Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2010., 18:07   #41
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Odnosno, smatra se (kad je zgodno) da vlastita sloboda (posebno kad je tako uzbudljiva kao što je pri masturbiranju) ne treba previše pitati za tuđu - tj. da se drugoj strani svakako mora dopasti to što se i tebi tako silno dopada. Već tu je naznaka poremećaja, uvjetno i kolokvijalno rečeno. Poremećaja percepcije prostora onog drugog.
Koliko mislis da se "prostor onog drugog" da percipirat ispravno? Analogija s pusenjem, koju si povukla, je izvrstan primjer.. ja tu vidim nezainetresiranost/nerazumijevanje za druge.. pusaci zabranu koja je na snazi kritiziraju s pozicije da su diskriminirani, odnosno nebitno im je da nepusacima smeta dim, vec je bitno samo da oni nesto ne smiju.. zrtva su samo oni, a nepusaci nisu zrtva kad oni puse.. Pusaci nikad nemaju pojam i osjetljivost na nepusace, vec polaze od toga da se samo njima uzima sloboda... zanimljiv fenomen..

Ali ne znam koliko je vezana s ovim.. jer ovo je kao i kad su bile drame oko dojenja na javnom mjestu... to nikoga ne ugrozava, jer nitko ne mora gledati i moze se baviti svojim poslom, ali pusenje se ne moze ignorirati...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 18:10   #42
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Jedna stvar je ljubljenje, a druga stvar je masturbiranje na javnom mjestu.
Loša je analogija. Čak i da se seksa na javnom mjestu nije problematično koliko masturbiranje jer drkadžiji se uvijek može "omaknuti" pa da siluje. Ovako dok ima partnera/icu, držat će se njega ili nje. Čak i da se "ne može omaknuti" ovom našem prosvjetljenom umjetniku (ne govorim sada o otvaraču topica nego o hipotetskoj osobi koja to radi u ime Slobode), uvijek postoji bojazan od suprotne strane... Dakle svi drugi trebaju dozivljavati nelagodu u ime beskrajne i apsolutne slobode retardiranog pojedinca?
Omaknuti?

Drkanje i silovanje su kvalitativno potpuno drukčije stvari, ovo ti ima smisla kao da si rekao da se nekome tko jede sendvič na cesti može omaknuti da zakolje i proždre slučajnog prolaznika.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 18:10   #43
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Donedavno (po zakonima bivše Juge) je i homoseksualnost bila kažnjiva i prilično tabuizirana tema. Istospolno ljubljenje se zakonski tretiralo gore nego masturbacija na javnom mjestu. A eto, sad uživaju odobravanje i zaštitu države.

Što to govori o tabuima i osobnim slobodama?
Ne znam je li se tretiralo gore, ali homoseksualnost je dugo bila tretirana kao bolest i vjerojatno je puno vremena bilo potrebno da je se počne prihvaćati. Iz otpora koji su slojevitiji od otpora prema masturbaciji. Jer uključuje i famoznu muško na muško varijantu što se smatra posebnim izazovom kulturi koja želi pobjeći od asociranja slabosti uz muškost. To su bili krivi razlozi za progon homoseksualaca - i optužbe za neprirodnost i za bolest/poremećaj. Kao što bi bili krivi razlozi za optuživanje i zastrašivanje masturbatora - za neprirodnost i bolest ili poremećaj, ili neprokreacijsko ponašanje, te najavu kazni koje će ih stići (sljepoća), čega također imamo u nauku naslonjenom na katolički. Sve ta kriva pripisivanja nastajala su iz straha od gubitka kontrole nad sljedbom, nad njihovom prokreacijom i poslušnim sudjelovanjem u kolektivu.

Današnji tabu masturbacije na javnom mjestu uglavnom svoj korijen nema u pripisivanju neprirodnosti, grijeha ili krivo usmjerene radnje, već u nelagodi koju takav čin proizvodi ulaskom u prostor druge osobe.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 18:12   #44
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Današnji tabu masturbacije na javnom mjestu uglavnom svoj korijen nema u pripisivanju neprirodnosti, grijeha ili krivo usmjerene radnje, već u nelagodi koju takav čin proizvodi ulaskom u prostor druge osobe.
Ali povijest je puna tabua ulaska u prostor... malo ljudi zna da je npr. Becki valcer uzrokovao zgrazanje., kad se pojavio, koliko je to bio perverzan ples... a danas je najcedniji valjda.. drustvo i kultura se mijenja, pa treba imati dozu otvorenosti za sve mogucnosti da ce se jednom promijeniti..
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 18:14   #45
... ajmo ovako : ko misli da je psihicki poremecaj, nek drzi ruke na stolu, tj. tipkovnici... ko misli da je izraz slobode duha, nek prihvati... ma ono sta vec ima pri sebi...

jen... dva... tri... OZEZI !!!
haram is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 23.07.2010., 18:16   #46
Ajmo izac iz poremecaja da se sve sto nam ne pase iz osobnih razloga ugura u kategoriju psih. poremecaja i raspravljato ovoj zanimljivoj temi
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 18:19   #47
... mene su uvijek privlacila empirijska istrazivanja... eh, sori, nemogu vise diskutirat, idem... ovaj... istrazivat...
haram is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 23.07.2010., 18:21   #48
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Jedina razlika između cestovnih masturbatora i homoseksualaca je što potonjih ima dovoljan broj da se izbore za sebe. Ne zato što je zabrana javnog masturbiranja svrhovita i opravdana - s potpuno istim argumentima o kulturnim normama, tabuima, etc, možeš napadati i homoseksualnost.

Dakle, misliš li da je dobro napadati i osuđivati jednu skupinu ljudi samo zato što je premala da se obrani i da je shvate ozbiljno?
Pa mislim da, ovak općenito, osoba koja ima normalan, uredan život uopće nema potrebu masturbirati na cesti - prema tome, za čija prava bismo se tu zapravo trebali boriti, ekshibicionista, koji, paradoksalno, najčešće uživaju u tome da šokiraju. Dakle, kad bismo im dali prava i oni bi nesmetano masturbirali, vjerojatno bi to izgubilo "čar" koju ima. Možda su za njih rješenja specijalizirane prostitutke i barovi, swinger klubovi i drugi "pokazivalački" organizirani sportovi. Napisala sam ranije da je to odraz siromaštva duha, u smislu gluposti, nepropitivanja dubine, upravo zbog tog prostituiranja samoga sebe u takvom činu, pretjeranog izlaganja sebe (a bez prave svrhe i povoda) - u smislu, gledajte kako svojim penisom i masturbiranjem očajnički skrećem pažnju na samoga sebe, gledajte kako sam jadan i kako mi je zapravo loše, kako ne razumijem koncept intime, kako mi zapravo nitko ni ne treba, vi ste tu svi objekti, moja publika. Ja i moj penis šaramo, tuga je pregolema, a misliti mi se ne da. Meni je onog tko misli da je njegov penis sredstvo za manifest, a nije umjetnik, žao.

Homoseksualci se bore za puno apstraktniji spektar prava - ne pravo na seksanje u javnosti, prije pravo na elementarno pokazivanje naklonosti u javnosti, ne penisa i ne vagine, i zatim neka politička, građanska prava.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 18:35   #49
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Koliko mislis da se "prostor onog drugog" da percipirat ispravno? Analogija s pusenjem, koju si povukla, je izvrstan primjer.. ja tu vidim nezainetresiranost/nerazumijevanje za druge.. pusaci zabranu koja je na snazi kritiziraju s pozicije da su diskriminirani, odnosno nebitno im je da nepusacima smeta dim, vec je bitno samo da oni nesto ne smiju.. zrtva su samo oni, a nepusaci nisu zrtva kad oni puse.. Pusaci nikad nemaju pojam i osjetljivost na nepusace, vec polaze od toga da se samo njima uzima sloboda... zanimljiv fenomen..

Ali ne znam koliko je vezana s ovim.. jer ovo je kao i kad su bile drame oko dojenja na javnom mjestu... to nikoga ne ugrozava, jer nitko ne mora gledati i moze se baviti svojim poslom, ali pusenje se ne moze ignorirati...
Femmelatin je usporedila s pušenjem i slažem se da je super primjer. Mislim da je to fenomen kojega se da opisati s vulgarnošću definiranja prostora i ljudi oko sebe. Ako si prost, lako će ti se omaknuti da pretjerano olako definiraš što onaj drugi treba misliti ili željeti. Ta rasprava s pušačima kao da je nerazrješiva, ja sam se tisuću puta osjećala loše jer mi je netko spuštao da ih ugrožavam ako samo spomenem mogućnost da meni smeta dim (a smeta mi, čak sam i alergična). Ne znam kako definirati prostor diskrecije uživanja u cigaretama ili masturbiranju, ali recimo da je otvoren prozor ili izlazak na balkon ok mjera kad je u pitanju pušenje u stanu nepušača, a kod masturbiranja bi nekakva linija bila zid ili barem paravan. S time da mi je zid, akustično izoliran k tome, puno bolji (jedva čekam da neki odreagiraju na ovu moju "sterilnost" ).

Dojenje - slažem se, ljudima je to nezgodno jer, kao, dojka ima seksualnu komponentu, ali budući da ju dotična ne koristi da bi izazivala ili "dojila" prolaznike, pretpostavljam da bi svima, osim onima malo ugroženima, trebalo to biti nešto neopaženo ili okej. S time da ja osobno (iskreno) ne bih voljela dojiti u prenedisrektnom prostoru. U nekim drogerijama i zahodima trgovačkih centara postoje (otvoreni ili zamišljeni kao male javne sobe) punktovi za mijenjanje pelena bebama, a kako i tu zna biti svega bekinog, i to je svojevrsna invazija u prostor drugog, ali je tu manjak kontrole kod bebe ono što razumijemo kao privremeno i prirodno. Manjak kontrole kod javnih masturbatora je zaostalo dječja otuđena i smišljena provokacija.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 18:42   #50
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Ali povijest je puna tabua ulaska u prostor... malo ljudi zna da je npr. Becki valcer uzrokovao zgrazanje., kad se pojavio, koliko je to bio perverzan ples... a danas je najcedniji valjda.. drustvo i kultura se mijenja, pa treba imati dozu otvorenosti za sve mogucnosti da ce se jednom promijeniti..
Tu bih ja uvela princip ko voli nek' izvoli. Neka idu u swingere, ili na takva mjesta gdje se žele družiti ljudi sličnih nazora, ili neka registiraju umjetnički performans, najave i ja ću doći ako mi bude pasalo. Pomaka ima, dakle, samo mi je nekako normalno da, ako žele uživati ili eksperimentirati, rade to tamo gdje se radi. Aj ti danas odi zapleši bečki valcer na nekom trgu - bit ćeš simpatičan, i dobit aplauz možda, ali ćeš i raditi nešto nesvakidašnje ili ne baš očekivano ili sasvim normalno.

Ma, najvažnije u svemu meni osobno je to da mi se takav čin čini kao poraz ljubavi. Nije masturbacija, odnosno čisto upražnjavanje nagona bilo kad i bilo gdje, najvažnija stvar na svijetu.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:34   #51
Quote:
crazedlunatic kaže: Pogledaj post
Prije nekoliko dana, sjedeci u kaficu, inace okupljalistu "alternativne" mladezi, spontano sam izvadio spolovilo i poceo onanirati. Ideja je bila ispitati reakciju okoline i mogu reci da sam ostao iznenadjen pozitivnim prijemom, pogotovo zena. Bio je to bas zgodan performans. Kasnije mi je prijateljica, apsolventica psihologije, rekla kako takva vrst egzibicionizma obicno upucuje na ozbiljnije poremecaje licnosti. Zanima me vase misljenje.
Sloboda duha ili štagod, ali to je PROTUZAKONITO i amen
__________________
Wristcutter
Ryuuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 21:21   #52
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Femmelatin je usporedila s pušenjem i slažem se da je super primjer.
Da, to je savrsen primjer za raspravu o percepciji slobode i ugrozavanja drugih...

Quote:
Ta rasprava s pušačima kao da je nerazrješiva, ja sam se tisuću puta osjećala loše jer mi je netko spuštao da ih ugrožavam ako samo spomenem mogućnost da meni smeta dim (a smeta mi, čak sam i alergična).
Da, tako sam ja frenda ugrozavao kad je pusenje po kaficima zabranjeno i to time jer sam bio sretan i onda mi full agresivno nabijao na nos kako sad vise necemo ic na kavu i kako se necemo vidjat i kako se necemo druzit, pa cu vidjet... ali ono bas s takvom notom agresije kao da sam mu ja uzrokavao zabranu pusenja To je najbolji dokaz nedoticaja s realnoscu...

Quote:
Dojenje - slažem se, ljudima je to nezgodno jer, kao, dojka ima seksualnu komponentu, ali budući da ju dotična ne koristi da bi izazivala ili "dojila" prolaznike, pretpostavljam da bi svima, osim onima malo ugroženima, trebalo to biti nešto neopaženo ili okej.
Mozda je problem u nekom "visem redu" segmenata ponasanja.. ako bi usporedili razlicita ponasanja koja ugrozavaju taj misticni osobni prostor, siguran sam da bi ona seksualna ispala najugrozavajucija iako bi objektivno bila najmanje..

Npr. ljudi se vise zgrazaju kad se na TV dva tipa poljube, nego na razno nasilje, sto bi trebalo bit stetnije za djecu.. tako da je vjerojatno u cijeloj prici mozda bitniji opceniti tabu na temu seksulnosti, nego neko konkretno ponasanje, da bi mogli raspravljati o ugrozavanju prostora...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 22:08   #53
Može li se povući paralela sa seksualnim zlostavljanjem na radnom mjestu? Naime, u nekim novinskim (ne mislim na stručnu literaturu) člancima na temu zlostavljanja na radnom mjestu, dalo se iščitati i da su razni verbalni komentari, tipa npr. izjava kolegici da izgleda vrlo seksualno atraktivno i da u muških kolega budi želju za snošajem, zapravo oblik seksualnog zlostavljanja.

Postavlja se pitanje, mogu li se onda prisutni prilikom takvog "performansa" osjećati seksualno zlostavljano, jer postoji mogućnost da "performer" upravo u njih gleda tijekom "performansa"?
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 22:16   #54
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Homoseksualci se bore za puno apstraktniji spektar prava - ne pravo na seksanje u javnosti, prije pravo na elementarno pokazivanje naklonosti u javnosti, ne penisa i ne vagine, i zatim neka politička, građanska prava.
Mislio sam na homoseksualni poljubac u javnosti, ne čitav spektar prava. On je također izazivao i djelomično još izaziva javnu sablazan slično kao masturbacija.

Dakle, s ovim argumentima se i to može zabranjivati, jer je "iznošenje intime", "nametanje prolaznicima", "neprimjereno", etc. Ako odeš na neki podforum prepun fanatika poput Politike, uočit ćeš da im upravo ovo i jesu glavni argumenti.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 22:26   #55
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Može li se povući paralela sa seksualnim zlostavljanjem na radnom mjestu? ...

Postavlja se pitanje, mogu li se onda prisutni prilikom takvog "performansa" osjećati seksualno zlostavljano, jer postoji mogućnost da "performer" upravo u njih gleda tijekom "performansa"?
Da, moglo bi se. Čak sam mislila spomenuti, i zaboravila, da je pretjerana dekoltiranost (ali baš full, ne mislim na razumnu mjeru) također jedan vid ulaženja u tuđi prostor ili - nametanja. A komentari od strane kolega da izgledaš seksi, ili forsiranje razgovora o seksu u radnoj atmosferi, mogu također biti malo nametljivi - ovisi o tome kako i što.

Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Mislio sam na homoseksualni poljubac u javnosti, ne čitav spektar prava. On je također izazivao i djelomično još izaziva javnu sablazan slično kao masturbacija.

Dakle, s ovim argumentima se i to može zabranjivati, jer je "iznošenje intime", "nametanje prolaznicima", "neprimjereno", etc. Ako odeš na neki podforum prepun fanatika poput Politike, uočit ćeš da im upravo ovo i jesu glavni argumenti.
Ako sravnimo homoseksualni poljubac s heteroseksualnim - prvi izaziva sablazan, drugi ne. Za to se homoseksualci bore, da se i njihov "prizna" kao normalan ili tolerabilan. Pokazivanje spolnih organa u javnosti i manipuliranje istima u svrhu zabave, užitka ili izazivanja šoka je valjda tu mač za bilo koju skupinu. Ne mislim da bismo od prihvaćanja gej poljupca kao redovne pojave na ulicama počeli prihvaćati i ulične masturbante. Homo-poljupci upravo prizivaju intimu, štite na neki način seksualnost od vulgariziranja (apeliraju na normalnost iskazivanja nježnosti) - ja ne znam kako to ti katolički i desničarski radikali ne vide.

Sacreusu odgovorim poslije, trčim.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 22:46   #56
Ja volim da me riba gleda dok drkam. Jesam li lud?
Skot is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 22:49   #57
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Slično je to kao da pitaš je li u redu na takvom mjestu (koliko god alternativno bilo) pišati u čašu i potom piti svoju mokraču. Što je npr. Siniša Labrović radio u svojem umjetničkom performansu. Ako iza toga ne stoji koncept, onda je uvrnuto, da.

Meni je uvrnuto u oba slučaja, koncept ili ne.

BTW, piše se 'mokraća', LOL
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 23:50   #58
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Meni je uvrnuto u oba slučaja, koncept ili ne.

BTW, piše se 'mokraća', LOL
Ljudi koji su došli na umj. performans su odabrali dolazak na umj. performans, osim toga on je u praksi prihvaćen radi poruke - iako umjetnost i vulgarnost mogu imati dodirne točke. "Spontano" mastrubiranje u kafiću nije društveni eksperiment kao ni umj. performans.
FujiLim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 23:51   #59
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Zašto bi masturbiranje za sve ljude bilo dio privatnosti? To je fiziološka potreba slična hranjenju. Dakle, ne mislim tu na nikakvo postizanje ciljeva prema drugim ljudima, nego čisto zadovoljenje potrebe. Razlika između jedenja sendviča i masturbiranja je čisto kulturalna stvar i nema nikakvo racionalno opravdanje.

Štoviše, mislim da se zabranom masturbiranja u javnosti zadire u privatnost i osobnu slobodu ljudi koji bi to eventualno željeli raditi.

I ovo nije nikakvo trolanje, nego moje ozbiljno mišljenje, stoga te molim da me ne pokušavaš zastrašivati s moderatorske pozicije.
Jednom sam počela razmišljati u ovom smjeru, shvatila da me taj smjer, izrečen naglas, može dovesti samo do ozbiljnog promatranja, pa sam prestala razmišljati u tom smjeru.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 23:57   #60
vrhunska metafora za današnju sveopću moralnu dekadenciju radije.
Lajoš55 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:49.