Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2016., 00:00   #501
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Ne, ne mozes. To nije valjana usporedba u ovom kontekstu. Ne usporedjujemo je li jedan bolji od drugog, vec je li jedan bolji nego prije.
Dosad sam ih izbjegavao, ali sada moram upotrijebiti brojeve.

Kako nije valjana usporedba, kada ti tvrdiš da čovjek s IQ 100 kroz neko vrijeme može doći do brojke 130, pa tom analogijom onda i do 160. Ja sam ti upravo dao primjer prosječnog čovjeka koji se trudi dostići ovog iznad prosjeka - ne može. Ne ide. Zašto ti je to toliko teško razumjeti? Jednostavno ne ide.

Quote:
Ne mislim da su prevelike promjene moguce "prirodnim" putem. I ovisi o pojedincu, to jest ovisi o faktorima koji dovode do toliko niske inteligencije.
Nemoj se izmotavati sada i uključivati sf u cijelu ovu priču, zastupaš točno to mišljenje koje sam opisao u tom primjeru. Intelektualno si nepošten i nekonzistentan.

Quote:
Zasto bi to bilo nemoguce? Velike se oscilacije mogu dogadjati u periodu adolescencije, fluidna inteligencija opada sa starenjem, hrpa raznih gluposti utjece na (ne)realizaciju inteligencijskog potencijala. Objasni mi kako onda mozes tvrditi da je inteligencija konstanta?
Pa upravo sam opisao da su moguće minimalne oscilacije unutar određenih granica. Evo, još jednom(opet brojevi);

Ako osoba ima IQ 115, moguće je da on oscilira u toj domeni (110-120) + 2-3-4.

Ja zbilja ne znam kako ti misliš da bi neki prosječan čovjek mogao razmišljati, nekom "vježbom" poput nekog recimo potencijalnog novog "Tolstoja"!?

Ne mogu se složiti s tobom, nikako.

Quote:
I znas zasto uvodjenje rijeci potencijal? Zato sto potencijal moze, ali i ne mora biti ostvaren. Kada se dijete rodi, ono ima nezahvalnu misicnu masu, ali kako odrasta i razvija se - ta se misicna masa povecava. Kada se tjelesno razvije do kraja, ono nije takvo do kraja zivota, vec na svoju misicnu masu moze utjecati. U tome takodjer postoje bioloski (genetski) odredjeni limiti, ali unutar tih limita nalazi se potencijal koji moze, ali i ne mora biti ostvaren. Ne kazem da je inteligencija misic, ali paralele su ocigledne.
Ti kažeš zašto, a ja ću ti reći zašto ne. Jer inteligencija nije nikakav potencijal, i zapravo ne razumijem ljude koji se samo tako razbacuju riječima čije značenje možda i ne shvaćaju u potpunosti i koriste ga u skroz krivom kontekstu. Na taj način diskvalificiraš sam sebe u svojim tvrdnjama, jer u jednu ruku tvrdiš da se inteligencija može izbrusiti (na neki način, samo ti očito znaš koji), ali opet tim "potencijalom" dotičeš se maksimuma koji pojedinac može ostvariti, što je kontradiktorno. I zato, ako zastupaš jednu tvrdnju, u ovom slučaju; tvrdnju o neizmjernom "brušenju" inteligencije, nemoj je ograničavati, jer ispadaš neozbiljan.

Sada ću upotrijebiti riječ "potencijal" na ispravan način:

Mišljenja sam da svaki pojedinac, svaki čovjek, bio on prosječan, iznadprosječan, visoko inteligentan ili pak genijalan ima neograničen potencijal, taj potencijal nema veze s inteligencijom koja pojednicu samo i ništa više, doli pomaže u ostvarivanju potencijala. Zato smatram da inteligencija nema veze s potencijalom osobe u kontekstu kojeg ti spominješ.

Dakle, ti si sklon ograničavanju i diskriminaciji pojedinaca i njihovih potencijala, vjerojatno nesvjesno, jer koristiš riječima čije značenje ne znaš.

Dok vodim ovaj razgovor s tobom, ja nisam siguran shvaćaš li ti u potpounosti što je zapravo inteligencija!? Ne vrijeđam te, konstatiram.

Quote:
Kakvog ovo smisla ima? Mislis na trudnicu koja to radi ili samo na ljude opcenito koji to rade prije nego sto naprave dijete?

Sto se tjelovjezbe tice -> https://www.psychologytoday.com/blog...d-intelligence

S druge strane, dobra nutricija pozitivno djeluje na razvijanje kognitivnih sposobnosti u djece, a pozitivan utjecaj definitivno postoji i u kasnijoj zivotnoj dobi, ali nije toliko istaknut.

http://www.scientificamerican.com/ar...-intelligence/


Ima jos toga, ali ne da mi se kopat linkove.
Tebi ništa nema smisla, jebiga.

Smatram: ako žena i muž jedu omega3 masne kiseline, puno ribe i oraha i čega sve ne, prije i za vrijeme trudnoće, sve do rođenja djeteta - da, moguće je da će djetetu upravo te hranjive tvari u velikoj mjeri pozitivno utjecati na mozak.

Svakako da dobro utječu na zdravlje, koje ovdje nije tema.

Dok ove pizdarije, tipa; spremate ispit? Kongitivne funkcije su vam pojebane? Nema problema, imamo rješenje za vas; sat vremena prije ispita najedite se poriluka i kiselog kupusa, a zatim se zasladite i rasolom i budite najbolji u razredu, ostavi za ovu temu, jer doprije par mjeseci svinjska mast je bila preporučeno zabranjena jer je ubijala pola populacije na Zemaljskoj kugli, a danas spašava isto toliko života, a sad možda i sa samo 10g/dnevno stvara genijalce koji izbacuju teorije kvantnog gravitacijskog polja.

Zadnje uređivanje tabanšaban : 02.03.2016. at 00:37.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 00:42   #502
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Dosad sam ih izbjegavao, ali sada moram upotrijebiti brojeve.

Kako nije valjana usporedba, kada ti tvrdiš da čovjek s IQ 100 kroz neko vrijeme može doći do brojke 130, pa tom analogijom onda i do 160. Ja sam ti upravo dao primjer prosječnog čovjeka koji se trudi dostići ovog iznad prosjeka - ne može. Ne ide. Zašto ti je to toliko teško razumjeti? Jednostavno ne ide.
Nije valjana usporedba jer ne pravimo direktnu usporedbu izmedju postignuca dvije osobe, vec pratimo progres jedne. Ne mislim se vise ponavljat, radi se o bazicnoj logici. Postoji previse faktora koji mogu utjecati na rezultat prilikom direktne usporedbe dva pojedinca.

Quote:
Nemoj se izmotavati sada i uključivati sf u cijelu ovu priču, zastupaš točno to mišljenje koje sam opisao u tom primjeru.
Zastupam ono misljenje koje zastupam. Ne zastupam misljenje koje ti zelis da ja zastupam.

Smatram da su znacajne oscilacije u inteligenciji moguce i bez sf-a, ali ukoliko zelimo neke uistinu velike promjene biti ce nam potrebno bolje razumijevanje inteligencije, mozga i kauzalnih agenata koji potencijalno mogu uzrokovati vece oscilacije. Ukoliko je pad fluidne inteligencije nusprodukt starenja, tada taj pad nesto i uzrokuje, a proces se potencijalno moze i obrnuti ovisno o genetski zadanim limitima koji se u teoriji takodjer mogu prevazici. Problem je eventualno limitirana velicina mozga.

Quote:
Pa upravo sam opisao da su moguće minimalne oscilacije unutar određenih granica. Evo, još jednom(opet brojevi);

Ako osoba ima IQ 115, moguće je da on oscilira u toj domeni (110-120) + 2-3-4.
U redu. Ja tvrdim da su moguce i vece oscilacije. Tipa 15 do 20 bodova. Znaci da 115 otprilike moze oscilirati od 100-130.
Quote:
Ja zbilja ne znam kako ti misliš da bi neki prosječan čovjek mogao razmišljati, nekom "vježbom" poput nekog recimo potencijalnog novog "Tolstoja"!?
Ovisi o urodjenom potencijalu tog prosjecnog covjeka u interakciji sa zivotnim okolnostima koje ukljucuju preostale unutarnje pa tako i vanjske faktore.
Quote:
Ne mogu se složiti s tobom, nikako.
Nitko ne trazi da se slozis.
Quote:
Ti kažeš zašto, a ja ću ti reći zašto ne. Jer inteligencija nije nikakav potencijal, i zapravo ne razumijem ljude koji se samo tako razbacuju riječima čije značenje možda i ne shvaćaju u potpunosti i koriste ga u skroz krivom kontekstu.
I sam si se slozio da inteligencija nije konstanta, iz cega slijedi da se slazes kako je inteligencija potencijal. Nase se razlike izdizu na povrsinu po pitanju sirine tog potencijala. Kontradiktoran si sam sebi.
Quote:
Na taj način diskvalificiraš sam sebe u svojim tvrdnjama, jer u jednu ruku tvrdiš da se inteligencija može izbrusiti (na neki način, samo ti očito znaš koji), ali opet tim "potencijalom" dotičeš se maksimuma koji pojedinac može ostvariti, što je kontradiktorno.
Obozavam kad mi ljudi poput tebe govore sto je kontradiktorno, a kontradikciju ti ne bi uspjesno demonstrirali ni da im zivot ovisi o tome.
Quote:
I zato, ako zastupaš jednu tvrdnju, u ovom slučaju; tvrdnju o neizmjernom "brušenju" inteligencije, nemoj je ograničavati, jer ispadaš neozbiljan.
Straw man. Ne zastupam tvrdnju o neizmjernom brusenju inteligencije. Istaknuo sam to nekoliko puta pa i u postu koji upravo citiras. Jedino sto je neozbiljno je tvoja retorika.
Quote:
Sada ću upotrijebiti riječ "potencijal" na ispravan način:

Mišljenja sam da svaki pojedinac, svaki čovjek, bio on prosječan, iznadprosječan, visoko inteligentan ili pak genijalan ima neograničen potencijal, taj potencijal nema veze s inteligencijom koja pojednicu samo i ništa više, doli pomaže u ostvarivanju potencijala. Zato smatram da inteligencija nema veze s potencijalom osobe.
Koji ovo kurac uopce znaci? Neogranicen potencijal? Znaci ja imam potencijal da postanem nevidljivi rozi jednorog, a moja mi inteligencija moze pomoci u tome? Pa super.
Quote:
Dakle, ti si sklon ograničavanju i diskriminaciji pojedinaca i njihovih potencijala, vjerojatno nesvjesno, jer koristiš riječima čije značenje ne znaš.
Ad hominem.

Sto se mojeg nepoznavanja rijeci tice -> http://www.merriam-webster.com/dictionary/potential

Quote:
potencijal kaže:
existing in possibility : capable of development into actuality
Quote:
Dok vodim ovaj razgovor s tobom, ja nisam siguran shvaćaš li ti u potpounosti što je zapravo inteligencija!? Ne vrijeđam te, konstatiram.
Ad hominem.

Quote:
Tebi ništa nema smisla, jebiga.
Naprotiv, samo mi tvoje gluposti trenutno nemaju smisla.
Quote:
Smatram: ako žena i muž jedu omega3 masne kiseline, puno ribe i oraha i čega sve ne, prije i za vrijeme trudnoće, sve do rođenja djeteta - da, moguće je da će djetetu upravo te hranjive tvari u velikoj mjeri pozitivno utjecati na mozak.
Da, jer ce dijete dobit drugacije gene za posljedicu toga sto je njegov otac u tinejdzerskim danima jeo orahe. Bogtejebo.
Quote:
Dok ove pizdarije, tipa; spremate ispit? Kongitivne funkcije su vam pojebane? Nema problema, imamo rješenje za vas; sat vremena prije ispita najedite se poriluka i kiselog kupusa, a zatim se zasladite i rasolom, ostavi za ovu temu, jer doprije par mjeseci svinjska mast je bila zabranjena jer je ubijala pola populacije na Zemaljskoj kugli.
Oprosti, ovo ima kakve tocno veze sa mojim linkovima? Izgleda da imamo i straw man 2.0.

Jeben si retorik, vjerujem da si puno inteligentniji od mene.

P.S. - Podsjecas me na jednog forumasa koji vise nije s nama, ali samo je forumski mrtav. Ili bi barem trebao biti.
__________________
"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry." - Overheard at a Washington, D.C. bar
Abaddon0100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 00:53   #503
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Nije valjana usporedba jer ne pravimo direktnu usporedbu izmedju postignuca dvije osobe, vec pratimo progres jedne. Ne mislim se vise ponavljat, radi se o bazicnoj logici. Postoji previse faktora koji mogu utjecati na rezultat prilikom direktne usporedbe dva pojedinca.
Pa čovječe, dao sam ti primjer koji si tražio. Dao sam ti i precizan primjer niskointeligentne osobe. Šta se izmotavaš?
Quote:
Zastupam ono misljenje koje zastupam. Ne zastupam misljenje koje ti zelis da ja zastupam.

Smatram da su znacajne oscilacije u inteligenciji moguce i bez sf-a, ali ukoliko zelimo neke uistinu velike promjene biti ce nam potrebno bolje razumijevanje inteligencije, mozga i kauzalnih agenata koji potencijalno mogu uzrokovati vece oscilacije. Ukoliko je pad fluidne inteligencije nusprodukt starenja, tada taj pad nesto i uzrokuje, a proces se potencijalno moze i obrnuti ovisno o genetski zadanim limitima koji se u teoriji takodjer mogu prevazici.
Ok.

Quote:
U redu. Ja tvrdim da su moguce i vece oscilacije. Tipa 15 do 20 bodova. Znaci da 115 otprilike moze oscilirati od 100-130.
Haha. Da. Ok.
Quote:
Ovisi o urodjenom potencijalu tog prosjecnog covjeka u interakciji sa zivotnim okolnostima koje ukljucuju preostale unutarnje pa tako i vanjske faktore.
Ok.
Quote:
Nitko ne trazi da se slozis.
Bilo bi glupo da netko traži.
Quote:
I sam si se slozio da inteligencija nije konstanta, iz cega slijedi da se slazes kako je inteligencija potencijal. Nase se razlike izdizu na povrsinu po pitanju sirine tog potencijala. Kontradiktoran si sam sebi.
Molim? Nađi mi taj post. Ja sam rekao da su moguće oscilacije u domeni prosječnosti, u domeni iznadprosječnosti i u domeni visoke inteligencije. A te domene su - konstanta.

Quote:
Obozavam kad mi ljudi poput tebe govore sto je kontradiktorno, a kontradikciju ti ne bi uspjesno demonstrirali ni da im zivot ovisi o tome.
Ok.
Quote:
Straw man.
Quote:
Ne zastupam tvrdnju o neizmjernom brusenju inteligencije.
Istaknuo sam to nekoliko puta pa i u postu koji upravo citiras. Jedino sto je neozbiljno je tvoja retorika.
Intelektualno nepoštenje, nekonzistentnost.
Quote:
Koji ovo kurac uopce znaci? Neogranicen potencijal? Znaci ja imam potencijal da postanem nevidljivi rozi jednorog, a moja mi inteligencija moze pomoci u tome? Pa super.
Ako ti tako kažeš.
Quote:
Ad hominem.
Stvarno?
Quote:
Sto se mojeg nepoznavanja rijeci tice -> http://www.merriam-webster.com/dictionary/potential
Da.

Quote:
Ad hominem.
Ti si ozbiljan?


Quote:
Naprotiv, samo mi tvoje gluposti trenutno nemaju smisla.
Što je ovo?

Quote:
Da, jer ce dijete dobit drugacije gene za posljedicu toga sto je njegov otac u tinejdzerskim danima jeo orahe. Bogtejebo.
Haha. Frajer tupi da se inteligencija može povećati hranom tokom života, ali negira ono što je logičnije.:klap:
Quote:
Oprosti, ovo ima kakve tocno veze sa mojim linkovima? Izgleda da imamo i straw man 2.0.

Jeben si retorik, vjerujem da si puno inteligentniji od mene.
Završili smo raspravu.

P.s.
Quote:
P.S. - Podsjecas me na jednog forumasa koji vise nije s nama, ali samo je forumski mrtav. Ili bi barem trebao biti.
Ovo je najbolje što možeš?
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 01:02   #504
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Molim? Nađi mi taj post. Ja sam rekao da su moguće oscilacije u domeni prosječnosti, u domeni iznadprosječnosti i u domeni visoke inteligencije. A te domene su - konstanta.
Constant - staying the same : not changing

http://www.merriam-webster.com/dictionary/constant

I onda mi pricas o netocnom koristenju termina.

Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Haha. Frajer tupi da se inteligencija može povećati hranom tokom života, ali negira ono što je logičnije.:klap:
Logicnije.

Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Ovo je najbolje što možeš?
Cek da te prijavim modovima pa ti javim.
__________________
"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry." - Overheard at a Washington, D.C. bar
Abaddon0100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 01:04   #505
Sad već trolaš, i nimalo nisi zanimljiv. Mislim, tu su nam upisi, pa neka ljudi sami prosude. Ajde, laku noć, brusitelju.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 01:07   #506
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Sad već trolaš, i nimalo nisi zanimljiv. Mislim, tu su nam upisi, pa neka ljudi sami prosude. Ajde, laku noć, brusitelju.
Ne trolam, samo ti se rugam. Ukoliko si pak mislio da postoji nesto smislenije za odgovorit na "ok, aha, ok, mhm, aha, ok" - prevario si se.
__________________
"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry." - Overheard at a Washington, D.C. bar
Abaddon0100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 01:20   #507
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Ne trolam, samo ti se rugam. Ukoliko si pak mislio da postoji nesto smislenije za odgovorit na "ok, aha, ok, mhm, aha, ok" - prevario si se.
Rugaš mi se? Nemam se što više ponavljati i odgovarati na tvoje nebuloze i provokacije. Uostalom i forumašica warpedcat te skužila, vidiš, ona je ispala pametnija od mene. Nekonzistentan si u argumentaciji i većina tvojih upisa intelektualno je nepoštena, tvoja argumentacija je šuplja. Jednostavno nisi dostojan sugovornika.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 21:00   #508
Obračunavajte se u inboxima.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2020., 13:57   #509
Pozdrav,
djete OŠ uzrasts je bilo na KNT testu kognitivnih sposobnosti. Rezultat je bio "37/96c".
Ima li ovdje psiholog koji može pojasniti rezultat i barem donekle ga rangirati?
Hvala
franerijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2020., 14:33   #510
Nisam psiholog, ali mislim da se radi o 96. centilu, odnosno visoko iznadprosječnom rezultatu.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:38.