Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2023., 13:53   #1
Zdravlje očiju

Poštovani,

ne znam ima li već otvorena ovakva tema, ako ima ispričavam se.

Naime, prije jedno mjesec dana kupio sam novi televizor od 140cm za novi stan u kojem, naravno, nisam bio uopće prije kupnje TV-a. Kada sam prvi put ušao u njega, shvatio sam da bi 140cm dijagonale možda stvarno bilo malo preveliko obzirom da je dnevna relativno mala i u TV se može gledati maksimalno sa udaljenosti 2m (što je možda čak i preblizu, što god proizvođači govorili), ali naravno da sam to ignorirao jer sam bio sretan što slika izgleda ko u kinu....

Razlog iz kojeg vam ovo pišem je što sam primijetio da me jako bole mišići iza očiju nakon čak i par minuta gledanja, što mi se nikad nije događalo jer i moji imaju TV iste veličine ali ga gledaju sa duplo veće udaljenosti. Ne znam ni sam je li mi se oči naprežu ili što već, ali primijetio sam bol u pozadini očiju pogotovo kad gledam film, i ne znam je li neka poluhisterija ali kao da mi se teže izoštrava fokus kad gledam u daljinu. Na internetu sam čitao da zapravo i nije neobično gledati u toliki TV sa tako male udaljenosti (pogotovo za 4K), u što mi je nekako teško povjerovati.

U svakom slučaju, ja sam voljan taj TV izbaciti iz stana odmah jer oduvijek sam imao izvrstan vid i bez problema sam vidio i onaj najmanji red kod doktora na pregledima.

Zanima me što vi mislite, je li to zbog prevelikog ekrana koji se gleda sa premale udaljenosti ili zbog nečeg drugog, tipa svjetlosti koju TV proizvodi?

Hvala puno
LP
Dom Kat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2023., 22:57   #2
Probaj poraditi na postavkama. Možda je prevelika svjetlina.

Nema nikakvih dokaza da bi gledanje u TV u umjerenim količinama radilo neku posebnu štetu očima. Mislim da previše brineš.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2023., 03:24   #3
Prije svega, hvala na odgovoru.

Što se tiče postavki, čak i jesam isprobao razne kombinacije i napravio da slika izgleda pristojno bez da blješti u lice ali i dalje, kao začarano, svaki puta kada gledam u taj TV u toj dnevnoj me počnu boljeti oči onako kombinacija umora i gledanja u nešto što je neprirodno blizu.

Za ovo da nije dokazano, to sam vidio na internetu da je stvarno tako i tu se slažem, zato sad kad pogledam cijelu ovu priču i meni zvuči kao zamaranje sa glupostima iliti first world problem ali ono što znam je da me užasno ubija bol u očima nakon gledanja u taj TV.

Jedina teorija koja mi je preostala je da soba treba biti bogato osvijetljena da bi se taj efekt smanjio i mislim da bi čak i moglo biti do toga.

Bilo kako bilo, nisam ni ja nikad mislio da ću reći da TV može biti prevelik ali očito može.
Dom Kat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:24.