Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2010., 19:23   #141
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Bolje da onda ne doznaš koliko sam puta bio čak i u krivu.

Odbijam vjerovati. Iliti vjerovat ću kada vidim.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 19:28   #142
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Odbijam vjerovati. Iliti vjerovat ću kada vidim.
Pa moraš li baš prste gurnuti u moje rane…



Ups. Još malo i imat ću kompleks boga.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 19:30   #143
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Pa moraš li baš prste gurnuti u moje rane…



Ups. Još malo i imat ću kompleks boga.
Prepametan si ti za to.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 19:41   #144
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post

Postoji stanoviti natječaj za nove riječi, ali ne bih ti preporučio da na njemu sudjeluješ. Glup je k’o kurac.
Ma ne za nove riječi, znam za to, nego za stare riječi koje su zaboravili uvrstiti u rječnik.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 19:42   #145
Question

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Jest da se brazilka proširila u novije doba, ali i prije je bilo takve mode. Recimo, u viktorijanskoj Engleskoj, gdje se nosila ćelava frizurica uslijed sifilisa.
Iskreno, ne znam čija točno dlaka smeta rđavom kurcu (vjerojatno svačija), ali u stara je vremena kurac bez dlaka definitivno bio prilično rđav. Sifilis ne izgleda nimalo lijepo. Još imam traume od slajdova sa sistematskog pregleda na prvoj godini faksa.

Kaj su to samo dečkima prikazivali?!
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 19:43   #146
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
Kaj su to samo dečkima prikazivali?!
U mojoj je grupi bila jedna cura.
Kako je ona zalutala u hrpu ferovaca i strojara, ostat će mi vječna tajna.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 19:58   #147
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
špansko selo? što to ima posebno u španjolskim selima da su ušla u tu izreku? ili je baš neko određeno selo u pitanju?
Ne radi se o Španjolskoj, nego o španu, što će reći ubiraču poreza. Ne sjećam se detalja, ali u pitanju su "sela" koja su se nabrzinu improvizirala ne bi li se rečeni špan namagarčio e da bi se smanjio porez u okrugu.
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 20:46   #148
Sto tocno znaci "jebo lud zbunjenog"?
crazedlunatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 21:58   #149
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post

Ne mogu vjerovati! Bila sam uvjerena da ovakvo nešto nikada ne ću doživjeti!
A skoro pa je nastala izreka: ako Lastan ne zna, onda se nije desilo/ne postoji i ostale varijacije.


Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Bolje da onda ne doznaš koliko sam puta bio čak i u krivu.

Nego, colbert, mogu li te zamoliti za malo revidiranje stvarnosti, pa da opet postanem sveznajuć i nepogrešiv te da se Nica oslobodi kognitivne disonance?
Ne mere.

Neka ovaj gigablam intergalaktickih dimenzija ostane u analima (hihihihihihihi) Drustvenih znanosti.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 06:30   #150
Nekim frazemima jedva da je moguće ući u trag. Primjer je izreka za neplivača, svojevremeno (a možda još uvijek) popularna u Moslavini, "plivaš kao stari dijamant". Prilično bizarno. Lako je moguće da sam ja još jedini Moslavac koji zna njezino porijeklo. Između dva rata je negdje (u Kutini?) živio Židov s prezimenom Dijamant. Bio je zelenaš i čuven širom Moslavine jer mu je valjda svatko u tom kraju dugovao lovu. E, taj se čovac jednom prelazeći preko Ilove nekakvim improviziranim mostom, možda je bilo i brvno, okliznuo, pao u Ilovu i utopio se, jer nije znao plivati. Moslavina je tjedan dana slavila taj događaj, jer su dugovi, izgleda bili usmeno uglavljeni, pa ih, naravno, nitko nije imao namjeru vratiti. I ta se njegova nesreća uglavila u popularnu svijest Moslavaca. Nakon dvije generacije, svi su znali izreku, ali nitko joj više nije znao porijeklo.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 08:38   #151
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
zašto se "tjera kriva Drina"? ili još bolje se "tjeraju krive Drine"?
špansko selo? što to ima posebno u španjolskim selima da su ušla u tu izreku? ili je baš neko određeno selo u pitanju?
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Ne radi se o Španjolskoj, nego o španu, što će reći ubiraču poreza. Ne sjećam se detalja, ali u pitanju su "sela" koja su se nabrzinu improvizirala ne bi li se rečeni špan namagarčio e da bi se smanjio porez u okrugu.
Negdje pročitah da je špan bio nadglednik vlastelinstva, vodio je brigu o onome o čemu vlastelin nije stigao ili mogao. Pa su španska sela ona u kojima nemaš pojma što se događa jer njima upravlja špan. Otprilike.

Tako su, na primjer, Vladi zbivanja u javnim poduzećima i poduzećima u državnom vlasništvu - špansko selo. Preneseno i doslovno.
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 09:21   #152
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Nekim frazemima jedva da je moguće ući u trag. Primjer je izreka za neplivača, svojevremeno (a možda još uvijek) popularna u Moslavini, "plivaš kao stari dijamant". Prilično bizarno. Lako je moguće da sam ja još jedini Moslavac koji zna njezino porijeklo. Između dva rata je negdje (u Kutini?) živio Židov s prezimenom Dijamant. Bio je zelenaš i čuven širom Moslavine jer mu je valjda svatko u tom kraju dugovao lovu. E, taj se čovac jednom prelazeći preko Ilove nekakvim improviziranim mostom, možda je bilo i brvno, okliznuo, pao u Ilovu i utopio se, jer nije znao plivati. Moslavina je tjedan dana slavila taj događaj, jer su dugovi, izgleda bili usmeno uglavljeni, pa ih, naravno, nitko nije imao namjeru vratiti. I ta se njegova nesreća uglavila u popularnu svijest Moslavaca. Nakon dvije generacije, svi su znali izreku, ali nitko joj više nije znao porijeklo.
ja sam mislila da je zbog tezine dijamanta
kao kad je i netko bistar ko Sava poslje kiše
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 13:01   #153
Quote:
ElliQuinn kaže: Pogledaj post
Negdje pročitah da je špan bio nadglednik vlastelinstva, vodio je brigu o onome o čemu vlastelin nije stigao ili mogao. Pa su španska sela ona u kojima nemaš pojma što se događa jer njima upravlja špan. Otprilike.

Tako su, na primjer, Vladi zbivanja u javnim poduzećima i poduzećima u državnom vlasništvu - špansko selo. Preneseno i doslovno.
Zvuči uvjerljivo dok ne pogledaš ovdje: http://hjp.srce.hr/index.php?show=se...&id=d1diXBc%3D pa vidiš da su španska sela pod španjolskim, a ne španskim.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 13:08   #154
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Zvuči uvjerljivo dok ne pogledaš ovdje: http://hjp.srce.hr/index.php?show=se...&id=d1diXBc%3D pa vidiš da su španska sela pod španjolskim, a ne španskim.
HJP nije vrhovni jezični autoritet, a etimologija nije objašnjena. Tako da…
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 17:05   #155
A što je s kvartom Špansko, možda je ime dobilo po doseljenim Špancima, tj. Španjolcima?
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 17:16   #156
Quote:
ElliQuinn kaže: Pogledaj post
A što je s kvartom Špansko, možda je ime dobilo po doseljenim Špancima, tj. Španjolcima?
Zezaš se, pretpostavljam. Špansko je valjda isto bilo selo ili zaselak. Kao i Knežija. Ili Srednjaci - između Knežije i ne znam kaj dalje dođe. Ili Prečko koje je bilo (i još je uvijek) preko puta Španskog.

Pa danas u svakom od tih naselja piše njegov naziv dopunjen s republika.

A sela o kojima govori Dominicus nisu španska, nego Potemkinova.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 17:18   #157
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
HJP nije vrhovni jezični autoritet, a etimologija nije objašnjena. Tako da…
A i malo maše, malo odmahuje. Ko vlaški popa. Link.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 18:48   #158
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Zezaš se, pretpostavljam. Špansko je valjda isto bilo selo ili zaselak. Kao i Knežija. Ili Srednjaci - između Knežije i ne znam kaj dalje dođe. Ili Prečko koje je bilo (i još je uvijek) preko puta Španskog.


A sela o kojima govori Dominicus nisu španska, nego Potemkinova.
Ja sam bila uvjerena da je to relativno frisko naselje, "cedo" Spanjolskog gradjanskog rata. A Spansko jer su tako odredili dekretom neke glavesine istocnog izricaja. Tako sam si ja bila zamislila...
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 19:37   #159
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Zezaš se, pretpostavljam. Špansko je valjda isto bilo selo ili zaselak. Kao i Knežija. Ili Srednjaci - između Knežije i ne znam kaj dalje dođe. Ili Prečko koje je bilo (i još je uvijek) preko puta Španskog.

Pa danas u svakom od tih naselja piše njegov naziv dopunjen s republika.

A sela o kojima govori Dominicus nisu španska, nego Potemkinova.
Kad smo kod kvartova, imam jedno pitanje. Ne pripada ovdje, ali ne znam gdje bi mu bilo pravo mjesto.

Činjenice:
- osnovna škola Horvati nalazi se u Horvaćanskoj 6, par desetaka metara od Savske, dakle na Knežiji, najbliže tramvajskim stanicama Veslačka i S. D. Stjepana Radića
- biračko mjesto Horvati-Srednjaci nalazi se u Braće Domany i najbliže tramvajskim stanicama Horvati i Srednjaci
- tramvajska stanica Knežija nalazi se južno od kvarta Srednjaci
- tramvajska stanica Srednjaci je dvije stanice zapadno od stanice Knežija i kvarta Srednjaci
- wikipedija o Horvatima: U kvartu djeluje istoimena osnovna škola, Športska gimnazija Zagreb, kao i Športsko-rekreacijski centar "Mladost". U sklopu naselja nalazi se Studentski dom "Stjepan Radić".


Gdje su ti Horvati, majku mu? Po wikipediji i imenu osnovne škole ispada da obuhvaćaju područje stanice S. D. Stjepana Radića i Savski most, s istočnim rubom na stanici Veslačka. Po općini i ZET-u ispada da su dvije-tri stanice zapadno.

Je li Knežija onda ono slovo U omeđeno Selskom, Zagrebačkom avenijom i Savskom ili je na jugu Knežija omeđena Horvaćanskom pa su sve ono ispod Horvati?
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 21:00   #160
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Ja sam bila uvjerena da je to relativno frisko naselje, "cedo" Spanjolskog gradjanskog rata. A Spansko jer su tako odredili dekretom neke glavesine istocnog izricaja. Tako sam si ja bila zamislila...
A i ti imaš ideja.

Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Kad smo kod kvartova, imam jedno pitanje.

(...)

Je li Knežija onda ono slovo U omeđeno Selskom, Zagrebačkom avenijom i Savskom ili je na jugu Knežija omeđena Horvaćanskom pa su sve ono ispod Horvati?
Čini se da je upravo tako:

Didi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:21.