Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2017., 21:49   #281
Prije srednjeg vijeka!
Rimska konjica je imala velike stitove i gladuse(mac kratki)
Sarmati su bili 1000 godina ispred ali mislim da su bili cak laka konjica.
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 20:11   #282
Glavna i jedina odlika svakog kvalitetnog umjetničkog djela je da tokom vremana još uvijek pokazuje svježinu duha, misli i ideje. To se odnosi na bilo koju formu umjetnosti, književnost, muziku, slikarstvo, itd. a u novije vrijeme i film.

Svi jugoslavenski partizanski filmovi bez obzira na autore, glumce i režiju možemo slobodno svrstati u jednu suprotnu grupu, a to je grupa najgorih, najnetočijih, i najbesmislenijih povjesnih filmova.

Gledani danas, godinama kasnije, oni u potpunosti ukazuju na totalnu kulturnu i političku bijedu onog vremena.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 19:38   #283
Nek se zove zvezdan !!!
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:21   #284
Zalazak stoljeća (Lordan Zafranović). N eznam koliko je točan,vjerojatno je dosta , ali
spada u najgore filmove zbog toga vremena u koje je snimljen tj. 1992-1993( usred JNA- srpske agresije na Hrvatsku.)
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 18:34   #285
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
Prije srednjeg vijeka!
Rimska konjica je imala velike stitove i gladuse(mac kratki)
Sarmati su bili 1000 godina ispred ali mislim da su bili cak laka konjica.

Al pre toga su ostale konjice iz antickog perioda (grci, persujci egipcani, indijci, makedonci, kartaginjani, pa da cak i rimljani) imale koplja i upotrebljavali taktiku proboja na bokove protivnika.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 21:23   #286
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
Prije srednjeg vijeka!
Rimska konjica je imala velike stitove i gladuse(mac kratki)
Sarmati su bili 1000 godina ispred ali mislim da su bili cak laka konjica.
Nije istina. Rimska konjica je imala duge mačeve, spatha.

https://en.wikipedia.org/wiki/Spatha

U kasnijim stoljećima ih preuzima i pješaštvo.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 12:36   #287
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post

Svi jugoslavenski partizanski filmovi bez obzira na autore, glumce i režiju možemo slobodno svrstati u jednu suprotnu grupu, a to je grupa najgorih, najnetočijih, i najbesmislenijih povjesnih filmova.
A u cemu se razlikuje recimo jedna "Sutjeska" od recimo "Najduzeg dana" ili "Neretva" od "Jedan most previse" ??
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 15:24   #288
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
A u cemu se razlikuje recimo jedna "Sutjeska" od recimo "Najduzeg dana" ??
Imaju samo pijanog Richarda Burtona.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 17:22   #289
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
A u cemu se razlikuje recimo jedna "Sutjeska" od recimo "Najduzeg dana" ili "Neretva" od "Jedan most previse" ??
U pravu si. Nema puno razlike osim što je kvalitetnija režija (nema Bulajića), povjesna pozadina je možda malo točnija i glumci zvuče uvjerljivo a ne kao da čitaju tekst iz neke čitanke.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 13:40   #290
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Nije istina. Rimska konjica je imala duge mačeve, spatha.

https://en.wikipedia.org/wiki/Spatha

U kasnijim stoljećima ih preuzima i pješaštvo.
Spatha je rijec koja opisuje dugi mac.Ali ona nije znacilo ono sto danas kategoriziramo kao dugi mac.Njima je sve duže od gladiusa dugi mac bio.Kasnije jesu imali duge maceve od kojih su se razvili nasi dugi macevi alo to je pred propast.
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 13:43   #291
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
Al pre toga su ostale konjice iz antickog perioda (grci, persujci egipcani, indijci, makedonci, kartaginjani, pa da cak i rimljani) imale koplja i upotrebljavali taktiku proboja na bokove protivnika.
Kartazani su koristili numidsku kojicu koja je bila naoruzana kratkim oruzjem.
Makedonska konjica da ali nje nema stoljecima postojanja rimskog carstva.
Egipatsku konjicu neznam.
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 17:27   #292
nikako mi nije jasna ta "pjesnička sloboda" u seriji "Brisani prostor" u kojoj je ubijen vozač kamiona radenske , kad je paralelno u svim medijima jasno i nedvojbeno znano kako je pušten , odnosno da je preživio
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 00:59   #293
Jell gledo ko knightfall?
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 12:39   #294
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
Jell gledo ko knightfall?
Na preskokce, par minuta, tu, par minuta tamo... Izgleda kao čista generika, onako na prvu. Ne privlači me ići gledati nešto ....
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:43   #295
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
U pravu si. Nema puno razlike osim što je kvalitetnija režija (nema Bulajića), povjesna pozadina je možda malo točnija i glumci zvuče uvjerljivo a ne kao da čitaju tekst iz neke čitanke.
Ne znam koliko je povijesno točan ili netočan, ali ja bi u tu plejadu uvrstio i Boška Buhu, posebno patetična je bila scena u kojoj im komandir krene trčati preko čistine i pokose ga Nijemci u zrakoplovnom napadu.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 17:56   #296
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Na preskokce, par minuta, tu, par minuta tamo... Izgleda kao čista generika, onako na prvu. Ne privlači me ići gledati nešto ....
pa akcija i to da ali ona prica o zlim katolicima koji tuku židove i ljeve templaze koji ih brane je propaganda dananja.
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 11:30   #297
Iskreno ja sam davno shvatio da više nikada nećemo dobiti novi HBO "Rome", koji jest bio "liberalan" sa kronologijom i nekim događajima pa i nekim povijesnim okolnostima (recimo Egipćani su prikazani kao u vrijeme prije helenizma), ali je i dalje nešto najbolje od povijesnih serija, pa i filmova ikada.

Dakle mene više zanimaju jesu li dobri likovi u serijama i da li barem pokušavaju ne nametati politiku i svjetonazor 21. stoljeća likovima u serijama.

Recimo serija "Vikings" jest zabavna, likovi su dobri, a ima i odličnih scena.
Ali načelno serija je bajka, fantazija koja nema veze s realnošću.
Da pojasnim kronologiju neću ovdje forsirati (tu su nagurana dva-tri stoljeća i masa povijesnih ličnosti), mislim više na opremu, borbene taktike, ima masa scena je gdje nekom "kung fu" čarolijom slabije opremljeni vikinzi poraze veću vojsku (u stvarnosti su češće napdali samostane ili mala izolirana sela), forsiranje žena ratnica (koje su i dalje debatirane ali i da su postojale nisu sigurno činili ovoliki udio vojske).
Ali kažem, najogra je ideja da se Vikinzi bore polugoli i bez oklopa i sl. i onda bez neke posebne taktike ili logike pobijede...

No serija je kao što sam rekao zabavna, likovi su dobri i gledam je. Samo je smatram jednako bajkom kao i Game of Thrones.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 13:00   #298
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
pa akcija i to da ali ona prica o zlim katolicima koji tuku židove i ljeve templaze koji ih brane je propaganda dananja.
koji dio, nisam taj odglegao... Pa što - bilo je katolika koji tuku i protjeravaju židove, a bilo je i obrnutih slučajeva kroz povijest, ne znam zašto bi to bila odmha u startu propaganda ....

Po toj logici se nijedan događaj gdje je netko tučen ne smije prikazati a da ne bude okarkateriziran kao propaganda. Za jednu stranu će to uvijek biti propaganda
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 13:03   #299
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Iskreno ja sam davno shvatio da više nikada nećemo dobiti novi HBO "Rome", koji jest bio "liberalan" sa kronologijom i nekim događajima pa i nekim povijesnim okolnostima (recimo Egipćani su prikazani kao u vrijeme prije helenizma), ali je i dalje nešto najbolje od povijesnih serija, pa i filmova ikada.

Dakle mene više zanimaju jesu li dobri likovi u serijama i da li barem pokušavaju ne nametati politiku i svjetonazor 21. stoljeća likovima u serijama.

Recimo serija "Vikings" jest zabavna, likovi su dobri, a ima i odličnih scena.
Ali načelno serija je bajka, fantazija koja nema veze s realnošću.
Da pojasnim kronologiju neću ovdje forsirati (tu su nagurana dva-tri stoljeća i masa povijesnih ličnosti), mislim više na opremu, borbene taktike, ima masa scena je gdje nekom "kung fu" čarolijom slabije opremljeni vikinzi poraze veću vojsku (u stvarnosti su češće napdali samostane ili mala izolirana sela), forsiranje žena ratnica (koje su i dalje debatirane ali i da su postojale nisu sigurno činili ovoliki udio vojske).
Ali kažem, najogra je ideja da se Vikinzi bore polugoli i bez oklopa i sl. i onda bez neke posebne taktike ili logike pobijede...

No serija je kao što sam rekao zabavna, likovi su dobri i gledam je. Samo je smatram jednako bajkom kao i Game of Thrones.
Ma da, ali ja imam problem sa time, i sa cijelom ovom temom zapravo. U gomili postova se kritiziraju filmovi ili scene u filmovima koj izapravo uopće nisu povijesni u kontekstu da im je cilj i smisao bio prikazati povijesne događaje koji bi bili u skladu sa povijesnim saznanjima.

A posebno Vikinzi, meni to uopće ne spada u povijesni film.

Na taj način je zapravo svaki film povijesni film, osim SF filmova

Na isti način onda i svaki western moramo promatrati kao povijesni film
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 22:57   #300
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
koji dio, nisam taj odglegao... Pa što - bilo je katolika koji tuku i protjeravaju židove, a bilo je i obrnutih slučajeva kroz povijest, ne znam zašto bi to bila odmha u startu propaganda ....

Po toj logici se nijedan događaj gdje je netko tučen ne smije prikazati a da ne bude okarkateriziran kao propaganda. Za jednu stranu će to uvijek biti propaganda
da al je šo o templarima a pola epizode e bavi židovikma potlacenima od kapitalita,buržoazijom,georgo šorošom i tim današnjim zranjima.
ocu gledat povjezt a ne tu propagandu t ogledam kad gledam startrek discovery

ali bilo je i gorih prikaza kao kraljevstvo nebesko
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:58.