Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2003., 08:56   #41
Quote:
ramona kaže:
zao mi je sto sam ikad procitala 'mramornu kozu' slavenke drakulic, premda ni njena zbirka eseja 'kako smo prezivjeli komunizam ili tako nesto' ne zaostaje puno u izazivanju intenzivnih osjecaja negativne prirode.
Sjećam se samo eseja o pranju poda sa starim gaćama; s tim sam se baš identificirala - to je, naime, radila i moja baka.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 08:59   #42
Quote:
Cinnamon Girl kaže:
nije moje MISLJENJE da lista klasika postoji, to je CINJENICA. nikad ne bih mogla nekom preporuciti da ne cita klasike. to je nehumano prije svega. nefer i prema knjizevnosti, i prema doticnoj osobi s kojom bih o djelu razogovarala.

licno imam veliko postovanje prema joyce-ovom ulysess, ali ne bih ga mogla jos jednom procitati. stvar ukusa. jednako tako razumijem da je nekome "u potrazi..." davez zesci. ali NE MOZES NEGIRATI DA JE TO LOSA KNJIGA!!!
Zasto? Neka kriticarska budala rekla da je to klasik pa da ju sad slusamo? Zato sto je neki tip smislio nesto novo. Napravio Joyce knjigu idiotsku ali u stilu koji jos nitko nije koristio i sad je legenda. To sto mu je stil za k. manje vazno. Ko ova koncenptualna umjetnost. Posere se tip u teglu i to mu je umjetnost Jer niko prije nije bio dovoljno blesav da se posere u teglu. Koji nedostatak ukusa

Boli me k. sto neka gospoda knjizevni preseratori kazu da je knjiga dobra, klasik i blah blah. Ako je meni shrot onda je shrot pa da ju je ne znam ko napisao. Ionako je masa "kultnih" pisaca gomila prolupanih debila koji bi se fino snasli na svakoj psihijatriji

Klasike na lomacu! Zivio Nindža!
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 11:12   #43
Meni se nije svidjelo 'Uho, grlo, nož'. Prvo sam knjigu čekala tri mjeseca u knjižnici, na kraju je vratila nepročitanu. Inače o Vedrani Rudan sve pet bez dlake na jeziku , al meni je ipak draži Proust
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 15:14   #44
Quote:
Krissy kaže:
gospa noris..odi na temu koje knjige citati...jer tvoj popis onoga sto nije vrijedno za citati je malo sumnjiv...bas me zanima sto ti onda mislis da je vrijedno

Ja, recimo, volim čitati Kunderu. Volim i Viewegha. Saroyan mi je genijalan, a njegova Mama, volim te (iako dječja knjiga) - nešto što pročitam svake godine. Pa još Tolstoy. Pavličić i Tribuson. Solženjicin. Coelho.

Ima toga. Ali bit će da ovi autori ne izazivaju takvo strahopoštovanje kao jedan Proust, Shakespeare ili Kafka.

Ovdje svi koji drže do sebe ne bi nikad priznali da čitaju Dnevnik Bridget Jones (meni odličan), Agathu Christie (nenadmašna) ili (nedajbože) Harry Pottera (ne znači mnogo u književnom smislu, ali bar je žena natjerala djecu da nešto pročitaju - s veseljem).

Inače, od književne snobovštine (i intelektualne općenito) mi se diže kosa na glavi.

Nisam zagovornik kiča ni šunda, meksičkih sapunica, Severine, Magazina i ljubića s kioska...ali kad mi netko ustvrdi da je UŽIVAO čitajući Majstora i Margaritu, ili da je pao u trans od Mahlerove 3. simfonije, moram posumnjati u njegovu iskrenost. U većini slučajeva to je obično prenemaganje.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 15:36   #45
super ti je izbor...

osim Coelha...to stvarno ne bih vise citala ni za zivu glavu


jesi bila na temi sto je dobro za citati...jer bas si me dobro podsjetila za Solzenjicina...mislim da ga niko nije tamo spomenuo ...a ja ga isto volim
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 15:40   #46
Quote:
gospa Noris kaže:
Nisam zagovornik kiča ni šunda, meksičkih sapunica, Severine, Magazina i ljubića s kioska...ali kad mi netko ustvrdi da je UŽIVAO čitajući Majstora i Margaritu, ili da je pao u trans od Mahlerove 3. simfonije, moram posumnjati u njegovu iskrenost. U većini slučajeva to je obično prenemaganje.
Oprosti, ali zaista nije u redu nazivati prenemaganjem ono što se razlikuje od tvog književnog/glazbenog ukusa. Ja sam Majstora i Margaritu (na primjer) pročitala dvadesetak puta, i radi se o zaista nevjerojatno zabavnoj i duhovitoj knjizi. Mahler mi je omiljeni kompozitor. O kiču, šundu, Severini i Colheu dalo bi se raspravljati.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 18:12   #47
Quote:
gospa Noris kaže:
kad mi netko ustvrdi da je UŽIVAO čitajući Majstora i Margaritu, ili da je pao u trans od Mahlerove 3. simfonije, moram posumnjati u njegovu iskrenost. U većini slučajeva to je obično prenemaganje. [/B]

Ja sam UŽIVALA, veoma. Istinabog, bila sam mlada i naivna. Jel mi se to računa ko olakotna okolnost?
__________________
Nisi znao ugovora sklopit
sa svijetom prije svog rođenja.
Tko se rodi može muhe škopit
i tako im priječit rasplođenja:
http://free-zg.hinet.hr/hircus/korak_prvi.htm
bona soror is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 19:28   #48
Quote:
ravana kaže:
Plavusa?
ponosna plavusa, jos k tome!!!
__________________
Castor Troy: If I were to send you flowers where would I... no, let me rephrase that. If I were to let you suck my tongue, would you be grateful?
Ninochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 20:50   #49
Quote:
Ninochka kaže:
ponosna plavusa, jos k tome!!!
Ma nema beda Samo da znamo na cemu smo
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 23:15   #50
Quote:
gospa Noris kaže:
Ovdje svi koji drže do sebe ne bi nikad priznali da čitaju Dnevnik Bridget Jones (meni odličan), Agathu Christie (nenadmašna) ili (nedajbože) Harry Pottera (ne znači mnogo u književnom smislu, ali bar je žena natjerala djecu da nešto pročitaju - s veseljem).
Ma kako to mislite, gospo Noris? Ja sam si odabrala nick po Agathi Christie i identitet iz Harrya Pottera, a jako držim do sebe. I smatram da sam produhovljena dama rafiniranog ukusa.
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 23:55   #51
Quote:
ravana kaže:
Zasto? Neka kriticarska budala rekla da je to klasik pa da ju sad slusamo?
ne, najbolje bi bilo da slusamo tebe.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 23:58   #52
Quote:
gospa Noris kaže:
...ali kad mi netko ustvrdi da je UŽIVAO čitajući Majstora i Margaritu, ili da je pao u trans od Mahlerove 3. simfonije, moram posumnjati u njegovu iskrenost. U većini slučajeva to je obično prenemaganje.
Dapace, jako sam UZIVALA oba puta kad sam citala Majstora. I volim Mahlera. Takodje jako. I iskrena sam. Mogu da lazem tebi, ali ne i sebe. Prema tome, nemam nikakvog razloga da se prenemazem.

I ja volim neke od gore navedenih pisaca, ali ne mogu se svrstati u isti kos sa jednim Kafkom. Nikako.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 00:14   #53
yebo...meni je zakon Mahlerova 5.a. Simfonija.
Al to stvarno...

Bulgakova nisam citala tako da ne mogu reci, ali evo stvarno, Mahler...

Inace, ima Gospa Norris pravo do neke mjere...ne moze svatko uzivati u tim stvarima, ali radi elitizma briu si da im je super. Nije to nista lose, jednostavno nema svatko jednak senzibilitet za glazbu (citala sam nesto o tome, note, sluh, glazbeno obrazovanje...). Tak da to ajde donekle stoji...


Ali Mahler....mmmm.....)))))
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 08:48   #54
Quote:
Cinnamon Girl kaže:
ne, najbolje bi bilo da slusamo tebe.
Svatila si
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 08:50   #55
Quote:
Cinnamon Girl kaže:
I ja volim neke od gore navedenih pisaca, ali ne mogu se svrstati u isti kos sa jednim Kafkom. Nikako.
Da, Kafka je bio prolupani shizofrenicar. Nema sta, pravi uzor
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 08:56   #56
ja ne bih ni za zivu glavu vise citala Coelha...ko sto sam vec spomenula

a sad sam se sjetila jos i Richarda Bacha...ok je galeb, to jos moze proci, ali one ostale knjige...probala sma jednu i pomislila sam da sam ja luda ili pisac....

harija potera ne bih isto citala...

za uzivanje u umejtnosti je ponekad potrebno imati i obrazovanje...tesko da bi neko mogao uzivati u postmodernistickom romanu da mu je to prvi roman kojega ide citati u zivotu..a vazan je i neki civilizacijski i kulturni krug iz kojega potjece citac i djelo...

ali noris, ti malo pretjerujes...ko da sad ja kazem da se ti preseravas kad kazes da volis Coelha, jer to je po meni bezveze pisac, a puno ljudi ga voli...mislim, popularan je...kuzim zasto ga ljudi vole, ali meni to nije knjizevnost....ali svako ima svoj ukus
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 08:58   #57
Quote:
ravana kaže:
Da, Kafka je bio prolupani shizofrenicar. Nema sta, pravi uzor
znas sta, u knjizevnom smislu stvarno nije vazno je li on bio zdrav ili bolestan...mnogi umjetnici su bili bolesni, ne znaci da njihova djela ne valjaju...
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 09:34   #58
Quote:
darin kaže:
yebo...meni je zakon Mahlerova 5.a. Simfonija.
Al to stvarno...

Bulgakova nisam citala tako da ne mogu reci, ali evo stvarno, Mahler...

Inace, ima Gospa Norris pravo do neke mjere...ne moze svatko uzivati u tim stvarima, ali radi elitizma briu si da im je super. Nije to nista lose, jednostavno nema svatko jednak senzibilitet za glazbu (citala sam nesto o tome, note, sluh, glazbeno obrazovanje...). Tak da to ajde donekle stoji...


Ali Mahler....mmmm.....)))))
Pa ne bih rekla da stoji. Pogotovo je zanimljivo kako Gospa Noris ima potrebu napraviti odmak od ljubića i Severine - pa nije li i to onda intelektualna sobovština? Možda nekome tko čita ljubiće njeno uživanje u Kunderi izgleda kao prenemaganje?

Znači i GN ima i prihvaća nekakve kriterije - samo je umjesto Dostojevskog tu Tolstoj Siroti Dostojevski je snobovština ali je Tolstoj ok Koje tu ima logike?
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 09:35   #59
Quote:
ravana kaže:
Da, Kafka je bio prolupani shizofrenicar. Nema sta, pravi uzor
Uzor?
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 09:47   #60
Quote:
verica kaže:
Uzor?
Zasto je kafka tako cijenjen? Zbog toga sto je uveo neke novosti u knjizevnosti. A odakle te novosti? Iz njegovih prolupavanjaci poremecenosti kje je samo prenio na papir. Prema tome njegova knjizevna vrijednost je samo u tome sto je lud.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:49.