Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2009., 21:52   #21
Quote:
SEALION kaže: Pogledaj post
vučete me za jezik.
shvatio sam da pitaš za 120 tk. to je samo papirologija kad krečeš u komercijalnu proizvodnju. radi se o dokumentaciji koju traže da dobiješ CE normu i HRB. što se tiče gradnje radi se o motornom katamaranu duž 8,3 x 3,6 m.
početna razmišljanja su bila nešto skromnijih dimenzija ali tokom razrade nekoliko desetaka skica došli smo do ovih mjera i tu smo stali iz puno razloga. Ponajprije jer smo napokon dobili dovoljno prostora da smjestimo udobno čak mogu reći super udobno 6 odraslih ljudi. ako je u kombinaciji dvoje djece onda je prostor više nego komotan. brod raspolaže sa nekih 26 korisnih kvadrata , što je ( za poznavaoce prostora u brodu ) vrhunski rezultat. slijedeča vodilja nam je bila to što svi rade ( pričam o serijskoj proizvodnji ) katamarane od 9,9 metara pa dalje. svakih deset cm na katamaranu košta strahovito puno novaca, a moja ideja je bila ući u svijet mladih ljudi ,do 40 godina,koji si mogu priuštiti brod od cca 150-160 t€. oko 9 godina obrađujem statistiku u svijetu, jer za Hrvatsku su ti podaci katastrofalni. u svijetu potrošnja katamarana je oko 2,57% u odnosu na ukupnu proizvodnju brodica do 20 metara. U Hrvatskoj nažalost po mene svega 2 promila, odnosno na tisuću brodova svega dva su katamarana. Da bih se s tim probio moram dakle krenuti u svijet i tu dolazim do ogromnog problema. Kako isfinancirati marketing na globalnom planu. primjerice Duseldorf košta cca sa svim troškovima ( na lošoj poziciji sajma ) minimalno 25-28 t€, Genova 40 t€ a da ne nabrajam Southampton, Fort Lauderdale ili još gore Sidney ili Auckland.
Cijelu financijsku sliku proizvodnje prvog prototipa i dokumentacije sam posložio i otprilike na CBS u Splitu 2010-te bi trebala biti premijera.
Ovaj drugi dio , dakle marketing, će morati financirati sama proizvodnja ako budem imao sreće sa kojom narudžbom odmah po CBS-u.

Da se vratim na sam brod. Ovdje imam dodirne točke sa naslovom teme i mislim da mnogima mogu biti nekakva polazišna točka.
Odmah da vam kažem da svi mi koji ulazimo u projekt samogradnje moramo biti
spremni na svakojake neplanirane troškove i uvijek onih 15-25 % viška se odnekud stvara ma koliko mi dobro složili troškovnik.
Prototip ću raditi u west sistemu sa epoksijem. Dakle posložiš rebra pregrade uzdužnice i sve oblačiš sa letvicama ariša 42 x 10 mm. nakon toga dva na križ slagana furnira od tri mm i onda dva sloja rovinga 280 gr. iznutra samo pojačanja sa roving trakicama od 10 cm širine na spojevima gdje to zahtjeva konstukcija. nakon toga dobivam dva trupa poludeplasmanskog dna koji bi poproračunu sa dva puta 60 konja treba ići 18-19 kn odnosno putnih 15 - estak kn. sa dva puta 75 ks 22-23 a putnih 17. no o tom po tom. proračun i stvarnost se uvijek sukobljavaju. U proračunima je sve imaginarno. Hidrodinamika je još uvijek vrlo široko područje.
sad o tome dosta.
što se tiče tvog malog brzog katamarana njega nije problem napraviti čak i laiku. Takav nacrt češ lako naći na netu. malo ga modificiraš jer su svi dizajni na netu koji su slobodni stari bar 30- 40 godina. na onoj slici onaj centralni dio je previsok jer se tako previše diže težište a i komunikacija je otežana između trupova. kad se odlučiš raditi javi se jer u dvadeset i tri godine rada po razno raznim plovilima ostave traga i iskustva.
aj svima laku noć ma gdje bili.
Koliki bi uopće bio trošak nekog 10 metarskog katamarana u samogradnji, onako otprilike?Uopće nemam ideju o takvom nečemu...
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 22:16   #22
Našao sam na jednoj stranici, kažu za Ariki dizajn, oko 47 000 eura, i 3000 radnih sati.Poprilična cifra, ako smijem primjetiti.

http://www.multihull-maven.com/Boats/Ariki

Tip kod nas traži 70 000 eura za Tehion star 34 godine, nije li to previše?

http://www.multihull-maven.com/Used_...&resperpage=10

Prema ovome, ako netko ima volje, vremena i novca, onda bolje da si sam napravi.

U svakom slučaju SEALION, zanima me tvoje iskustvo.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 00:45   #23
Quote:
...volje, vremena i novca...
Nakon čitanja literature, mišljenja mnogih ljudi s raznih foruma i grube kalulacije, shvatio sam da se u samogradnju plovila ima smisla upuštati samo ako se to shvati kao hobistički pothvat i užitak u neobvezujućem radu za vlastiti užitak, nikako kao način da se uštedi. Riječ je naravno o ljudima koji su zaposleni i svoj rad u vlastitoj struci prodaju po višoj cijeni nego što bi "uštedjeli" da rade na svom brodu.
Potrebno je i napomenuti da se normativi vremena koje konstruktori spominju kao potrebne za izvedbu nekog projekta u pravilu odnose na minimalno potrebna vremena kod osobe kojoj su ti radovi svakodnevna rutina; kod prosječnog samograditelja vjerujem da faktor 2x ili čak 3x nije nerealan.
Pratio sam stranice jednog brodograditelja - amatera iz Belgije koji se upustio u gradnju mini trawlera TW28 (Bateau): prema podacima konstruktora potrebno je oko 500 za dovršenost do "radnog" broda ili oko 1000 sati da bi se brod u potpunosti ušminkao (od čega bi oko 200 sati bilo potrebno za ljusku). Graditelj navodi da mu je samo za završetak ljuske bilo potrebno oko 1000 sati (naravno, kako sam kaže, tu je uračunat i odlazak do "brodogradilišta" - nužnost za većinu koja nema mogućnost gradnje u vlastitom dvorištu, sve neorganiziranosti vezane uz redoslijed laminiranja i ljepljenja pojedinih elemenata, ispijanje piva dok se divi svom djelu ...dakle realan utrošak vremena). Moguće je da je korisno potrošeno stvarno 200 ili 300 sati, ali to ništa ne znači nekome kome je to jedini projekt u životu i tko bi projekt planirao tako da bi tih recimo 200sati podijelio na 8 sati dnevno i zaključio da mu je jedan godišnji od 25 dana dovoljan za kompletiranje ljuske te da bi za još 300 sati (recimo 25 vikenda - pola godine) mogao doći do broda spremnog za plovidbu.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 01:12   #24
waram design iz 70-80 tih godina izgleda vrlo zastarjelo. dalje je pitanje do koje faze izgradnje je ta cijena. da li je tu uključena i palubna oprema motori jarbol jedra itd. osobno meni ta cijena izgleda da je to samo za izradu samog broda bez opremanja. u tolikom katamaranu sa četiri kabine i 13 metara trupova imaš najmanje 150 kvadrata oplate.ako koristiš 4 puta premazivanje šperploče i natapanje rovinga sa epoxijem , a ide ti u prosjeku 400 gr epoxy smole po m2 dođeš do minimalno 240 litara epoxyja, samo za epoxy smolu ti treba 140000 kuna.rovinga ti treba 300 m2 što je novih 20000 kuna. još raznih punila ojačanja pumpica i sličnih zezancija računaj 10-tak tisuća kuna. imaš 150 m2 šperploče. na tolike trupove pretpostavljam da bi trebalo koristiti bar 10 milimetarsku okume ploču što je novih 18000 kuna. zatim idu rebra, pregrade ojačanja platforme rebra nadgradnje, izolacijski materijali, tankovi, cijevi instalacije i pogonske grupe. to je sve prva faza. onda dolazi opremanje. teško staneš u tu lovu i sa prvom fazom.
zatim tri tisuće sati , to ti je 375 radnih dana sa efektivnih osam radnih sati.
bojim se da je preogroman zalogaj za samogradnju još ako nemaš iskustva previše i ako nemaš dva frenda koji su ti stalno na raspolaganju za mukte.
uz to ti treba prostorija od 120 m2 da bi mogao svaki dan raditi na tome jer epoxy ne podnosi neadekvatne uslove. itd itd.
ne bih te želio obeshrabriti ali to je zaista veliki zalogaj.
ali u svakom slučaju ako to možeš financijski gurati probaj, no ako nemaš iskustva teško češ s tim na kraj.
hy-by
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 01:21   #25
vezano za post " 3007 " kad sam prvi brod radio u epoxy west-u ( kuvertu kabinu i natkabinu -pasara od 7 metar ) trebalo mi je tri mjeseca za to. onaj posljednji što je bio razvaljen na mom blogu ( pasara od 6,75 metara ) radili smo točno 24 dana znači manje od mjesec dana. promjenili smo kompletno kuvertu orebrenje kabinu natkabinu i prva dva reda madira.sve obukli u dva sloja 6 milimetarske šperploče, dva sloja rovinka sve prekitali dva puta i završno dali dvije ruke epoxy primera.
to iskustvo je vrlo bitno i kod uštede materijala. nijednu stvar nesmiješ dva puta raditi jer troškovi onda idu u nebesa
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 01:36   #26
Quote:
SEALION kaže: Pogledaj post
waram design iz 70-80 tih godina izgleda vrlo zastarjelo.
Da, znam, i oni ga sami svrstavaju u klasik kategoriju, no meni je lijep.

Quote:
dalje je pitanje do koje faze izgradnje je ta cijena. da li je tu uključena i palubna oprema motori jarbol jedra itd. osobno meni ta cijena izgleda da je to samo za izradu samog broda bez opremanja. u tolikom katamaranu sa četiri kabine i 13 metara trupova imaš najmanje 150 kvadrata oplate.ako koristiš 4 puta premazivanje šperploče i natapanje rovinga sa epoxijem , a ide ti u prosjeku 400 gr epoxy smole po m2 dođeš do minimalno 240 litara epoxyja, samo za epoxy smolu ti treba 140000 kuna.rovinga ti treba 300 m2 što je novih 20000 kuna. još raznih punila ojačanja pumpica i sličnih zezancija računaj 10-tak tisuća kuna. imaš 150 m2 šperploče. na tolike trupove pretpostavljam da bi trebalo koristiti bar 10 milimetarsku okume ploču što je novih 18000 kuna. zatim idu rebra, pregrade ojačanja platforme rebra nadgradnje, izolacijski materijali, tankovi, cijevi instalacije i pogonske grupe. to je sve prva faza. onda dolazi opremanje. teško staneš u tu lovu i sa prvom fazom.
zatim tri tisuće sati , to ti je 375 radnih dana sa efektivnih osam radnih sati.
bojim se da je preogroman zalogaj za samogradnju još ako nemaš iskustva previše i ako nemaš dva frenda koji su ti stalno na raspolaganju za mukte.
uz to ti treba prostorija od 120 m2 da bi mogao svaki dan raditi na tome jer epoxy ne podnosi neadekvatne uslove. itd itd.
ne bih te želio obeshrabriti ali to je zaista veliki zalogaj.
ali u svakom slučaju ako to možeš financijski gurati probaj, no ako nemaš iskustva teško češ s tim na kraj.
hy-by
Ne, nemam ja plan za takvo nešto, nego sam pitao čisto iz znatiželje.Sada kada si ovo napisao, pa je li moguće da je to toliko skupo?Nije u biti niti čudno zašto ih ima tako malo, uza sve njihove prednosti.
Šteta.Ne znam koliko je došlo ovog čovjeka iz Zagreba što sam stavio link.Sumnjam da je toliko, jer je dosta manji katamaran.

I još jedno, poluOT pitanje.Koliko bi ovakvo čudo došlo, iz samogradnje?

http://www.stadtdesign.com/products/vds391.htm
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 03:26   #27
Evo katamaran jednog Slovenca, Wharram, Tiki 26, samogradnja, 2000 sati, 15 000 eura:

http://ariki.zalozba-turistika.si/rojstvo.htm
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 18:06   #28
Dugo sam tražio po netu nešto po mom ukusu i primamljivo i dobro i satima sam zaljubljeno gledao ovaj novi model jednog jako dobrog graditelja http://www.john-shuttleworth.com/Ima...cheetah_37.jpg
Ovaj model košta cca 30 000 funti trupovi +kabina +troškovi dostave iz Australije ili NZ nisam siguran i sad po vašim iskustvima koliko bi moglo koštati opremanje ovoga jedra ,jarbol, motori i trice i kučine po 100E komad.To je nekakvih 35 stopa broda i to nisam siguran jel model je 35 a deklariraju ga pod 8 metara.Pa mi se to dvoje nikako ne slaže.

Uvijek zahvalan svakoj dobroj duši punoj razumijevanja za sirotinjske probleme na dobrohotnoj pomoći !

Zadnje uređivanje Bor is : 15.02.2009. at 18:19.
Bor is is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 18:32   #29
Evo ga tu već pluta.

http://www.john-shuttleworth.com/Images/OC38-afloat.jpg

Zadnje uređivanje Brazil : 20.02.2009. at 18:38.
Bor is is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 18:37   #30
Ovo je isti graditelj i brod je na tragu onog manjeg samo je 47 stopa

http://www.john-shuttleworth.com/Images/faraft.jpg

Zadnje uređivanje Brazil : 20.02.2009. at 18:39. Reason: Prevelika slika
Bor is is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 18:40   #31
tip je u Velikoj Gorici

http://jk-nautika.hr/index.php?cms&m..._kategorije=45
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 18:45   #32
Quote:
dođeš do minimalno 240 litara epoxyja, samo za epoxy smolu ti treba 140000 kuna
Kako?
ja platio 275 kg manje od 30 000 + PDV
mali2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 20:24   #33
Quote:
Bor is kaže: Pogledaj post
Dugo sam tražio po netu nešto po mom ukusu i primamljivo i dobro i satima sam zaljubljeno gledao ovaj novi model jednog jako dobrog graditelja http://www.john-shuttleworth.com/Ima...cheetah_37.jpg
Ovaj model košta cca 30 000 funti trupovi +kabina +troškovi dostave iz Australije ili NZ nisam siguran i sad po vašim iskustvima koliko bi moglo koštati opremanje ovoga jedra ,jarbol, motori i trice i kučine po 100E komad.To je nekakvih 35 stopa broda i to nisam siguran jel model je 35 a deklariraju ga pod 8 metara.Pa mi se to dvoje nikako ne slaže.

Uvijek zahvalan svakoj dobroj duši punoj razumijevanja za sirotinjske probleme na dobrohotnoj pomoći !
ako zbrajaš otprilike dužin eprostora koje vidiš po trupu lako dođeš do zaključka da je ovaj model dug 35 stopa.
od prove do prednje kabine 1,2-1,5 met. krevet 2 m, predprostor 0,5 metara, kuhinja sigurnih 2-2,2 m, predprostor zadnje kabine skoro 1 m, zatim krevet 2 m i krmeni dio 1,5-2 m = između 9,5- 11 metar
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 20:27   #34
Sealion, ajd mi odgovori na ono ranije, ako znaš.

Hvala unaprijed.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 20:35   #35
Quote:
mali2 kaže: Pogledaj post
Kako?
ja platio 275 kg manje od 30 000 + PDV
Moram se ispričati . Iz cjenika di sam vadio cijene ( www.yachtcenter.com )
prepisao sam malo pogrešnu cijenu - za pakiranje od 1200 litara. pričam o cjeniku za West system - Gougeon Brothers .
Bilo mi je malo čudno jer meni ide epoxy-ja u cijeli moj projekt cca 48000 kuna + pdv. međutim zbog veličine tog broda tome nisam pridavao značaj . još jednom isprika čitaocima kojima sam stvorio pogrešnu sliku, a Mali2 hvala na ukazivanju na grešku. paziću malo bolje ubuduće jer i ovo malo samograditelja što ima bi moglo doživljavat pogrešnu predstavu.
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 20:43   #36
van de stadt 34 nisam nikad razrađivao jer uglavnom što ih ima po Jadranu su rađeni u čeličnoj oplati. ako si blizu Zadra ima n u našoj sportskoj lučici Vitrenjak jedan takav na suhom vezu već sigurnih 7-8 godina. odrađen je trup i nadgradnja ( kuverta sa kabinom i kokpitom, te mu je stavljena tikovina. lim je fenomenalno zaštićen nekim primerom tako da nigdje nije zaruzina u sve te godine. Možda bi se mogao dpbiti za solidnu cijenu.
što se tiče izračuna u WEST-u moram biti malo pažljiviji zbog prethodnog lapsusa. inače brod je kad ga složiš onako blago zastario ali je zapravo prekrasna jedrili ca sa onim dobrim štihom ( brod baš ima dušu )
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 21:00   #37
Quote:
SEALION kaže: Pogledaj post
van de stadt 34 nisam nikad razrađivao jer uglavnom što ih ima po Jadranu su rađeni u čeličnoj oplati. ako si blizu Zadra ima n u našoj sportskoj lučici Vitrenjak jedan takav na suhom vezu već sigurnih 7-8 godina. odrađen je trup i nadgradnja ( kuverta sa kabinom i kokpitom, te mu je stavljena tikovina. lim je fenomenalno zaštićen nekim primerom tako da nigdje nije zaruzina u sve te godine. Možda bi se mogao dpbiti za solidnu cijenu.
što se tiče izračuna u WEST-u moram biti malo pažljiviji zbog prethodnog lapsusa. inače brod je kad ga složiš onako blago zastario ali je zapravo prekrasna jedrili ca sa onim dobrim štihom ( brod baš ima dušu )
Zato i pitam, vidio sam fotografije, prelijepo mi izgleda.Samo me zanima koliko bi bila cijena jednog takvoga?I je li se može raditi iz stakloplastike?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 21:19   #38
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Zato i pitam, vidio sam fotografije, prelijepo mi izgleda.Samo me zanima koliko bi bila cijena jednog takvoga?I je li se može raditi iz stakloplastike?
za stakloplastiku u pravilu treba kalup, ili ga se može odraditi umjesto u epoxy-ju u stakloplastici. dakle napraviš svu pripremu što se tiče rebara pregrada kao za west i onda umjesto epoxy-jem laminiraš ( plastificiraš ) u stakloplastici. trebaš više slojeva ali mislim da prođeš jeftinije i rezultat ne mora biti loš. Dapače ako dobro laminiraš nema razloga da te ne služi 20-30 godina.
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 21:32   #39
Quote:
SEALION kaže: Pogledaj post
za stakloplastiku u pravilu treba kalup, ili ga se može odraditi umjesto u epoxy-ju u stakloplastici. dakle napraviš svu pripremu što se tiče rebara pregrada kao za west i onda umjesto epoxy-jem laminiraš ( plastificiraš ) u stakloplastici. trebaš više slojeva ali mislim da prođeš jeftinije i rezultat ne mora biti loš. Dapače ako dobro laminiraš nema razloga da te ne služi 20-30 godina.
A ono najbitnije - cijena?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 19:51   #40
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
A ono najbitnije - cijena?
Za početak trebaš znati da su ti nacrti za VdS 34 1150 €. to nije bezznačajna stavka jer za tu lovu kupiš npr skoro svu šperploču za gradnju istog u stakloplastici. Postoje neke kombinacije da se kupi jedan nacrt pa da se napravi dva tri broda uz neke preinake u izgledu pa ti to uz 100 € prihvate kao vlastitu samogradnju. Ovaj u Zadru , mislim da je na istu foru napravljen.Pokušavam sad napraviti izračun troškova ali dobičeš samo trošak izrade trupa sa nadgradnjom. što se tiče pogonske grupe (preporučeno 30 ks), upravljačkog sistema, cjevovoda, instalacija,balasta ( kobilica - po nacrtu 1800-2000 kg ) snasti i opute, prozora i ostale mnogobrojne palubne opreme trebačeš se malo potruditi.
Imaš na ovom dijelu foruma jako kvalitetnih i upučenih ljudi koji ti mogu puno pomoći oko nabave te opreme jer znaju puno adresa a i rade s tim. ako se odlučiš na ovaj rad trebaćeš najprije potrošiti bar mjesec dana da si složiš troškovnike redom kako ide.to je najbitnije da bi procijenio uopće samog sebe. možda još večeras napravim troškovnik trupa ali to ti je tek možda 20 % troškova.
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:44.