Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2010., 10:22   #41
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
imaš pravo, prećerao sam...

jesi gledao "starship troopers"? javno bičevanje, administrative punishment...
Da samo gledo, i knjigu čito i slažem se sa navedenim
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:30   #42
Prvo, neki ljudi se trebaju opametiti po pitanju onoga: "Dijete je takvo zbog odgoja"

Znam hrpu slučajeva gdje roditelji sami bacaju fore o odgoju i o tome kako su drugi klinci "zločesti" zbog lošeg odgoja, a sami nemaju pojma što njihovo dijete radi u gradu... Naravno da odgoj igra veliku ulogu, ali meni se čini kao da su neki ljudi zaboravili na utjecaj društva.

Ne znam ako ste slučajno nekad gledali onu emisiju Super dadilja (valjda se tako zove). Nevjrojatno kako su klinci razmaženi i arogantni, i smatram da pljuska ponekad dobro posluži kao autoritet. Ali to u iznimno rijetkim slučajevima, jer pljuskanje radi toga što je dijete razbilo šalicu, dobilo 1 i slično je idiotarija. Klinac koji je premlatio kolegu, krade po trgovinama i slično, nakon toga dođe kući, kada razgovara s roditeljima još ih pošalje u p.... materinu i smije ih se u facu.... ja stvarno ne znam da se tu može ikako drugačije, pogotovo što dijete ne razumije razloge svojih roditelja i ne može se staviti u tuđu kožu.

Sjećam se iz psihologije, kada smo govorili o maloj djeci do ne znam točno koje godine, bilo je rečeno da oni uopće ne mogu shvatiti tuđe potrebe. Njima razgovor: "To nije u redu jer to nanosi bol drugima" ništa ne znači, razumiju samo svoje potrebe. Da, smatram da pljuska u takvim krajnjim slučajevima može imati pozitivne rezultate.

Ali problem je postaviti granicu, jer da je pljuska legalna, našli bi se roditelji koji bi smatrali da mogu dijete udariti radi bilo koje gluposti.
Zlo_i_Naopako is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:34   #43
U životu sam samo dva puta dobio batina... a i te "batine" treba uvjetno shvatiti. Remenom po dupetu...
prvi put zato što sam kurio vatru na balkonu i skoro zapalio kuću. rezultat više nsiam palio vatru nigdje u blizini kuće
drugi put jer sam starom krao cigarete i pušio ih (bio sam negdje 2, 3 osnovne), rezultat... prestao sam pušiti na negdje 10 godina

Stoga batine su nekad sasvim OK. Naravno ako su opravdane i ako dijete shvati poruku
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:36   #44
Quote:
Zlo_i_Naopako kaže: Pogledaj post
Ali problem je postaviti granicu, jer da je pljuska legalna, našli bi se roditelji koji bi smatrali da mogu dijete udariti radi bilo koje gluposti.
Da, upravo je tu problem, u granici. Evo link o tome: http://www.urbancult.hr/djeca-koja-s...votu-1361.aspx
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:41   #45
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Da, upravo je tu problem, u granici. Evo link o tome: http://www.urbancult.hr/djeca-koja-s...votu-1361.aspx
Sviđa mi se članak, u potpunosti se slažem s napisanim.
Zlo_i_Naopako is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:47   #46
Granica... da, zajebana stvar, ali poradi toga što ima debila koji prelaze tu granicu (nažalost uvijek ih je bilo i uvijek će ih biti) imao apsurdnu situaciju da ako djetetu opališ čušku da si automatski zlostavljač... a da ne spominjem to kak su mene učiteljice u osnovnjaku znale npr. povući za kosu kad bi radio sranja... koliko čujem danas klinci rade i 150 puta gora sranja nego što smo ih mi radili a učiteljice ne smiju na njih ni viknuti, a kamo li išta drugo
Neš ti kak je straaaaaaaašnih psihičkih posljedica na mene to ostavilo ali sam shvatio lekciju... ne radi sranja na satu.

Po toj logici neki piju previše alkohola-čitaj prelaze granicu pa ajmo zabraniti alkohol.
Neki krše prometne propise-čitaj prelaze granicu, pa ajmo zabraniti vožnju automobilom...

Ono u moderna vremena klinca ne smiješ ni krivo pogledati ... možda baš zato imamo toliku poplavu agresivnih ispada kod osnovnoškolaca...
Mislim da smo se doveli u apsurdnu situaciju... fizičko kažnjavanje se karatkerizira kao nešto primitivno, šeteno i da se isto mora pod svaku cijenu izbjegavati a nikad prije nismo imali toliko agresivnih klinaca

Baš bi bilo lijepo da se neko sjeti napraviti istraživanje koliko je tih maloljetnih delikvenata i agresivaca svake vrste dobilo batina u životu... ili ih nije dobilo...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:48   #47
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
U životu sam samo dva puta dobio batina... a i te "batine" treba uvjetno shvatiti. Remenom po dupetu...
prvi put zato što sam kurio vatru na balkonu i skoro zapalio kuću. rezultat više nsiam palio vatru nigdje u blizini kuće
drugi put jer sam starom krao cigarete i pušio ih (bio sam negdje 2, 3 osnovne), rezultat... prestao sam pušiti na negdje 10 godina

Stoga batine su nekad sasvim OK. Naravno ako su opravdane i ako dijete shvati poruku

Eto, ipak te nije spriječilo da počneš pušiti. Osim toga, da u kući nije bilo cigareta ne bi ih se prihvatio tako lako. Puno veći utjecaj ima ono što djete vidi da odrasli rade, nego ono što čuje da govore.

Dobivao sam i ja šamar tu i tamo i sve što me to naučilo jest kako da se ne ponašam pred starcima. Kad smo frend i ja zivkali preko telefona ljude i psovali ih i kad je uslijedio poziv starcima jer je jedna žrtva imala lovac doma, pala je pljuska. Rezultat: više nismo zvali od kuće, nego s telefonske govornice
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:49   #48
Htjela bih još malo pojasniti to o "granici". Znači u ovom članku se spominje da običan udarac po stražnjici ili blaga pljuska neće djetetu naškoditi.

Kod mene je bio točno takav slučaj, nikada me nisu toliko udarali da sam imala ozljede, nego uvijek blago. Problem je u tome što su moji roditelji do te mjere pretjerivali s time da sam pljusku dobivala svaki dan u jednom razdoblju života.I to ne do sedme kao što je opisano u članku, nego negdje do 15-e. To je imalo katastrofalne rezultate, jer ni dan danas prema svojim roditeljima nemam neke prevelike osjećaje, zbog toga mi je samopouzdanje bilo na nuli i slično. Udarce je obično pratilo ponižavanje vrijeđanje tako da sam odrasla u uvjerenju da sam loša i gora od drugih. Tu je još i etiketiranje (same sebe). Nakon što stekneš o sebi dojam da si zločest, počneš se tako i ponašati.

Dakle, i kada bi blagi udarac bio dozvoljen, roditeljima bi trebalo puno pameti da shvate da to nije JEDINA ODGOJNA METODA kao što su moji mislili.

Blagi udarci, ali strašne posljedice.

Još uvijek se slažem da je pljuska ponekad zbilja potrebna, ali kako postaviti ljudima granicu?????
Zlo_i_Naopako is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:50   #49
kad bismo mislili da nas nitko nece uloviti i da necemo biti kaznjeni , koliko bismo mi svi skupa sranja radili??
a od djece ocekujemo da budu odgovorni i da ne rade sranja sami od sebe
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:53   #50
Quote:
Zlo_i_Naopako kaže: Pogledaj post
Htjela bih još malo pojasniti to o "granici". Znači u ovom članku se spominje da običan udarac po stražnjici ili blaga pljuska neće djetetu naškoditi.

Kod mene je bio točno takav slučaj, nikada me nisu toliko udarali da sam imala ozljede, nego uvijek blago. Problem je u tome što su moji roditelji do te mjere pretjerivali s time da sam pljusku dobivala svaki dan u jednom razdoblju života.I to ne do sedme kao što je opisano u članku, nego negdje do 15-e. To je imalo katastrofalne rezultate, jer ni dan danas prema svojim roditeljima nemam neke prevelike osjećaje, zbog toga mi je samopouzdanje bilo na nuli i slično. Udarce je obično pratilo ponižavanje vrijeđanje tako da sam odrasla u uvjerenju da sam loša i gora od drugih. Tu je još i etiketiranje (same sebe). Nakon što stekneš o sebi dojam da si zločest, počneš se tako i ponašati.

Dakle, i kada bi blagi udarac bio dozvoljen, roditeljima bi trebalo puno pameti da shvate da to nije JEDINA ODGOJNA METODA kao što su moji mislili.

Blagi udarci, ali strašne posljedice.

Još uvijek se slažem da je pljuska ponekad zbilja potrebna, ali kako postaviti ljudima granicu?????
ne da nije jedina odgojna metoda, nego je jedino efikasno kao postoji strah od batina
same po sebi , batine nisu nista posebno i dijete ce se na njih naviknuti kao magare i vec pretpostavljati da sto god da napravi - da ga sljeduje
oni koji su malo starija generacija ce se sloziti da je najgori dio bio : cekaj dok ti stari dode s posla
(ili neka varijanta)

dakle , batine da ,ali veoma veoma umjereno i naglaseno kao mjeru kad razgovor i dogovor ne prolazi
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:53   #51
Quote:
Zlo_i_Naopako kaže: Pogledaj post
Htjela bih još malo pojasniti to o "granici". Znači u ovom članku se spominje da običan udarac po stražnjici ili blaga pljuska neće djetetu naškoditi.

Kod mene je bio točno takav slučaj, nikada me nisu toliko udarali da sam imala ozljede, nego uvijek blago. Problem je u tome što su moji roditelji do te mjere pretjerivali s time da sam pljusku dobivala svaki dan u jednom razdoblju života.I to ne do sedme kao što je opisano u članku, nego negdje do 15-e. To je imalo katastrofalne rezultate, jer ni dan danas prema svojim roditeljima nemam neke prevelike osjećaje, zbog toga mi je samopouzdanje bilo na nuli i slično. Udarce je obično pratilo ponižavanje vrijeđanje tako da sam odrasla u uvjerenju da sam loša i gora od drugih. Tu je još i etiketiranje (same sebe). Nakon što stekneš o sebi dojam da si zločest, počneš se tako i ponašati.

Dakle, i kada bi blagi udarac bio dozvoljen, roditeljima bi trebalo puno pameti da shvate da to nije JEDINA ODGOJNA METODA kao što su moji mislili.

Blagi udarci, ali strašne posljedice.

Još uvijek se slažem da je pljuska ponekad zbilja potrebna, ali kako postaviti ljudima granicu?????
dojma sam da te više pogodilo ponižavanje i vrijeđanje nego udarci... riječi mogu biti jako pogubne i puno teže nego udarci...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:54   #52
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
kad bismo mislili da nas nitko nece uloviti i da necemo biti kaznjeni , koliko bismo mi svi skupa sranja radili??
a od djece ocekujemo da budu odgovorni i da ne rade sranja sami od sebe
To si dobro rekao. Mi znamo da ako napravimo nešto, imati ćemo sudskih problema i npr. otići u zatvor.

Djeci je dozvoljeno sve jer ne strahuju od nikakve kazne!
Zlo_i_Naopako is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:04   #53
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
dojma sam da te više pogodilo ponižavanje i vrijeđanje nego udarci... riječi mogu biti jako pogubne i puno teže nego udarci...
Da, više su me pogodile riječi. Ali udaranje može biti ponižavajuće samo za sebe. To je kod mene imalo kontra-efekt i postala sam još gora zbog toga.

I dalje mislim da ponekad treba dobiti pljusku. Npr. imala sam ispade kada sam svoje slala u p... materinu, govorila im da krepaju i slično, kesila im se u facu dok su mi držali prodike, priznajem, tada sam i zaslužila tu šamarčinu jer ne znam što bi me drugo smirilo. Tada mi je to "ponižavanje" dobro i došlo da shvatim da nisam tako "glavna i faca" kao što sam mislila dok sam im sve to govorila.

Da je nakon te šamarčine uslijedio miran razgovor sve bi bilo drugačije. Ali kod mene je nakon te šamarčine uslijedilo deranje i moji nisu razgovarali sa mnom par dana ili ako su razgovarali nastavili su me ubijati u pojam zbog toga što sam napravila.

Dakle, pljuska da, ali POVREMENO, kada zbilja nema drugih metoda, i smatram da nakon toga roditelj mora imati normalan odnos s djetetom, razgovarati s njim o tome!

Pretjerivanje može imati samo kontra efekte jer, kao što je kod mene bilo, navikla sam se na to da ću ioanko dobiti batine što god napravim pa nisam ni pazila kako se ponašam.
Zlo_i_Naopako is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:09   #54
Sorry ljudovi, ljudski život nema danas nikakvu vrijednost, uz svu demokraciju i liberalizam. Adj da sami sebe pogledamo - kad se nekom cucku nešto dogodi u nekom filmu, svi plaču, a svakodnevno gledamo masakriranja ljudi i to gotovo nikog ne dira.

Mi sad tu raspravljamo ko da su sva djeca grozna i užasna, a takav se dojam dobiva jer se upravo takvi nalaze u novinama, dolaze na televiziju i dobivaju pažnju. Koga uopće briga za hrpu one djece koja su dobra i koja rade puno pozitivnih stvari? Na svakom koraku se nalaze implicitne upute da se ne isplati biti dobar. Kažu ti da ne smiješ bit loš ali ti nitko ne kaže zašto biti dobar.
Nas je u osnovnjaku bilo u razredu negdje 30: od toga je svega nekolicina radila probleme i sva pažnja, sva energija je bila usmjerena na njih.
Ili ovo - nemaš zadaću, jedan, ljenčina i ostali negativni komentari. Imaš zadaću, nikakav komentar jer ''to se podrazumijeva'' super.
Najbolje se iskorjenjuje negativno ponašanje tako da se potiče pozitivno ali to treba biti i na široj razini od obiteljske.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:15   #55
Koliko god se batine mogle zloupotrebljavati, ponekad zaista ne vidim alternativu.
Pitanje za one stručnije:
Kako, bez batina, u okvirima zakona, kazniti dijete koje ne poštuje autoritet i ne sluša što mu se kaže ?
__________________
_
Superjunak novog doba !

Zadnje uređivanje ljiga : 01.03.2010. at 11:21.
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:30   #56
Ovisi u čemu ne sluša i o kojem se autoritetu radi. U većini kučanstava nema zacrtanih pravila, nego se sve skupa svodi na nekakav spontani cirkus. Pravila i posljedice njihova kršenja treba unaprijed najaviti. Dijete mora znati da kazna proizlazi kao posljedica njegova ponašanja, a ne kao izraz frustracije roditelja.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:39   #57
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Koliko god se batine mogle zloupotrebljavati, ponekad zaista ne vidim alternativu.
Pitanje za one stručnije:
Kako, bez batina, u okvirima zakona, kazniti dijete koje ne poštuje autoritet i ne sluša što mu se kaže ?
Sve ovisi o tome koliko dijete ima godina, o situaciji i o tome kako je do tada odgajano. Ako netko ne vidi alternativu osim batina to znači da je već davno zeznuo u odgoju i onda misli da će pokazivanjem svoje fizičke superiornosti za par minuta popraviti sve godine lošeg odgoja.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:53   #58
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Sve ovisi o tome koliko dijete ima godina, o situaciji i o tome kako je do tada odgajano. Ako netko ne vidi alternativu osim batina to znači da je već davno zeznuo u odgoju i onda misli da će pokazivanjem svoje fizičke superiornosti za par minuta popraviti sve godine lošeg odgoja.
Točno. Ako netko više ne vidi alternativu batinama, onda je već očito stvarno, stvarno zahebana situacija ranije. Jer se takve stvari uglavnom ne događaju ondje gdje obitelj štima.
Ja samo mogu potvrditi iz vlastitog iskustva da se devedeset posto stvari može riješiti, ne samo bez batina nego i bez deranja i histeričnih krikova, a posebno da se na taj način itekako može održati autoritet i zadobiti poštovanje. Jednom kad pokažeš da te se ne može izbaciti iz takta, i jednom kad pokažeš dosljednost, mnogo je lakše. Ja sam uvijek izvršavao svoja obećanja tako da su prijetnje kaznom u većini slučajeva ostale samo prijetnje: do izvršenja nije došlo jer klnici znaju da se ja svojih obećanja držim.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 12:18   #59
ovo je tocno samo tako wildfox
kljucna rijec je dosljednost , u svemu i svima
takoder, moram priznati da ne shvacam deranje i histeriziranje kao odgojnu metodu
ne samo da ne shvacam , nego mi je to cista suprotnost odgoju
daleko od toga da roditelj ne treba pokazati emocije , ali , pokazati takvu slabost je totalno kontraproduktivno i samoubojstvo autoriteta
tvrdim da 95% djece moze trebati fizicku kaznu maksimalno 3-5 puta u zivotu
od ostalog , najbitnije je da dijete shvati sto je pogrijesilo i da je odredena radnja neprihvatljiva, cesto i bez ikakve kazne
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 12:28   #60
A čuj, nije moguće nekad ne bit histeričan... nije mene to toliko pgađalo kad sam bio mali koliko činjenica da nikada nisam doživio ispriku nakon takve histerije (ne govorim za one koje sam izazvao svojim ponašanjem nego za one čiji je uzrok ležao negdje drugdje), a ako sam ja bio živčan ili histeričan, onda sam se morao osjećati krivim zbog toga. Dakle, dvostruka mjerila su jako grda i onda imaš osjećaj da je to zato što si mali pa eto, trudiš se bit velik i svoje šefovanje iskazuješ negdje drugdje, uglavnom na slabijima da imaš bar neki osjećaj kontrole. Tako je bar bilo kod mene.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.