Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2015., 13:11   #41
pa da, ta zadaca je valjda dio programa, kaj ja znam
nek se javi neka uciteljica

(skoro sam napisala drugarica )
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 08:17   #42
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
bezveze.
ako skola i njemu i meni recimo zavrsi u pol 12 (ili ranije), nemrem ga pokupit odmah usput nego moram otici doma, pricekat 2-3 -4 sata i onda tek po njega.
Mi smo morali na pocetku skolske godine napisati do koliko ce cca dijete biti u skoli ali nikad nije problem ako dijete treba i ranije doma...znaci nastava je do 12 i 15 onda oni koji ne idu na boravak idu na rucak a oni koji idu idu oko 15 do 1 ili 1.Do tada su vani na igralistu.Poslje rucka se pise zadaca.Ja uglavnom nedam da ide doma prije nego napise zadacu jer na koncu to mi je i bio razlog boravka.
žena s marsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 08:37   #43
super onda.

kazem, nije mi to jos aktualno, ali cu bas pitati frendice kako to funkcionira u njihovim skolama.
moguce i da ovisi od skole do skole.

nama bi razlog boravka bio taj sto bi svaki drugi tjedan bio sam doma skroz negdje do pol 5- 5, a to mi je u prvom razredu ipak malo previse...
ovaj drugi tjedan ga lako ja pokupim prije ili poslije rucka pa doma pise zadacu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 13:42   #44
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ako se ne varam, ne moze u 12 ici doma ali moze oko 2-3
ako je u boravku može najranije u 15.30 ići doma a najkasnije u 17.00 sati
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 19:30   #45
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
ako je u boravku može najranije u 15.30 ići doma a najkasnije u 17.00 sati
Ako roditelj dopusti dijete moze ici u koje god doba ali posto svi zele fa im dijete kad je vec u boravku tamo i napise zadacu.Ukoliko vi kao roditelj kazete da puste dijete ranije uciteljica ce to i uciniti bez problema
žena s marsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 09:05   #46
Quote:
žena s marsa kaže: Pogledaj post
Poslje rucka se pise zadaca.Ja uglavnom nedam da ide doma prije nego napise zadacu jer na koncu to mi je i bio razlog boravka.
Ovo stvarno ne mogu shvatiti da je razlog zbog kojeg se dijete daje u boravak da tamo napiše zadaću. Pa ja bih najsretnija bila da mogu pokupiti dijete kad mu završi nastava, odvesti ga kući na ručak i poslije ručka pomoći mu oko zadaće. Pa to je uloga roditelja, a ne da se poslije ne moraš baviti zadaćom i djetetom jer, eto, ono je napisalo zadaću u školi.
peekaaboo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 10:11   #47
Što je stvarno uloga roditelja pomagati oko zadaće?
I da su loši roditelji kojima nije veselje nakon iscrpljujućeg radnog dana i svih obaveza se još baviti zadaćama?

Kod mene je bavljene zadaćom, bilo otprilike, jesi li napisala zadaću? Jesam! Dobro! I to tek u petom trazredu su bila takva pitanja
Prva sam četiri osnovne išla u produženi boravak, doma u 16h (roditelji me skupe s posla), ručak i opušteno ostatak dana. Koliko se sjećam , čak ni torbu nisam doma nosila preko tjedna, imali smo svaki svoj ormarić u učionici i kad ti treba neka knjiga tamo uzmeš.
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 10:38   #48
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Što je stvarno uloga roditelja pomagati oko zadaće?
mislim da smo to već utvrdili - da, pomagati oko zadaće, pomagati oko učenja, gurati ga kroz školu kako bi rezultati bili bolji nego je dijete sposobno, jer to će mu zasigurno omogućiti uspješan život jednog dana, kad se s 29. godina bude upisao u nezaposlene s diplomom menadžera s nekog od privatnih visokih učilišta, čekajući da ga starci uguraju na neku poziciju u lokalnoj administraciji, recimo "menadžera za kulturne/razvojne/održive/upiši trendi riječ projekte". mislim da tako nekako ide ta priča

osim toga, nemaš pojma, danas je program daleko zahtjevniji nego kad smo mi išli u školu. jest da su i kristalno-dijamantni klinci pametniji nego ikada, međutim kad povežeš ta dva podatka, ne dobije se ništa
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 10:46   #49
Da, jedna od uloga je i ta. Svi smo mi iscrpljeni nakon radnog dana, pa ne dođeš doma pa laganini. Moraš izaći s djecom van, obavljati raznorazne shopppinge i zbavljati obveze. Tako i pisanje zadaće uključuje aktivnost roditelja. Barem što se tiče prvašića dok ne steknu naviku da se to mora. Meni je čak bezobrazno da se očekuje da profesor sve "odradi" dopodne, a onda da ti blage veze nemaš što ti dijete radi i o čemu uči u školi. I da....treba ga polako pustiti da vodi brigu o svojim zadaćama i obvezama,ali ga i poticati na to. U petom razredu da te netko pita jesi li napisala zadaću po meni je već nepotrebno i prekasno za takva pitanja.
peekaaboo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 11:25   #50
jao, ta forumska shema crno-bijelo taaaaako umara covjeka...

dakle, zadace...

ni u ludilu ne bi bilo normalno da roditelj svaku zadacu pise s djetetom ili, jos gore, umjesto njega. bilo to dijete prvi osnovne ili prvi srednje.

isto tako, jednostavno nije normalno da blagog poooojma nemas sto ti dijete radi i o cemu uci u skoli.

sredina, ljudi, sredina.

bilo dijete u boravku ili ne, nema nista lose u tome da djetetu u prvom razredu osnovne skole provjeris zadacu, pitas jel razumjelo sve sto treba, porazgovarate o tome ako treba, ukljucis se malo ako vidis da to djetetu daje neku sigurnost ili mu pomaze da razvije radne navike.
s vremenom mudro smanjujes svoje vrijeme I ulogu u pisanju I provjeravanju zadaca, dok dijete to u potpunosti nije sposobno napraviti samo.

ne radite nauku od svakog dreka.

I malo mi je zalosno da je nekome jedini ili glavni razlog boravka da dijete napise zadacu u skoli.
boravak postoji zato da dijete od 7 godina ne bude prepusteno samo sebi pola dana dok roditelji rade.

edit: sorry, nosorog, pisale smo u isto vrijeme, pa ajd pliz prebaci postove na tu drugu temu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 11:57   #51
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
mislim da smo to već utvrdili - da, pomagati oko zadaće, pomagati oko učenja, gurati ga kroz školu kako bi rezultati bili bolji nego je dijete sposobno, jer to će mu zasigurno omogućiti uspješan život jednog dana, kad se s 29. godina bude upisao u nezaposlene s diplomom menadžera s nekog od privatnih visokih učilišta, čekajući da ga starci uguraju na neku poziciju u lokalnoj administraciji, recimo "menadžera za kulturne/razvojne/održive/upiši trendi riječ projekte". mislim da tako nekako ide ta priča

osim toga, nemaš pojma, danas je program daleko zahtjevniji nego kad smo mi išli u školu. jest da su i kristalno-dijamantni klinci pametniji nego ikada, međutim kad povežeš ta dva podatka, ne dobije se ništa


totalno si off, al nisam mogla odoljeti

Quote:
peekaaboo3 kaže: Pogledaj post
Da, jedna od uloga je i ta. Svi smo mi iscrpljeni nakon radnog dana, pa ne dođeš doma pa laganini. Moraš izaći s djecom van, obavljati raznorazne shopppinge i zbavljati obveze. Tako i pisanje zadaće uključuje aktivnost roditelja. Barem što se tiče prvašića dok ne steknu naviku da se to mora. Meni je čak bezobrazno da se očekuje da profesor sve "odradi" dopodne, a onda da ti blage veze nemaš što ti dijete radi i o čemu uči u školi. I da....treba ga polako pustiti da vodi brigu o svojim zadaćama i obvezama,ali ga i poticati na to. U petom razredu da te netko pita jesi li napisala zadaću po meni je već nepotrebno i prekasno za takva pitanja.
pisanje zadace je aktivnost djeteta, a ne roditelja
ak je vec dijete u produzenom boravku (zato jer ne moze biti samo kod kuce/na ulici od 11:30-16:30), onda mi je nekak logicno da tu zadacu napise u skoli.

ja se nadam da ce isto moci ostaviti knjige u skoli, ko sto smo i mi ostavljali, te torbe i nisu bas lagane, a meni ne pada napamet nositi stvari umjesto djetata.


iako, meni je kod odabira dnevnog boravka jako vazna fizicka aktivnost djece i boravak na "svjezem zraku" (kolko je vec svjez u gradu), a ne da cijelo vrijeme sjede.
zapravo me brine sto sam cula da neke od uciteljica iz boravka nisu bas fanovi provodjenja "nestrukturiranog boravka vani", a imaju u tome i podrsku nekih roditelja,..pa se u to "strukturirano" vrijeme, guraju kojekakve umne aktivnosti,kao i kaznjavanje cijelog razreda da nedju van dok svi nisu napisali zadacu...

nego, zasto se ja time zamaram godinu dana unapred
a i onak ide skolska reforma od 2016 pa ce sve biti lijepo
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 12:06   #52
S time se slažem da je pisanje zadaće aktivnost djeteta. Ali je i dužnost mene kao roditelja prvašića nakon što napiše zadaću pogledati, barem u početku, i dati mu smjernice da li je dobro napravilo ili nije. I pustiti ga malo pomalo da se dalje samo brine o svojim školskim obvezama.
Ne znam gdje ste iščitale iz mojih postova da treba "visiti" stalno nad djetetom.
A,iskreno, nelogično mi je da se knjige ostavljaju u školi, a dijete treba učiti iz knjiga. Iz čega će učiti ako su mu knjige u školi?
peekaaboo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 12:12   #53
Quote:
peekaaboo3 kaže: Pogledaj post
S time se slažem da je pisanje zadaće aktivnost djeteta. Ali je i dužnost mene kao roditelja prvašića nakon što napiše zadaću pogledati, barem u početku, i dati mu smjernice da li je dobro napravilo ili nije. I pustiti ga malo pomalo da se dalje samo brine o svojim školskim obvezama.
Ne znam gdje ste iščitale iz mojih postova da treba "visiti" stalno nad djetetom.
A,iskreno, nelogično mi je da se knjige ostavljaju u školi, a dijete treba učiti iz knjiga. Iz čega će učiti ako su mu knjige u školi?
meni je isto malo bedasto to ostavljanje knjiga u skoli.
ne toliko zbog toga sto dijete nece doma mozci "uciti", jer, let's face it, nema kaj puno uciti u prvom razredu , nego zato sto roditelji onda faaaakat pojma nemaju sto se u skoli radi (znam da je mnogima tako I draze).
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 12:41   #54
meni je super što ne nose preko tjedna torbe doma ako su u boravku...u boravku naprave zadaću i nema mi smisla nosit doma torbu...ako navečer nešto i vježba to je čitanje lektire ili neke radne listove izprintam sa interneta...a vikendom pregledam torbu, knjige, bilježnice i opet sam u toku što su radili i kako joj ide...

mislim da općenito miješate djecu koja idu u boravak i ne idu...u boravku sve obave kod nas a od sljedeće godine kad ne bude imala boravka nosit će torbu doma i radit zadaću (samostalno a ja ću kontrolirati i pomoći ako bude potrebno)
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 12:47   #55
Kontroliranje zadaće... Meni je to malo nejasno.

Ajde kad nešto ne zna pa pokazati, ali kontrolirati pa ispravljati?

Nije li uloga učiteljice ispraviti, nije li smisao učiti na vlastitim pogreškama, dobiti feedback od ovlaštene osobe koja je zadatak zadala?

Meni isto nema smisla ostaviti torbu, naša će doma s nama, nek sprema svako jutro što treba i ima neki osjećaj da ide u školu, a ne na izlet.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 12:51   #56
ali u prvom razredu ne možeš baš očekivati totalnu samostalnost od djeteta, ipak treba njima vremena i polako se privikavat na to...mene recimo dijete ponekad pita kad ne razumije zadatak i kad vidim da je nešto pogriješila objasnim joj da je to pogrešno i zbog čega, ponekad učiteljice i ne kontroliraju baš svaku zadaću koju zadaju
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 12:53   #57
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
ali u prvom razredu ne možeš baš očekivati totalnu samostalnost od djeteta, ipak treba njima vremena i polako se privikavat na to...mene recimo dijete ponekad pita kad ne razumije zadatak i kad vidim da je nešto pogriješila objasnim joj da je to pogrešno i zbog čega, ponekad učiteljice i ne kontroliraju baš svaku zadaću koju zadaju
Ovo bi u parametrima prvog razreda trebalo biti zakonom kažnjivo.

Mislim mi smo prolazili zadaće zajedno na satu, jedan na ploči, drugi kontroliraju, izmjenjuju se ovi na ploči.

Samostalno može i mora biti ako su zadaci prilagođeni, pomoći možeš ako zaista, zaista ne može samo, ali mu treba dati priliku da samo riješi
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 13:10   #58
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Ajde kad nešto ne zna pa pokazati, ali kontrolirati pa ispravljati?
da ne govorimo da s obzirom na zaista nisku razinu elementarne pismenosti u Hrvata zaista nema šanse da više od 5% roditelja može ispravljati zadaće koje uključuju pisanje.
što se matematike tiče, stvar je nešto bolja, mislim da zaista svi zbrajaju i oduzimaju, međutim većina recimo ne zna dijeliti (osim na kalkulator, jel).

tako da ono... ne znam što o svemu misliti. načelo se slažem da dijete koje kreće u školu treba nadgledati u početku, naročito ukoliko je dijete, ajmo to tako reć, neodgovorno.

međutim, zanima me od roditelja školaraca - koliko vas prestaje nadgledati nakon prvog razreda? jer svima je argument "joj pa prvašići, tako su mali i slatki i treba ih pomoć u okrutnom svijetu".
međutim roditelji oko mene, nadgledaju dijete i u srednjoj školi.
evo nedavno mi se žena žalila da vikende provodi učeći s djecom. kćer je prvi gimnazije (dakle kao odlikaš je završila osnovnu), i ova meni "srećom se muž sjeća kemije i fizike".
ja volim generalizacije, pa svih njih smatram idiotima.
kako su i politički aktivni, smatram ih i primjerom zašto je ova zemlja kakva je.


edit: miješaju nam se teme, mislim da je ovo sve za "ocjene kod prvašića". ili može tema "učenje s djecom", budući svako malo idemo u off oko toga
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 13:25   #59
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
da ne govorimo da s obzirom na zaista nisku razinu elementarne pismenosti u Hrvata zaista nema šanse da više od 5% roditelja može ispravljati zadaće koje uključuju pisanje.
što se matematike tiče, stvar je nešto bolja, mislim da zaista svi zbrajaju i oduzimaju, međutim većina recimo ne zna dijeliti (osim na kalkulator, jel).

tako da ono... ne znam što o svemu misliti. načelo se slažem da dijete koje kreće u školu treba nadgledati u početku, naročito ukoliko je dijete, ajmo to tako reć, neodgovorno.

međutim, zanima me od roditelja školaraca - koliko vas prestaje nadgledati nakon prvog razreda? jer svima je argument "joj pa prvašići, tako su mali i slatki i treba ih pomoć u okrutnom svijetu".
međutim roditelji oko mene, nadgledaju dijete i u srednjoj školi.
evo nedavno mi se žena žalila da vikende provodi učeći s djecom. kćer je prvi gimnazije (dakle kao odlikaš je završila osnovnu), i ova meni "srećom se muž sjeća kemije i fizike".
ja volim generalizacije, pa svih njih smatram idiotima.
kako su i politički aktivni, smatram ih i primjerom zašto je ova zemlja kakva je.


edit: miješaju nam se teme, mislim da je ovo sve za "ocjene kod prvašića". ili može tema "učenje s djecom", budući svako malo idemo u off oko toga
Ahahahah, Daisy, opisala si moju najgoru noćnu moru, majke mi, nekidan sam sanjala da vikend provodim učeći s gimnazijalcem


I ja mislim da treba nova tema, ali nije lako ne pisati o tome u okviru boravka i onoga što on znači.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 13:48   #60
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Kontroliranje zadaće... Meni je to malo nejasno.

Ajde kad nešto ne zna pa pokazati, ali kontrolirati pa ispravljati?

ne mislim na opsesivno kontroliranje i ispravljanje svega od a do z, nego upravo to: ako te dijete zamoli da mu nesto pokazes/objasnis, da to i napravis.
mozda te to nece traziti svaki dan I za svaki predmet I sto se prije osamostali, to bolje I za dijete I za tebe.

ali ako knjige ostaju u boravku, nista od toga, nemas apsolutno nikakav feedback osim ocjena.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:05.