Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2003., 19:42   #1
Matematika bez suza

Dali je netko mozda posjeduje ili je pregledao/procitao knjigu "Matematika bez suza" prof. Maheshu Sharmi i Ilona Posokhova?

Moja klinka je tek prvi razred i bojim se da ne zamrzi matematiku (kao sto sam je ja zamrzila). Uvijek se rasplace kada treba napraviti zadacu, ima puno gresaka i kada ih treba ispraviti jos je gore. Sama sebi govori da je glupa i da nista nezna. Kada joj ja pokusam objasniti (a vjerovatno to ne radim dobro) imamo jos vise problema.

Ja, od straha da necu znati objasniti, vise niti ne pokusavam. Bojim se da ce sve krenuti naopacke.

Pretrazila sam internet i nemogu naci nista sto bi nam pomoglo, osim (mozda) ove knjige.
I sama znam sa koliko sam muke zavrsila srednju a kasnije i visu skolu. Isla sam na instrukcije i trazila pomoc svagdje ali mi nista nije pomoglo nit olaksalo taj mrski predmet. Nebih htjela da se to i njoj dogodi.
Moj sin koji isto ide u prvi razred (blizanci) je super matematicar i jedan od prvih u razredu, no nemogu njega opterecivati da nakon svoje zadace jos pomaze i njoj-ne cini mi se fer.

Htjela bih pronaci slikovita objasnjenja-nesto iz prirode, pa sam se ponadala da mozda gore spomenuta knjiga ima odgovore na moja pitanja.

Kako joj pomoci? Pliz...........
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 22:47   #2
nazalost ti ne mogu pomoci, naime ja sam ista tvoja malena. Ne volim matematiku. Nikad nisam. (Meni je pomoglo "vidjeti" pa su moji pred mene slagali svo voce koje bi nasli - kruske, jabuke, banane, predmete i uz sav trud nikad nisam dalje od trojke dogurala.)

I zacudila bi se koliko druge djece jos. Muz mi daje instrukcije iz matematike pa nam ljudi dolaze doma. ( ne ne nudim se )

Uz to sto joj zelis pomoci, sto je za pohvalu, mozda da ne smetnes s uma tvoje dijete ne mora znati sve najbolje i da ju pohvalis i bodris u predmetima u kojima je dobra.

Moze i bez matematike biti uspjesna i zadovoljna u zivotu ( jest da mi je matematika uvijek kvarila prosjek ali neka )
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 23:23   #3
Re: matematika bez suza

Quote:
Sanja1 kaže:
Moja klinka je tek prvi razred i bojim se da ne zamrzi matematiku (kao sto sam je ja zamrzila). Uvijek se rasplace kada treba napraviti zadacu, ima puno gresaka i kada ih treba ispraviti jos je gore. Sama sebi govori da je glupa i da nista nezna.
mislim da je najvaznije da joj objasnis da se ne treba ljutiti i misliti lose o sebi jer joj neka stvar ne ide dobro kao neke druge. reci joj da je to normalno. isto tako joj objasni da se za neke stvari netko treba vise potruditi. i da je to isto normalno
i na kraju, matematika je jedna od onih stvari koje sto vise radis vise volis.
raspitaj se za instrukcije, kod neke simpaticna i zabavne osobe koje nece biti stroga i nece stvari mistificirati.
ne ide sve svakome lako ali to ne znaci da je netko glup. neka se ne osudjuje jer radi greske (cijeli zivot ih svi radimo...) i neka ne misli da je bedasta jer mora raditi vise matematiku da bi shvatila nego neki drugi predmet. mozda da ti isto pazis da joj od matike ne napravis bauk jer ce mozda ona misliti da ako i mama misli da je to uzas, znaci da je to uzas i ne treba se truditi...

kod matike puno ovisi (meni koja nisam talent) tko ti i kako objasni. zato pokusajte na razne nacine vjezbati dok ne nadjete onaj koji njoj odgovara (ili mijenjate ljude za instrukcije dok ne nadjete onog koji joj stvarno po stilu odgovara).
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 01:34   #4
sanja,
najvaznije je da joj objasnis da je matematika kao igra
samo, da bi se igralo, treba dobro znati pravila

naravno, ne trebas od nje traziti da radi bez greske, ali cim pocne raditi zadatke sa razumijevanjem, dobit ce volju za dalje

prije nego sto joj nesto objasnis, pogledaj pazljivo u knjigu kako su tamo radili, da upotrebis isti nacin
crtaj
objasnjavaj
donosi jabuke, kruske, stapice, koristi prste, sto god hoces, pricaj price o bombonima koji se donose, odnose, jedu, opet kupuju (mislim da nisu poceli dijeliti)
ako imas problem sa nekim konkretnim zadatkom, javi, pa cemo mi ovdje smisliti kako da ga priblizis malenoj

matematika......moj najdrazi predmet.....uvijek sve jasno, nema glupavog bubetanja napamet

goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 02:38   #5
Re: Re: matematika bez suza

Kad dijete nesto zbroji s losim rezultatom, daj joj poticaj: odlicno sto si se potrudila, ajmo jos jednom pogledati taj zadatak

ili "Jako si blizu, odlicno si pocela, daj mi reci jos jednom." Sve smirenim i ugodnim glasom. Najvaznije je da se ona ne osjeca da je iznevjerila mamu jer je zbrojila lose. Malo ce vjezbati i bit ce bolje. I razgovaraj s uciteljicom, mozda i ona ima koju ideju.


Vjezbajte redovito, tako da ono sto je shvatila ovaj tjedan ne zaboravi slijedeci tjedan. Isto tako, svaki put kad vjezbate pocni sa najjednostavnijim, onim super jednostavnim, skoro "glupim" zadacima. To ce joj dati priliku da se opusti, koncentrira i osjeti zadovoljstvo da nesto zna. onda ce se htjeti upustiti u kostac s kompliciranijim zadacima.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 08:40   #6
U mojoj obitelji su svi prilični nadareni za matematiku i onda zamislite šok za mene kad je moja kćer pošla u prvi razred i kad mi je nakon par mjeseci njen učitelj rekao da od nje nikad ništa... ne baš tim riječima,ali tog značenja. Prvo sam poludila, bila ljuta i na nju i na njega, vikala sam danima, nije mi bilo jasno kako to ne može shvatiti, jedan dan zna riješiti zadatak(nakon mukotrpnog vježbanja) a sutra gleda u taj isti zadatak kao da je to nešto što nikad u životu nije vidjela. Tako smo i završili prvi razred, trojka iz matematike. Onda sam ja cijelo ljeto provela razmišljajući kako da se to promijeni, kako da joj objasnim. Naravno, prvo sam morala promijeniti svoj stav o svemu tome.

Dakle, prvo sam si rekla da ocjena uopće nije bitna, i da ništa što napravi ili ne napravi ne zaslužuje moju galamu,već da treba to gledati u onom smislu "šta mi može biti ako dobijem lošu ocjenu, pa neću umrijeti", tako je naime moja kćer znala meni reći.
Zatim sam pronašla jednu učiteljicu i otišle smo par puta na instrukcije, zajedno, htjela sam da ja vidim kako to ona objašnjava i naučila sam neke stvari, tako da joj sad i ja mogu pokazati a da ju ne zbunim . Najgore je kad im učitelj objašnjava na jedan način a onda mi kod kuće tepemo nešto deseto.

Kod kuće redovno vježbamo, bez nervoze i vikanja, kad dobro uradi hvalim ju do nebesa, ako pogriješi idemo ponovo...
Sad je drugi razred, dobiva četvorke i petice i obje smo presretne.
Ima još jedna stvar. Naime, nekoj djeci treba puno više vremena da se uhodaju, neki jednostavno nisu još zreli za školu, treba im dati malo vremena i ne forsirati previše.Bitno je da nauče čitati i pisati, a ocjena stvarno nije važna u tim sitnim razredima. Mojoj kćeri je u 1. razredu bilo totalno svejedno, uopće ju nije zanimala škola, dok je sad posve druga priča, stalo joj je do ocjene i trudi se.
Dakle,treba se opustiti,hrabriti ih i hvaliti i dati im vremena, već će oni sami nadoći.Beskrajno ponavljanje i vježbanje neće pomoći nikome, oni zamrze školu a mi gubimo živce. Samo polako.
__________________
daaa mi je biti morski pas........
snowwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 09:09   #7
Mislim da je loše kada djetetu matematiku objašnjava netko tko mrzi matematiku ili mu ni samom nije jasno što i kako treba objašnjavati.

Pokušaj povjerovati da matematika nije teška ako joj se pristupa bez predrasuda. Uglavnom.

Zatim probaj otkriti na koji način tvoja djevojčica dolazi do svojih (pogrešnih) rezultata. Možda uopće niti ne pokušava razmisliti, već samo pogađa rješenje? Ako se trudi razmišljati i griješi u tome, vidi točno na kojem mjestu griješi i pokaži joj pravi način.

Neka djeca imaju dosta inventivan pristup matematici i rješavaju zadatke nekom svojom metodom, tako da treba otkriti njihov način gledanja i pratiti njihov tok misli do mjesta gdje je nastupila pogreška.
Mislim da je jako važno ne nametati isključivo jedan od nekoliko mogućih načina rješavanja. Taj dio je malo teže izvesti ako ni sama nisi sigurna s matematikom.

Naravno da vizualizacija pomaže... ali moj sin u prvom razredu razumio je zadatak samo kad su u igri bili bomboni ili čokoladice, a ne bilo kakvi drugi predmeti.

Za stjecanje rutine važno je vježbanje na dovoljnom broju primjera, a ohrabrivanje ipak treba biti realno.

Ako dijete totalno sfuša neki zadatak, onda je kontraproduktivno reći da je zamalo dobro riješilo. Bolje ga je hrabriti s nekim prethodnim uspješno riješenim zadatkom.

I meni se čini da neka djeca u 1. razredu nisu dovoljno zrela i da treba biti strpljiv i nastojati da im se matematika ne ogadi prije no što uopće sazriju za nju.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 09:12   #8
Quote:
VelmaX kaže:
Mislim da je loše kada djetetu matematiku objašnjava netko tko mrzi matematiku ili mu ni samom nije jasno što i kako treba objašnjavati.

Evo, s ovime bih se objeruchke i objenozhno slozhila.

Moj je Junior negdje u 6-7 razredu imao par 'rupa' u matematici...iako ne volim matematiku, recimo da je to bilo gradivo stupnja na kojem sam mu i ja mogla pomoci.

No platila sam instrukcije...nemate poima, s tih 30 kuna spasila sam odnos sa svojim sinom
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 09:43   #9
Quote:
magic kaže:
No platila sam instrukcije...nemate poima, s tih 30 kuna spasila sam odnos sa svojim sinom
Ja svom klincu objašnjavam matematiku, iako mi je jako teško u toj situaciji držati emocije pod kontrolom. Najradije bih ga zviznula kad izvali neku bedastoću.

Ipak, za sad smo u dobrim odnosima, tek je 6. razred.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 09:58   #10
Quote:
VelmaX kaže:
Ja svom klincu objašnjavam matematiku, iako mi je jako teško u toj situaciji držati emocije pod kontrolom. Najradije bih ga zviznula kad izvali neku bedastoću.
Ja imam dosta djece od frendova kojima objasnjavam matku, ali mislim da svojoj necu moci. Iz slicnih razloga. I ne samo matku.....voznja bicikla na 2 kotaca, ucenje plivanja i sl......najcesce se svodilo na svadju, plac.
Ali to ovisi i o djetetu.

Sanja1, ja bih ti savjetovala da neko "neutralni" proba s njom uz igru to savladati.....jako je bitno da matku ne zamrzi, ostale predmete ce manje-vise moci nastrebati, ali matematiku MORAS razumjeti da je ne bi mrzio.
I ne forsirati, polako, uz igru (u toj dobi).....
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 10:03   #11
Kome god sam savjetovala svoj sistem - kod svih je upalilo.

'Problematichne' predmete kao shto je matematika, najbolje prepustiti nekome van obitelji.

A da ne govorim kako su ovi novi nachina davanja instrukcija uznapredovali...formiraju grupe iste dobi, imaju djecu chak i iz istih shkola, nema shanse da ih smuljaju
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 10:12   #12
Quote:
magic kaže:
'Problematichne' predmete kao shto je matematika, najbolje prepustiti nekome van obitelji.
Mislim da je matematika u osnovnoj školi postala jedan od lakših predmeta.

Pretekli su je povijest i zemljopis, a hrvatska gramatika tek...
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 10:14   #13
U mojoj je kuci samo matematika problematichna...u bilo kojem obliku i u bilo kojem stupnjuo brazovanja

...to nam je nasljedno
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 10:15   #14
Re: Re: Re: matematika bez suza

Quote:
Shtefitza kaže:
Najvaznije je da se ona ne osjeca da je iznevjerila mamu jer je zbrojila lose.
Ne drzim je pod pritiskom i uvijek joj govorim da ce sve biti u redu ako se potrudi i napravi najbolje sto moze.
No, unatoc svemu, izgleda da je on sama perfekcionista, i ostali predmeti u skoli su petice, dok matematika.......ah!
Moje price i uvjeravanja ne pomazu, uopce nisam panicarka, sve rjesavama na miran nacin pogotovo s djecom.

Quote:
goga kaže:prije nego sto joj nesto objasnis, pogledaj pazljivo u knjigu kako su tamo radili, da upotrebis isti nacin crtaj
objasnjavaj
donosi jabuke, kruske, stapice, koristi prste, sto god hoces, pricaj price o bombonima koji se donose, odnose, jedu, opet kupuju (mislim da nisu poceli dijeliti)
ako imas problem sa nekim konkretnim zadatkom, javi, pa cemo mi ovdje smisliti kako da ga priblizis malenoj

matematika......moj najdrazi predmet.....uvijek sve jasno, nema glupavog bubetanja napamet
Stvarno ti zavidim na razumijevanju matematike, i uvijek sam se divila ljudima kojima je jasna (a malo ih je, tko zna iz kojeg razloga i voljela bih znati zasto).

Probala sam stvarno sa svim mogucim bobnonima, vocem, povrcem, igrackama i napokon razgovarala s uciteljicom (koja uopce ne vidi u cemu je problem). Mozda ga ni nema, mozda ga ja sama kreiram, ali vidim i osjetim da djete pocinje stvarati ozbiljnu averziju prema matematici i jednostavno nemogu si dopustiti ignorirati cjelokkupnu situaciju sa nadom da ce biti bolje.....
Mozda instrukcije i nisu losa zamisao, svakako cu o tome razmisliti i pokusati naci nekoga kome je matematika igra jer biih stvarno zeljela da ju i moja djeca tako shvate.

Na primjer (ako ima dobrovoljaca);

Rezultat je na ljevoj strani, o sredinu treba staviti plus ili minus, postoji jedan pribrojnik .

6 = 2 (na ovo mjesto treba doci + / -) koji broj? ili
3 = 5 (+/-) .

Kako igrom objasniti ova dva slucaja? Uopce se nemogu nicega dosjetiti, (vjerovatno od straha da ne objasnim krivo a vec mi se i to dogodilo). Htjela bih to prevesti na njoj objasnjiv nacin ali nazalost, nemogu to objasniti niti sebi (sad ja imam osjecaj da sam glupa).

Hvala svima!
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 11:34   #15
Re: Re: Re: Re: matematika bez suza

Quote:
Sanja1 kaže:

Rezultat je na ljevoj strani, o sredinu treba staviti plus ili minus, postoji jedan pribrojnik .

6 = 2 (na ovo mjesto treba doci + / -) koji broj? ili
3 = 5 (+/-) .
Ima tu dosta koraka do zaključka, ako se raščlanjuje.
Najprije treba usporediti brojeve, zatim treba odrediti računsku operaciju, a na kraju koliki je pribrojnik (ili umanjitelj).

Kod mene je vrećica bombona imala nevjerojatan didaktički učinak.

Sebi izvadi 6 bombona, a kćerki daj 2. Onda je pitaj treba li sebi dodati još ili vratiti nešto u vrećicu da imate jednako. I na kraju, koliko si treba dodati (ili oduzeti).

Možeš joj na papiru crtati točkice, cvjetiće, srca, umjesto brojeva jer se tako lakše vidi što je zadano.

6 = 2 nije tako očito kao ****** = **.
(Naravno, znak "=" je ravnoteža, to uvijek treba imati na umu.)

Ovo ti je odgovor iz vlastitog iskustva, metodiku za niže razrede ipak ne poznajem.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 12:05   #16
spadam u one koji jaaako vole matematiku. upravo zavrsavam i taj fakultet.
moram priznati nemam bas iskustva sa tako malom djecom, najmlađi su bili 5. razred al probat cu ti pomoci.


dakle potrebno je da si vizualiziraju brojeve preko kolicine nekog predmeta. kao sto je Velmax predlaze, bomboni su vrlo ucinkoviti

mozes ovako: das joj 2 bombona, a na drugu hrpicu stavis ostatak bobmona, recimo da ih znatno vise na toj drugoj hrpi.

kazes neka uzima s te hrpe bombone sve dok sa svoja 2 nema ukupno 6, ali neka ih ne pridodaje odmah svojima nego ih stavlja negdje pored, da uoci broj 4 tj kolko je potrebno dodati.

dakle ona ce si vjerojatno brojati (dodavati) jedan po jedan krenuvsi od 2. prvi koji dodaje ona ce nazivati 3 itd. dok ne dodje do 6 onda moze uociti da ih je dodano zapravo 4.

mozes ju pitati i kako to rade u skoli jer vjerojatno rade na neki slican nacin.
__________________
Život je lijep.
patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 12:29   #17
Ovo s bombonima mi se cini super jasno (bar za mene ).

Skuzila sam da je njoj najveci problem odluciti dali treba staviti - ili +. Sa "normalnim" operacijama kao 1+1= ? nema problema. To joj ide dobro i jasno joj je. Samo kada je zbroj na lijevoj strani i jedan pribrojnik nedostaje te treba odluciti za -/+ onda nastaju problemi.

Danas kada cemo vjezbati racunanje, odmah cu isprobati tu metodu i javiti kak je islo. Jedva cekam, bas me zanima!

I znate kaj mi se sad mota po glavi? -Kak se ja toga prije nisam sjetila. A tak izgleda jednostavno! Vidite kaj strah radi!!!

Ljudi moji, ak ovo upali, necete me se tako lako rijesiti!





Zauvijek zahvalna!
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 18:36   #18
Moja rodica ima jednu žensku koja sjajno radi instrukcije iz matematike. Ja gledala. Cura se dugo time bavi, čak je vodila neke vannastavne grupe i furala ih na natjecanja, pisla je neke pojma nemam kakve kao knjigice iz tih tema (valjda matematika, fizika i to) za skroz male kikače i klinci je obožavaju. Tko hoće probat, nek se javi na pm, mogu dat broj, pitat ću rodicu.
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 22:27   #19
Quote:
Sanja1 kaže:
Ovo s bombonima mi se cini super jasno (bar za mene ).

Skuzila sam da je njoj najveci problem odluciti dali treba staviti - ili +. Sa "normalnim" operacijama kao 1+1= ? nema problema. To joj ide dobro i jasno joj je. Samo kada je zbroj na lijevoj strani i jedan pribrojnik nedostaje te treba odluciti za -/+ onda nastaju problemi.

Danas kada cemo vjezbati racunanje, odmah cu isprobati tu metodu i javiti kak je islo. Jedva cekam, bas me zanima!

I znate kaj mi se sad mota po glavi? -Kak se ja toga prije nisam sjetila. A tak izgleda jednostavno! Vidite kaj strah radi!!!

Ljudi moji, ak ovo upali, necete me se tako lako rijesiti!







Zauvijek zahvalna!


pa u tome i jest stos- i jest potpuno jednostavno- pogotovo u toj dobi
samo treba voditi racuna da se objasnjava na isti nacin kao u skoli

i po vise puta objasnis isti zadatak ako treba, sve dok joj nije jasno (jednom crtas, drugi put nosis bombone, treci put kupujes ili dajes nekome kolacice ili lopte....)

goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 01:02   #20
nije li mudrac rekao

MATEMATIKA JE POSLJEDNJI VEO PRED SLIKOM ISTINE



ako to kazes malenoj -sigurno ces je impresionirati


__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:49.