Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2012., 11:40   #1
Solarni kolektori - prodaja struje HEPu

Dobar dan,

nisam siguran da sam na pravome mjestu, ali ovo mi se čini najprikladniji podforum za pitanje koje imam.

Da li je itko uspio dobiti status povlaštenog proizvođača za solarne panele na obiteljskoj kući/imanju?
Zanima me koje mi sve dozvole trebaju, koliko otprilike koštaju, što trebam pripremiti, i najvažnije (jer ovo sve prije mogu saznati kod nadležnih institucija) koliko se čekaju pojedine dozvole/papiri?

Ako itko ima ikakve informacije, sve je dobrodošlo...
__________________
military intelligence is a contradiction in terms

Zadnje uređivanje tabu82 : 02.01.2012. at 12:53.
tabu82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 14:05   #2
Zaboravi. Kvota od 1MW po povlaštenoj tarifi je odavno rezervirana. A i ne isplati se. Veći je prinos od oročenja novaca u banci. Instaliraj 500W i umanji si račun za struju iako se to pogotovo ne isplati.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 14:20   #3
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Zaboravi. Kvota od 1MW po povlaštenoj tarifi je odavno rezervirana. A i ne isplati se. Veći je prinos od oročenja novaca u banci. Instaliraj 500W i umanji si račun za struju iako se to pogotovo ne isplati.
Povlašteni su svi mali proizvođači iz obnovljivih izvora. Barem što se otkupne cijene tiče.
Ali to i nije bitno, i moje razmišljanje nije na tako maloj skali kao osobna potrošnja. A proizvoditi struju iz fotonaponskih ćelija za vlastite potrebe nema nikakvog smisla, dapače, svojedobno sam napravio i proračun za to za potrebe stranica UNDPa.

Pitao sam pitanje - dakle, koje su mi dozvole potrebne, i koliko se dotične čeka?
__________________
military intelligence is a contradiction in terms
tabu82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 18:40   #4
Quote:
tabu82 kaže: Pogledaj post
Povlašteni su svi mali proizvođači iz obnovljivih izvora. Barem što se otkupne cijene tiče.
Ali to i nije bitno, i moje razmišljanje nije na tako maloj skali kao osobna potrošnja. A proizvoditi struju iz fotonaponskih ćelija za vlastite potrebe nema nikakvog smisla, dapače, svojedobno sam napravio i proračun za to za potrebe stranica UNDPa.

Pitao sam pitanje - dakle, koje su mi dozvole potrebne, i koliko se dotične čeka?
imaš na forumu zagrebačke tvrtke Artas temu o tome pa čitaj
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 21:54   #5
Quote:
tabu82 kaže: Pogledaj post
Povlašteni su svi mali proizvođači iz obnovljivih izvora. Barem što se otkupne cijene tiče.
Ali to i nije bitno, i moje razmišljanje nije na tako maloj skali kao osobna potrošnja. A proizvoditi struju iz fotonaponskih ćelija za vlastite potrebe nema nikakvog smisla, dapače, svojedobno sam napravio i proračun za to za potrebe stranica UNDPa.

Pitao sam pitanje - dakle, koje su mi dozvole potrebne, i koliko se dotične čeka?
Netočno. Hrvatska država odlučila je poticati do 1MW ukupne instalirane snage iz fotonaponskih izvora. Ta kvota je odavno podijeljena, tak da nema nikaj od toga dok ne otvore ovu kvotu.
Prvo, za to moraš registrirati obrt ili firmu. Onda moraš podnesti zahtjev za PEES. Onda krećeš dalje: projekt, pa dozvola ova, ona...
Nema samogradnje, nema kupovine preko e-bay-a: sve moraš kupiti legalno preko svoje firme/obrta...
Ukratko, ima nekih 7 stranica dijagrama toka procedura...tak da sam ja odustal od iste ideje (preskupo i previše vremena/živaca košta). Ak zbilja imaš sreće (i strpljenja), papiri u najboljem slučaju su spremni za godinu i pol...

Edit: nazovi firmu Solvis u Varaždinu za ponudu, pa buš sve znal.

Zadnje uređivanje Zvon : 02.01.2012. at 22:29.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 10:55   #6
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
imaš na forumu zagrebačke tvrtke Artas temu o tome pa čitaj
Hvala, ali informacije su vrlo oskudne.

Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Netočno. Hrvatska država odlučila je poticati do 1MW ukupne instalirane snage iz fotonaponskih izvora. Ta kvota je odavno podijeljena, tak da nema nikaj od toga dok ne otvore ovu kvotu.
Prvo, za to moraš registrirati obrt ili firmu. Onda moraš podnesti zahtjev za PEES. Onda krećeš dalje: projekt, pa dozvola ova, ona...
Nema samogradnje, nema kupovine preko e-bay-a: sve moraš kupiti legalno preko svoje firme/obrta...
Ukratko, ima nekih 7 stranica dijagrama toka procedura...tak da sam ja odustal od iste ideje (preskupo i previše vremena/živaca košta). Ak zbilja imaš sreće (i strpljenja), papiri u najboljem slučaju su spremni za godinu i pol...

Edit: nazovi firmu Solvis u Varaždinu za ponudu, pa buš sve znal.
Moram priznati da sam naknadnom provjerom utvrdio da si u pravu. Barem što se ograničenja tiče.

Što se svega ostalog tiče - savršeno mi je jasno. Razina na kojoj bih se ja bavio ovime nadilazi bilo kakav osobni financijski angažman - dakle, trebam novce od banke, i to puno novaca. A to onda moram pravdati, tako da neovisno o državi moram sve vući legalno i preko svoje firme.
Ono što me zanima je koje sve papire trebam, i ova informacija o godinu i pol mi je vrlo interesantna.

Hvala za Solvis, kontaktirat ću ih.
__________________
military intelligence is a contradiction in terms
tabu82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 11:06   #7
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
...tak da sam ja odustal od iste ideje ..
.....i prešel na vjetrenjače
Želim Ti puno živaca i zdravlja u familiji!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 12:53   #8
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
.....i prešel na vjetrenjače
Želim Ti puno živaca i zdravlja u familiji!
Da, ali nisu moje
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 12:59   #9
Quote:
tabu82 kaže: Pogledaj post
...
Što se svega ostalog tiče - savršeno mi je jasno. Razina na kojoj bih se ja bavio ovime nadilazi bilo kakav osobni financijski angažman - dakle, trebam novce od banke, i to puno novaca. A to onda moram pravdati, tako da neovisno o državi moram sve vući legalno i preko svoje firme.
Ono što me zanima je koje sve papire trebam, i ova informacija o godinu i pol mi je vrlo interesantna.

Hvala za Solvis, kontaktirat ću ih.
Godinu i pol za male sustave (do 10kW).
Ak misliš na nekaj veće od toga, mislim da debelo kasniš. I ovdje vrijedi: tko je jamio, je jamio...
Nažalost, nemoj se zanositi prevelikim idejama, jer veliki igrači ne vole konkurenciju, a oni su već podijelili karte među sobom.
Osim toga, pogledaj kaj se dogodilo u Češkoj (uveden je dodatni porez na fotovoltaične izvore), radi neplanske izgradnje.
Kaj got odlučiš, sretno ti bilo. Javi se jedino da znamo kak to sve napreduje.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 13:10   #10
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Godinu i pol za male sustave (do 10kW).
Ak misliš na nekaj veće od toga, mislim da debelo kasniš. I ovdje vrijedi: tko je jamio, je jamio...
Ne bih u detalje što mislim, ako me razumiješ, radi se o složenom, ali dosta dobrom modelu.
Što se kašnjenja tiče - bojim se da si u pravu, ali moram svejedno potvrditi sve činjenice.

Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Osim toga, pogledaj kaj se dogodilo u Češkoj (uveden je dodatni porez na fotovoltaične izvore), radi neplanske izgradnje.
?
Kako je ovo uopće moguće?
Zbog čega dodatni porez, kome smetaju?

Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Kaj got odlučiš, sretno ti bilo. Javi se jedino da znamo kak to sve napreduje.
Kao što rekoh, prvo moram utvrditi činjenice. Onda moram napraviti poslovni plan i definirati rizike. Onda tek dolazim do trenutka kad odlučujem da li ću raditi išta ili ništa...ali svakako vas obavijestim koje od to dvoje sam odlučio
__________________
military intelligence is a contradiction in terms
tabu82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 12:21   #11
Quote:
tabu82 kaže: Pogledaj post
?
Kako je ovo uopće moguće?
Zbog čega dodatni porez, kome smetaju?
Državnom budžetu smetaju, jer sad treba izdvojiti velike pare za subvencije proizvođačima (a ti su uglavnom u stranom vlasništvu). Te pare za subvenciju plaćaju uplatitelji poreza, a taj se kapital, dakle, slijeva preko granice.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 16:33   #12
@tabu82 jesi bio/la??? na ovoj temi na tom forumu http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=1716
sve u svemu čovijek u uvodu teme kaže da treba samo 60-ak papira(dozvola,projekata i slićno)
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:48.