Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Oprema

Oprema Sve što nam treba (i ne treba, ali želimo :hekla:)

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2004., 13:08   #1
Dude varalice

Zasto sluze i kad poceti davati djetetu?
Neonatolog koji prati Korinu je protivnik duda(kao i mnogo cega,cudan neki tip)kaze da djete slabo napreduje,jer duda zavarava glad,pa beba rijedje trazi jesti.

Koje su namjene dudi i njene mane,i naravno preporuke najboljih dudica?
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 13:21   #2
mane su navodno ( to kod starijih beba ) kad im daju piti one gotove sokice i cajeve, duda sijedi na zubima i zubi se kvare...neka me isprave iskusne mame.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 13:26   #3
Zasto sluzi duda?
Za utjehu, prije svega. Ak nema dudu, sisat ce palac, rijetko koja beba moze bez jednog od ovog dvoje.
E, sad, imas puno argumenata ZA i PROTIV i dude i palca.
Ja se nisam puno obazirala, obje cure su imale dudu do 2. godine i kod mene nije bio slucaj da su zbog toga rijedje trazile jesti.
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 13:27   #4
Nema nikakvih loshih nuspojava, osim eventualno isturenih prednjih zubica, shto se mozhe dogoditi i bez dude.

I gnjavljenja nocu ako ih ne mogu naci.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 13:33   #5
Quote:
magic kaže:
Nema nikakvih loshih nuspojava, osim eventualno isturenih prednjih zubica, shto se mozhe dogoditi i bez dude.

I gnjavljenja nocu ako ih ne mogu naci.
Istureni prednji zubici su uglavnom uzrokovani sisanjam palca.
Al s druge strane, palac beba uvijek moze naci
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 13:34   #6
nisu li ove danasnje dude tako oblikovane da ne uzrokuju deformaciju zubica ?

Frendica je svako malo, kako je beba rasla, kupovala novu dudu, bas prilagodnjenu velicini njene celjusti, nekih svaka 2 tjedna nova duda.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 13:48   #7
Nemam pojma, ali je grozno desetke puta nocu se dizati kad bebi ispadne duda iz usta...
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 14:08   #8
Quote:
Winona kaže:
nisu li ove danasnje dude tako oblikovane da ne uzrokuju deformaciju zubica ?

Frendica je svako malo, kako je beba rasla, kupovala novu dudu, bas prilagodnjenu velicini njene celjusti, nekih svaka 2 tjedna nova duda.
Na niti jednom trzistu ne postoji toliko velicina duda da bi je bilo moguce mjenjati svaka 2 tjedna, niti djetetova usna suplina raste tom brzinom.
Koliko se sjecam postoji 5-6 velicina s tim da je u Hrvatskoj ponekad problem naci onu najmanju za tek rodjenu djecu.
Moj sin je dudao dudu a prvi put sam mu je dala jer je imao grceve. Stalno je bio na rubu placa i ta duda bi ga zavarala.
Curica je dudala prst. Nekad desni, nekad lijevi a u krizi i oba dva.
Dudanje prsta i dude ima svoje za i protiv.
Postoje i djeca kojima nije potrebno ni jedno od to dvoje.
Ako je tvoje djete jedno od tih onda nemoj inzistirati jer ne bi imalo smisla.
Duda sluzi za utjesiti i zavarati djete, jer tek rodjena djeca majku dozivljavaju prije svega oralno.
Djete moze dudati dudu od prvog dana rodjenja pri cemu se mora paziti na velicinu dude.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 14:47   #9
Neonatolog ti je dobro rekao, no...tak' sam i ja mislila, al' sam na kraju ipak kupila dudicu. Srecom pa nije neki fan, treba mu samo na vecer.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 15:25   #10
Moja curica nije imala dudu i to je za mene bio pravi pakao. Nemaš ju s čim utješiti nego na prsima - a znaš da nije gladna. Neće zaspati ako mama ne leži pored nje, ne možeš je umiriti kad plače zbog koznačega. Ja sam slušala sve te "moderne" savjete i duboko požalila. Kad sam napokon shvatila da bi nam duda bila spas (oko 2.mj starosti) onda više nije bilo šanse da joj to turnem u usta. Jedno vrijeme je čak kao utjehu tražila moj prst.
Dečkiću sam dala dudu čim smo došli iz bolnice (Chicco - kaučuk, kapljičasti oblik). Prikopčala sam mu s onim lančićem za hlačice tak da ju brzo mogu naći kad mu padne po noći. Sad ima 1,5 godinu i voli dudu. Kad se igra, ja mu ju skinem. Onda on nakon nekog vremena dođe pa ju traži sam. U noći kad zaspi, duda mu padne van iz usta, ako ju ponovno treba sad ju već i sam pronađe, jer mu je zakopčana. Nisam imala takvih problema s njim oko uspavljivanja i utješivanja.
Možda to nema veze s dudom, ali on mi sad prespava cijelu noć, a ona (5. godina) se još noću budi i dolazi k nama u krevet i jako teško zaspi - uvijek mora biti netko uz nju.
Tako da bih ja preporučila dudu iako se to protivi nekim medicinskim stavovima (ali njima se ionako protivi još puno toga)
Druga je stvar kako ću ga odviknuti od dude. Za to ću se javiti kroz koju godinu.
poslid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 15:25   #11
Je, najteže je tražiti noću dudu po krevetu, ko slijepa krtica. Zato uvijek imam dvije, ali se toga nikada ne sjetim kada treba.
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 15:40   #12
Utjeha i umirenje, to su za mene jedini razlozi postojanja dude (ne kaze se dzaba na engleskom "pacifier" ).

I zaista i umiri i utjesi, mada uz dudu uvijek prija i majcina blizina. Moje su curice mnogo lakse zaspale s dudom nego bez nje, uvijek. Starija ju je, doduse, odbacila negdje s pola godine, i poslije je bilo kao da je nikad nije ni koristila, a mladja je jos uvijek trazi. Nasli smo kompromis pa joj je damo pred dnevno spavanje, poslije je, cim zaspi, sama izbaci. Pred spavanje ponoci joj je ne dajemo, jer prije tog spavanja ionako joj vec operemo zubice, pa da se ne pokvare.

"Najsladja" joj je duda nakon sto se poslije popodnevnog sna probudi - uzme je i ionako naglas cucla (mnjmnjmnjmnj ), poluzatvorenih ociju i sva happy .

Ne vidim zaista nista lose u dudama - osim ako dijete i nakon nekoliko godina nece da je odbaci.

Nisam primijetila da koristenje dude ima veze sa tim koliko dijete pojede, barem kod moje djece.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 17:31   #13
Quote:
maristella69 kaže:
Je, najteže je tražiti noću dudu po krevetu, ko slijepa krtica. Zato uvijek imam dvije, ali se toga nikada ne sjetim kada treba.
sad sam pogledala aventov sajt,imaju nocne dudice s floroscentnim "prstenom"za lakse traganje u noci.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 17:45   #14
Vi koje mislite da ste se dosjetile pa kupile vishe duda, nemojte zaboraviti da ih bebama naizmjence dajete...jer one jaaaako dobro prepoznaju SVOJU odnosno korishtenu dudu od ostalih.

Dakle - kupiti pet duda iste vrste i svaku malo 'pustiti u promet', pa kad se koja zagubi - nema problema.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 18:44   #15
Ovdje se pojavljuju dvije stvari: duda-varalica i duda-bočica...
Da i jedno i drugo, onako kako vi osjećate da treba, ali izbjegavajte davanje bočice za uspavljivanje i po noći, jer nećete imati mira ni vi ni vaše dijete-moj je Veliki D imao bočicu za "nananje" i to je bilo užasno! Srećom, imali smo krasnu tetu zubaricu Nevenku koja mu je uzela "nanu" i nama je poskrivečki vratila, ali i rekla da mu je ne dajemo ako mu želimo dobro jer su mu se zubići počeli kvariti (tzv. karijes bočice). Imao je tada 15 mjeseci i bojali smo se kako će on to primiti i večer dočekali na iglama, da bi on sjeo u krevetiću i rekao: "nema nane, nena ba..." To je bila prva noć koju je u komadu odgulio-a ja se dizala par puta slušat jel diše Nakon mjesec dana sam mu bez problema skinula i pelene jer se nije više besmisleno nacejavao čajevima i sokovima (ispešeli noću).
Malome sam pak D davala i varalicu i bočicu, ali varalicu nije hio već je počeo sisati srednji prst i prstenjak lijeve ruke (zajedno) i još ih uvijek tutne u zube pred jutro ili po noći ak mu je lakši san da se umiri, a ima 6 godina! Gornji zubi mu lagano idu prema van, a na prstima ima ŽULJEVE! Uzalud razgovori i dogovori jer on to već dvije godine radi samo u snu. Bocu sam mu maknula s 5 mjeseci kad sam ga naučila piti na šalicu. Ak bum imala još jedno (nadam se...a nadam se curici ) sigurno ću je pokušati na vrijeme naučiti na varalicu. Haha, sjetila sam se svoje Gljivaste vile (sisterice) i njene FUJ dude s rupom koju nitko nije smio dirnut, a bila je i "svirala" je dok ju je sisala...
__________________
...The show must go on...
Puknuchu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 20:28   #16
Quote:
magic kaže:
Nemam pojma, ali je grozno desetke puta nocu se dizati kad bebi ispadne duda iz usta...
Ah, da , magic tako bih joj rado napravila kugle jer voli šuškati, aaliii i stavljti u usta, daklem kugle otpadaju, kao i moj noge nakonpređenih ne znam koliko kilometara po stanu
...većeras joj stavljm lanćić, iako sam ste tog sjetila i ranije , ali nisam joj stavila jer bu se igrala s njim , no vidjet ćemo,,,,,,

..inaće ja sam svom sinu kupovala nukove dude redovito mjenjala po starosnoj dobi, niti je ćešće tražio jest, niti su mu se zubi pokvarili, svi mljećni zdravi i danas do jednoga, sam pere zube od 4godine

magic sad imam 4 silokonske dude i sve su u prometu vjeruj mi, a ponoći bilo di da padne u kimbiću su dvije, nađem ih ko sova i k tome bijele su i vide se, ako vidiš ko sova, naravno

po noći joj dam flašicu, ali samo da se smiri, brzo, vadim, li nekad ni to ne pomaže, mudri su oni,... e da danas mi je bila patrobnažna i kaže to su zubići, dakle trotura je tek poćela
__________________
NEKA OSMIJEH BUDE VAŠ KIŠOBRAN!
mimi2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 22:54   #17
Quote:
Puknuchu kaže:
ali i rekla da mu je ne dajemo ako mu želimo dobro jer su mu se zubići počeli kvariti (tzv. karijes bočice).
Moj nikad nije koristio dudu, samo bocu. Zauzvrat ima ovo navedeno
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 23:07   #18
karijes bochice
pa jednostavno ne das djetetu da zvache i cucla stalno iz nje nego kad je zedno a uostalom karijes dobivaju jer su u bocicama vecinom cajevi i sokici koji sadrze secer
ja svojoj dajem samo vodu iz bochice
cajeve ne voli a sokove ce pit kad bude znala sama pit iz case ( a vjezbat cemo kad zatopli zbog ucestalog presvlacenja)
uostalom ne dajem joj ni slatkise da jede( jos ne), ali zato vocaaaa
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 05:38   #19
Kazu strucnjaci da se ne bi smjelo dati dudu varalicu bebi mladjoj od 3 tjedna, jer im moze stvoriti nipple confusion i nece moci dobro dojiti.
Moja ju je imala od 4. dana, jer je bila u bolnici pa su joj dale sestre, a ja joj nisam imala srca uzeti, jer je bila tako sama u onom kreveticu, a kad je dosla doma, opet mi je bilo zao i tako...
Ali davala sam joj dudu uglavnom za spavanje, u kolicima i u autu, a od 8 mjeseci ju dobije samo i iskljucivo za spavanje, nema popustanja preko dana.
I mi drzimo 2-3 dude u kinderbetu, pa se sefica uglavnom sama snadje preko noci, a povremeno i ja moram pomoci. A koji put ju nece, nego ju baci preko pola sobe i trazi cicu. Tako da rezerva uvijek mora postojati.

Nisam bas previse protiv varalice, jer je vrlo vjerojatno da ce beba koje nema varalicu sisati palac. A s palcem ce si prije izbaciti gornje zube prema van nego s varalicom. I dudicu im mozes uzeti s godinu - dvije, kad vise nece pocinjati s palcem. A palac im ne mozes uzeti i onda ga znaju sisati do 4 godine.

A davanje da zaspu s bocicom u kojoj je adaptirano ili nesto slatko, tipa caj ili secer je jako lose, zbog tog karijesa. Gadno je kad se tako naviknu.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 05:41   #20
Quote:
magic kaže:
Vi koje mislite da ste se dosjetile pa kupile vishe duda, nemojte zaboraviti da ih bebama naizmjence dajete...jer one jaaaako dobro prepoznaju SVOJU odnosno korishtenu dudu od ostalih.

Dakle - kupiti pet duda iste vrste i svaku malo 'pustiti u promet', pa kad se koja zagubi - nema problema.
Ovom mom cudu je to sve svejedno.Neki dan mi je "pomagala" nesto pospremiti, pa je vidjela svoju staru, malu dudu (1-6 mjeseci), pruzila ruku, uzela ju i strpala u usta i mirno odsetala s njom .
I nikad se ne buni kad dobije novu dudu. Mi smo ih cesto gubili po ducanima i u setnji, pa se navikla na uvijek nove.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:45.