Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2010., 14:29   #21
Quote:
mr.rochester kaže: Pogledaj post
Pročitala i nije mi nešto. Vjerojatno ću mu dati još jednu šansu, ali ne znam kad.
To nije njegova najbolja knjiga, zapravo ostale su mnogo bolje, ova je nekako najbliža mainstreamu. Više mu odgovaraju kraći romani, rekla bih.
zoe z. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 16:17   #22
Strašan, genijalan pisac, jedan od onih Južnoamerikanaca zbog kojeg čovjek zavoli roman.
Meni osobno najdraži su "Razgovor u katedrali" i "Rat za smak sveta" (u srpskom su prijevodu). Posebno je ovaj drugi show od početka do kraja. Ovdje se često spominje kao majstor erotske literature. Pa nije to toliko prevladavajuće kod njega. Kao i kod mnogih sa njegovog kontinenta, i on je pisac sa mnogo političkog gradiva, i tu je po tome možda njihov najveći majstor. Ali naravno, "Don Rigoberto", "Pohvala pomajci" i ostali, sjajni su romani.
Ovdje nitko nije spomenuo "Tetku Huliju i Piskarala", također u srpskom prijevodu. E koja je to parodija na sapunice, ali i paralelna priča o njegovoj jednoj čudnoj ljubavi.
Llosa spada u najbolje sa južnoameričkog kontinenta, čovjek koe se uvijek rado vraćam..
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 02:50   #23
Quote:
little_rose kaže: Pogledaj post
Ja sam čitala. Knjiga nije loša, iako nije moj stil. Vjerujem da bi knjiga mogla biti napisana prema istinitom događaju jer poznajem jednu ženu koja opsesivno voli svog muža unatoč njegovom zlostavljanju.

Za one koji nisu čitali, riječ je o opsesivnoj ljubavi jednog mladića koji djevojku poznaje još od samog djetinjstva. U dvadesetim godinama ponovno je susreće u Parizu i tada mu se još više uvukla u kožu. Kad god bi bila ostavljena ili u nevolji, vraćala bi se njemu, a on bi ju velikodušno primao. za njega je bila božanstvo. U stvarnosti ona je čudovište sebičnosti, u stanju je povrijediti ljude koji su se prema njoj najbolje ponijeli. bila je toga svjesna, međutim njena želja za materijalizmom je bila jača od čiste ljubavi koju joj je on neprestano davao. On je zapravo volio neukrotivi i nepredvidivi dio njene ličnosti. Veoma je hladna osoba, i pomisao na siromaštvo i da bude dio srednje klase su je užasavali. Na kraju ipak završavaju skupa o ona uskoro umire od raka na maternici, anoreksije i ostalih bolesti. on ju unatoč gubitku njene ljepote i dalje voli.
ovo jos nisam citala - ali sviđa mi se po ovom sazetku, dobar mi je LLosa skroz, sta god da od njega citala, cak i njegove kritike i osvrti na druga djela imaju nesto sto citatelja drzi prikovanog za knjigu
__________________
Growing old is mandatory. Growing up is optional.
lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 09:45   #24
Počela sam čitati Don Rigobertove bilježnice, ali nekako me nisu zadržale a sve se tjeram da nastavim, nadam se da će ove vaše preporuke djelovati motivirjuće na mene
Nadinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 21:11   #25
pročitah rat za kraj svijeta,tetka julia i piskaralo,pohvala pomajci,don rigobertove bilježnice,vragolije zločeste curice,povest o majti,raj iza drugog ugla.. sviđa mi se jako.vrlo inteligentno,a opet tečno i duhovito. (rasprava protiv sportaša u don rigobertu npr
chimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 12:29   #26
Quote:
chimo kaže: Pogledaj post
pročitah rat za kraj svijeta,tetka julia i piskaralo,pohvala pomajci,don rigobertove bilježnice,vragolije zločeste curice,povest o majti,raj iza drugog ugla.. sviđa mi se jako.vrlo inteligentno,a opet tečno i duhovito. (rasprava protiv sportaša u don rigobertu npr
A tek rasprava o kućnim ljubimcima..
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 23:09   #27
Quote:
sleng kaže: Pogledaj post
A tek rasprava o kućnim ljubimcima..
ma sve!

i nije da nije za sramežljive.erotski je,al nije vulgaran.
baš čitam hadrijanove memoare.kaže:čedno je svako zadovoljstvo kome se čovjek odaje s ukusom.
to je to

p.s.-popisu pročitanih dodajem grad i psi i jarčevo slavlje
chimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 08:59   #28
Quote:
chimo kaže: Pogledaj post
ma sve!

i nije da nije za sramežljive.erotski je,al nije vulgaran.
baš čitam hadrijanove memoare.kaže:čedno je svako zadovoljstvo kome se čovjek odaje s ukusom.
to je to

p.s.-popisu pročitanih dodajem grad i psi i jarčevo slavlje
Fino.. e sad iskopati Pantaleon i posetiteljke...srpski prijevod tog romana...pravo malo satiričko remek djelo
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 23:21   #29
Quote:
sleng kaže: Pogledaj post
Fino.. e sad iskopati Pantaleon i posetiteljke...srpski prijevod tog romana...pravo malo satiričko remek djelo

e da,to zaista nije bio propust kod nabrajanja pročitanog, nego kod posuđivanja..nešto me smelo i pantaleon je na moju sramotu nepročitan..još..a u neku ruku i na moju radost.mogu mislit da me čeka našto divno..i neće me dugo čekat
chimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 12:04   #30
Quote:
chimo kaže: Pogledaj post
e da,to zaista nije bio propust kod nabrajanja pročitanog, nego kod posuđivanja..nešto me smelo i pantaleon je na moju sramotu nepročitan..još..a u neku ruku i na moju radost.mogu mislit da me čeka našto divno..i neće me dugo čekat
ma samo polako, ima toga još..ne zaboraviti i Povest o Majti..doduše, nije me oduševio, al je Llosa
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 14:57   #31
Čovjek napokon dobio nobela!! Možda najzasluženija u zadnjih mnogo mnogo godina...
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 15:48   #32
Veselim se ovom Nobelu! Drago mi je što će zahvaljući tome mnogi čitatelji otkriti Llosu!
zoe z. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 22:36   #33
odlično već ga je davno zaslužio
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 22:53   #34
bome,i ne samo glede književnosti,čovjek se zapita po kom kriteriju više dodjeljuju nobelove..
al njemu stvarno to je najmanje što se moglo :klap:
chimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 14:11   #35
Smile Mario Vargas Llosa

Sleng,Mario Vargas Llosa sjajan je pisac. Pročitao sam nekoliko njegovih knjiga.
Nobela je zaslužio, i to puno prije za djelo Don Rigobertove bilježnice.
Razgovor u katedrali pokušao sam dovršiti dva puta, ali nisam uspio.
On je predivan pripovjedač, ali je u tom djelu varirao stilom, a to mi nije sjelo.
Prepun je gorčine. On je majstor erotske literature, ali se tom žanru okrenuo
tek relativno nedavno.
Jarčevo slavlje i Raj iza drugog ugla podosta su slabiji od njegovog ostalog opusa.
Barem se meni nisu posebice svidjeli.
Vragolijama zločeste curice vratio se na staze slave.
Drveni Mozak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 16:54   #36
Quote:
Drveni Mozak kaže: Pogledaj post
Sleng,Mario Vargas Llosa sjajan je pisac. Pročitao sam nekoliko njegovih knjiga.
Nobela je zaslužio, i to puno prije za djelo Don Rigobertove bilježnice.
Razgovor u katedrali pokušao sam dovršiti dva puta, ali nisam uspio.
On je predivan pripovjedač, ali je u tom djelu varirao stilom, a to mi nije sjelo.
Prepun je gorčine. On je majstor erotske literature, ali se tom žanru okrenuo
tek relativno nedavno.
Jarčevo slavlje i Raj iza drugog ugla podosta su slabiji od njegovog ostalog opusa.
Barem se meni nisu posebice svidjeli.
Vragolijama zločeste curice vratio se na staze slave.


Ah hereza Jarčevo slavlje je jako dobro..
Ma oke, to je sad stvar ukusa i detalja.
Probaj Rat za smak sveta, to je show od početka do kraja...a od ovih manje ozbiljnih, a ranijih, Tetka Julija i piskaralo, to je neviđena parodija na sapunice, u njegovom slučaju radio-sapunice, al ista stvar...
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 23:05   #37
Kaže mi kolega sličnog ukusa da se na Tetku Juliu smijao ko blesav, da su ga boljela sva rebra danima......samo da stignem dokopati se i njega. Za sada je na listi želja...
*Lotta* is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 14:20   #38
Don Rigobertove bilježnice

Moj prvi susret s ovogodišnjim Nobelovcem.
Ponukan Vašim komentarima upravo pročitah Don Rigobertove bilježnice.
Nema dvojbe, to je rad vrhunskog majstora i zrelog pisca.
Koliko različitosti u jednoj knjizi. Od vrhunskih erotskih opisa pa do teških meditacija o najrazličitijim temama.
U svakom slučaju vrijedno pažnje i čitanja.
bugi! is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 00:44   #39
Grad i psi-odlično
Zelena kuča-odlično
Tko je ubio Palomina Montera-prilično dobro
Posveta pomajci-dobro
Pantaleon-odlično
Razgovor u katedrali-odlično
Vragolije zloćeste curice-bezveze

Eto, to sam prečitao od njega u poslednej vreme...Odličan pisac, šta da se kaže..Provokativan, lucidan.
PatriotSLO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 02:57   #40
Quote:
PatriotSLO kaže: Pogledaj post
Grad i psi-odlično
Zelena kuča-odlično
Tko je ubio Palomina Montera-prilično dobro
Posveta pomajci-dobro
Pantaleon-odlično
Razgovor u katedrali-odlično
Vragolije zloćeste curice-bezveze

Eto, to sam prečitao od njega u poslednej vreme...Odličan pisac, šta da se kaže..Provokativan, lucidan.
eh dobar si...dakle, još Rat za smak sveta glede srpskog prijevoda, jebiga
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:31.