Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2013., 13:13   #121
Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post

nisam škrta ali opreznije postupam sa novcem..
novac mi je važan, ta sigurnost koju mi on pruža..
bitno mi je imati pripremljeni crni fond..
sklonija sam štednji..
ne trošim novac do kraja i beskraja..
ali se ni ne odričem "sreće" koju novac kupuje..
balansiram..zlatna sredina..procjenim u kojem periodu što mogu, kako mogu i u kolikoj mjeri se mogu npr nečime nagraditi..
to je to! i ja sam takva i takav treba biti!
Škrtice me nerviraju za popizdit pogotovo one koje imaju ne puno nego previše..... a opet ni rasipnost ne mogu baš gledat,nemam želudac za takve ljude
Daisy5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 18:56   #122
Quote:
Daisy5 kaže: Pogledaj post
to je to! i ja sam takva i takav treba biti!
Škrtice me nerviraju za popizdit pogotovo one koje imaju ne puno nego previše..... a opet ni rasipnost ne mogu baš gledat,nemam želudac za takve ljude
takvi su u principu najskrtiji
__________________
Ludim smatraju onoga čija se ludost ne poklapa s ludošću većine...
nisam blesava is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 16:38   #123
Rotschild, rockfellerovi i Morgan familije su najšrktiji primjeri u svijetu.

Mrzim šrktost, i takve recimo u kvartu mlatimo "on sight"
pogotovo kada netko ima 19 cigara u kutiji a kada ga ja upitam jednu nezeli da da

inace smo radi takvih izmislili pravilo - "ako imaš i kažeš da imaš i da neželiš dati - Tvoja odluka se poštuje, đubre si, ali pošteno đubre
-"ako nemaš a kažeš da imaš i obecaješ ono što ne mozes ispuniti - znaci da si oportunisticki nametnik i vrijedan batina
-"ako imaš, a kažeš da nemaš" - onda si cicija, đubre, zionist i vrijedan ne batina nego kasapljenja i trajnog sakačenja

Jer takvi ljudi su teška štetocina u društvu


a najviše respekta pogotovo na surovoj realnosti u ulici imaju prvenstveno oni koji primjerice u kutiji imaju 1 cigaru, pa svom prijatelj kazu "ajmo je po pola zapaliti"

tako sam jednom beskucniku ispred trafike dao zadnju cigaru (koje mi je trebala za smotat joint) , covjek me samo pogledao i zahvalio mi se, a ja sam otisao doma sretan jer sam znao da sam ztvovao dio sebe da bi ucinio dobro djelo svom bratu homo-sapiensu
CatalystCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 16:42   #124
Quote:
CatalystCRO kaže: Pogledaj post
Mrzim šrktost, i takve recimo u kvartu mlatimo "on sight"
pogotovo kada netko ima 19 cigara u kutiji a kada ga ja upitam jednu nezeli da da

inace smo radi takvih izmislili pravilo - "ako imaš i kažeš da imaš i da neželiš dati - Tvoja odluka se poštuje, đubre si, ali pošteno đubre
-"ako nemaš a kažeš da imaš i obecaješ ono što ne mozes ispuniti - znaci da si oportunisticki nametnik i vrijedan batina
-"ako imaš, a kažeš da nemaš" - onda si cicija, đubre, zionist i vrijedan ne batina nego kasapljenja i trajnog sakačenja

Jer takvi ljudi su teška štetocina u društvu

Znas li sto ces 'takve' pitati za 5 godina (ako budes imao srece)?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 13:02   #125
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Znas li sto ces 'takve' pitati za 5 godina (ako budes imao srece)?

Takve više ni ne pozdravljam na ulici a kamoli da cu biti toliki jadnik da me to cini sretnim
CatalystCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 13:39   #126
Škrtost se ne odnosi samo na materijalnu sferu, već i na sve druge, pa tako imamo ljude koji su škrti na emocijama, pohvalama, vremenu, na riječima itd.

Ako ne trosimo na nebitne stvari,odnosno nismo rasipni i odgovorno se ponasamo prema novcu,onda je to stedljivost.

Ako smo npr odrasli u mnogobrojnoj obitelji ,gdje se zbog oskudice gledalo na sto se trosi, koliko se trosi i gdje svaka lipa ide, onda je to racionalnost.Ima i danas ljudi koji peru plastične vrećice (iako tako više potroše na vodu i sapun), skupljaju nepotrebnu ambalažu (i prije nego što se počela otkupljivati)

Ako smo oprezni na sto nas novac ide, i ako smo oprezni kako se nebi nasli u oskudici onda je to opreznost.

U ocima drugih ljudi necije ponasanje moze biti protumaceno kao skrtost, no ne mora biti treba sagledat u kojim uvjetima i okolnostima se osoba nalazi.

Skrtost je po meni jedna od najgorih ljudskih osobina no kao sto sam rekla ne odnosi se samo na materijanom podrucju , jos mi je gore kad je covjek skrt u nekim drugim stvarima kao npr u izrazavanju emocija.
kety05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 19:40   #127
CatalystCRO- Ti si dobar materijal za iskorištavanje, samo ti tako nastavi dijeliti, častiti sve oko sebe pa ćeš jednom lupati glavu u zid kako su te iskorištavali. Ja nisam škrta prema onome tko nije prema meni škrt, ali nekima ne bih dala niti kockicu čokolade iako imam cijelu jer je nisu zaslužili. Svakome po zaslugama Pa nek me smatraju najškrtijom osobom na svijetu, nisam budala da dopuštam da stalno ja častim i dijelim s drugima, a oni ništa samnom da ne bih bila prozvana škrticom....Ovo što si ti napisao je pričala slično jedna moja poznanica, stalno je govorila kako su drugi škrti, a stalno je gledala kako bi se ogrebala za besplatnu kavu i sl. znači škrtost kod drugih ju je kao smetala, a ona je sama htjela da je uvijek drugi časte, takvi su najgori!
bloody rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 21:05   #128
Quote:
bloody rose kaže: Pogledaj post
CatalystCRO- Ti si dobar materijal za iskorištavanje, samo ti tako nastavi dijeliti, častiti sve oko sebe pa ćeš jednom lupati glavu u zid kako su te iskorištavali. Ja nisam škrta prema onome tko nije prema meni škrt, ali nekima ne bih dala niti kockicu čokolade iako imam cijelu jer je nisu zaslužili. Svakome po zaslugama Pa nek me smatraju najškrtijom osobom na svijetu, nisam budala da dopuštam da stalno ja častim i dijelim s drugima, a oni ništa samnom da ne bih bila prozvana škrticom....Ovo što si ti napisao je pričala slično jedna moja poznanica, stalno je govorila kako su drugi škrti, a stalno je gledala kako bi se ogrebala za besplatnu kavu i sl. znači škrtost kod drugih ju je kao smetala, a ona je sama htjela da je uvijek drugi časte, takvi su najgori!
Uf, da su moji roditelji tako razmišljali sad bi živili kao jadni psi. Da, kad sam imao 14 godina i ja sam tako razmišljao. Zašto bi ja pomogao nekome koji nema i ne može vratit? Naravno, kad je došla teška situacija ti kojima se pomagalo su okrenuli leđa kao da te ne poznaju jer što bi ti pomogli ako im nemoš vratit? Iskazali su se oni kojima su pomogli kad su ih svi drugi odjebavali i nisu mogli vratit istom mjerom, a kad je došla teška situacija vratili su višestruku da za vrime života moji roditelji se ne mogu odužit. Da, možda takav način razmišljanja kako razmišlja kolega iznad nebi dopustili "intelektualci" da se radi "budale" od njih, al često ti pametnjakovići nauče kad im dođu teške situacije. Ukoliko ćeš nekome nešto dat samo da bi dobio zauzvrat bolje ne daji. Draže mi je davat i pomoć svakome, pa nek sam "budala", neću im zamjerit, al sam naučio da se dobro dobrim vraća u teškim situacijama.
Achtung_1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 09:21   #129
Ja govorim o onima koji imaju, ali će se stalno ogrebati za nešto besplatno. Kao što sam navela puna su im usta govora o tuđoj škrtosti, a nema škrtijih od njih. Pročitala sam tvoj prijašnji post, tako slično i ja razmišljam, kad idemo negdje, nekad ja platim, nekad netko drugi, uopće se ne razmišlja o tome, ali kad se pojavi osoba koja nije sposobna platiti kavu-(pa ni sebi već stalno čeka da ju drugi časte, a ima novaca) onda je tu riječ o teškom bezobrazluku. Evo ja takvima ne bih dala više ni kockicu čokolade.
bloody rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 18:20   #130
Quote:
bloody rose kaže: Pogledaj post
CatalystCRO- Ti si dobar materijal za iskorištavanje, samo ti tako nastavi dijeliti, častiti sve oko sebe pa ćeš jednom lupati glavu u zid kako su te iskorištavali. Ja nisam škrta prema onome tko nije prema meni škrt, ali nekima ne bih dala niti kockicu čokolade iako imam cijelu jer je nisu zaslužili. Svakome po zaslugama Pa nek me smatraju najškrtijom osobom na svijetu, nisam budala da dopuštam da stalno ja častim i dijelim s drugima, a oni ništa samnom da ne bih bila prozvana škrticom....Ovo što si ti napisao je pričala slično jedna moja poznanica, stalno je govorila kako su drugi škrti, a stalno je gledala kako bi se ogrebala za besplatnu kavu i sl. znači škrtost kod drugih ju je kao smetala, a ona je sama htjela da je uvijek drugi časte, takvi su najgori!


kao prvo ja nikada nisam sebi dozvolio da padam na tu razinu da sam zicaros, npr ako mi mama da 100 kn za vanka, 60 kn je za mene, 20 kn ako cu nesto pojesti, a zadnjih 10-20 uglavnom završi kod prijatelja jer mu treba za pojest nesto, kod drugog prijatelja za cigare, kod treceg jer treba vratiti dug, i tako slicne stvari.

A vidim međusobno ljudi se caste i razmjenjuju usluge i materijalne stvari, ja barem godišnje spucam 3000 kn na svoju velikodušnost prema ljudima a zauzvrat nikada nisam dobio ni komad rizle za joint kada sam bia bez kune i kada mi je naviše tribalo

Jucer sam po kvartu zicao upaljac jer jebeni vjernici ne rade za uskrs pa ga nje nigdje bilo n iza kupiti iza 11h
nakon sto je 20 ljudi reklo da nema (a imaju ga svi) posla san ih u 3 picke materine i reka da više od mene ne ocekuju niti da im dam crno ispod nokta, pa i da umiru na ulici još bi se samo popiša po njima.

Ja sam i dalje spreman dati i pokloniti, pokazati časno i odano ponašanje prema svojim sugrađanima i bliznjima.

Sada je red na ljude , ne da pokazu solidarnost u materijalnoj strani, novaca za sebe imam, neka me pozovu na party, neka me pozovu vanka na kavu, neka me pocaste jointom ili pivom koji put, neka me zovnu na picigin na more.
Neka me zovnu u klub petkom navecer kada vode i cure sa sobom, da se i ja kao zivo bice i osoba zasluzeno zabavim


to sto im radim materijalne i financijske usluge je jedina stvar zbog cega mi se i ljudi uopce javljaju na ulici, da nije toga svi bi me ignorirali i onda bi bio totalno totalno usamljen.

I nije moj problem što su ljudi na balkanu pogotovo ovdi u splitu takvi izrodi i hodajuci abortusi da mi je naprosto žao pasa ako bi te ljude nazvao pasjim skotovima, biti egocentrik, single-minded oportunist je nešto najgore što se moze dogoditi

a upravo prvenstveno stavljanje privatnih ambicija ispred svih i svega oko sebe je upravo i razlog zasto je svit u ovakvoj banani kakvoj je.

A takvo poštenje i darežljivost i časno davanje dio sebe kako bi stavio osmjeh na lice nekom drugom sam samo vidio kod par starijih ljudi, i kod vecine beskucnika.



Ne želim sažaljevanje, niti naplacujem ono sto ljudima poklonim i dam, ali smatram da imam pravo biti dio jedne opce društvene i socijalne solidarnosti i jednakosti
a ne da se svi ponašaju škrto prema meni (od materijalnog, socijalnog pa do dohovnog smisla).


I onda se čude kad im kazem "kako vas nije sram i dalje me pitati nešto da vam uradim, ja bi se ubia na vašem mistu "
CatalystCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 20:32   #131
skrtost mi je jedna od najgorih ljudskih karakteristika.
jos mi je u glavi slika mog ujaka s kim smo ljetovali kao djeca na moru.
imao je u to doba jedini auto ali nikad nas nije htjeo odvesti do plaze jer je preskupo trositi benzin, tako da smo morali pjesacit nekih 3 kilometra kroz sumu punu zmija na 30 stupnjeva, al glavno da se spara benzin
i tako svako ljeto s njim
a on i zena oboje rade i puni para. ne sjecam se ni da su nam djeci ikad dali za sladoled, nikad nista.
ne kuzim da mozes biti bas tako skrt cak i prema djeci. ni dan danas mi to nije jasno .
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 21:06   #132
E vidiš, na ovo će se javiti škrti i reći: pa nije tvoj auto i niste bili njegova djeca, zašto bi trošio na vas?

Ja isto mrzim takve.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 21:27   #133
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
E vidiš, na ovo će se javiti škrti i reći: pa nije tvoj auto i niste bili njegova djeca, zašto bi trošio na vas?
da znam, puno ljudi tako razmislja, ali mislim da su u krivu.
ne vjerujem u onu: cuvaj pa ces imati, mislim da se skrtost covjeku uvijek vrati.
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 22:12   #134
Quote:
kockasta kaže: Pogledaj post
ne kuzim da mozes biti bas tako skrt cak i prema djeci. ni dan danas mi to nije jasno .
Možda mu uopće niste bili dragi i trpio vas je samo zato jer je mislio da mora jer je tako red.

Ne bi ni ja vozikala okolo svu rodbinu na plažu ako baš ne moram. Ista litra benzina bi mi za neke bila preskupa, dok za neke ne bi uopće o tome razmišljala. Ako je to škrtost, OK, ali ne vidim ni zašto bi morali ugađati financijski i svakako drugačije svoj rodbini.

Na neke ljude ne gledam koliko trošim - tj. trošim koliko god mogu ako ću im tako napraviti nešto dobro ili fora. Ali ne za sve, samo za one za koje ja hoću.
darkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 22:25   #135
Quote:
darkić kaže: Pogledaj post
Možda mu uopće niste bili dragi i trpio vas je samo zato jer je mislio da mora jer je tako red.

Ne bi ni ja vozikala okolo svu rodbinu na plažu ako baš ne moram. Ista litra benzina bi mi za neke bila preskupa, dok za neke ne bi uopće o tome razmišljala.
stvar je u tome da ni sebe nije htjeo odvesti autom do plaze da ustedi benzin. a da je stavio nekog od nas u auto nebi potrosio nesto znacajno vise benzina.
ne radi se uopce o tome da nije nama nikad nista platio, sladoled etc. nego generalno nikom nista nikad, a to je prema meni skrtost, kad u ni jednoj situaciji ne osjecas potrebu biti bar malo galantan.
prevelika stedljivost je skrtost.
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 22:28   #136
Quote:
kockasta kaže: Pogledaj post
stvar je u tome da ni sebe nije htjeo odvesti autom do plaze da ustedi benzin. a da je stavio nekog od nas u auto nebi potrosio nesto znacajno vise benzina.
ne radi se uopce o tome da nije nama dao nego generalno nikom nista a to je prema meni skrtost, kad u ni jednoj situaciji nisi ni malo galantan.
Kako ni u jednoj situaciji nije bio galantan ako ste besplatno ljetovali kod njega?
darkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 22:30   #137
Quote:
darkić kaže: Pogledaj post
Kako ni u jednoj situaciji nije bio galantan ako ste besplatno ljetovali kod njega?
pa ne bas konkretno kod njega, kuca je bila zajednicka. zajedno s njim.
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 22:35   #138
Quote:
kockasta kaže: Pogledaj post
pa ne bas konkretno kod njega, kuca je bila zajednicka. zajedno s njim.
Nemoj me shvatit krivo, nemam ništa protiv da ga proglasiš škrtim - ali u konkretnom slučaju to što je čovjek štedio na benzinu za odlazak do plaže i to ne samo na drugima nego i na sebi mi se ne čini kao nešto jako strašno. OK, škrt je, ali oni kojima on takav ne paše ne bi trebali ljetovati s njim
darkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 09:34   #139
Od skrtosti mi je gora samo briga o tudjem novcaniku i kako taj netko raspolaze svojim sredstvima


Quote:
CatalystCRO kaže: Pogledaj post
Takve više ni ne pozdravljam na ulici a kamoli da cu biti toliki jadnik da me to cini sretnim
Pozdravljat ces ih svakako, a pitat ces ih: 'Zelite li i pomfrit uz to?' ...

Quote:
CatalystCRO kaže: Pogledaj post
kao prvo ja nikada nisam sebi dozvolio da padam na tu razinu da sam zicaros, npr ako mi mama da 100 kn za vanka, 60 kn je za mene, 20 kn ako cu nesto pojesti, a zadnjih 10-20 uglavnom završi kod prijatelja jer mu treba za pojest nesto, kod drugog prijatelja za cigare, kod treceg jer treba vratiti dug, i tako slicne stvari.

A vidim međusobno ljudi se caste i razmjenjuju usluge i materijalne stvari, ja barem godišnje spucam 3000 kn na svoju velikodušnost prema ljudima a zauzvrat nikada nisam dobio ni komad rizle za joint kada sam bia bez kune i kada mi je naviše tribalo
Tvoja velikodusnost postaje mi jasnija... Ti velikodusno dijelis novce koje je mama zaradila...

Quote:
CatalystCRO kaže: Pogledaj post
Jucer sam po kvartu zicao upaljac jer jebeni vjernici ne rade za uskrs pa ga nje nigdje bilo n iza kupiti iza 11h
nakon sto je 20 ljudi reklo da nema (a imaju ga svi)

Sada je red na ljude , ne da pokazu solidarnost u materijalnoj strani, novaca za sebe imam, neka me pozovu na party, neka me pozovu vanka na kavu, neka me pocaste jointom ili pivom koji put, neka me zovnu na picigin na more.
Neka me zovnu u klub petkom navecer kada vode i cure sa sobom, da se i ja kao zivo bice i osoba zasluzeno zabavim
Postuju te u kvartu, nema sto... Vjerojatno zbog velikodusnosti
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!

Zadnje uređivanje Garofeeder : 02.04.2013. at 09:54.
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 20:00   #140
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Od skrtosti mi je gora samo briga o tudjem novcaniku i kako taj netko raspolaze svojim sredstvima




Pozdravljat ces ih svakako, a pitat ces ih: 'Zelite li i pomfrit uz to?' ...
Da bog da moja smrt bude brza i neka časno preduhitri taj ocajno nečasni i jadni scenaro. Moja duša je pripremljena ne dozivjeti takve "worst case scenarije" za vašu ne znam


Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post

Tvoja velikodusnost postaje mi jasnija... Ti velikodusno dijelis novce koje je mama zaradila...
Da ali isto tako sam joj dao 4000 kn kada mi je porezno neobvezni ulicni biznis uspio na ulici, tada sam s 20 000 kn završio na 2000 kn, prvo sto sam uradio je doletio doma i materi ostavio 4 soma i brze bolje otisao iz kuce dok se nije pocela raspitivati odakle mi to (jer bi onda srala zasto igram poker, zasto se kladim, zasto imam posla s travom i slicne pizdarije). Dobro uvik je bila racionalna s novcima ali isto tako i previše skepticna i paranoicna za sve moje aktivnosti koje su van okvira debilnog ispljuvka od HR zakona.


A posla nemam tako da u kriznim situacijama ovisim o njenom novcaniku, u ostalom, imam 19 godina a u drzavi je 400 000 nezaposlenih, apsolutno ne vidim razlog da bi moje trosenje roditeljskih financija bilo nenormalno, bahato ili negativno s moje strane (cak mi je i mater sama rekla da bolje da prijatelju platim pice i da se najedemo u fast food-u negdje nego da sve te pare pretvorim u par promila i THC-a u krvi.

Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post

Postuju te u kvartu, nema sto... Vjerojatno zbog velikodusnosti

Ne brini, od nedavno djelim nogu u glavu svakome tko me upita iti jednu informativnu uslugu, pa nek se pitaju zašto, niti HVALA nisam cuo za pola toga sta sam napravia, zato necu da cujem niti jednu upitnu recenicu od njih, jer moja šaka onako refleksivno instinktivno djeluje jako agresivno na takva pitanja pogotovo otkako sam manijacki frustriran u zadnje vrime zbog ovakvih necasnih ljudskih skotova kakvi šetaju po splitu

Ostao je samo jedan jedini lojalni kandidat, onaj kojemu posudim 10 kn, sutra mi vrati 15
a onda iz ponosa i časti ga nagradim tako da ga pocastim pivom ili jointom da mi uopce vise ne mora vracati.

SEMPER FI - Respect the one who honors you, Honor the one who respect you, Leave no fallen comrade behind.



Dao bi život za dobrocudnog i neduznog beskucnika, ali bi zato profitere i oportuniste koji svoje vlastite ciljeve stavljaju ispred svih ne mareci za tuđe osjecaje, takvi kod mene prolaze samo mrtvi, krvavo servirani.
CatalystCRO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:25.