Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2015., 20:47   #7541
Evo meni su stigli danas rezultati iz Algebre. Piše da sam rješio za 88%. Iskreno očekivao sam oko 92-95% no i ovo je solidno.
U mailu još piše da je prosječna rješenost testa 37%... Strašno.
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 16:45   #7542
ne kuzim nikako

zbroj prvih n clanova nekog aritmetickog niza jednak je sn=bn-2n^2 koliki je koeficijent b ako je deseti clan tog niza -16
n00e is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 20:06   #7543
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
ne kuzim nikako

zbroj prvih n clanova nekog aritmetickog niza jednak je sn=bn-2n^2 koliki je koeficijent b ako je deseti clan tog niza -16
Vjerujem da je zadatak s mature pa evo ovdje imaš sve mature riješene.
http://bkovacic.weebly.com/matematik...ni-zadaci.html
windir is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 20:43   #7544
Da, to je zadatak sa mature. Meni nije jasno zašto ali činjenica je ta da je većina ljudi ograničena. Jer naravno, svi su naviknuti da je suma prvih n clanova sn = (a1+an)*n/2, i onda kad im dode da je suma sn=bn-2n^2 odmah se čude i ne znaju što da rade.
Ovo nisam napisao da vrijeđam vas koji ne znate riješiti taj zadatak, nego da ukažem na problem današnjeg školstva a to je taj da mi u školi ne učimo razmišljati već samo učimo rješavati zadatke, po šabloni...
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 08:37   #7545
Ne mogu vise naci onu stranicu s postupcima rjesavanja zadataka iz matematike, mislim da je neka plava stranica i ima onako linkove s rjesenima zadacima iz svih godina...
Defa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 12:25   #7546
Quote:
Defa kaže: Pogledaj post
Ne mogu vise naci onu stranicu s postupcima rjesavanja zadataka iz matematike, mislim da je neka plava stranica i ima onako linkove s rjesenima zadacima iz svih godina...
To ti je stranica Bojana Kovačića. Odeš pod Nastavni, stručni i završni radovi i tamo imaš riješene mature.
windir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2015., 19:51   #7547
Tu odeš i tu imaš sve mature koje su provedene iz svih predmeta i iz svih rokova. http://ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/svi_ispiti
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 18:16   #7548
mislite da treba znati redukcijske formule za drzavnu maturu iz matematike?
anide97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 09:17   #7549
Quote:
anide97 kaže: Pogledaj post
mislite da treba znati redukcijske formule za drzavnu maturu iz matematike?
Korisne su svakako, ali još nisam vidio zadatak na prijašnjim maturama koji se rješava izričito njima.
Ali nisu ni toliko teške za naučiti i prilično su logične.
windir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 11:21   #7550
Quote:
anide97 kaže: Pogledaj post
mislite da treba znati redukcijske formule za drzavnu maturu iz matematike?
Redukcijske formule uopće ne moraš učiti u tom smislu riječi. Sve se može logički izvesti.

Npr.

sin(π + x) = − sin x

Znaš da je kut π + x u III. kvadantu (s tim da ti je x uvijek u I. kvadrantu) pa će sinus će imati istu vrijednost kao i kut x. Ali budući da je predznak kod sinus funkcije u I. i III. kvadrantu suprotan onda je minus.

Inače, to definitivno moraš znati jer mislim da dosta zadataka bez toga ne možeš rješiti. Ali mislim da ti je sto puta lakše skužiti ih nego naučiti napamet.
dan222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 21:51   #7551
Quote:
dan222 kaže: Pogledaj post
Redukcijske formule uopće ne moraš učiti u tom smislu riječi. Sve se može logički izvesti.

Npr.

sin(π + x) = − sin x

Znaš da je kut π + x u III. kvadantu (s tim da ti je x uvijek u I. kvadrantu) pa će sinus će imati istu vrijednost kao i kut x. Ali budući da je predznak kod sinus funkcije u I. i III. kvadrantu suprotan onda je minus.

Inače, to definitivno moraš znati jer mislim da dosta zadataka bez toga ne možeš rješiti. Ali mislim da ti je sto puta lakše skužiti ih nego naučiti napamet.
Hvala ti razumjela sam. Ma nisam imala nekog bajnog profesora pa dosta stvari ne znam na taj nacin zapamtiti.

Pripremate li se za mat drzavnu?
anide97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 11:09   #7552
Quote:
anide97 kaže: Pogledaj post
Hvala ti razumjela sam. Ma nisam imala nekog bajnog profesora pa dosta stvari ne znam na taj nacin zapamtiti.

Pripremate li se za mat drzavnu?
Naravno :P
Samo me strah da ne uvale nesto tesko, cini mi se da su malo oteztali mature ove godine a osobno mi matematika nosi 45% za faks i ako to zabrljam gotovo..

Npr 2011 matura zima ili jesen, nisam siguran, uglavnom matura gdje ima onaj zadatak sa hallyevim kometom u fokusu i zadnji zadatak sa koncentricnim kruznicama, tu maturu bih imao vjerojatno oko 50% rjesenu.. Stvarno je masu teska.. A ove mature od prosle i pretprosle godine uredno imam po 85-90%..
Tako da mi se cini da previse osciliraju, nadam se da nece stavljat neke gluposti kao u tim prijasnjim maturama..
foobarcreative is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 12:00   #7553
Quote:
foobarcreative kaže: Pogledaj post
Naravno :P
Samo me strah da ne uvale nesto tesko, cini mi se da su malo oteztali mature ove godine a osobno mi matematika nosi 45% za faks i ako to zabrljam gotovo..

Npr 2011 matura zima ili jesen, nisam siguran, uglavnom matura gdje ima onaj zadatak sa hallyevim kometom u fokusu i zadnji zadatak sa koncentricnim kruznicama, tu maturu bih imao vjerojatno oko 50% rjesenu.. Stvarno je masu teska.. A ove mature od prosle i pretprosle godine uredno imam po 85-90%..
Tako da mi se cini da previse osciliraju, nadam se da nece stavljat neke gluposti kao u tim prijasnjim maturama..
I ja se nadan da ce biti slicna proslogodisnjoj, onda bi mogla imati dosta dobar rezultat
zeljana117 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 12:11   #7554
45%? Jel to na gradevinu planiras? Sretno, i meni dosta nosi mat
A kako se pripremate? Pripreme, instrukcije, stare knjige, skripte?
anide97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 12:19   #7555
Quote:
anide97 kaže: Pogledaj post
45%? Jel to na gradevinu planiras? Sretno, i meni dosta nosi mat
A kako se pripremate? Pripreme, instrukcije, stare knjige, skripte?
Je haha, pogodio(la) si..

Ja se pripremam po maturama, i onda ako ne znam nesto rjesit s mature po udbeniku prodem to gradivo
foobarcreative is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 12:35   #7556
Quote:
foobarcreative kaže: Pogledaj post
Je haha, pogodio(la) si..

Ja se pripremam po maturama, i onda ako ne znam nesto rjesit s mature po udbeniku prodem to gradivo
pogodila i ja nes otprilike tak radim, valjda bu dobro bilo

znate li mozda kako se boduju oni zadaci produzenog odgovora, ako tipa max br bodova iznosi 4?
to znaci da iako ne napisem konacan odgovor i dalje mogu dobiti bodove ako mi je u samom postupku nesto dobro jelda?

Zadnje uređivanje Rakkatakka : 15.06.2015. at 10:47. Reason: spajanje postova
anide97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 17:18   #7557
Quote:
anide97 kaže: Pogledaj post
znate li mozda kako se boduju oni zadaci produzenog odgovora, ako tipa max br bodova iznosi 4?
to znaci da iako ne napisem konacan odgovor i dalje mogu dobiti bodove ako mi je u samom postupku nesto dobro jelda?
Tako je.
TMeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 20:07   #7558
Quote:
anide97 kaže: Pogledaj post
znate li mozda kako se boduju oni zadaci produzenog odgovora, ako tipa max br bodova iznosi 4?
to znaci da iako ne napisem konacan odgovor i dalje mogu dobiti bodove ako mi je u samom postupku nesto dobro jelda?
u zadnjem zadatku mozes krivo rjesit sve i dobit 3 boda.. Naravno ako su koraci tj postupak dobar, ali si npr krivo uvrstila i slicno.. Onda ti uzmu bod za pogresku al daju ostatak bodova za postupak
foobarcreative is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 03:56   #7559
Ima netko možda podatak kolko je rješilo ljudi 100 posto prosle godine a razinu?ili bar zna otprilike?
Zanima me da vidim dal je to dosta ljudi uspjelo i dal je to realno uopce :klap:
MartinGarrix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 13:00   #7560
Da li netko zna gdje mogu naci zadatke slicne onima koji budu 30. Na maturi
n00e is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:11.