Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2017., 00:55   #481
Da li netko zna gdje mogu dobiti informacije o mom djedu koji je bio na istocnom frontu?

Zivio je u blizini Kiseljaka,Bosna. Nisam siguran na koji nacin je zavrsio na frontu, tj. da li je bio dobrovoljac ili je mobiliziran. (U koje su jedinice isli ljudi sa prosotra srednje Bosne?)

Prezivio je rat, te je pri povratku uhapsen, bilo mu je sudjeno i na kraju je bio pusten bez kazne. Rodbina je sve stvari koje su bile vezane za njegovo sudjelovanje u ratu napravila nedostupnim od bojazni poslijeratnog rezima, tako da nemam nikakve fizicke dokumente.

Ne rado pricaju o tome zbog poveznice sa ideologijom tadasnje njemacke.

Netko je takodjer spominjao grad Fulda u Njemackoj i ratni arhiv u njemu? Zna li netko nesto o tome?
Volvox is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 08:12   #482
Teško je reći.

Vaš djed je najvjerovatnije bio dobrovoljac u 369. ojačanoj pukovniji Njemačkog Heer-a. (No valja napomenuti da je dio ljudi u navedenoj postrojbi također bio i mobiliziran - uglavnom iz redova artiljerijske struke.)

Mislim da bi bilo najbolje da provjeriti ovdje:

https://www.bundesarchiv.de/bundesar.../index.html.en
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 11:54   #483
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Teško je reći.

Vaš djed je najvjerovatnije bio dobrovoljac u 369. ojačanoj pukovniji Njemačkog Heer-a. (No valja napomenuti da je dio ljudi u navedenoj postrojbi također bio i mobiliziran - uglavnom iz redova artiljerijske struke.)

Mislim da bi bilo najbolje da provjeriti ovdje:

https://www.bundesarchiv.de/bundesar.../index.html.en

Slao sam WASt-u formural i odgovorili su mi da nista nisu nasli. Da li oni samo drze dokumente poginulih/ranjenih boraca?

Potom sam se obratio Arhivu iz Freiburga i objasnio im situaciju (da je djed bio u Heeru, na istocnom frontu, vratio se ziv), a oni su pak rekli da se obratim Bundesarhivu u Berlinu koji je zaduzan samo za SS ()...

Nema smisla obracati se ljudima u Berlinu jer bi me samo preusmjerili nazad na Freiburg ili WASt.

Bojim se da je covjek iz arhiva u Freiburgu nabrzaka procitao naslov mejla i preso preko teksta samo da bi se odkacio stvari.


Ne znam sta dalje...
Volvox is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 16:13   #484
Quote:
Volvox kaže: Pogledaj post
Slao sam WASt-u formural i odgovorili su mi da nista nisu nasli. Da li oni samo drze dokumente poginulih/ranjenih boraca?

Potom sam se obratio Arhivu iz Freiburga i objasnio im situaciju (da je djed bio u Heeru, na istocnom frontu, vratio se ziv), a oni su pak rekli da se obratim Bundesarhivu u Berlinu koji je zaduzan samo za SS ()...

Nema smisla obracati se ljudima u Berlinu jer bi me samo preusmjerili nazad na Freiburg ili WASt.

Bojim se da je covjek iz arhiva u Freiburgu nabrzaka procitao naslov mejla i preso preko teksta samo da bi se odkacio stvari.


Ne znam sta dalje...
Ako je sluzio u Wehrmachtu onda ces njegovo ime naci ovdje:

https://www.dd-wast.de/de/startseite.html
https://www.dd-wast.de/de/unterlagen...imaterial.html

ispunis formular, i platis 8 EU

Ako je bio oficir, ili gradjansko lice u sluzbi, njegove podatke ce imati Bundesarhiv u Freiburgu

Ako je bio u ratnom zarobljenistvu , njegove podatke ce imati njemacki crveni kriz

http://www.drk-suchdienst.org/
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 03:51   #485
Poasjedujem knjigu "Hrvatska legija " -1941-1943- koja je pregledna (sa debelim koricama,) obiluje podacima i raznovrsnim slikama. 369-još su je i zvali "vražja pukovnija" Iz pakla Staljingrada su se vratili di koji ranjenik i mrtav vojnik. Ukupno je bilo 6 300 ljudi od kojih je 2/3 katolika i trečina muslimana....koja je posli priključena 100-toj lakoj diviziji Wermachta.To je na neki način bila i nadoknada bojne za dopunu pukovnije.GDje je već tada bivalo 12 000 vojnikauz satnika VITEZ <Cvitan Galić (46),bojnik Mato Dukovac (45) Vladimir Kereš je inače naš zlatni as letenja. Dobrome ponuđaču mogu i prodati knjigu. Ponude u inboks molim.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 09:03   #486
Na svim ratnim fotografijama vidim da je njemačka pješadija većinom bila naoražana istim Mauserima kao i onim iz WWW1. Svaki vod je možda imao i po jedan puškomitraljez, bacač mina ili tako nešto, dok je ruska pješadija većinom imala automate. U sukobu na otvorenom polju vjerovatno da ta razlika nije toliko došla do izražaja, ali kako je to bilo u uličnim borbama u Staljingradu?

Da li je moguće da bi ishod bitke za Staljingrad možda bio drugčiji da je svaki Nijemac imao automatsko oružje podesno za borbu po gradskim zgradama i četvrtima?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 12:15   #487
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Na svim ratnim fotografijama vidim da je njemačka pješadija većinom bila naoražana istim Mauserima kao i onim iz WWW1. Svaki vod je možda imao i po jedan puškomitraljez, bacač mina ili tako nešto, dok je ruska pješadija većinom imala automate. U sukobu na otvorenom polju vjerovatno da ta razlika nije toliko došla do izražaja, ali kako je to bilo u uličnim borbama u Staljingradu?

Da li je moguće da bi ishod bitke za Staljingrad možda bio drugčiji da je svaki Nijemac imao automatsko oružje podesno za borbu po gradskim zgradama i četvrtima?
Nisu baš 100% isti. Kar98k jest kraći od Gew 98 i ručica zatvarača je promijenjena na Kar98k ali konceptualno su praktički jednaki. No niti sovjetski Mosin Nagant konceptualno nije ništa drugačiji.

Što se tiče automatskog oružja, Nijemci jesu imali MP-40 ali njega su zaduživali samo vojnici sa malo višim činovima tipa zapovjednik voda itd. Kod Sovjeta ne znam kako je bilo, pretpostavljam jednako. Ppsh je imao samo narednik ili njegov ekvivalent jer on nije bio baš jeftin za izradu. Ubrzo su uveli i jeftiniji Pps.

https://i.pinimg.com/736x/57/14/f5/5...erman-army.jpg

http://www.mp44.nl/u/gruppe2.jpg

Ipak, Nijemci su dosta zarobljavali Ppsh. Sviđao im se radi pouzdanosti i ogromnog spremnika municije, a pretpostavljam i radi municije jer njemačka logistika je štekala.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 16:18   #488
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Na svim ratnim fotografijama vidim da je njemačka pješadija većinom bila naoražana istim Mauserima kao i onim iz WWW1. Svaki vod je možda imao i po jedan puškomitraljez, bacač mina ili tako nešto, dok je ruska pješadija većinom imala automate. U sukobu na otvorenom polju vjerovatno da ta razlika nije toliko došla do izražaja, ali kako je to bilo u uličnim borbama u Staljingradu?

Da li je moguće da bi ishod bitke za Staljingrad možda bio drugčiji da je svaki Nijemac imao automatsko oružje podesno za borbu po gradskim zgradama i četvrtima?

Ne, ne bi.U borbi u naseljenom mjestu, branioc ima 15% prednosti.Bombardiranje Staljingrada je kompletno izmjenilo plan grada, i rusevine,i tuneli , daju jos vecu prednost braniocu.Upotreba snajpera,i malih udarnih grupa, specijaliziranih za nocnu borbu, koje provode dan ispod neke rusevine, daje faktor iznenadjenja.Sovjetska logistika, je bila daleko bolja, i bliza nego njemacka, specijalno u zimskim uvjetima.I naravno, faktor motivacije.Sovjeti su bili daleko vise motivirani nego Njemci.Sovjetski rezervoar ljudstva je bio daleko veci nego njemacki.
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 17:17   #489
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
I naravno, faktor motivacije.Sovjeti su bili daleko vise motivirani nego Njemci.Sovjetski rezervoar ljudstva je bio daleko veci nego njemacki.
Baš i nije. (NKVD zaprečne jedinice.)
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 17:20   #490
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Što se tiče automatskog oružja, Nijemci jesu imali MP-40 ali njega su zaduživali samo vojnici sa malo višim činovima tipa zapovjednik voda itd. Kod Sovjeta ne znam kako je bilo, pretpostavljam jednako. Ppsh je imao samo narednik ili njegov ekvivalent jer on nije bio baš jeftin za izradu. Ubrzo su uveli i jeftiniji Pps.
Pješadijske jedinice pionirskog tipa kod Wehrmacht-a i Crvane armije su u cijelosti bile naoružane automatski naoružanjem. (Automati, puškomitraljezi itd.)
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 17:23   #491
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Da li je moguće da bi ishod bitke za Staljingrad možda bio drugčiji da je svaki Nijemac imao automatsko oružje podesno za borbu po gradskim zgradama i četvrtima?
Najvjerovatnije ne bi, jer Staljingratska bitka je ubiti odlučena na otvorenome zemljištu. (Uran i Saturn)
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 06:44   #492
Jel neko ispratio ruske/sovjetske izvore na temu učešća hrvatske vojske na Istočnom frontu?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 12:01   #493
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Jel neko ispratio ruske/sovjetske izvore na temu učešća hrvatske vojske na Istočnom frontu?
Vrlo teško da bi se netko sa Sovjetske strane bavio ili čak imao neke relevatne podatke o WH postrojbi jačine pukovnije.
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 09:08   #494
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Vrlo teško da bi se netko sa Sovjetske strane bavio ili čak imao neke relevatne podatke o WH postrojbi jačine pukovnije.
Ček, šta ovim želiš reći, ne kapiram?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 16:01   #495
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Jel neko ispratio ruske/sovjetske izvore na temu učešća hrvatske vojske na Istočnom frontu?
Mislim da ne. Čini mi se da su Mesićevi dnevnici još uvjek u Moskovskim arhivima
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 23:35   #496
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Mislim da ne. Čini mi se da su Mesićevi dnevnici još uvjek u Moskovskim arhivima
To ne znači da se nisu bavili ulogom hrvatske legije na Istočnom frontu.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2022., 00:04   #497
Članak ruskog web portala, ima li što novoga, dosad neobjavljenog?

"Hitlerova hrvatska legija: što je s njom učinila Crvena armija"

https://russian7.ru/post/khorvatskiy...chto-s-nim-sd/
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2022., 11:22   #498
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Jel neko ispratio ruske/sovjetske izvore na temu učešća hrvatske vojske na Istočnom frontu?
Teško.
Čak i ogromna saveznička pomoć u naoružanju i hrani se jednostavno u rusiji prešućuje.
Službeno je ruska industrija i ruski čovjek dobio rat.
Prešućuje se uloga komunista i nacista u komadanju poljske,rumunjske i inih zemalja,masakru poljskih vojnika i oficira u Katinskoj šumi...čak je zakonom određena robija onome tko tvrdi suprotno.
369 legija je sasvim slučajno završila u Staljingradu,i borila se na prvim crtama u tvornici Crveni oktobar. Nije uzalud u saboru Šime Đodan rekao da su se uz njemačke vojnike jedini hrvati umivali u Volgi.
__________________
U boj, u boj! Mač iz toka braćo! Za narod svoj Umriet ćemo mi!
Studengora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2022., 12:01   #499
Ne vidim nikakvog razloga da se upotrebljava naziv "ustaska legija", posto ona to nije. Ne pripada ustaskoj vojnici, nego je pod komandom Hrvatskog domobranstva. Cinili su je profesionalni vojnici koji su vec ranije zavrsili vojnu obuku, prije uspostave NDH, vecinom u KV.
Izgubili su (barem po ruskoj tvrdnji) 90% ljudstva kod Staljingrada, nakon toga su postali "dobrovoljci" u sovjetskoj "Prvoj jugoslavenskoj brigadi", i zavrsili rat u Jugoslaviji
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2022., 12:56   #500
Rusi pokazuju slike ordenja, medalja, fotografija, oznaka ... od 369-te, pišu da su ih pronašli na ozemlju Rostova, Staljingrada.

https://forum.ww2.ru/index.php?showtopic=4399261
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:25.