Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2012., 18:54   #1
Trzavice u Zaljevu-naftni konglomerati, špekulanti i mi

Gorivo ide gore.

Kratko rečeno,cijena "supera"je fantastičnih 10,13 kuna..

Zaključio sam da je možda nabijanje sankcija Iranu uzrok ovom divljanju cijena?
I one vojne vježbe u Zaljevu i američki nosač aviona?

Pa se sjetim tih naftnih konglomerata.I nafte..I oni zarađuju uvijek,bez obzira na cijenu.Pa onda dolaze trgovci.Špekulanti koji stanuju u neboderima Burj-al-Araba i govore materinjim engleskim!
Pomislim i na film"Siryana"kad Amerikanci izvrše atentat na arapskog lidera koji je želio stvoriti Burzu nafte..

Kada će puknuti ta jebena sveza pohlepe,ekstra zarade i poigravanja sa standardom ljudi,bolesno ambicioznih naftaša i njihovih odvjetnika!?
Agripa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 22:40   #2
Valjda 60% cijene benzina je prihod drzavnog proracuna (porezi i trosarine). Proizvodnjom nafte dominiraju suverene drzave koje utrze najveci postotak od toga sto ostane (treba oduzeti i troskove rafinerija). E sad, trebalo bi vojno okupirati dosta drzava da bi se cijena nafte spustila. To bas nije tehnicki izvedivo.Morat cemo trpjeti.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 22:45   #3
Quote:
Agripa kaže: Pogledaj post
Kada će puknuti ta jebena sveza pohlepe,ekstra zarade i poigravanja sa standardom ljudi,bolesno ambicioznih naftaša i njihovih odvjetnika!?
Kad nafta postane irelevantna, znači, izmisli auto na vodu i voilà...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 02:19   #4
Mislim da bi mi trebali više brinuti o tome kako ćemo se snaći u uvjetima eventualne teže krize

umjesto da kukamo zbog toga što je svijet takav kakav jest .

A tko nam je kriv što smo dozvolili da se sa Inom dogodi to što se dogodilo ??

Možda bi lakše amortizirali krizu da imamo barem djelomičnu energetsku neovisnost !

Prebogati smo zamjenskim obnovljivim izvorima energije !!! Šta su učinili oni koji izjavljuju da

su taako ponosni na ono što su učinili u prošlih nekoliko mandata ???
Cougarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 16:50   #5
U neka tako davnom razgovoru sa čovjekom koji danas radi na engleskoj platformi negdje na atlantskom ocean kao viši stručni kadar,i koji je više od desetak proveo u zemljama poput Nigerije,Namibije,Angole,pa sve od zemalja arapskog zaljeva.
Nafta koja se crpi sa naftnih platformi je najskuplja.Upravo ondje gdje sada radi,buši se i vadi se nafta na dubini od 5-6 km.
Investicija je ovdje isplativa,ali sa mnogo ulaganja i održavanja sistema.

Na upit zašto je nafta tako skupa i zašto je"nema" dobio sam odgovor.;
-eksploatacija nafte je najjeftinija u arapskim zemljama.Tamo nema potrebe za dubokim bušenjem,praktički nafta je na površini i sama izlazi.
Dakle investicija nikakava,a zarada astrononmska.

Kina je veliki potrošać i uzima sve više.Zato je i nafta skupa-kaže moj sugovornik.
Ali,zašto je skupa kada je ima,pitao sam.
Ne postoji poseban razlog.Jedino što naftne kompanije imaju monopol.To je sve.Oni bi zarađivali i da je litra goriva 4 kune!Pa i manje,usudium se reći.
Pa tko onda k vragu poteže i nateže tu stvar oko cijene nafte?!
Nafta je obnovljiva sirovina.I nikad neće nestati,da tako kažemo.
Ali ove cijene koje su otišle pod nebo,možda je prava adresa za upit,na kućni broj Texaco-a,Mobil-a,Shell-a, itd..
Šibicare naftom..A mi što možemo?!
__________________
"..Slijedi život s mnogo pouzdanja čak i onda kada je budućnost nedostupna očima smrtnika.."-Homer
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 18:10   #6
Quote:
Agripa kaže: Pogledaj post

Pa se sjetim tih naftnih konglomerata.I nafte..I oni zarađuju uvijek,bez obzira na cijenu.
I kažeš uvijek zarađuju bez obzira jel cijena 1 dolar ili 100?
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Ali ove cijene koje su otišle pod nebo,možda je prava adresa za upit,na kućni broj Texaco-a,Mobil-a,Shell-a, itd..
I to bi bila potpuno kriva adresa. Nismo u 1952. već u 2012. Piši Saudi Aramcu i sličnima.
Allahu_Akbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 22:19   #7
Quote:
Cougarr kaže: Pogledaj post
Prebogati smo zamjenskim obnovljivim izvorima energije !!!
A koji su to?

Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Ali,zašto je skupa kada je ima,pitao sam.
Ne postoji poseban razlog.
Po čemu si zaključio da je nafta skupa? Danas svaki seljo puni rezervar par puta mjesečno. Skupa u odnosu na kad? Što ti je referentna točka?

To da će cijena nafte rasti je istina, ali pogotovo nakon što se iscrpe konvencionalni izvori (recimo ovi u arapskim zemljama). Naftu će sve teže biti vaditi (Brazil se sve više udaljava od obale da bi crpio, platforme su sve ektremnije, a to košta). A da ne govorim o nafti koja se vadi iz bitumenskih pijesaka - vade je već Kanađani, a toga će biti u budućnost sve više ukoliko se ne pređe na sa nafte na kakav alternativniji izvor. Zašto bi takav način dobivanja nafte nju poskupio? Dovoljno je pročitati dio članka pod Input energy.

Dakle, cijena nafte varira zbog puno više faktora od onog o 'pohlepnim kompanijama'. Ali sve je to ništa koliko će cijena odletjeti u nebo kad se iscrpe konvencionalni izvori. Dakle, neće nafte nestati, već će njezino vađenje biti toliko energetski zahtjevno da će biti neisplativa. Kad će se to dogodit - pitanje je, ali vjerujem da nećemo to doživit
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 17:54   #8
Znate li priču o kalifornijskim električnim automobilima?
Radi se o projektu automobilske industrije u Americi,koja je izradila par tisuća elektro-auta,i iznajmila ih kupcima u Kaliforniji,državi koja je zakonski zahtjevala da postoji određen postotak i auta na struju(odnosno ekološki prihvatljiv pogon).
To se dogodilo(ako se na varam 80-ih)na zadovoljstvo svih.Ljudi koji su plaćali najam za te automobile,odlučili su ih otkupiti,jer su auti bili fenomenalni šparni, i jeftini za održavanje,ali je odjednom sve prekinuto i auto industrija povukla sve proizvode primjereke i uništila sve elektro aute koje je dala u najam!!

Druga alternativa mi je priča o Rusu,koji je izmislio pogon na vodu(?!),ali su naftne tvrtke odlučilke plaćati šutnju.

Nafta je najprimitivniji oblik pogona.Zar u ovom tehnološki naprednom svijetu ne postoji nijedan zamjenski pogon osim te proklete nafte!?
__________________
AVNOH 1944* Seljačka košulja širokih rukava,u ruci srp*SP-A.HSS 15,000 glasova
NOVH is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 18:15   #9
Jedino ti trebaju naivci koji će povjerovati u te bajke. Mislim da ih na ovom forumu ima sasvim dovoljno.
Allahu_Akbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 18:42   #10
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
Znate li priču o kalifornijskim električnim automobilima?
Radi se o projektu automobilske industrije u Americi,koja je izradila par tisuća elektro-auta,i iznajmila ih kupcima u Kaliforniji,državi koja je zakonski zahtjevala da postoji određen postotak i auta na struju(odnosno ekološki prihvatljiv pogon).
To se dogodilo(ako se na varam 80-ih)na zadovoljstvo svih.Ljudi koji su plaćali najam za te automobile,odlučili su ih otkupiti,jer su auti bili fenomenalni šparni, i jeftini za održavanje,ali je odjednom sve prekinuto i auto industrija povukla sve proizvode primjereke i uništila sve elektro aute koje je dala u najam!!
Ovo si vjerojatno vidio u filmu Who killed an electric car?

Da ne idemo off-topic, na PZ i SoNu imaš sasvim dovoljno tema koji bi mogli rasvjetlit zašto se ne vozimo el. autima, ni onima na vodu. I ne, nema veze sa nekom belosvetskom zavjerom, već sa energetskom računicom
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 19:04   #11
@ Cahit perspektivni zamjenski i čisti izvori energije Hrvatske su

a solarna energija .. na ovoj geografskoj poziciji visoko iskoristiva

b energija vjetra .. već je iskorištavamo i graditi ćemo još

c hidrocentrale , nismo iskoristili sve potencijale

d iskoristivost ili ti gubitci u prijenosu energije ..visoki su i ima puno prostora za uštede

zašto ih ne iskoristiti pritom upregnuti domaće znanje i radnu snagu ???

+ spasiti što se spasiti da od Ine i plinskih polja !! STRATEŠKI što se tiče energije i

proizvodnje hrane Hrvatska bi "bila na konju" da se ima muda , pameti i vizije za budućnost .

Zadnje uređivanje Cougarr : 26.01.2012. at 19:12.
Cougarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 21:51   #12
Quote:
Cougarr kaže: Pogledaj post
a solarna energija .. na ovoj geografskoj poziciji visoko iskoristiva
Iskoristivost solarnih izovra je jako mala (u budućnosti bi mogla ponešto rasti), a ni cijena im nije +. Zadovoljavaju jako malo energetskih potreba, a i Hrvatska je 'dobro' osunčana samo u nekim dijelovima (recimo dalmacija i otoci).

Quote:
energija vjetra .. već je iskorištavamo i graditi ćemo još
Također slaba iskoristivost, treba ti konstantan vjetar, a toga u Hr ima samo na nekoliko lokacija

Quote:
c hidrocentrale , nismo iskoristili sve potencijale
Nismo, ali jesmo SKORO sve. A i kada se ide iskoristiti preostalo, nastaju raznorazni eko-problemi


http://www.gradiznadgrada.org/zaqnimljivosti/1-zanimljivosti/157-potopljen-veliki-buk-na-gojakoj-dobri.html


Sa ostalim se više-mane slažem, posebice o gubicima i sl. Summa sumarum, alternativni izvori su nedovoljni da bi se zadovoljile potrebe potrošača, a ni Hrvatska ih nema toliko kao što se to uvriježeno misli. Ali slažem se da bi trebalo uprti snage u što bolje iskorištavanje (i izučavanje) takvih izvora.

Mislim da smo se dobrano odmakli od teme
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 16:28   #13
Zapravo je nafta skupa, no gorivo ili derivati su jeftini.
70ak rafinerija u europi prijeti zatvaranje jer ne mogu vratiti lovu. kad kupe naftu, prodaju derivate, pokriju potrošenu energiju - rade gubitke.

http://www.energetika-net.com/energetika/vijesti/13444
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 18:01   #14
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post



Po čemu si zaključio da je nafta skupa? Danas svaki seljo puni rezervar par puta mjesečno. Skupa u odnosu na kad? Što ti je referentna točka?
Po sadašnjem stanju stvari.
Referencija mi je razvijena tehnologija za iskorištavanje rudarskih resursa uz sve manje čovjekovo prisustvo.Dakle,u nekom smislu tu su troškovi smanjeni.
Referentna mi je godina i završetak rata u Libiji(dosta rafinerija još ne radi,i stavljaju se u rad tokom godine nakon obnove),na što nitko ništa nije rekao.
Svakojaka kriza,ulazak nosača u Zaljev,ili bilo koje usijanje u arapskom svijetu dirigira cijenu barela..Iz umjetnih razloga!
Nitko nije ugrozio bušotine u Saudijskoj Arabiji,a sada se otvaraju nova tehnološki pojačana polja u Kurdistanu,ap gdje je onda razumska cijena nafte.
I ukoliko Kina ždere i naftu i gotovo sve sekundarne sirovine na svijetu,nitko ne spominje njihovu nadolazeću krizu,pa spušta cijenu nafte!?

Ti govoriš ok,nemoj me krivo razumjeti,ali sasvim je nejasno,da je eksploatacija nafte na arapskim poljima skupa,i da je zbog toga dignuta letvica.
Naravno,da je moguće imati propale investicije,ali većin naftnih polja puni budžete naftnim država koje si mogu priuštiti cijelu eksadrilu Airbusa najnovije generacije!
Oko Falklandskih otoka i pred obalama Grenlanda,nađeni su novi izvori nafte.
Nafte ima,ona se obnavlja,pa čak i način vađenja je tehnološki unaprijeđen od prije desetljeća(suvremena računarska oprema u kombinaciji sa suvremenim alatima),pa je referentna tema;tko će zabiti glogov kolac u srce naftaša?!
__________________
"..Slijedi život s mnogo pouzdanja čak i onda kada je budućnost nedostupna očima smrtnika.."-Homer
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 21:29   #15
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
....
Možda sam krivo shvatio, ja sam govorio o porastu dugoročno gledano...

A što se tiče trzavica, i znatno manje su dizale cijene nafte, recimo nekakvi sukobi u delti Nigera. Koliko je to opravdano ili ne, ne bih znao
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 14:01   #16
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Ali,zašto je skupa kada je ima,pitao sam.
skupa je iz istog razloga zašto je hrana poskupjela 100% zadnjih 10 godina, radi špekulanata.

vezano za temu osobno priklonio manje poznatoj tezi kako hladni rat nikada nije zavšio i kako se želi smanjiti broj ljudi na planeti. smanjiti broj ljudi najefikasnije je uskračujući naftu, jer je populacija na planeti porasla 7x od kada je nafta postala glavni pokretač napredka.
i sve ovo što se trenutno događa sa naftom zapravo je planirano, a ne posljedica slučajnih preokreta na tražištu.
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 14:05   #17
Hrana dakako nije poskupjela radi špekulanata već radi porasta potražnje s Istoka i povremenih problema u opskrbi u obliku suša, poplava itd..Neki gledaju previše filmova pa im nijedna priča ne funkcionira bez negativaca.
Allahu_Akbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 14:12   #18
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Ovo si vjerojatno vidio u filmu Who killed an electric car?
Zapravo to sam čuo u krugu prijatelja.I sa visokom dozom nevjerice i upitnika,jer isključiti nešto za što ljudi žele ulagati je nespojivo sa ekonomijom,pogotovo onom ljudožderskom iz Amerike.
Quote:
Allahu_Akbar kaže: Pogledaj post
Neki gledaju previše filmova pa im nijedna priča ne funkcionira bez negativaca.
Zavjera je puka iluzija.Sve je stvar ponude-potražnje,zar ne?
__________________
AVNOH 1944* Seljačka košulja širokih rukava,u ruci srp*SP-A.HSS 15,000 glasova

Zadnje uređivanje rezon@tor : 30.01.2012. at 10:44. Reason: spajanje poruka
NOVH is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 14:29   #19
Quote:
Allahu_Akbar kaže: Pogledaj post
Hrana dakako nije poskupjela radi špekulanata već radi porasta potražnje s Istoka i povremenih problema u opskrbi u obliku suša, poplava itd..
hoćeš reči da kinu i indiju hrani europa i amerika
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 14:53   #20
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post
hoćeš reči da kinu i indiju hrani europa i amerika
Hoću reći kako je tržište hrane globalno i kako rast standarda u Kini i veća potrošnja mesa diže cijene žitarica budući da za kilu mesa treba nekih 7 kila žitarica. Veća potražnja u Kini diže cijene u cijelom svijetu. Svijet je ako još nisi primjetio globaliziran. Svjetska trgovina, arbitraža,...čuo kad za to? Ha, frajeru?
Allahu_Akbar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:43.