Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2011., 13:08   #1
Avantura

Upustio sam se u avanturu bez da nemam pojma o poljoprivredi, ono malo opce naobrazbe sto o tome znaju ljudi s asvalta.
Kupio sam zapusteno imanje blizu 60 000 kvadrata povrsine od toga nekih
10 000 kvadrata sume. Imanje je totalno zapusteno obraslo u sikaru i gustu travu.
Vocnjak je veliki s dosta raznog voca koje je razraslo jer nije se niko brino o tome 20 godina.
Postoje osnovni prikljucci voda i struja s tim da imam i izvop pitke vode.
Sad ko laik o svemu tome pitam pitam Vas koji se ocito bavite proizvodnjom poljoprivrednih proizvoda da li se uopste isplati baviti tim.
Imanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 17:32   #2
Šteta kaj ja to nisam kupio, ali nemam love , pa i nije neka šteta.
Prvo pitanje:
Tko će to raditi, ako kreneš? Sam si? Da li i ona sudjeluje? Pitam, jer ja znam da ja nemogu odraditi sve sam, a imam nešto slično.
Ako si van nekih prometnica, kako ćeš prodavati robu koju proizvedeš?
Ako nemaš bar neki osnovni stroj kako ćeš to odraditi,tj s kim ili čim?
A pošto imaš love, kad si to već kupio - fokusiraj se na jednu stvar i napravi je najbolje ili najsuvremenije što možeš.Recimo, ogradi šumski dio, i nabavi divlje svinje ili one crne slavonske i pusti ih unutra. 100 % ćeš sve prodati, ali neka žive same.

Ako te nešto interesira pošalji mi na PM, da ti dam neke linkove pa da pogledaš jednu seriju o tome.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 10:00   #3
Investicija u zemlju je gotovo uvijek dobra investicija, ali joj se moraš u potpunosti posvetiti. Od površine koju si kupio (gotovo 6 ha) sigurno solidno može živjeti jedna obitelj. No, na uspjeh u poslu utječe puno raznih faktora a neke od njih ti je @diabolica već spomenuo.
Izvor pitke vode na imanju je veliki plus za bilo kakvu proizvodnju, a to što si gradsko dijete ne mora biti nikakva prepreka. Uz entuzijazam, veliku želju i volju sve se može naučiti i odraditi.
Zato, samo naprijed, palac gore i puno uspjeha ti želim !!
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 11:04   #4
HVALA

Zato sam i kupio prvenstveno ko investiciju ( bolje zemlju nego Golfa ).
Kad sam ju vec kupio razmisljam kako nesto izvuci iz nje
Imanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 18:13   #5
Obavezno posadi jedan Ha ORAH, ako imaš manje od 30 godina..;O)..naime za drvnu masu mu treba cca 30 godina da postigne komercijalnu vrijednost, a u međuvremenu možeš brati orahe i prodavati. Moji susjedi su kupili 500 kg neočišćenih ovogodišnjih oraha po 3 kn( i ja sam im rekao da lažu, ali je istina) i prodali na sajmu frajeru na veliko očišćene po 55 kn, stigli su očistiti samo 30 kg. tj , njih dvoje na dan uspiju očistiti samo 6 kg oraha. I već su vratili uloženo, i još imaju oraha doma.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 18:47   #6
Cito sam na forumu da s orasima nema puno posla prvih par godina treba travu kositi a kasnije ispod oraha trava ne raste.
Citam po forumu ljudi svasta sade neki kukaju da se ne isplati nekima ide poso. Mislim da nista nije problem proizvesti veci problem je prodati
Imanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 19:22   #7
Kod oraha je prednost što će tvoja djeca imati kvaliteteno drvo za prodaju, dakle moći će sa 1 Ha kupiti novog golfa, a u međuvremenu će skupljati orahe i ako im se ne da čistiti onda prodaju u ljusci.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 19:23   #8
Šumu ostavi da raste, vočnjak očisti i te stare vočke malo dovedi u red da vidiš kolko i šta rodi. Polako sadiš nove vočke i mjenjaš stare koje nemaju rod...Kupiš kotao za rakiju ukoliko nemaš prvoklasan rod voča a litra rakije je preko 30 kn...
Dona kolko vidim i dalje otkupljuje voče, nije zarada ko da prodaješ konzumno voče ali nije za baciti....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 07:11   #9
To i mislim prvo dovesti sve to u nekakav red a onda polako vidjeti sto bi se moglo intenzivnije uzgajati.
Kako se meni cini doci ce teska vremena
Imanje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:14.