Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2010., 19:45   #281
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
stara arapska. ne znam više ništa
Neki izvori kažu da je perzijska.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2010., 20:00   #282
je, vidim sad i neke koji kažu da je turska.
hm.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 16:11   #283
Stara beduinska
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 23:44   #284
Valjda je do nas došla skupa sa svilom. Ili Markom Polom.
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 15:11   #285
Sjetio se jos jedne;

"Rukavica je bacena".

Dakle izazvati nekoga na dvoboj dajuci mu povod izvlacenjem pistolja, topa iz njedara , macem iz korica ili samo argumentima.

Je li se nekada stvarno izazivalo nekoga bacanjem rukavice na pod ili samarom po licu rukavicom ili je to samo jos jedan od produkata filmske industrije pa od tamo i potice takav izraz?
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 19:24   #286
U Francuskoj se na dvoboj izazivalo bacanjem rukavice na tlo pred izazvanog.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 23:23   #287
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
U Francuskoj se na dvoboj izazivalo bacanjem rukavice na tlo pred izazvanog.
Dolazi li od tog običaja i izreka da se s nečim postupa u rukavicama ili da se više neće postupati u rukavicama?
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 23:56   #288
Quote:
ElliQuinn kaže: Pogledaj post
Dolazi li od tog običaja i izreka da se s nečim postupa u rukavicama ili da se više neće postupati u rukavicama?
Ne nužno.

Naime, iako je “sad skidamo rukavice” nešto što zvuči kao rečenica iz boksačkog ringa, postoji i drugi mogući izvor: s osjetljivim se knjigama već jako dugo radi samo u rukavicama (iako se nedavno ispostavilo da je za neke vrste osjetljivih knjiga bolje da se s njima radi golim rukama, pa u današnje vrijeme sve ovisi). Općenito, kad je nešto vrijedno i krhko, s time se postupa u rukavicama.
Uostalom, i u ringu se nose rukavice da baš ne ubiješ protivnika.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 15:50   #289
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Ne nužno.

Naime, iako je “sad skidamo rukavice” nešto što zvuči kao rečenica iz boksačkog ringa, postoji i drugi mogući izvor: s osjetljivim se knjigama već jako dugo radi samo u rukavicama (iako se nedavno ispostavilo da je za neke vrste osjetljivih knjiga bolje da se s njima radi golim rukama, pa u današnje vrijeme sve ovisi). Općenito, kad je nešto vrijedno i krhko, s time se postupa u rukavicama.
Uostalom, i u ringu se nose rukavice da baš ne ubiješ protivnika.
Znam da su svecenici nekada nosili rukavice tijekom misnog slavlja kako ne bi obescastili ili tako nesto obred ili "Tijelo Kristovo". Isto tako, muskarci su nosili rukavice, oni koji su pripadali visokom sloju, tako da znam nekada iz zajebancije reci kada namjerno cinim nesto "necasno" ili nekulturno, evo skinio sam rukavice, sada vise nisam gospodin ali mislim da postoji zapravo nekakva izreka u tom smislu, samo se ne mogu sjetiti.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 17:55   #290
Znam da nije pitanje baš jako vezano uz ovu temu, ali može li mi netko možda preporučiti neki književni tekst (ulomak iz knjige, pjesmu, bajku, basnu ili što god) koji bi bio zasićen frazemima sa zoonimskom sastavnicom ili onima kojima je jedna od sastavnica boja, a bio bi pogodan za učenje i prepoznavanje frazema na osnovnoj/srednjoj razini?Unaprijed zahvaljujem.
__________________
Ruše se zvijezde u prostor svijeta bez ravnoteže.
nebeskoplava is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 13:42   #291
Quote:
nebeskoplava kaže: Pogledaj post

Može li mi tko preporučiti neki književni tekst (ulomak iz knjige, pjesmu, bajku, basnu ili što god) koji bi bio zasićen frazemima sa zoonimskom sastavnicom ili onima kojima je jedna od sastavnica boja, a bio bi pogodan za učenje i prepoznavanje frazema na osnovnoj/srednjoj razini?
Dok ne nađeš nešto drugo, uzmi "Etymologicon" T. Ladana. Ima dosta primjera kakve tražiš: "nema bolje ptice od prasice", "stoka krupnog zuba", "grešni jarac", "činiti od muhe medvjeda", "s vukovima čovjek mora zavijati".

Dalje, pogledaj u frazeološkim rječnicima, npr. Josipa Matešića: "nadrljati kao žuti", "priča o crvenom vrapcu", "dati zeleno svjetlo", "ružičasta perspektiva" itd.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 13:56   #292
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
"nema bolje ptice od prasice"
ja mislila da se kaže 'nema ptice do prasice'
blaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 13:58   #293
Quote:
blaznica kaže: Pogledaj post
ja mislila da se kaže 'nema ptice do prasice'
To je light verzija
__________________
My bass can kick your guitars ass...
BassQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 13:14   #294
Quote:
polimer kaže: Pogledaj post
Isto kao "baba na trinaest". Za razliku od "dame na osamnaest".
Mislim da bi izraz "kec (as) na desetku" mogao biti povezan s belotom. As je jači od desetke, dakle onaj tko ga ima, ako ga baci na suparnikovu desetku, dobiva bogat štih, ukupno 21 bod, a suparnik neka pati - možda se nadao svoju desetku iskoristiti za štih na kralju, dami i dr. kartama nižima po vrijednosti ili ga u igri učetvero utopiti u suigračevu štihu. Kec na jedanaest - prvi put čujem. Ako bi opet bila "bela" u pitanju, ovisi koja je boja prva odigrana i je li koji as adutski...
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 13:37   #295
Ja pak mislim da je kec na desetku bolje odgovarajuc ajncu gdi je cilj igre imat 21
__________________
My bass can kick your guitars ass...
BassQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 14:07   #296
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Mislim da bi izraz "kec (as) na desetku" mogao biti povezan s belotom. As je jači od desetke, dakle onaj tko ga ima, ako ga baci na suparnikovu desetku, dobiva bogat štih, ukupno 21 bod, a suparnik neka pati - možda se nadao svoju desetku iskoristiti za štih na kralju, dami i dr. kartama nižima po vrijednosti ili ga u igri učetvero utopiti u suigračevu štihu. Kec na jedanaest - prvi put čujem. Ako bi opet bila "bela" u pitanju, ovisi koja je boja prva odigrana i je li koji as adutski...
Kec na desetku je iz ajnca, jer je to dobitak partije automatski (21) i u najmanji moguci broj karata. Ne moze bolje.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 18:05   #297
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Kec na desetku je iz ajnca, jer je to dobitak partije automatski (21) i u najmanji moguci broj karata. Ne moze bolje.
Evo što je ženska zloba, sram me bilo - nije važno je li idealno, samo da suparnik (u kartanju) pati zbog svoje desetke više no što ja trijumfiram zbog (otetih) bodova. Ipak prihvaćam, mogao bi biti i ajnc. Ima li kakva dokaza za to?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 19:55   #298
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Kec na jedanaest - prvi put čujem. Ako bi opet bila "bela" u pitanju, ovisi koja je boja prva odigrana i je li koji as adutski...
Isto iz ajnca, ali najlošija karta jer tad dobijaš 12 što je premalo, a sa 22 ispadaš.
Kako se ajnc sve manje igra tako je i taj frazem je sve rjeđi.
Klakar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 16:58   #299
Molim ako netko zna da mi preporuči dobar frazeološki rječnik. Hrvatsko-hrvatski ili, eventualno, englesko-hrvatski.
http://www.ljevak.hr/knjige/knjiga-6...oloski-rjecnik - taj možda?
Hvala.
jelenatop is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 21:24   #300
Ovog sam jedinog imala prilike čitati i jako mi se svidio. Skupljam novac za njega, ako u međuvremenu ne otkrijem neki zanimljiviji.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:28.