka vrsta naknade za novorođeno dijete.
doplatak za djecu, isplatitelj: HZMO
O rodiljnim naknadama i ostalim pitanjima pročitajte naš FAQ, odnosno ČPP.



Pripremila: Ivana Š.
Izvor: www.zagreb.hr; Matice - web
Objavljeno: 15.04.2007.
Ollantay is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 16:06   #29
Drage moje, ako mi netko mozda ima iskustva s radjanjem u inozemstvu i moze mi odgovorit na sljedece: ja sam u braku sa stranim drzavljaninom i trenutno zivimo van RH gdje cu najvjerovatnije i rodit pa me zanima kako upisati dijete u knjigu rodjenih i obavit ostalu papirologiju iz inozemstva ako se dijete treba prijavit do mjesec dana starosti a ne namjeravam putovat nazad u RH s tako malom bebom samo radi upisa. Probala sam nac odgovor na forumu,a li nisam nasla nista slicno. Unaprijed hvala!
Mznatizeljna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 16:36   #30
Quote:
Mznatizeljna kaže: Pogledaj post
Drage moje, ako mi netko mozda ima iskustva s radjanjem u inozemstvu i moze mi odgovorit na sljedece: ja sam u braku sa stranim drzavljaninom i trenutno zivimo van RH gdje cu najvjerovatnije i rodit pa me zanima kako upisati dijete u knjigu rodjenih i obavit ostalu papirologiju iz inozemstva ako se dijete treba prijavit do mjesec dana starosti a ne namjeravam putovat nazad u RH s tako malom bebom samo radi upisa. Probala sam nac odgovor na forumu,a li nisam nasla nista slicno. Unaprijed hvala!
Hmmm... meni se čini da je onda beba po rođenju državljanin te države u kojoj ćeš roditi pa valjda sve tamo obavljaš, zar ne? A onda naknadno tražiš hrvatsko državljanstvo za bebu kad se vratiš u RH... Ne znam, stvarno
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 17:15   #31
Quote:
ksenija_2 kaže: Pogledaj post
Hmmm... meni se čini da je onda beba po rođenju državljanin te države u kojoj ćeš roditi pa valjda sve tamo obavljaš, zar ne? A onda naknadno tražiš hrvatsko državljanstvo za bebu kad se vratiš u RH... Ne znam, stvarno
Ovo je tocno!
Jessica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 11:51   #32
Quote:
chatou kaže: Pogledaj post
znam da je zakonski rok nekih mjesec dana da se dijete prijavi, no rade li to samo roditelji ili matičnom uredu i bolnica šalje podatke? i koliko dana nakon poroda? naime, nedi sam vidjela da treba dijete prijavit u matični ured na području gdje pripada i bolnica gdje je rođeno?
bolnica salje podatke maticnom uredu ali mnozes ih preuzet i osobnu u bolnici..nadanje novi rok za prijavu djeteta je 6 mjeseci i ne trebas dijete prijavit u mat. ured po pripadnosti rodilista nego to po novom mozes obavit u bilo kojem mat. uredu (bar je tako u zg)...jedino je sranje sto je rok za prijavu na zdavstveno 30 dana a dijeze prijavljujes sa papirima iz opcine
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 13:29   #33
Ma, ja sam dijete prijavila nakon 2 mjeseca, nisam prije jer sam zvala i rekli su mi da su to gluposti s rokovima, kao "pa nije svaka mama sposobna nakon 2 dana ići nekuda a i nemaju svi auto nit mogu sve mame odmah sjediti". Ja npr. nisam malu nikom mogla ostavit prva 2 mj ni na pola sata.
Išla sam u matični po rodni list gdje je bolnica, a nosila u mup po mjestu stanovanja. Ali, kod nas ni nema matični kad sad živim u mjestu a ne više u centru grada kao kod staraca.
__________________
stiže poklon za Božić
tete is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 02:00   #34
Vadim ovu temu iz naftalina jer imam specifičnu situaciju i tisuću i jedno pitanje i ništa mi više nije jasno i bojim se da nešto ne učinim kako i kada treba, pa da imam problema.

Dragi i ja nismo vjenčani. Ja imam prebivalište u Poreču, a živim u Zagrebu i tu ću roditi i nastaviti živjeti. On ima prebivalište u Kutini, a radi u inozemstvu.
Za 4 tjedna mi je termin i sad me počinje brinuti silna birokracija koja nas očekuje (a ja sam po tom pitanju veliki pehist).

1. Kad se maleni rodi, prva stvar je otići u matični ured kojemu pripada Vinogradska u kojoj planiram roditi. Moramo biti i dragi i ja jer kako nismo u braku on mora potpisati da priznaje dijete. Tamo dobijemo domovnicu i rodni list. Čitala sam da je zakonski rok 15 dana od rođenja djeteta, no mene više zanima nakon koliko dana najranije od rođenja djeteta možemo otići tamo? Naime, neki su rekli da bolnica šalje podatke u matični, neki da ih možemo sami podignuti u bolnici. Ako ih sami podižemo u bolnici, kome se u rodilištu obratiti? Naime, nama je problem taj što se dragi mora vratiti na posao, ne može mjesec dana nakon rođenja djeteta biti s nama i obavljati sve to, a ne bih htjela da nas tako nešto spriječi da ga upišemo kao oca.

2. Sljedeća postaja je MUP i prijava prebivališta i dodjela JMBG-a. E sad, pretpostavljam da moramo otići na MUP u Poreč ili Kutinu gdje već mislimo prijaviti djetetu prebivalište i da oboje moramo biti prisutni kako bi ovaj drugi potpisao da se slaže da dijete bude prijavljeno na adresi partnera? Dakle, s tako malim djetetom moramo putovati simo ili tamo?

3. Zdravstveno. Osigurala bih malog preko sebe jer kako dragi radi u Švabiji tamo je i osiguran i sve. Dakle, obavlja li to moj poslodavac i ima li to ikakve veze s mjestom moga prebivališta, tj.moram li ja opet to u Poreč obavljati i mogu li ga uopće zdravstveno prijaviti na sebe ako ga recimo prijavimo u Kutini?

Izgubljena sam skroz. I puno, puno hvala svima koji mi ikako pomognu svojim odgovorima.
Lukasica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 02:58   #35
Quote:
Lukasica kaže: Pogledaj post
1. Kad se maleni rodi, prva stvar je otići u matični ured kojemu pripada Vinogradska u kojoj planiram roditi. Moramo biti i dragi i ja jer kako nismo u braku on mora potpisati da priznaje dijete. Tamo dobijemo domovnicu i rodni list. Čitala sam da je zakonski rok 15 dana od rođenja djeteta, no mene više zanima nakon koliko dana najranije od rođenja djeteta možemo otići tamo? Naime, neki su rekli da bolnica šalje podatke u matični, neki da ih možemo sami podignuti u bolnici. Ako ih sami podižemo u bolnici, kome se u rodilištu obratiti? Naime, nama je problem taj što se dragi mora vratiti na posao, ne može mjesec dana nakon rođenja djeteta biti s nama i obavljati sve to, a ne bih htjela da nas tako nešto spriječi da ga upišemo kao oca.
Mi smo to obavili nakon 2 tjedna,ali koliko znam rok nije 15 nego 30 dana.
A sve informacije možeš dobiti u bolnici. Ja sam rodila u Petrovoj i kod nas je u sobi na zidu stajao papir sa svim potrebnim informacijama vezanim za upis djeteta.

Quote:
Lukasica kaže: Pogledaj post
2. Sljedeća postaja je MUP i prijava prebivališta i dodjela JMBG-a. E sad, pretpostavljam da moramo otići na MUP u Poreč ili Kutinu gdje već mislimo prijaviti djetetu prebivalište i da oboje moramo biti prisutni kako bi ovaj drugi potpisao da se slaže da dijete bude prijavljeno na adresi partnera? Dakle, s tako malim djetetom moramo putovati simo ili tamo?
Prijavu prebivališta obavljate na MUP-u u mjestu gdje će dijete biti prijavljeno.
Suprug i ja u vrijeme prijave prebivališta dijeteta smo bili prijavljeni na različitim adresama,malog smo prijavili na adresu na kojoj sam i ja prijavljena,ali suprug nije morao ništa potpisivati.
Quote:
Lukasica kaže: Pogledaj post
3. Zdravstveno. Osigurala bih malog preko sebe jer kako dragi radi u Švabiji tamo je i osiguran i sve. Dakle, obavlja li to moj poslodavac i ima li to ikakve veze s mjestom moga prebivališta, tj.moram li ja opet to u Poreč obavljati i mogu li ga uopće zdravstveno prijaviti na sebe ako ga recimo prijavimo u Kutini?
Ukoliko si zaposlena prijavu dijeteta na zdravstveno obavlja tvoj poslodavac,a ti si mu dužna dostaviti papire za dijete.
Quote:
Lukasica kaže: Pogledaj post
Izgubljena sam skroz. I puno, puno hvala svima koji mi ikako pomognu svojim odgovorima.
Znam da si sad izgubljena,ali to i nije toliko puno papirologije koliko ti se trenutno čini.
Najbolje bi ti bilo lijepo uzeti telefon u ruke i sve se detaljno raspitati u MUP-u, općini i na HZZO-u.
Tako bar ja riješavam svoje nedoumice. Prvo pregledam na stranicama na netu, a ako mi još štogod ostane pod upitnikom zovem ih sve po redu i davim sa pitanjima. I za divno čudo uvijek dobijem konkretne informacije
tanyab is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 10:37   #36
Quote:
Lukasica kaže: Pogledaj post
Vadim ovu temu iz naftalina jer imam specifičnu situaciju i tisuću i jedno pitanje i ništa mi više nije jasno i bojim se da nešto ne učinim kako i kada treba, pa da imam problema.

Dragi i ja nismo vjenčani. Ja imam prebivalište u Poreču, a živim u Zagrebu i tu ću roditi i nastaviti živjeti. On ima prebivalište u Kutini, a radi u inozemstvu.
Za 4 tjedna mi je termin i sad me počinje brinuti silna birokracija koja nas očekuje (a ja sam po tom pitanju veliki pehist).

1. Kad se maleni rodi, prva stvar je otići u matični ured kojemu pripada Vinogradska u kojoj planiram roditi. Moramo biti i dragi i ja jer kako nismo u braku on mora potpisati da priznaje dijete. Tamo dobijemo domovnicu i rodni list. Čitala sam da je zakonski rok 15 dana od rođenja djeteta, no mene više zanima nakon koliko dana najranije od rođenja djeteta možemo otići tamo? Naime, neki su rekli da bolnica šalje podatke u matični, neki da ih možemo sami podignuti u bolnici. Ako ih sami podižemo u bolnici, kome se u rodilištu obratiti? Naime, nama je problem taj što se dragi mora vratiti na posao, ne može mjesec dana nakon rođenja djeteta biti s nama i obavljati sve to, a ne bih htjela da nas tako nešto spriječi da ga upišemo kao oca.

2. Sljedeća postaja je MUP i prijava prebivališta i dodjela JMBG-a. E sad, pretpostavljam da moramo otići na MUP u Poreč ili Kutinu gdje već mislimo prijaviti djetetu prebivalište i da oboje moramo biti prisutni kako bi ovaj drugi potpisao da se slaže da dijete bude prijavljeno na adresi partnera? Dakle, s tako malim djetetom moramo putovati simo ili tamo?

3. Zdravstveno. Osigurala bih malog preko sebe jer kako dragi radi u Švabiji tamo je i osiguran i sve. Dakle, obavlja li to moj poslodavac i ima li to ikakve veze s mjestom moga prebivališta, tj.moram li ja opet to u Poreč obavljati i mogu li ga uopće zdravstveno prijaviti na sebe ako ga recimo prijavimo u Kutini?

Izgubljena sam skroz. I puno, puno hvala svima koji mi ikako pomognu svojim odgovorima.
Tanyab ti je uglavnom odgovorila, samo što je rok za prijavu djeteta 2 mjeseca. U stvari, postoje dva roka za prijavu, jedan je 15 dana - prijava da se dijete rodilo i to je obveza bolnice (jer se kod nas gotovo sva djeca rađaju u bolnici), i rok od dva mjeseca za upis djeteta u matične knjige rođenih, što je obveza roditelja. Ja sam, prije nego što smo išli u matični ured, njih zvala da vidim je li bolnica izvršila prijavu. I dobro da jesam, jer bi prvi put išli uzalud, jer iz bolnice nisu stigle prijave, pa sam zvala za koji dan i tad su stigle.
Zato prije nego budete išli nazovi matični da provjeriš. I pitaj ih koliko ti državnih biljega treba, mi nismo znali da su potrebni pa je onda muž išao na kiosk po njih (nije bio jedini ). Kiosk je nama bio blizu, ali mogli smo ih kupiti i usput, da smo znali.

Za MUP - u mom slučaju muž je išao sam.
mel777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 10:55   #37
Quote:
Lukasica kaže: Pogledaj post
1. Kad se maleni rodi, prva stvar je otići u matični ured kojemu pripada Vinogradska u kojoj planiram roditi.

...


1.Mislim da Vinogradska sama šalje papire matičnom uredu ako se dobro sjećam. Neki ljudi odu u matični ured odmah nakon izlaska iz bolnice, a onaj u koji ćeš ti trebati ići (pod koji spada bolnica Sestara milosrdnica) je jako blizu:
http://www.uprava.hr/index.cgi?A=P&S...OMEREC&P=index
Ako se ne snalaziš u Zg-u još,evo plana grada pa ukucaj adresu.
A propos biljega koje je mel777 spomenula: odmah preko puta tog matičnog ureda ti je kiosk na kojem se oni mogu kupiti, samo ne znam točno koliko treba, to će ti reći u uredu ili ih nazovi prije pa pitaj.


2.Provjeri možeš li dijete prijaviti u MUP-u u Zagrebu, kad ionako kažeš da ćeš tu nastaviti živjeti. Doduše, ne znam je li to bitno radi zdravstvenog (dal tvoja i njegova adresa mora biti ista), a i ako Kutin/Poreč daju neku jednokratnu naknadu za rođenje djeteta, onda dijete mora biti tamo prijavljeno.


Evo još i koristan link:
http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...st2ID=&Show=17
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 11:41   #38
Quote:
Lukasica kaže: Pogledaj post
Vadim ovu temu iz naftalina jer imam specifičnu situaciju i tisuću i jedno pitanje i ništa mi više nije jasno i bojim se da nešto ne učinim kako i kada treba, pa da imam problema.

Dragi i ja nismo vjenčani. Ja imam prebivalište u Poreču, a živim u Zagrebu i tu ću roditi i nastaviti živjeti. On ima prebivalište u Kutini, a radi u inozemstvu.
Za 4 tjedna mi je termin i sad me počinje brinuti silna birokracija koja nas očekuje (a ja sam po tom pitanju veliki pehist).

1. Kad se maleni rodi, prva stvar je otići u matični ured kojemu pripada Vinogradska u kojoj planiram roditi. Moramo biti i dragi i ja jer kako nismo u braku on mora potpisati da priznaje dijete. Tamo dobijemo domovnicu i rodni list. Čitala sam da je zakonski rok 15 dana od rođenja djeteta, no mene više zanima nakon koliko dana najranije od rođenja djeteta možemo otići tamo? Naime, neki su rekli da bolnica šalje podatke u matični, neki da ih možemo sami podignuti u bolnici. Ako ih sami podižemo u bolnici, kome se u rodilištu obratiti? Naime, nama je problem taj što se dragi mora vratiti na posao, ne može mjesec dana nakon rođenja djeteta biti s nama i obavljati sve to, a ne bih htjela da nas tako nešto spriječi da ga upišemo kao oca.

2. Sljedeća postaja je MUP i prijava prebivališta i dodjela JMBG-a. E sad, pretpostavljam da moramo otići na MUP u Poreč ili Kutinu gdje već mislimo prijaviti djetetu prebivalište i da oboje moramo biti prisutni kako bi ovaj drugi potpisao da se slaže da dijete bude prijavljeno na adresi partnera? Dakle, s tako malim djetetom moramo putovati simo ili tamo?
3. Zdravstveno. Osigurala bih malog preko sebe jer kako dragi radi u Švabiji tamo je i osiguran i sve. Dakle, obavlja li to moj poslodavac i ima li to ikakve veze s mjestom moga prebivališta, tj.moram li ja opet to u Poreč obavljati i mogu li ga uopće zdravstveno prijaviti na sebe ako ga recimo prijavimo u Kutini?

Izgubljena sam skroz. I puno, puno hvala svima koji mi ikako pomognu svojim odgovorima.

evo, mi smo došli iz austrije prije par dana prijavit malu i na ovoj adresi. kako suprug nema prebivalište u hr, prijavljena je na adresu mojih straca gdje sam i ja prijavljena i morao je potpisati izjavu. dakle, informacija od prije par dana prijavljuješ ga u poreču, ako će mu adresa bit u poreču. a u kutini ako će adresa bit u kutini.
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 21:49   #39
Hvala vam puno na odgovorima, cure.
Danas sam i zivkala okolo i sad mi je sve puno jasnije.
Najkompliciranije od svega je što ćemo s tako malom bebom morat putovati okolo i to obavljati, i to sve u 2-3 dana jer će dragi morat nazad u Njemačku, al što se sad može...
Hvala još jednom
Lukasica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 15:45   #40
Smile Postajem TATA

Za nas koji uskoro postajemo očevi a zbunjeni smo sa svom državnom administaracijom što nam je činiti vezano za prijave djeteta, osiguranje itd. Također kaj sve treba spremati kroz godinu od računa za prijavu povrata poreza. Ja jedva imam nešto staža u Hrvatskoj godinama sam se zajebavo po inozemstvu bez iakakvog statusa i sada sam zaposlen u hrvatskoj(na određeno vrijeme) kaj sve treba skupljati za prijavu. Hvala
darko051 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:35.