Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2011., 20:59   #1061
Quote:
Nuria Monfort kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Škicam ovu temu već neko vrijeme, ali nikako da nešto napišem. Dakle, ovako, nisam čitala ništa Zagorkino i prilično me sram zbog toga pa nastojim to ispraviti.
Zanima me s kojom bi knjigom bilo dobro početi, odnosno koju bi svakako trebala pročitati? Ako će mi se svidjeti, onda ću sigurno posuditi i pročitati još nešto iz Zagorkinog opusa.

Prijedloge na sunce!
Moja preporuka je da prije svega Gričku vješticu pročitaš... Odmah nakon Tajne krvavog mosta koja ti je uvod u Gričku... To je jedno prelijepo djelo, a i njeno najpoznatije... A onda ako ti se svidi uzmi Gordanu... Jest da ima 12 knjiga i da je na početku dosadnjikavo, ali kasnije je zakon Iako je teško reći, Zagorkina djela su sva jako lijepa i svako te osvoji na poseban način, al Grička neka ti bude prva, ja toplo preporučam...

Želim ti ugodno čitanje i dobar provod uz prekrasan Zagorkin svijet i likove koji će te, ja sam sigurna, oduševiti
_
__________________
No estudio para saber más, sino para ignorar menos. (Juana Inés de la Cruz, México, 1651- 1695)
Maria Mexicana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 21:43   #1062
Quote:
Maria Mexicana kaže: Pogledaj post
Moja preporuka je da prije svega Gričku vješticu pročitaš... Odmah nakon Tajne krvavog mosta koja ti je uvod u Gričku... To je jedno prelijepo djelo, a i njeno najpoznatije... A onda ako ti se svidi uzmi Gordanu... Jest da ima 12 knjiga i da je na početku dosadnjikavo, ali kasnije je zakon Iako je teško reći, Zagorkina djela su sva jako lijepa i svako te osvoji na poseban način, al Grička neka ti bude prva, ja toplo preporučam...

Želim ti ugodno čitanje i dobar provod uz prekrasan Zagorkin svijet i likove koji će te, ja sam sigurna, oduševiti
_
Prvo sam čitala Gričku, nakon toga Gordanu, pa Plamene inkvizitore, pa Jadranku. Ostale nisam, iako ih imam doma... budem.
Tek s Gordanom sam se zaljubila u Zagorku, a Inkvizitori su mi posebno iznenađenje, zbog nesavršenih glavnih likova, a Tomo Crni je .... uf...
Jadranka me razočarala.

Btw, meni je Gordana od 1. strane bila napeta i zanimljiva.

U tom stilu su i knjige Angelika (10 komada), pa tko voli Zagorku, sigurno će mu i Angelika biti super.
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 21:05   #1063
Neki dan sam pročitala Gordanu do kraja... Nakon godinu dana... Inače mi ne bi toliko trebalo, ali odugovlačila sam, s pauzama sam čitala zbog obaveza...

Več sam više puta to rekla, ali ponovit ću, jaaako lijepo djelo, puno prekrasnih domoljubnih misli, oduševila sam se, sigurno ću za godinu dana opet čitati...

Sve si mislim kako bi se tolike lijepe rečenice koje je Gordana izgovarala mogle bez problema primjeniti na današnju situaciju u Hrvatskoj, kad svi kao da zaboravljamo što smo i tko smo, dopuštamo tolike nepravde, narod i dalje pati, dok se neki okorištavaju time i baš ih briga... Te riječi su kao neka budnica, djeluju na tebe, osjećaš se ponosnim što si dio hrvatskog naroda... Bar je kod mene proizvelo takav dojam... Pitam se što bi ona, da je recimo stvarni lik, rekla na današnje stanje....

Što se ostalog tiće sve izvrsno i drago mi je što su svi likovi sretni, a pogotovo mi je drago što je Draženić završio ovako kako je završio... Zaslužio je upravo takvu kaznu...

Sad mi tako fali sve, likovi radnja, baš sve... Nekako mi je pusto jer nemam više što čitati... Mislim, imam, ali sad dulje vrijeme neću moći... Sad ću čitati Inkvizitore, da vidim kako će mi se oni svidjeti... Sudeći po pričama opet ću se oduševiti...

Gordana
__________________
No estudio para saber más, sino para ignorar menos. (Juana Inés de la Cruz, México, 1651- 1695)
Maria Mexicana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 21:09   #1064
Quote:
bktr kaže: Pogledaj post

U tom stilu su i knjige Angelika (10 komada), pa tko voli Zagorku, sigurno će mu i Angelika biti super.
Što se tiče Anđelike, imam sve nastavke, ali pročitala sam samo prvih 6. Razlog? Šesta knjiga tako savršeno završava da je grehota čitati dalje

ON: Namjeravam si ovo ljeto uzeti Gordanu, to je jedino što još nisam pročitala
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 15:02   #1065
Šta je Angelika Zagorkina knjiga Ja mislim da nije, to je napisao neki Francuz... Sestra mi ima to, prvi dio, veli da to nije Zagorkino...

Btw, danas opet idem gledati predstavu o njenom životu, baš se veselim
__________________
No estudio para saber más, sino para ignorar menos. (Juana Inés de la Cruz, México, 1651- 1695)
Maria Mexicana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 18:55   #1066
Normalno da Anđelika nije Zagorkina. Nju su napisali bračni par Anne i Serge Golon. I nije u 10 nego u 13 dijelova.
Ja je ćitam sa kompa, i ispravljene dijelove stavljam na net. Kad uhvatim vremena počet ću tako čitati i Zagorku.

Koga zanima Anđelika, uređeni dijelovi:

Anne i Serge Golon - Anđelika
Maja43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 11:34   #1067
Zagorkini romani na engleskom

Jel zna netko od vas možda je li koja Zagorkina knjiga prevedena na engleski, ako da, gdje bi se mogla nabaviti?
Mazda2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 17:30   #1068
Quote:
alfonsina kaže: Pogledaj post
Malo se čita Vitez slavonske ravni. Skužila sam da je stvarno jaku dugo prošlo od kad sam prvi puta čitala jer se malo toga sjećam. Ali kao i svaki Zagorkin roman, savršenstvo.
E da, zaboravih reć da sam pred jedno mjesec dana bila u Zagorkinom stanu na Dolcu i mogu samo reći: What a feeling!!!!!! Vidjet njezin pisaći stroj, stare primjerke Gordane, Viteza, Gričke, Kći Lotršćaka . A pogled iz stana je predivan.
To je prva Zagrokina knjiga koju sam ja pročitala i koja me oduševila. Čitala sam poslije i Gordanu i Jadranku (koja mi je tako-tako, bespotrebno razvučena) i Gričku, ali Viteza posebno volim. Glavna junakinja se zvala Krasanka To ću pamtit i kad posenilnim.
__________________
knjige i limunada
Leonie Alastair is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 22:53   #1069
Quote:
Leonie Alastair kaže: Pogledaj post
To je prva Zagrokina knjiga koju sam ja pročitala i koja me oduševila. Čitala sam poslije i Gordanu i Jadranku (koja mi je tako-tako, bespotrebno razvučena) i Gričku, ali Viteza posebno volim. Glavna junakinja se zvala Krasanka To ću pamtit i kad posenilnim.
obožavam zagorkine knjige . vitez slavonske ravni mi je posebno drag. obožavam scenu kad krasanka i dragomir˙(mislim da se zove dragomir) razgovaraju, a ona nosi narodnu nošnju . priča mu o svom djetinjstvu ako se ne varam.
phillippa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 01:19   #1070
Quote:
phillippa kaže: Pogledaj post
obožavam zagorkine knjige . vitez slavonske ravni mi je posebno drag. obožavam scenu kad krasanka i dragomir˙(mislim da se zove dragomir) razgovaraju, a ona nosi narodnu nošnju . priča mu o svom djetinjstvu ako se ne varam.
Je, Dragomir je on bio. Ne sjećam se te scene (zapravo, ne sjećam se skoro ničega, osim da je Krasanka bila plavooka plavuša i siroče nekakvo, a on je isto bio neki macan kako to već obično biva), morala bih pročitat Viteza opet. Dala si mi dobru ideju
__________________
knjige i limunada
Leonie Alastair is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 02:10   #1071
[QUOTE=Leonie Alastair;34188956]Je, Dragomir je on bio. Ne sjećam se te scene (zapravo, ne sjećam se skoro ničega, osim da je Krasanka bila plavooka plavuša i siroče nekakvo, a on je isto bio neki macan kako to već obično biva), morala bih p ročitat Viteza opet. Dala si mi dobru ideju [


pročitala sam sve zagorkine knjige jadranke i republikanaca se uopće više ne sjećam a najdraža mije plameni inkvizitori. baka mi je sa šest godina čitala kći lotrščaka koju sam najviše puta pročitala. hvala Ti na odgovoru.
phillippa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 22:40   #1072
Quote:
phillippa kaže: Pogledaj post


baka mi je sa šest godina čitala kći lotrščaka koju sam najviše puta pročitala.
Na nju sam skroz zaboravila. Meni je bila presladunjava.

Nego, jeste primjetili da nitko (barem mi se čini) od nas niti jednom nije spomenuo Kneginju iz Petrinjske ulice??
A nju sam ustvari prvu pročitala, i to puno godina prije nego ostale. Sad je se više ni ne sjećam baš, ali znam da mi je tada bila fenomenalna. Baš bih je mogla opet pročitati.
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 22:44   #1073
Kak ne, jesmo jesmo . Vidi
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 00:09   #1074
Quote:
Mazda2 kaže: Pogledaj post
Jel zna netko od vas možda je li koja Zagorkina knjiga prevedena na engleski, ako da, gdje bi se mogla nabaviti?
Nažalost, njena djela zasad nisu prevođena na strane jezike, bar koliko ja znam. Ali od srca se nadam da će netko i to napraviti jednog dana... Ja se osobno planiram u to jednom upustiti pa prevesti na španjolski ili talijanski jezik...

Ta žena je bila tako nesretna, a s druge strane pisala je tako lijepo o ljubavi... Sama ju nikad nije dobila ni od koga, samo pljuvanja, omalovažavanja, poniženja i ismijavanje Strašno nešto je to što je sve prošla, uopće ne možeš k sebi doći... Ona je u biti u svoje likove unjela ono za čim je čeznula, ljubav...
__________________
No estudio para saber más, sino para ignorar menos. (Juana Inés de la Cruz, México, 1651- 1695)
Maria Mexicana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 18:39   #1075
Quote:
Maria Mexicana kaže: Pogledaj post
Nažalost, njena djela zasad nisu prevođena na strane jezike, bar koliko ja znam. Ali od srca se nadam da će netko i to napraviti jednog dana... Ja se osobno planiram u to jednom upustiti pa prevesti na španjolski ili talijanski jezik...

Ta žena je bila tako nesretna, a s druge strane pisala je tako lijepo o ljubavi... Sama ju nikad nije dobila ni od koga, samo pljuvanja, omalovažavanja, poniženja i ismijavanje Strašno nešto je to što je sve prošla, uopće ne možeš k sebi doći... Ona je u biti u svoje likove unjela ono za čim je čeznula, ljubav...
kako ne bila je prevođena i to dosta na češki (čehoslovački) i slovenski. i bila je dosta čitana u tim područjima.
da fenomenalno je koliko je veliko srce imala, njezin život neželim ni najgorem neprijatelju. ali je zato fenomenalno kako ju to nije spriječilo da piše najbolje knige. kao da ih je pisala njima u inat. što su je više pljuvali ona se sve više dizala iz pepela. samo je žalosno što i danas nije prepoznata, rađe se financiraju neka nazovi djela, umjesto da se reizdaju njena.
__________________
"Be yourself, don't change for anyone. If they don't like you at your worst, then they don't deserve you at your best."
gordanač is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 16:19   #1076
Quote:
gordanač kaže: Pogledaj post
kako ne bila je prevođena i to dosta na češki (čehoslovački) i slovenski. i bila je dosta čitana u tim područjima.
da fenomenalno je koliko je veliko srce imala, njezin život neželim ni najgorem neprijatelju. ali je zato fenomenalno kako ju to nije spriječilo da piše najbolje knige. kao da ih je pisala njima u inat. što su je više pljuvali ona se sve više dizala iz pepela. samo je žalosno što i danas nije prepoznata, rađe se financiraju neka nazovi djela, umjesto da se reizdaju njena.


Evo da se i ja uključim i raspravu... istina, imala je tužan život, ali... mislim da nisam jedina koja, kad god prođe mirogojskim arkadama, upali lučicu na njenom grobu. nije imala biološke djece, ali osobno se smatram samoprozvanim usvojenim zagorkinim djetetom

a sudeći po broju njenim fanova, ostavila je dublji trag nego brojni drugi cijenjeni i hvalom obasipani pisci koje, osim profesora književnosti, nitko nije ni volio niti razumio
Stari Pjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 17:52   #1077
Quote:
Stari Pjer kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja uključim i raspravu... istina, imala je tužan život, ali... mislim da nisam jedina koja, kad god prođe mirogojskim arkadama, upali lučicu na njenom grobu. nije imala biološke djece, ali osobno se smatram samoprozvanim usvojenim zagorkinim djetetom

a sudeći po broju njenim fanova, ostavila je dublji trag nego brojni drugi cijenjeni i hvalom obasipani pisci koje, osim profesora književnosti, nitko nije ni volio niti razumio
Potpis ko kuća
alfonsina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 18:08   #1078
Quote:
Stari Pjer kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja uključim i raspravu... istina, imala je tužan život, ali... mislim da nisam jedina koja, kad god prođe mirogojskim arkadama, upali lučicu na njenom grobu. nije imala biološke djece, ali osobno se smatram samoprozvanim usvojenim zagorkinim djetetom
I ja! To mi je ritual za Sve Svete, da poslije obiteljskih grobnica prošećem po arkadama i zapalim lučice velikanima. Zagorka je obavezno među njima, uz Radića, Preradovića, Lisinskog i Dimitrija Demetra (baš me zanima koliko još ima Demetrovih fanova osim mene).
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 21:32   #1079
Quote:
Stari Pjer kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja uključim i raspravu... istina, imala je tužan život, ali... mislim da nisam jedina koja, kad god prođe mirogojskim arkadama, upali lučicu na njenom grobu. nije imala biološke djece, ali osobno se smatram samoprozvanim usvojenim zagorkinim djetetom

a sudeći po broju njenim fanova, ostavila je dublji trag nego brojni drugi cijenjeni i hvalom obasipani pisci koje, osim profesora književnosti, nitko nije ni volio niti razumio

moram priznat da jos nisam bila na njenom grobu, jer me put nazalost nije jos nanio u mirogoj, al budem jednom skocila. Al zato nosim titulu ludjaka, jer nikom nije jasno zasto svakog 30. studenog mom prozoru gori lucica.
Mislim da su svi njeni fanovi samoprozvana usvojena zagorkina djeca. :P
i samo je gorka sudbina razdvojila mene i moj (i Zagorkin) grad.
__________________
"Be yourself, don't change for anyone. If they don't like you at your worst, then they don't deserve you at your best."
gordanač is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 23:55   #1080
I ja joj zapalim svijecu na grobu, obidjem obitelj i onda Zagorki.
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:04.