Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2016., 22:18   #1961
možda će nekog zanimati predavanje "Meditacija - znanost o postizanju mira i radosti" Europski dom, Jurišićeva 1/1, Zagreb 19.10. u 19h
Predavanje o učenju Kriya joge Paramahanse Yoganande i vođena meditacija
Ulaz slobodan!
Ivanasp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 19:43   #1962
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Prije nego što opišem svoje iskustvo moram ukratko napomenuti prošlost da ne bi ispalo očekivano.
Ja sam bo poprilično aktivan po pitanju "duhovnosti". Eksperimentirao sam sa astralnom projekcijom, tehnikama disanja, magijom, kreativnom vizualizacijom, panteistički bog itd. Godinama sam bio iskreno u tome. Sada više nisam. Izrazito sam skeptičan prema tome i otvoreno pozivam svakoga tko misli drugačije.

Ali jedna stvar koju nikad neću zaboraviti je nešto što mi se dogodilo u par navrata u meditaciji. Jedino to sam radio je koncentracija na udisaj zraka kroz nozdrve. Nakon nekog vremena sam osjećao kao da tonem u nešto. Točno sam primjetio da se u trenutku dogodio switch pomalo nelagodan i onda je polagano krenulo nešto iz područja prsa, neka vrsta ispunjene praznine koja je s vremenom obuzela cijelo tijelo. Cijelo vrijeme sam znao da taj oscjećaj ide prema nečemu. To nešto je bio nadnaravni osjećaj sreće. Neka vrsta histerićnog zadovoljstva. Ono što vam mogu garantirat je da nikad u svom svakodnevnom žživotu niste osjetili takvo nešto. Btw. znam ššto je LSD, Extacy i mogu povući paralele.
Nažžalost, to mi se dogodilo svega par puta u meditaciji.
Ono što vam kao skeptik mogu reći je da meditacija stvarno djeluje na ekstremne načine.
Ono što sam ja osjetio je mnogo ekstremnije i trajalo je više od sat vremena. Tad nisam prakticirao nikakve tehnike meditacije. Već sam to opisao na jednoj od tema, ali napisati ću ukratko zato što ne radi tražilica i ne mogu pronaći taj post. legao sam jedne večeri na krevet u svojoj sobi ugasio sam svjetlo. Poslije niza duhovnih iskustava koja su se izdešavala tih dana u mom životu desilo se i ovo. Dok sam ležao na leđima u krevetu počeo se širiti osjećaj neke ugodne energije koja je počela od srca pa se proširila čitavim mojim bićem. Pulsirala je u valovima koji su bili približno istog ritma. Zapao sam u ekstazu jer je to pulsiranje išlo u beskraj bio sam u potpunom blaženstvu po prvi put sam osjetio jedinstvo sa Univerzalnom Svijesti koji mnogi nazivaju Bog te sam spoznao pravu prirodu moga bića.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 20:37   #1963
I ja sam doživjela trans tijekom meditiranja, osjećaj lebdenja, topline koja se u valovima širi mojim tijelom, ali još nisam postala sretnija osoba, a možda niti bolji čovjek. Još nisam istinski spoznala Boga, ali valjda hoću. Koja je po vama svrha meditacije? Meditacija radi meditacije?
Meni je svrha meditacije da nešto postignem, ona mi je sredstvo, a ne cilj.
No, sredstvo za sada nije pokrenulo materiju na način na koji bih mogla doći na forum s značajnim dokazima.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 20:43   #1964
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
I ja sam doživjela trans tijekom meditiranja, osjećaj lebdenja, topline koja se u valovima širi mojim tijelom, ali još nisam postala sretnija osoba, a možda niti bolji čovjek. Još nisam istinski spoznala Boga, ali valjda hoću. Koja je po vama svrha meditacije? Meditacija radi meditacije?
Meni je svrha meditacije da nešto postignem, ona mi je sredstvo, a ne cilj.
No, sredstvo za sada nije pokrenulo materiju na način na koji bih mogla doći na forum s značajnim dokazima.
Tako je, meditacija se koristi kako bi duša koristila um i tijelo u svoje svrhe, a ne obratno. Brušenje i unparijeđivanje materijalnog nam daje duši veći spektar alata kojima može djelovati.

A ako radiš dobra i altruistična djela i slaviš Boga kao najveću facu u svemiru, Bog će se pobrinuti da dobiješ pravo duhovno znanje
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 21:02   #1965
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Tako je, meditacija se koristi kako bi duša koristila um i tijelo u svoje svrhe, a ne obratno. Brušenje i unparijeđivanje materijalnog nam daje duši veći spektar alata kojima može djelovati.

A ako radiš dobra i altruistična djela i slaviš Boga kao najveću facu u svemiru, Bog će se pobrinuti da dobiješ pravo duhovno znanje
Trudim se, a najčešće radim dobra djela bez truda, ona kao da proizlaze iz mene. Ipak, plodovi su još visoko na grani božanskog stabla.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 23:01   #1966
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
I ja sam doživjela trans tijekom meditiranja, osjećaj lebdenja, topline koja se u valovima širi mojim tijelom, ali još nisam postala sretnija osoba, a možda niti bolji čovjek. Još nisam istinski spoznala Boga, ali valjda hoću. Koja je po vama svrha meditacije? Meditacija radi meditacije?
Meni je svrha meditacije da nešto postignem, ona mi je sredstvo, a ne cilj.
No, sredstvo za sada nije pokrenulo materiju na način na koji bih mogla doći na forum s značajnim dokazima.
Za mene je meditacija sve što se radi sa punom pažnjom i usmjeravanjem svijesti na sadašnjost jer u njoj se može ostvariti kontakt sa stvaralačkom dinamičkom silom (energijom) Univerzuma koju ljudi nazivaju riječju Bog. Meditacija može biti ples, crtanje, slikanje, sviranje, pjevanje, sex, disanje bilo koja druga aktivnost ako uključimo punu pažnju i uronimo u sadašnjost. Ta stvaralačka Svijest Univerzuma nije niti u prošlosti niti budućnosti, prošlost je trag koji je njeno kretanje ostavilo, budućnost su sve mogućnosti i ne ostvareni potencijal, sadašnjost je val kojim se ona kreće ko uspije zajahati taj val kao kad surfer zajaše morski val on počinje da živi život u punini.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 07:44   #1967
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
I ja sam doživjela trans tijekom meditiranja, osjećaj lebdenja, topline koja se u valovima širi mojim tijelom, ali još nisam postala sretnija osoba, a možda niti bolji čovjek. Još nisam istinski spoznala Boga, ali valjda hoću. Koja je po vama svrha meditacije? Meditacija radi meditacije?
Meni je svrha meditacije da nešto postignem, ona mi je sredstvo, a ne cilj.
No, sredstvo za sada nije pokrenulo materiju na način na koji bih mogla doći na forum s značajnim dokazima.
Puno se može postići samim time da se kad je god to moguće nervoza i strah zamijeni meditacijom odnosno mirom. Manje vremena provedenog u zlu je više vremena provedenog u dobru. Ako očekuješ neke velike spoznaje mogla bi se razočarati. Ali, možda je najveća spoznaja zapravo spoznaja najjednostavnije stvari u životu.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 11:51   #1968
Napisao sam da ples može biti meditacija jer velika većina domoridaca i njihovi šamani uz bubnjeve, pjesmu putem ritmičkih gibanja i pokreta tijela dolaze do stanja transa. Sex može biti meditacija jer taoisti putem njega dolaze do transa koristeći jednostavne tehnike. Slikanje može biti meditacija jer je umjetnik Dali zapadao u trans da bi naslikao svoje slike. Slušanje glasa hipnotizera dovodi ljude u trans. Slušanje binauralnih i isohronih zvukova dovodi do transa. Dugotrajno usmjeravanje pažnje na disanje može dovesti u stanje transa. Meditacija nije nešto što pripada jednom narodu, kulturi ili religiji.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 14:05   #1969
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Meditacija je, uvjeren sam, najstarija duhovna praksa, a smisao je spoznaja, ponavljam, spoznaja!!!!

Meditacija nije antistresna tehnika (originalno gledano) upravo suprotno.

Antistresno je kad osoba ima seksa, novca, slobodnog vremena... i ono nas adaptira na ovaj svijet, meditacija upravo suprotno, ne vezuje nas na ovaj svijet.

Antistres kod meditacije je sekundaran, odnosno, posljedica trezvenosti, a ne nekakvog pijanstva.
Ajd smanji uskličnike, osjećam se kao da čitam reklamu za čang-šlang čaj.

Praktično gledano, svrha meditacije je ona koju joj meditant pridaje. Nekome je to spoznaja, nekome samospoznaja, nekome antistres. Ne kužim što je to loše u "adaptiranju na ovaj svijet". Još manje zašto bi odvajanje od svijeta trebalo požurivati - odvojit ćemo se od njega kad-tad, htjeli mi to ili ne.

Nego, kako si došao do zaključka meditacija "najstarija duhovna praksa"?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 20:47   #1970
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ajd smanji uskličnike, osjećam se kao da čitam reklamu za čang-šlang čaj.

Praktično gledano, svrha meditacije je ona koju joj meditant pridaje. Nekome je to spoznaja, nekome samospoznaja, nekome antistres. Ne kužim što je to loše u "adaptiranju na ovaj svijet". Još manje zašto bi odvajanje od svijeta trebalo požurivati - odvojit ćemo se od njega kad-tad, htjeli mi to ili ne.

Nego, kako si došao do zaključka meditacija "najstarija duhovna praksa"?
Rekao bi jedina praksa, čak i pranajama je samo dodatak.

Nema starije prakse od meditacije i nije nastala kao antistres program, ja poznajem masu ljudi koji su meditirali, pa prekinuli meditaciju jer kao ne stignu.

Antistres, može biti kad se osoba jako pročisti, odnosno ako se i nije pročistila ali je kroz meditaciju našla smisao svog života -zato sam naglasio, antistres je sekundaran.

Ako netko meditira, da bi se opustio, meni je to pomalo smiješno ,ali u redu, znaju se dogoditi i takva iskustva.

O meditaciji govorim na temelju 20godišnje meditacije iskustvo bez prekida
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 11:22   #1971
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Nema starije prakse od meditacije
Ajmo ispočetka - otkud ti to?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 11:51   #1972
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ajmo ispočetka - otkud ti to?
Kako otkud mu?
Brahma je prvi meditirao na Om. To barem svi znaju
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 12:13   #1973
Joj, da, baš sam bedasta.

Mislila da ovdje razgovaramo o ljudskim iskustvima, a ne o našim imaginarnim prijateljima.

Moj grijeh, moj grijeh, moj preveliki grijeh.
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 12:25   #1974
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Mislila da ovdje razgovaramo o ljudskim iskustvima, a ne o našim imaginarnim prijateljima.
Ne, ne, krivo si mislila

Meditacija je transcendentalno iskustvo, a ne ljudsko, i da bi ga mogla doživjeti, moraš kao osoba biti "prozirna" i ne smetati. Kad je meditacija dovršena, doživljaj pomoću mozga prevodiš u ljudsko iskustvo te o tome dalje pričaš ili mudro šutiš

Eto, sve sam ti rekao
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 12:59   #1975
Quote:
Istiphul Amue kaže: Pogledaj post
Ne, ne, krivo si mislila

Meditacija je transcendentalno iskustvo, a ne ljudsko, i da bi ga mogla doživjeti, moraš kao osoba biti "prozirna" i ne smetati. Kad je meditacija dovršena, doživljaj pomoću mozga prevodiš u ljudsko iskustvo te o tome dalje pričaš ili mudro šutiš

Eto, sve sam ti rekao
Gle, za mene je i transcendentalno iskustvo ljudsko, ako ga doživljava homo sapiens. Iako tijekom meditacije možeš imati dojam da se nalaziš u nekim višim sferama, guzica ti je i dalje na čvrstom tlu. A dom je tamo gdje je guzica.

Zato nemoj ti meni da ne bude .
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 13:10   #1976
Meditacija je ništa, kao da čitaš knjigu bez teksta.
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 13:45   #1977
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ajmo ispočetka - otkud ti to?
Koja je još praksa osim meditacije uopće?

Po logici stvari je da ljudi najprije traže viša iskustva, a onda mogu napisati sveti tekst.

Bilo koja druga tehnika u sebi ima ukomponiranu meditaciju.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 13:56   #1978
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Gle, za mene je i transcendentalno iskustvo ljudsko, ako ga doživljava homo sapiens. Iako tijekom meditacije možeš imati dojam da se nalaziš u nekim višim sferama, guzica ti je i dalje na čvrstom tlu.

Transcendentalno iskustvo nije ljudsko jer pripada transcendentalnom biću. Iskustvo koje čovjek može doživjeti i razumjeti više nije transcendentalno nego ljudsko, jer ga je mozak morao "spustiti" na fizičku razinu poimanja. Na kraju, iskustvo meditacije je uvijek sjećanje na iskustvo, a ne iskustvo samo
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 15:10   #1979
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ajmo ispočetka - otkud ti to?
Iz maternice

Zadnje uređivanje MadMarx : 11.10.2016. at 15:28.
MadMarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 15:15   #1980
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Koja je još praksa osim meditacije uopće?

Po logici stvari je da ljudi najprije traže viša iskustva, a onda mogu napisati sveti tekst.

Bilo koja druga tehnika u sebi ima ukomponiranu meditaciju.
Različite šamanske prakse daleko su starije od meditacije. Naravno, to ne znači da bismo sad svi trebali sjest u krug i lizat žabe, ali nećemo ni falsificirati povijest.


Quote:
Istiphul Amue kaže: Pogledaj post

Transcendentalno iskustvo nije ljudsko jer pripada transcendentalnom biću. Iskustvo koje čovjek može doživjeti i razumjeti više nije transcendentalno nego ljudsko, jer ga je mozak morao "spustiti" na fizičku razinu poimanja. Na kraju, iskustvo meditacije je uvijek sjećanje na iskustvo, a ne iskustvo samo

Ajd da skratim ovu patnju. Ne vjerujem u doslovno postojanje viših dimenzija, kao što ne vjerujem ni u Štrumpfove. Kad poželim vidjeti nešto od toga, najest ću se ludih gljiva. Onda ću moći informirano diskutirati o tome koliko anđela pleše na vrhu igle, na što je meditirao Brahma i što nam šapuću dupini. U međuvremenu ću se povući iz diskusije.
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:49.