Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2011., 16:00   #1081
Quote:
Bunga Bungalow kaže: Pogledaj post
postoji li kakav podatak o strukturi uloga (štednje) u bankama koje su davale kredite državama. zanima me veličini uloga - je li dominiraju mali štediše, ili veliki investitori poput raznih šeika.

osim toga, bilo bi zanimljivo znati kakav je odnos između ukupnog duga neke države i ukupne štednje njenih građana. teoretski bi bilo moguće da više novaca imaju grci u štednji po raznim bankama nego što je grčka dužna.
zato je realno- spašavanje banaka LUDOST. to je socijalizam za bogate, za one koji imaju.
država treba osigurati uloge do nekog iznosa, tipa 50 000 eura, sve preko toga, piši propalo. ako se već igram osocijalizma, socijalizam je zamišljen kao briga za one koji imaju malo!!

umjesto milijardi u dokapitalizaciju banaka, treba dati tu lovu kao garanciju malim štedišama.
ostali, ako banka propadne, TO SE ZOVE TRŽIŠTE.

država je, ako je već odlučila milijardama nešto sanirat, trebala sanirat male štediše, i još manje dužnike koji su zbog recesije ostali bez posla i krova nad glavom.
a banke je trebalo prepustit tržištu.

umjesto toga, uveli smo socijalizam za bogate. jupi!!!!!

Zadnje uređivanje divizija : 05.11.2011. at 16:07.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 16:01   #1082
Quote:
redpigscanfly kaže: Pogledaj post
Ah idemo i dalje teoretski razglabati o neodrživosti ovog sustava...Ja govorim o konkretnom slučaju. Da je itko znao itekako bi to dobro unovčio. Svi ti teoretičari lupaju teorije lijevo i desno i onda kad se jedna pokaže djelomično točno svi presretni no nitko od njih nije to unovčio! Onaj tko je znao da će i kad će nastupiti kriza sad bi bio basnoslovno bogat čovjek. Daj mi pokaži toga koji je znao. Pusti teoretičare na stranu. Ništa korisnoga od teorija nemreš imati.
Kakva teorija?
Pa Grčka je bankrotirala na tom modelu kao najslabnija karika. Je li može konkretnije. A imaš i graf, pa sam zaključi što čeka i ostale koji su točno ondje gdje je Grčka bila prije 11 godina.
Quote:
Ambrozini kaže: Pogledaj post
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 16:10   #1083
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
Kakva teorija?
Pa Grčka je bankrotirala na tom modelu kao najslabnija karika. Je li može konkretnije. A imaš i graf, pa sam zaključi što čeka i ostale koji su točno ondje gdje je Grčka bila prije 11 godina.
Dakle oni koji su Grčku kreditirali recimo 2002. sa 100% sigurnošću su znali da će do ovoga što se dešava danas doći?
Ma ajde molim te! Prvo govorite o pohlepi a onda hoćete ustvrditi da su svi zajedno sasvim svjesno srljali u propast! Nema nikakve logike u tim tezama.
redpigscanfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 16:14   #1084
Evo, neka Grčka copy-paste od nas "ovo" i sve im bude OK (dok rečeš - ovrha):

Quote:
STIŽU ŠERIFI ZA OVRHE: Mogu upasti u kuću usred noći i skinuti vas do gola

Moći će vam ulaziti u stan i plijeniti imovinu, pretresti vam stvari, pa i vas, moći će ulaziti u zaključane prostore uz asistenciju policije, moći će vam uzeti stvari i kad vas nema kod kuće, uz nazočnost dva punoljetna svjedoka... i zaplijenjene stvari prodati na javnoj dražbi za najmanje pola njihove procijenjene vrijednosti.

Riječ je o javnim ovršiteljima, koji nastupaju 1. siječnja sljedeće godine i čija je lista ovlasti tolika da su ih već prozvali šerifima. Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković prošli je tjedan, 24. listopada, u strogoj tajnosti imenovao prvih dvadeset javnih ovršitelja, a do kraja godine trebalo bi ih biti izabrano još 80, pa bi ih tako bilo stotinu u 65 gradova.

Zakon pun mana

Brojni su političari i pravni stručnjaci lani skočili na noge kad se donosio Zakon o javnim ovršiteljima, koji je jedva prošao saborsku proceduru, jer je, kao rijetko koji akt, poslan i u treće čitanje. Međutim, na kraju je ipak donesen, unatoč brojnim manama, i takav stupa na snagu za nepuna dva mjeseca.

Doći će do vakuuma

- Javni ovršitelj, prema zakonu, mora biti osoba dostojna te struke, besprijekorno čiste prošlosti i morala, no za njihove službenike ne piše da moraju biti besprijekorno čisti, što bi moglo otvoriti put kriminalnom podzemlju. Drugi je problem nadzor rada javnih ovršitelja. Sada ih nadziru samo općinski sudovi, a nakon toga stranka se može žaliti jedino Ustavnom sudu. I na kraju, pitanje je kako će posao zaživjeti s prvim danom sljedeće godine. Naime, pitanje je jesu li popunjena sva javnoovršiteljska mjesta, a sudovi od 1. siječnja 2012. prestaju provoditi ovrhe, pa bi moglo doći do vakuuma - upozorava Ivica Crnić, bivši predsjednik Vrhovnog suda i bivši ministar pravosuđa, danas odvjetnik. Smeta mu i što će se novac koji javni ovršitelj skine s računa dužnika prenositi na račun ovršitelja, a ne izravno vjerovniku, pa se pita zašto je tako određeno. Upozorava i da javni ovršitelji za štetu jamče samo svojom imovinom te smatra kako bi i država, koja ih imenuje, trebala preuzeti rizik i jamčiti za nadoknadu štete koju eventualno naprave ovršitelji. Javni ovršitelji samo su posljedica ovršnog zakona, protiv kojega se oporba žestoko buni, ali u ovom sazivu Sabora nije imala dovoljno ruku da ga sruši.

Pomozite ljudima!

Dr. Vladimir Gligorov s Bečkog instituta još je prije nekoliko godina rekao da se Hrvatska pretvara u policijsku državu na svim razinama.

- Ovakav ovršni zakon koji je donijela Vlada u suradnji s bankama i kompanijama doslovno je izazivanje socijalnih nemira! - poručio je HNS-ovac Dragan Kovačević.

Njegova kolegica iz Kukuriku koalicije i bivša ministrica pravosuđa, SDP-ovka Ingrid Antičević-Marinović, kaže kako je ovršni zakon bezočno pljačkanje građana.

- Pučki pravobranitelj je reagirao, pravni stručnjaci upozoravali da je to loše, ali država gazi po svome, a sada će, umjesto da pomogne ljudima, unovačiti šerife da utjeruju dugove - ljutita je Antičević-Marinović.
http://www.jutarnji.hr/stizu-serifi-...85E717CE42F9.5
data_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 16:21   #1085
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
NHF i bez obzira na sve to ...nazivati EU i Francuze 'siledjijama'. 'ciganima' i sl. koji zele izrabiti i iskoristiti jadnu malu Grcku - dok u isto vrijeme ta ista Grcka manipulira i ucjenjuje citav EU-....ne znam malo je previse cak i ako kazes da te vodi subjektivnost tu ili sto vec.

toliko o tome...
Pa gle, svatko se bori za sebe sredstvima kojima su mu na raspologanju i načinom u kojem je najuspješniji. Grčka, možda nažalost, ne raspolaže načinom da organizira invaziju na Francusku na način na koji je Francuska organizirala invaziju na Libiju, niti može prouzročiti posljedice za Sarkozy-a kakve je on uzrokovao Gadafiju. Grčka se za sebe bori onako kako zna i umije.

A moj komentar o Francuzima i nije toliko bio motiviran njihovim odnosom prema Grčkoj, nego konkretnom izjavom Sarkozya od sinoć da će porezne oaze ili prestati postojati, ili će ih međunarodna zajednica "izolirati". A to je upravo isti tip retorike koji je prethodio nasrtaju na Libiju, ni manje ni više.

A sve to nas dovodi u drugu dimenziju koja je također posredno povezana sa Grčkom. Činjenica da određene države funkcioniraju kao porezne oaze u prvom je redu uvjetovana njihovim unutrašnjim rješenjima u poreznoj politici. Ljudi i tvrtke tamo "parkiraju" svoj novac jer je ta određena država u poreznoj politici (i još nekim zakonskim rješenjima) konkurentnija od drugih država. Dakle primjenjujući isključivo tržišne principe te države dijelu investitora pružaju bolji "deal" nego recimo Sarkozyeva Francuska ili Merkeličina Njemačka.

Pa kada te dvije države (jer Britanija je što se poreznih oaza tiče potpuno flegmatična i nezainteresirana za to Sarkozyevo ludiranje) toliko silno i bahato zlostavljaju Grčku zahtjevajući svakakve reforme i još izravni nadzor nad grčkim državnim ministarstvima, zašto i same ne pristupe jednako drastičnim reformama svojih vlastitih poreznih sustava kako bi bile konkurentnije kao države onima koji traže porezno konkurentne jurizdikcije?

Ali ne, oni državama koje su u poreznoj politici uspješnije od njih prijete izolacijom (posredno i nasiljem), a državi čija je gospodarska politika manje uspješna od njihove nameću gubernatore i ugrožavaju nacionalni suverenitet.

E pa znaš šta... ono što sam napisao o Francuskoj u tom smislu nije ni pola pjesme od onog što bi još mogao i napisati i reći, kad se nebih suzdržavao.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 16:29   #1086
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Pa gle, svatko se bori za sebe sredstvima kojima su mu na raspologanju i načinom u kojem je najuspješniji. Grčka, možda nažalost, ne raspolaže načinom da organizira invaziju na Francusku na način na koji je Francuska organizirala invaziju na Libiju, niti može prouzročiti posljedice za Sarkozy-a kakve je on uzrokovao Gadafiju. Grčka se za sebe bori onako kako zna i umije.
Idemo dalje sa novim teorijama bazirani na mržnji prema EU. E Grci nisu uzimali tolike kredite stoga da bi živjeli iznad svojih mogućnosti već su se na taj način borili ptoriv Franciza jer nisu vojno dovoljno jaki da ih napadnu. Daj molim te reci da se šališ!

Osim silnih kredita koje su strajbali uz to su strajbali i silne milijarde pomoći koje su dobili od EU tj pomoći od svih poreznih obveznika te iste EU i meni nije jasno kako uopće itko može uzmati te i takve Grke u obranu!
redpigscanfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 16:37   #1087
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
... oni (Njemačka i Francuska) državama koje su u poreznoj politici uspješnije od njih prijete izolacijom (posredno i nasiljem), a državi čija je gospodarska politika manje uspješna od njihove nameću gubernatore i ugrožavaju nacionalni suverenitet.....
To je "to", a sada Merkelica "optimistički lamentira" ovako:
Quote:
Angela Merkel upozorava: Proći će i 10 godina prije no što se Europa izvuče iz financijske krize!
http://www.jutarnji.hr/kriza-u-europ...85E717CE42F9.5
Hoće li do "tada" išta ostati od npr. Grčke, Hrvatske ... ? (nastavite niz)

Njemačkoj je lako, jer tiskara eura se nalazi u Frankfurtu, energiju dobiva iz Rusije a tržište joj (sada) osigurava Kina. Svi mi ostali (izuzev Britanije, Švicarske, Norveške i Švedske) bumo deeebeeelo nayebali.

Zadnje uređivanje data_ : 05.11.2011. at 16:52.
data_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 16:49   #1088
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
A moj komentar o Francuzima i nije toliko bio motiviran njihovim odnosom prema Grčkoj, nego konkretnom izjavom Sarkozya od sinoć da će porezne oaze ili prestati postojati, ili će ih međunarodna zajednica "izolirati". A to je upravo isti tip retorike koji je prethodio nasrtaju na Libiju, ni manje ni više.

A sve to nas dovodi u drugu dimenziju koja je također posredno povezana sa Grčkom. Činjenica da određene države funkcioniraju kao porezne oaze u prvom je redu uvjetovana njihovim unutrašnjim rješenjima u poreznoj politici. Ljudi i tvrtke tamo "parkiraju" svoj novac jer je ta određena država u poreznoj politici (i još nekim zakonskim rješenjima) konkurentnija od drugih država. Dakle primjenjujući isključivo tržišne principe te države dijelu investitora pružaju bolji "deal" nego recimo Sarkozyeva Francuska ili Merkeličina Njemačka.

Pa kada te dvije države (jer Britanija je što se poreznih oaza tiče potpuno flegmatična i nezainteresirana za to Sarkozyevo ludiranje) toliko silno i bahato zlostavljaju Grčku zahtjevajući svakakve reforme i još izravni nadzor nad grčkim državnim ministarstvima, zašto i same ne pristupe jednako drastičnim reformama svojih vlastitih poreznih sustava kako bi bile konkurentnije kao države onima koji traže porezno konkurentne jurizdikcije?

Ali ne, oni državama koje su u poreznoj politici uspješnije od njih prijete izolacijom (posredno i nasiljem), a državi čija je gospodarska politika manje uspješna od njihove nameću gubernatore i ugrožavaju nacionalni suverenitet.

:
koliko znam cilj lidera G20 je povecati, potaknuti (boost) IMF resorse, rebalancirati globalnu ekonomiju i 'srediti' - spasiti eurozonu, nesto o cemu je i Cameron imao dosta toga za reci.

ili bi pak Francuzi, Njemci ili bilo tko iz G20 trebali pustiti da globalna kriza postane katostrofalnih razmjera. ne vidim kako bi mogli uraditi tako nesto...a neke mozda i nepopularne mjere se ocito trebaju poduzeti..za dobrobit SVIH.

ali bilo kako bilo, naj se ljutiti...soz

Zadnje uređivanje Grazia : 05.11.2011. at 17:00.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 16:57   #1089
Quote:
data_ kaže: Pogledaj post
To je "to", a sada Merkelica "optimistički lamentira" ovako:

http://www.jutarnji.hr/kriza-u-europ...85E717CE42F9.5
Hoće li do "tada" išta ostati od npr. Grčke, Hrvatske ... ? (nastavite niz)

Njemačkoj je lako, jer tiskara eura se nalazi u Frankfurtu, energiju dobiva iz Rusije a tržište joj (sada) osigurava Kina. Svi mi ostali (izuzev Britanije, Švicarske, Norveške i Švedske) bumo deeebeeelo nayebali.
Ja samo ne razumijem tko nama brani da napokon počnemo živjeti od svoga rada i da prestanemo trošiti ono što nemamo! I nemojte mi sad o teorijama urote za porobljavanje bilo koga! Dovoljno se prebaciti u neki od threadova di se raspravlja o rezanju troškova državnog proračuna pa da bi se vidjelo da masa ljudi jednostavno ne želi štedjeti. Ne treba im nikakva urota da bi ih uvjerila da je štednja glupa (po njima).
redpigscanfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 17:04   #1090
Quote:
redpigscanfly kaže: Pogledaj post
Ja samo ne razumijem tko nama brani da napokon počnemo živjeti od svoga rada i da prestanemo trošiti ono što nemamo! I nemojte mi sad o teorijama urote za porobljavanje bilo koga! Dovoljno se prebaciti u neki od threadova di se raspravlja o rezanju troškova državnog proračuna pa da bi se vidjelo da masa ljudi jednostavno ne želi štedjeti. Ne treba im nikakva urota da bi ih uvjerila da je štednja glupa (po njima).
Koliko puta još moram ponoviti - urote (za mene) NE postoje, ali postoje interesi - i te kako!
To, što sami ne prepoznajemo vlastite interese (od štednje pa nadalje) samo je naša "stvar" koja nas je već dovela do "onog" iz upisa #962.
"Takvima" samo još dragi Bog može pomoći.
data_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 17:33   #1091
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
Moj svakodnevni posao je jako vezan za rizike i znam jako dobro koliko i kako ga je teško ili lako izračunati. Zato ti tvrdim da je u slučaju Grčke, zadnjih 5-6 godina, to trivijalan posao i da se uopće ne radi o slučajnoj ljudkoj greški nego o strateškoj poslovnoj odluci.
O da, poslovna odluka je bila izgubiti 200 miljardi EUR. Jel ti citas to sto napises?
Inace sve metode procjene rizika su pale na testu. Ali zasto si se propustio bezocno obogatiti, kada si znao sto se sprema u Grckoj? Ako je tako trivijalno, zasto gotovo nitko nije zaradio na tome, nego se trpe ogromni gubitci? Koja je uopce teorija koju zastupas? Kreditori su namjerno isli izgubiti novce?
Inace famoznih CDS-ova na grcki javni dug ima oko 3,5 miljarde $, naprema duga od vrag ce ga znati kolko, 400 miljardi $? Svejedno, CDS-ovi, kao i ostale izvedenice - su zero-sum game i na njima ukupno nitko nece zaraditi nista.

Quote:
Veliko je pitanje da li su kreditori pogiješili i da li su do sada već uspjeli dobar dio novaca koji su do sada uložili izvući od Grčke, te reinvesticijama u druge iste takve „potrošače“ oploditi. Ja to zaista ne znam, ali znam da sigurno „gubici“ kreditora ne bi bili niti približno problematični da se nisu malo zaigrali na isti način na svim rizičnim tržištima.
Uopstalom i ovo je već objašnjeno:
Sacuvaj boze sto pises...
Kako su izvukli novce!? Gotovo bezvrijedne obveznice su im i dalje u portfelju. Jel mozes neke konkretne podatke iznjeti o tome? Jel uopce razumijes kako posluju banke?

Jedini koji su profitirali od ovoga su - Grci. Oni su 10 godina zivjeli iznad svojih mogucnosti i to nece nikada vratiti. Trosak ce podnjeti kreditori, a to su mahom mirovinski fondovi, investicijski fondovi, banke, mali investitori, stedise, ECB kao i porezni obveznici EU zemalja koji su preuzeli dio obveza na sebe.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”

Zadnje uređivanje somied : 05.11.2011. at 17:40.
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 18:08   #1092
intervju sa Atenjaninom, o krizi, plaćama, radnom vremenu, javnom sektoru:

http://www.fizzit.net/hr/vijesti-i-p...zravno-s-grkom

"u javnom sektoru radilo se, u najboljem slučaju 30-35 sati tjedno" no shit, i ovo mi se čini puno.
zmay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 18:37   #1093
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
A moj komentar o Francuzima i nije toliko bio motiviran njihovim odnosom prema Grčkoj, nego konkretnom izjavom Sarkozya od sinoć da će porezne oaze ili prestati postojati, ili će ih međunarodna zajednica "izolirati". A to je upravo isti tip retorike koji je prethodio nasrtaju na Libiju, ni manje ni više.
ti zi sa suverenitet sviju osim zemalja poput francuske, njemačke i sl.??

oni nemaju pravo ne poslovati s onim državama ćije ponašanje im se ne sviđa??
oni možda nisu suvereni?

rista, imaš dvostruke kriterije. sve št je sarkozy rekao je da, ako ćete se ponašat na taj i taj način, mi s vama nećemo imat nikakvih kontakata.
zar to nije pravo svake suverene države da kaže???
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 18:48   #1094
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Sacuvaj boze sto pises...
Kako su izvukli novce!? Gotovo bezvrijedne obveznice su im i dalje u portfelju. Jel mozes neke konkretne podatke iznjeti o tome? Jel uopce razumijes kako posluju banke?
Jedini koji su profitirali od ovoga su - Grci. Oni su 10 godina zivjeli iznad svojih mogucnosti i to nece nikada vratiti. Trosak ce podnjeti kreditori, a to su mahom mirovinski fondovi, investicijski fondovi, banke, mali investitori, stedise, ECB kao i porezni obveznici EU zemalja koji su preuzeli dio obveza na sebe.
Sorry, vidim da si znalac. Zamolio bih te za pomoć i objasniš poslovnu logiku ove ponude koju je Francuska uputila Grčkoj. Ako će ti pomoći, možeš koristiti i ovaj link. Čisto za provjeru koliko je takvih transakcija ( odokalno) bilo u zadnjih 10 godina.
A možda niti mali osvrt na datum članka ne bi bio loš. Tek da razjasnimo onaj dio da investitori ništa jadni ne znaju dok puni povjerenja daju novac neodgovornim Grcima.
Zamolio bih samo isključenje filantropskih navada Francuza iz rasprave
Može i kratki osvrt na razloge Njemačke ljutnje. Tek onako. Da utvrdimo da li se itko buni zbog narudžbe ili nekih drugih stvari.
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 18:49   #1095
summary bi bio da je Grcka doslovo pljackala EU (i sve tax payers-poreznike i stediste eurozone btw) 10 godina, kada je 'kotac srece' malo poceo skripati i shtekati taj isti EU im je naravno pruzio POMOC i bacio uze jer ih eto nisu bas mogli ostaviti na cjedilu da bi ti isti Grci sad trzili soluciju kako po jos jedan i finalni put nasamariti EU i izvucu deblji kraj.

i onda kukaju da ce im se smanjiti place nakon 10 godisnje pljacke i mucke na svim razinama (koliko miljuna iliti milijardi su samo zeznuli tj pronevjerili na tax evasion jos uvijek se nagadja).

da, ajmo braniti Grke i 'cast im' i 'pravo na demokratski referendum' LOOL ili pucati paljbu u pogresnom smjeru.

ma daj ljudi probudite se...ako vec pricamo o nekim kao principima.

Zadnje uređivanje Grazia : 05.11.2011. at 18:58.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 18:58   #1096
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ti zi sa suverenitet sviju osim zemalja poput francuske, njemačke i sl.??

oni nemaju pravo ne poslovati s onim državama ćije ponašanje im se ne sviđa??
oni možda nisu suvereni?

rista, imaš dvostruke kriterije. sve št je sarkozy rekao je da, ako ćete se ponašat na taj i taj način, mi s vama nećemo imat nikakvih kontakata.
zar to nije pravo svake suverene države da kaže???
Ne. Ta izjava je u kontekstu Francuskih (a i Njemačkih) ideja da se sa tim zemljama u potpunosti prekine međunarodni bankarski promet i nametanje cijelog niza drugih vrlo oštrih sankcija. To je isto na tragu aktivnosti njemačke obavještajne službe čiji agenti vršljaju po svim poznatim poreznim oazama (osim onima koje su pod najizravnijom zaštitom SAD-ea tipa Panama i Belize gdje im je jasno rečeno da ne smiju ni primirisati) i gdje traže uposlenike banaka koje bi mogli potkupiti za krađu popisa klijenata iz tih banaka sa njihovim adresama.

Panama je inače na to reagirala na način da je otvorila mogućnost izdavanja privremene putovnice, koja fingira kao i prava putovnica Paname (svima osim državljanima SAD-ea ) s kojom je onda moguće registrirati firme i otvoriti bankovne račune u Panami. Monaco i Švicarska su de facto već uništeni kao porezne oaze. Lihtenštajn se još koprca ali neće ni on dugo. Luxemburg stoji tako, tako... Jedino ne izlaze nikako na kraj sa britanskim poreznim oazama, onima koje su ranije spomenute, a i Emirati se u zadnje vrijeme guraju u tu nišu. Na kraju će presuditi Rusija, koja je i sama jedna velika porezna oaza - samo njen je problem što nitko u nju nema odviše povjerenja - ako Putin odluči da ga "porezno oaziranje" i dalje zanima, tada će ih biti, a ako ne, bojim se da bi franko-njemačka alijansa mogla nadvladati... uglavnom to je jedan pravi tihi rat koji se vodi iza scena i uglavnom na forumima OECD-ea, to što se sad počelo o tome razgovarati na G20 (a ranije u jednoj prilici i na G8) predstavlja zapravo eskalaciju tog "rata" - koju će biti jako zanimljivo promatrati.

Uglavnom riječ je o jako ozbiljnoj stvari i potencijalno novoj razdjelnici u međunarodnim ekonomsko-političkim odnosima.

EDIT: Zaboravio sam još nešto: Treba primijetiti da Sarkozy jučer nije rekao da će Francuska (i Njemačka) izolirati porezne oaze. On je rekao da će ih "međunarodna zajednica" izolirati. A to je neprihvatljivo, o tome nema konsezusa i nitko ga nije ovlastio da prijeti na takav način.

.

Zadnje uređivanje PowerLock : 05.11.2011. at 19:09.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 19:07   #1097
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Ne. Ta izjava je u kontekstu Francuskih (a i Njemačkih) ideja da se sa tim zemljama u potpunosti prekine međunarodni bankarski promet i nametanje cijelog niza drugih vrlo oštrih sankcija. To je isto na tragu aktivnosti njemačke obavještajne službe čiji agenti vršljaju po svim poznatim poreznim oazama (osim onima koje su pod najizravnijom zaštitom SAD-ea tipa Panama i Belize gdje im je jasno rečeno da ne smiju ni primirisati) i gdje traže uposlenike banaka koje bi mogli potkupiti za krađu popisa klijenata iz tih banaka sa njihovim adresama.

Panama je inače na to reagirala na način da je otvorila mogućnost izdavanja privremene putovnice, koja fingira kao i prava putovnica Paname (svima osim državljanima SAD-ea ) s kojom je onda moguće registrirati firme i otvoriti bankovne račune u Panami. Monaco i Švicarska su de facto već uništeni kao porezne oaze. Lihtenštajn se još koprca ali neće ni on dugo. Luxemburg stoji tako, tako... Jedino ne izlaze nikako na kraj sa britanskim poreznim oazama, onima koje su ranije spomenute, a i Emirati se u zadnje vrijeme guraju u tu nišu. Na kraju će presuditi Rusija, koja je i sama jedna velika porezna oaza - samo njen je problem što nitko u nju nema odviše povjerenja - ako Putin odluči da ga "porezno oaziranje" i dalje zanima, tada će ih biti, a ako ne, bojim se da bi franko-njemačka alijansa mogla nadvladati... uglavnom to je jedan pravi tihi rat koji se vodi iza scena i uglavnom na forumima OECD-ea, to što se sad počelo o tome razgovarati na G20 (a ranije u jednoj prilici i na G8) predstavlja zapravo eskalaciju tog "rata" - koju će biti jako zanimljivo promatrati.

Uglavnom riječ je o jako ozbiljnoj stvari i potencijalno novoj razdjelnici u međunarodnim ekonomsko-političkim odnosima.
Dakle i po pitanju poreza ti gloricifiraš lopovluk i varanje države?
redpigscanfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 19:08   #1098
Quote:
Grčka nema izlaza, ali mi ga imamo

Svi se u eurozoni bave Grčkom, ali zato što žele spriječiti proširenje krize u svoje zemlje, a ne zato što su zainteresirani za rješavanje grčkih ekonomskih nevolja. Zbog toga su čelnici eurozone i otpisali Grčkoj polovicu duga te istodobno odlučili da će nastalu rupu pokriti s više od 100 milijarda eura, koje će vjerojatno dobiti najugroženije europske banke, odnosno najveći kupci grčkih državnih obveznica.
Grčkoj vladi i narodu čelnici eurozone ponudili su, pak, samo nova odricanja i štednju. Sve to dodatno pogoršava stanje u Grčkoj, jer njoj ne trebaju samo restrikcije, nego joj je nužan svojevrsni Marshallov plan kako bi podigla vlastitu industriju i BDP. Što Grci više štede i odriču se, njihovo gospodarstvo pada u sve veću krizu. Krešu se grčke plaće i javna potrošnja, a time se smanjuje i potražnja za proizvodima. Tako grčki BDP posustaje, a padaju i prihodi državnog proračuna. Grčka vlada će uzaludno smanjivati proračunski manjak, jer će svakom novom uštedom još više usporiti gospodarsku aktivnost, a time i izglede za ekonomski oporavak te za otplatu preostalog duga.
Poznato je da nikakve restrikcije ne mogu gospodarstvo izvući iz krize ako nisu praćene mjerama za povećanje potražnje i za poticanje ekonomske aktivnosti i rasta, u čemu veliku ulogu imaju središnje banke. U monetarno suverenim zemljama poput SAD-a i Britanije središnje su banke tijekom tri krizne godine ubrizgavale novac u gospodarstvo. Britanci procjenjuju da su zahvaljujući tome uspjeli podići BDP za 1 do 2 posto godišnje.
Grčka ne može novac središnje banke upumpavati u ekonomiju, jer je postala članica eurozone u kojoj monetarnu politiku određuje Europska središnja banka, prema potrebama Njemačke i drugih najjačih ekonomija. Mnogi kažu da bi Grčkoj bilo lakše da izađe iz eurozone, vrati drahmu i svoju središnju banku. Ovako, ne ostaje joj drugo nego beskrajno kresati plaće i potrošnju, odnosno granu na kojoj njezino gospodarstvo sjedi. Slične muke očekuju Portugal, Španjolsku i Italiju.
Da je Island u eurozoni, možda bi doživio istu beznadnu priču. No, kad ga je 2008. žestoko pogodila financijska kriza, Island je pozvao MMF koji je ovih dana objavio kako je ta visokorazvijena državica uspješno završila trogodišnju suradnju s tom institucijom, a sada je krenula na put oporavka. Islandska vlada reforme je provela bez drastičnih rezova potrošnje. Na tome je inzistirala sama islandska vlada, a MMF je prihvatio njezin ekonomski okvir jer mu je bilo najvažnije da su vladine mjere konzistentne i ostvarive.
Zanimljivo, taj novi pristup Fonda, u slučaju Islanda, ovih je dana javno pohvalio Joseph Stiglitz, američki ekonomist, poznat kao dugogodišnji žestoki kritičar MMF-a i njegovih nekadašnjih preporuka o kresanju potrošnje.
Novi pristup MMF-a pokazuje kako nije točno da bi Fond od Hrvatske tražio samo kresanje plaća za 30 posto, kako je to rekla premijerka Jadranka Kosor, kad je čula da SDP-ov Slavko Linić razmišlja o pozivanju u pomoć MMF-a ako se poslije izbora pokaže da Hrvatska nema drugoga izlaza. Očito, sve ovisi o tome kako se hrvatske, ili bilo koje druge vlasti, postave prema MMF-u. To potvrđuje i primjer Urugvaja koji se uz pomoć MMF-a riješio nepodnošljivog vanjskog duga, ali plaće pritom nije kresao, nego ih je zamrznuo.
Drugim riječima, prije nego što unaprijed stvore dobar ili loš stav prema MMF-u, ekonomski stručnjaci iz Vlade i iz HNB-a trebali bi proučiti najnovija iskustva drugih zemalja s tom institucijom. MMF nije bauk kao nekoć, nego se prilagođava potrebama država, naravno – ako njihove vlade znaju što hoće i ako imaju svoj stav. Možda Grčka u sadašnjem okviru nema izlaza, ali mi ga imamo, jer su hrvatski problemi lakši, a manevarski prostor nam je veći.
http://novine.novilist.hr/Default.as...3286328592863A
data_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 19:10   #1099
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Ne. Ta izjava je u kontekstu Francuskih (a i Njemačkih) ideja da se sa tim zemljama u potpunosti prekine međunarodni bankarski promet i nametanje cijelog niza drugih vrlo oštrih sankcija. To je isto na tragu aktivnosti njemačke obavještajne službe čiji agenti vršljaju po svim poznatim poreznim oazama (osim onima koje su pod najizravnijom zaštitom SAD-ea tipa Panama i Belize gdje im je jasno rečeno da ne smiju ni primirisati) i gdje traže uposlenike banaka koje bi mogli potkupiti za krađu popisa klijenata iz tih banaka sa njihovim adresama.

Panama je inače na to reagirala na način da je otvorila mogućnost izdavanja privremene putovnice, koja fingira kao i prava putovnica Paname (svima osim državljanima SAD-ea ) s kojom je onda moguće registrirati firme i otvoriti bankovne račune u Panami. Monaco i Švicarska su de facto već uništeni kao porezne oaze. Lihtenštajn se još koprca ali neće ni on dugo. Luxemburg stoji tako, tako... Jedino ne izlaze nikako na kraj sa britanskim poreznim oazama, onima koje su ranije spomenute, a i Emirati se u zadnje vrijeme guraju u tu nišu. Na kraju će presuditi Rusija, koja je i sama jedna velika porezna oaza - samo njen je problem što nitko u nju nema odviše povjerenja - ako Putin odluči da ga "porezno oaziranje" i dalje zanima, tada će ih biti, a ako ne, bojim se da bi franko-njemačka alijansa mogla nadvladati... uglavnom to je jedan pravi tihi rat koji se vodi iza scena i uglavnom na forumima OECD-ea, to što se sad počelo o tome razgovarati na G20 (a ranije u jednoj prilici i na G8) predstavlja zapravo eskalaciju tog "rata" - koju će biti jako zanimljivo promatrati.

Uglavnom riječ je o jako ozbiljnoj stvari i potencijalno novoj razdjelnici u međunarodnim ekonomsko-političkim odnosima.

i sad kako da te čovjek ozbiljno shvati kad samo koji post prije napišeš ovo:

Quote:
Pa gle, svatko se bori za sebe sredstvima kojima su mu na raspologanju i načinom u kojem je najuspješniji.
Dakle, daj ako ti se da rastumaći gdje je razlika u štićenju interesa između Grčke i Francuske? Grci su cool sisaći maslina pa ih i dalje treba toviti a francuzi/njemci su mali žgoljavi i totalno uncool pa ovi potonji ne mogu ganjati utajivaće poreza?
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 19:12   #1100
bez stvaranja novog novca, ova se kriza ne može rješiti.

a grčka koliko god kresala potrošnju, dok ne uravnoteži razmjenu s inozemstvom neće biti kreditno sposobna. kome to nije jasno, taj će im za 6 mjeseci otpisivat još 100 milijardi.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:17.