Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2007., 14:39   #1
Fizionomije naroda i narodnosti

Ovo može zvučati kao sprdnja, no nije. Primijetio sam da nezanemariv dio pripadnika pojedinih naroda ex-Yu ima karakterističan fizički izgled, s nekim specifičnostima. Genetska istraživanja preko haplotipova tu ne igraju ulogu-radi se o fenotipu, ne genotipu.

Hrvati
*****

Ne vidim jedinstveni pseudorasni tip. Ovaj sjeverozapadni mi je često profinjeno opak (primjer Sven Lasta), dok su južnjaci, poglavito Dalmatinci, nekakav dinarski tip. Tipična faca je pokojni Krešo Ćosić (možda griješim...), dok je crnomanjasti, poluvlaški tip Dragan Čović iz BH.

Srbi
*****

Vlaški Srbi su obrvaši s izbačenim čelom (Radovan Karadžić, Momčilo Krajišnik, Vlada Divac), dok su etnički Srbi na sjeveru zaokrugljeniji i plavlji (iako nije odanle, takav mi je glumac Bogdan Diklić-znam da je iz Bjelovra, no govorimo tipu face).

Muslimani/Bošnjaci
***************

Puno karakterističnih fizionomija kao Tunjo Filipović ili pokojni glumac Muzaferija (sp ?): visoke jagodice, mršavo lice, pergamentna svijetla put i kao da gledaju preko tebe, nekamo u daljinu. Takvih lica nisam vidio kod Hrvata ili Srba.

Albanci
*******

Velik broj lica s punim usnicama. Zgodniji tip glumac Faruk Begolli. Osuđeni pa oslobođeni Hrvat Kupreškić ima takvu facu.

Mate Boban mi je djelovao kao nekakav arijevski skandi, a Slobodan Milošević kao gican koji je negdje iz Hrvatskog zagorja. No, uvijek ima čudnih primjera...
Hroboatos is offline  
Old 25.04.2007., 14:48   #2
Kako Radovan Karadzic moze biti Vlaski tip ( da ne ulazimo sad koliko je glupa teorija o doseljavanju rumuna , na teritoriju danasnje Hrvatske i njihov prelazak u pravoslavlje , ako mislis na romanske vlahe starosedeoce , onda preskoci ovaj deo ) kada je on celim svojim poreklom iz C.Gore .

Sto se tice Vlade Divca , on izgleda kao Arapin , i Srba koji lice na njega je jako malo.Ja bar nisam video nijednoga.
Predrag Zivkovic is offline  
Old 25.04.2007., 14:59   #3
Tridesetih godina prošlog stoljeća u Beogradu je objavljena knjiga Genealogija ili Karakterologija jugoslovenskih naroda ili tako nekako (imam je u kućnoj biblioteci). Podebela knjižurina koja je doživjela reprint uoči ovog posljednjeg rata.

Obzirom da se bavi podrasama koje nastanjuju prostore bivše države i da je pisana u vrijeme jačanja fašizma i nacizma u Evropi predpostavljam da je i povezana sa tadašnjim trendovima mjerkanja čistoće krvi pojedinih naroda.

Uglavnom koliko sam mogao da vidim iz nekakvih karata zastupljenosti pojedinih rasa preovladavaju dinaridi i to najviše u kontonentalnom dijelu, dok su u primorju mediteranci, u vojvođanskim ravnicama ima dosta nordijaca, u Slavoniji ima i alpinaca, u Srbiji ima određen broj i armenida.

Ali kad se sve sabere i oduzme sve su to podtipovi podtipova, odnosno u pojedinim facama i fizionomijama može se naći i po nekoliko različitih podrasa i one se u najvećem procentu ne podudaraju sa današnjom nacionalnom i etničkom pripadnošću, nego unutar svake etničke grupe ima svega i svačega.
__________________
Da li ste znali?
Izrael je najhumanije snabdjevao oružjem Hutue (Ruanda) koji su tim istim oružjem 1994. godine počinili genocid nad Tutsima. I da, Izrael je bio svjestan toga šta se dešava.
COD2 is offline  
Old 25.04.2007., 15:04   #4
Cvijic je na tom polju nenadmasan sto se tice , bivse Jugoslavije , iako su na forumu skloni da ga proglasavaju veliko srpskim fasistom , on je covek najpriznatiji i mozda jedini vredan pomena .
Takodje i Vladimir Dvornikovic.
Predrag Zivkovic is offline  
Old 25.04.2007., 15:14   #5
Quote:
Predrag Zivkovic kaže: Pogledaj post
Kako Radovan Karadzic moze biti Vlaski tip ( da ne ulazimo sad koliko je glupa teorija o doseljavanju rumuna , na teritoriju danasnje Hrvatske i njihov prelazak u pravoslavlje , ako mislis na romanske vlahe starosedeoce , onda preskoci ovaj deo ) kada je on celim svojim poreklom iz C.Gore .
Crna Gora je izvor tih vlaških fizionomija (to nisu etnički Vlasi iz istočne Srbije). Taj vlaški tip karakteriziraju:

-snažno, izbačeno čelo, nekako "namrgođeno", prirodno "smrknut pogled"
-dosta jake obrve
-crnomanjasti ten

To su face Karadžića i Krajišnika, no ima i drugih.
Ako se tko sjeća- to je crnogorski pisac i TV voditelj/novinar Boro Krivokapić,
sjetit ću se i drugih....
Vuk Karadžić.
Đuro Daničić.
Evo, to je intelektualniji tip te fizionomije:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Slikajuro_Danicic.jpg


Quote:
Sto se tice Vlade Divca , on izgleda kao Arapin , i Srba koji lice na njega je jako malo.Ja bar nisam video nijednoga.
Nije, Arapi su mali rastom. No dobro, on nije reprezentativan. Po sjećanju, nije ni obrvaš. Za taj vlaški tip bitno je to mrgudasto čelo i prirodno smrknut pogled.

Koji bi još bili srpski tipovi ?

Bucmasti i napućenih usana- tih nema puno kao kod Hrvata (ministar Čobanković http://hr.wikipedia.org/wiki/Slika:Petar_cobankovic.jpg ), to je više rusko-ukrajinski tip.
Hroboatos is offline  
Old 25.04.2007., 15:28   #6
Srbi doista imaju neku razliku u faci, pogotovo žene, koje im dosta dobro izgledaju (nekako su egzotičnije).
Nije neka velika razlika, ali da se primjetiti.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 25.04.2007., 15:38   #7
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Srbi doista imaju neku razliku u faci, pogotovo žene, koje im dosta dobro izgledaju (nekako su egzotičnije).
Nije neka velika razlika, ali da se primjetiti.
Silikoni ili turski geni.
Oboje daje takav izgled...
Dux_Croatorum is offline  
Old 25.04.2007., 15:42   #8
Meni su hrvatice bas egzotične i super... Doduše ja sam subjektivan, volim taj dalekoistočni, egzotični tip lepote...
gornji is offline  
Old 25.04.2007., 15:45   #9
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post

Muslimani/Bošnjaci
***************

Puno karakterističnih fizionomija kao Tunjo Filipović ili pokojni glumac Muzaferija (sp ?): visoke jagodice, mršavo lice, pergamentna svijetla put i kao da gledaju preko tebe, nekamo u daljinu. Takvih lica nisam vidio kod Hrvata ili Srba.


Iskreno reci vidio si Bosnjake samo na tv ekranu za vrijeme rata.

Inace mrsavo lice nije rezultat posebnih gena vec lose ishrane
BOSHNJAK is offline  
Old 25.04.2007., 15:47   #10
Quote:
BOSHNJAK kaže: Pogledaj post


Iskreno reci vidio si Bosnjake samo na tv ekranu za vrijeme rata.

Inace mrsavo lice nije rezultat posebnih gena vec lose ishrane

Dux_Croatorum is offline  
Old 25.04.2007., 15:52   #11
Quote:
Dux_Croatorum kaže: Pogledaj post
Silikoni ili turski geni.
Oboje daje takav izgled...
http://www.index.hr/images2/seka_aleksic2V.jpg
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 25.04.2007., 16:01   #12
http://www.promacedonia.org/serb/cvi...luostrvo_1.pdf

http://www.promacedonia.org/serb/cvi...luostrvo_2.pdf

Cvijic ... Balkansko Poluostrvo .
Predrag Zivkovic is offline  
Old 25.04.2007., 16:02   #13
Muslimani/Bošnjaci
***************

Puno karakterističnih fizionomija kao Tunjo Filipović ili pokojni glumac Muzaferija (sp ?): visoke jagodice, mršavo lice, pergamentna svijetla put i kao da gledaju preko tebe, nekamo u daljinu. Takvih lica nisam vidio kod Hrvata ili Srba.

i ovo varira od jednog do drugog kraja...u mom zavicaju su pretezno visoki, plavi ili smedji , a ima dosta crvenokosih sa pjegama ( crnih gotovo da nema), visoki ili srednje visine
a sto se tice pothranjenosti ili busmastosti, to je ipak stvar prehrane...
Hladna is offline  
Old 25.04.2007., 16:04   #14
e super, tnx za knjigu
Hladna is offline  
Old 25.04.2007., 16:05   #15
Quote:
Hladna kaže: Pogledaj post
e super, tnx za knjigu
Nema na cemu .
Predrag Zivkovic is offline  
Old 25.04.2007., 16:07   #16
Mislim da su Hrvati međusobno najrazličitiji: u Dalmaciji to je pretežno dinarski tip, visoki, crni, relativno tamnoputi, neki mix dinarske i mediteranske ljepote. Na sjeveru Hrvatske je sasvim druga priča: pogotovo u Zagorju i Podravini ima jako puno plavih i plavookih. Među Zagorkama i Podravkama naći ćete iznimno puno prirodnih plavuša za ovo podneblje. Dosta plavokosih ( i crvenokosih, dakle svjetlijih) ima, neočekivano, i u Hrv. Primorju, ne znam zašto - to baš ne bi bio neki mediteranski standard kao što je netko gore napisao za Primorje. Recimo, u sjevernom Primorju ima puno plavokosih, ali dosta visokih (Zagorci su često plavokosi, ali relativno niski). Za ove plavokose u Sjev. Primorju zamijetila sam i da su često zanimljiva kombinacija (prirodno) plava kosa-smeđe oči što je inače relativno rijetko u drugim podnebljima, ali ima ih i jako puno plavookih i zelenookih - hmm, kao da nisu južnjaci. Dakle, mislim da se za Hrvate ne može postaviti neki jedinstveni tip.

Moram reći i da sam upoznala jako puno plavokosih i plavookih Bosanki-muslimanki. Kako to objašnjavate vi koji znate nešto više o tome?

Srbi su najčešće crnomanjasti. Jako često njihove žene prepoznajem kao jedan određeni "tip", ima ih puno koje su međusobno po tipu jako slične, šta ja znam, to mi nekako vuče na neki grčki tip, maslinasta put, crna kosa i oči, izražene jagodice, samo više i boljeg stasa od Grkinja.
venezia is offline  
Old 25.04.2007., 16:07   #17
Tozo, brate, imaš li neku azijsku za naše prijatelje?
gornji is offline  
Old 25.04.2007., 16:12   #18
Quote:
venezia kaže: Pogledaj post
Mislim da su Hrvati međusobno najrazličitiji: u Dalmaciji to je pretežno dinarski tip, visoki, crni, relativno tamnoputi, neki mix dinarske i mediteranske ljepote. Na sjeveru Hrvatske je sasvim druga priča: pogotovo u Zagorju i Podravini ima jako puno plavih i plavookih. Među Zagorkama i Podravkama naći ćete iznimno puno prirodnih plavuša za ovo podneblje. Dosta plavokosih ( i crvenokosih, dakle svjetlijih) ima, neočekivano, i u Hrv. Primorju, ne znam zašto - to baš ne bi bio neki mediteranski standard kao što je netko gore napisao za Primorje. Recimo, u sjevernom Primorju ima puno plavokosih, ali dosta visokih (Zagorci su često plavokosi, ali relativno niski). Za ove plavokose u Sjev. Primorju zamijetila sam i da su često zanimljiva kombinacija (prirodno) plava kosa-smeđe oči što je inače relativno rijetko u drugim podnebljima, ali ima ih i jako puno plavookih i zelenookih - hmm, kao da nisu južnjaci. Dakle, mislim da se za Hrvate ne može postaviti neki jedinstveni tip.

Moram reći i da sam upoznala jako puno plavokosih i plavookih Bosanki-muslimanki. Kako to objašnjavate vi koji znate nešto više o tome?

Srbi su najčešće crnomanjasti. Jako često njihove žene prepoznajem kao jedan određeni "tip", ima ih puno koje su međusobno po tipu jako slične, šta ja znam, to mi nekako vuče na neki grčki tip, maslinasta put, crna kosa i oči, izražene jagodice, samo više i boljeg stasa od Grkinja.
Naprimjer u Tuzli- Turci su poturčili domaće hrvatsko stanovništvo, a poslije toga su se u Tuzlu naselili Saski (Saksonski) rudari.Pomiješali su se s njima i hop- eto ti Arijevaca.Svi ljudi iz Tuzle koje ja znam su plavokosi i plavooki.Bili oni Hrvati ili "Bošnjaci".srbe iz Tuzle, hvala Bogu, ne poznajem.
Dux_Croatorum is offline  
Old 25.04.2007., 16:15   #19
Quote:
gornji kaže: Pogledaj post
Tozo, brate, imaš li neku azijsku za naše prijatelje?
Znas da slabo stojim sa tim azijatskim jezicima ... mozda ovih dana vidim mog drugara Atilu , iz Backe Topole , pa bi on mogao da pripomogne ...
Predrag Zivkovic is offline  
Old 25.04.2007., 16:16   #20
Quote:
venezia kaže: Pogledaj post
Mislim da su Hrvati međusobno najrazličitiji: u Dalmaciji to je pretežno dinarski tip, visoki, crni, relativno tamnoputi, neki mix dinarske i mediteranske ljepote. Na sjeveru Hrvatske je sasvim druga priča: pogotovo u Zagorju i Podravini ima jako puno plavih i plavookih. Među Zagorkama i Podravkama naći ćete iznimno puno prirodnih plavuša za ovo podneblje. Dosta plavokosih ( i crvenokosih, dakle svjetlijih) ima, neočekivano, i u Hrv. Primorju, ne znam zašto - to baš ne bi bio neki mediteranski standard kao što je netko gore napisao za Primorje. Recimo, u sjevernom Primorju ima puno plavokosih, ali dosta visokih (Zagorci su često plavokosi, ali relativno niski). Za ove plavokose u Sjev. Primorju zamijetila sam i da su često zanimljiva kombinacija (prirodno) plava kosa-smeđe oči što je inače relativno rijetko u drugim podnebljima, ali ima ih i jako puno plavookih i zelenookih - hmm, kao da nisu južnjaci. Dakle, mislim da se za Hrvate ne može postaviti neki jedinstveni tip.

Moram reći i da sam upoznala jako puno plavokosih i plavookih Bosanki-muslimanki. Kako to objašnjavate vi koji znate nešto više o tome?

Srbi su najčešće crnomanjasti. Jako često njihove žene prepoznajem kao jedan određeni "tip", ima ih puno koje su međusobno po tipu jako slične, šta ja znam, to mi nekako vuče na neki grčki tip, maslinasta put, crna kosa i oči, izražene jagodice, samo više i boljeg stasa od Grkinja.
ovo sto si navela je primjenjivo i za bosnu, njene narode, pa i bosnjake.
nema odredjenog tipa bosnjaka, zavisi od kraja.ima razlika u fizionomiji izmedju bosnjaka na sjeveru i bosnkaja na jugu, iako su ocitije karakterne razlike. ovo o netipskoj fizionomiji dokazuje migracije na ovim prostorima i razlicite genetske mjesavine. kod plavookih i plavokosih dominira slavenski gen, a ima i one priche o sasima koji su u bosnu naseljavani oko rudokopa.
Hladna is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:53.