Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2005., 13:20   #21
Quote:
Zrinski kaže:
Znam ja i ti i oni koji su rat proveli u Sarajevu ali za sve one van Sarajeva cifra je 12000. Nikad nitko nije ni pokušao razdvojiti koliko je vojnika a koliko civila. I onda naravno dolazimo do toga kako su kod muslimana ginuli samo civili a kod svih ostalih naravno samo vojnici........



http://www.idc.org.ba/fmail/karton_zrtve.html

http://www.idc.org.ba/onama/intervju...dnaevropa.html

http://www.centar-za-mir.hr/suocavanje.php

http://www.documenta.hr/

http://www.hlc.org.yu/srpski/Suocava...oscu/index.php
svastikuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 13:25   #22
Quote:
fransiskol kaže:
isto je tako pitanje koliko su to pravi i uvezbani vojnici a koliko obicni mladici i gradjani na brzinu obuceni i bez oruzja na prvim linijama
Ne drzi ti to vodu, vojnik je vojnik, a tesko da je netko bio na prvoj liniji bez ikakvog oruzja. I u Vukovaru su ljudi bili u trenirkama sa karabinima u rukama. To su hrvatski branitelji i vojnicine, pokoj im dusi.

Naravno, to ne opravdava gamad koja je rafalala po ljudima koji su pretrcavali cestu noseci vodu.
ZnaSeTkoJe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 13:26   #23
Quote:
fransiskol kaže:
isto je tako pitanje koliko su to pravi i uvezbani vojnici a koliko obicni mladici i gradjani na brzinu obuceni i bez oruzja na prvim linijama
hahaha
E stvarno ste vi muslimani neprevazidjeni Hocemo li to sad dijeliti i vojnike na obucene i neobucene
Kod Srba su bili sve profesionalci, a kod Muslimana su bili sve golobradi mladici
BTW, nama je falilo vojske, da smo mi digli sve zivo u vojsku, i radnike, studente... Ko god je mogao da nosi pusku, poslat je vojsku.
Logicno razmisljaj. Onaj narod kojeg ima malo, mora da mobilizuje vise stanovnistva, cak i onog ko realno nije za vojsku.
Zbog toga kod Jevreja i zene idu u vojsku, a kod Arapa nema potrebe za tim jer ih ima koliko hoces.
IznadG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 13:33   #24
Quote:
IznadG kaže:
hahaha
E stvarno ste vi muslimani neprevazidjeni Hocemo li to sad dijeliti i vojnike na obucene i neobucene
Kod Srba su bili sve profesionalci, a kod Muslimana su bili sve golobradi mladici
BTW, nama je falilo vojske, da smo mi digli sve zivo u vojsku, i radnike, studente... Ko god je mogao da nosi pusku, poslat je vojsku.
Logicno razmisljaj. Onaj narod kojeg ima malo, mora da mobilizuje vise stanovnistva, cak i onog ko realno nije za vojsku.
Zbog toga kod Jevreja i zene idu u vojsku, a kod Arapa nema potrebe za tim jer ih ima koliko hoces.
prvo zna se ko je (i odakle) i sa kakvim oruzjem krenuo u rat a ko nije imao nikakvu oranizovanu vojsku ni oruzja (barem u pocetku). pa kako ste uspeli da pokoljete toliko civila jesi li se ikad upitao? a sad da je bilo normalnih vojnika i obicnih regrutovanih ljudi kod vas to naravno.
fransiskol is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 13:35   #25
Quote:
ZnaSeTkoJe kaže:
Ne drzi ti to vodu, vojnik je vojnik, a tesko da je netko bio na prvoj liniji bez ikakvog oruzja. I u Vukovaru su ljudi bili u trenirkama sa karabinima u rukama. To su hrvatski branitelji i vojnicine, pokoj im dusi.

Naravno, to ne opravdava gamad koja je rafalala po ljudima koji su pretrcavali cestu noseci vodu.
covece to nije bio rat vec obicna organizovana klanica, a Vukovar sto se malo organizovao svaka cast
fransiskol is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 13:43   #26
Quote:
fransiskol kaže:
isto je tako pitanje koliko su to pravi i uvezbani vojnici a koliko obicni mladici i gradjani na brzinu obuceni i bez oruzja na prvim linijama
Nisam ni ja bio profesionalni vojnik ali sam ipak bi vojnik a takvih je na svim stranama priznat ćeš bilo najmanje 95 %.
Zrinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 13:55   #27
Quote:
Zrinski kaže:
Znam ja i ti i oni koji su rat proveli u Sarajevu ali za sve one van Sarajeva cifra je 12000. Nikad nitko nije ni pokušao razdvojiti koliko je vojnika a koliko civila. I onda naravno dolazimo do toga kako su kod muslimana ginuli samo civili a kod svih ostalih naravno samo vojnici........
Prije tri godine sarajevski Dani su dali kompletan spisak poginulih, i jasno su razdvojili civile i vojnike.

Rekoh, 7.000 civila i 5.000 vojnika, otprilike, ne znam sad tacne brojke.
Vanja oko panja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 14:37   #28
Brojke od 100 000 ubijenih i poginulih u BiH nisu neka novina tim se ciframa barata ima vec godinu dvije. Koliko su pouzdane to je nesto drugo. U svakom slucaju Tokaca i njegov tim rade strucno i ne podlijezu srpskoj boljci stvaranja mitova. Kao onaj o 700 000 ubijenih srba u Jasenovcu.

Kod bosnjaka je poginulo i bilo ubijeno dosta staraca, zena i djece. Kod srba uglavnom muskarci vojne dobi a kod hrvata mi nije poznat omjer.

Kojim se barata ciframa kad je rat u RH u pitanju?
Zambak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 15:33   #29
Quote:
fransiskol kaže:
prvo zna se ko je (i odakle) i sa kakvim oruzjem krenuo u rat a ko nije imao nikakvu oranizovanu vojsku ni oruzja (barem u pocetku). pa kako ste uspeli da pokoljete toliko civila jesi li se ikad upitao? a sad da je bilo normalnih vojnika i obicnih regrutovanih ljudi kod vas to naravno.
De ne seri, zivota ti. Prije pocetka rata ste imali skoro 100 000 ljudi pod oruzjem, a kasnije i cijelih 200 000.

U knjizi "Lukava strategija" nacelnik Štaba Armije BiH Sefer Halilovic navodi da je "Patriotska liga pocetkom 1992. godine brojala oko 120.000 ljudi, od kojih je 60-70.000 bilo naoružanih." i dalje navodi da je 2. decembra 1991. godine u Hrasnici informisao Aliju Izetbegovica o razvoju Patriotske lige. Zajednicki je 25. februara 1992. godine usvojena direktiva za odbrani BiH u kojoj je definisan neprijatelj: "SDS sa JNA i ekstrtemno krilo HDZ-a su naši neprijatelji " i shodno tome utvrdeni ciljevi i zadaci musimanskih snaga u narednom periodu.

Sarajevski "Naši dani" u tekstu "Valter ponovo brani Sarajevo", donosi ekskluzivni razgovor sa nacelnikom GŠ Armije BiH, generalom Seferom Halilovicem (do septembra 1991. bio je visoki oficir JNA). Halilovic u intervjuu kaže: "Sastanci "Patriotske lige" održavani su na ulicama, u šumama, xamijama tako da smo prije pocetka dejstava 1992.godine imali 9 regionalnih i 103 opštinska štaba sa 98.000 naoružanih boraca. " Potvrduje to i komandir jedinice "Bosna 22" Šemso Tutic, da su tokom godinu dana od njenog formiranja odvijala priprema ljudi za rat. "
IznadG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 15:45   #30
Ajde nemoj i ti biti naivan, RSkojevac, Halilovic samo serenda i hvali se rijecima koje nemaju pokrice.

Imali su oni 100.000 ljudi, da, ali u planu. Nisu imali metaka dovoljno, da ne govorimo o nekom drugom naoruzanju. Kakva PL, gomila uplasenih likova, nista vise.

Hrvati su im prvi dali oruzje, samo sto je to danas tabu tema kod Bosnjaka pa necemo na tome insistirati.
Vanja oko panja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 15:57   #31
Quote:
Vanja oko panja kaže:
Ajde nemoj i ti biti naivan, RSkojevac, Halilovic samo serenda i hvali se rijecima koje nemaju pokrice.

Imali su oni 100.000 ljudi, da, ali u planu. Nisu imali metaka dovoljno, da ne govorimo o nekom drugom naoruzanju. Kakva PL, gomila uplasenih likova, nista vise.

Hrvati su im prvi dali oruzje, samo sto je to danas tabu tema kod Bosnjaka pa necemo na tome insistirati.
Nece se hvaliti nakon rata da je imao 100 000 ljudi pod oruzjem prije pocetka sukoba u BiH. Ako se covjek hvali, to se onda radi u ratu, a ne poslije rata.

Poslije rata se govori ovo sto muslimani govore po forumu. Bili su nenaoruzani, ginuli civli, vojska neobucena, a zlocine su cinili pojedinci a ne Armija BH, Holbruk htio bombardovati Armiju BH...i tako to
IznadG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 15:59   #32
Quote:
Vanja oko panja kaže:


Hrvati su im prvi dali oruzje, samo sto je to danas tabu tema kod Bosnjaka pa necemo na tome insistirati.
Niti su oni dobijali oruzje od Hrvata, niti su Muslimani bili ustase u drugom svjetskom ratu, a i vi ste im zabili noz u ledja, jer niko nije ocekivao, da deset puta malobrojniji, napadnete ih iz enklava u srednjoj Bosni
IznadG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 16:04   #33
Quote:
IznadG kaže:
Poslije rata se govori ovo sto muslimani govore po forumu. Bili su nenaoruzani, ginuli civli, vojska neobucena, a zlocine su cinili pojedinci a ne Armija BH, Holbruk htio bombardovati Armiju BH...i tako to
oteo si mi reci iz usta, ja to ne bih bolje sazeo

p.s. da li svi Srbi razmisljaju kao ti u RS????
fransiskol is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 16:15   #34
Quote:
Vanja oko panja kaže:
Prije tri godine sarajevski Dani su dali kompletan spisak poginulih, i jasno su razdvojili civile i vojnike.

Rekoh, 7.000 civila i 5.000 vojnika, otprilike, ne znam sad tacne brojke.
Ja sam vidio spisak od 11.000 ukupno, bez klasifikacije. I sve koje znam da su poginuli su zaista bili na tom spisku. E sad, koliko god mislim o Srbima sve najgore što se Sarajeva tiče, mislim da im je prijedlog da se u tu cifru uključi i navodno 6.000 njihovih poginulih ok, jebiga, ipak su i Grbavica i Ilidža dijelovi grada, bili pod njihovom kontrolom, ali ipak to je grad i mislim da i te žrtve treba pridodati.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 17:39   #35
Quote:
banderas kaže:
Ja sam vidio spisak od 11.000 ukupno, bez klasifikacije. I sve koje znam da su poginuli su zaista bili na tom spisku. E sad, koliko god mislim o Srbima sve najgore što se Sarajeva tiče, mislim da im je prijedlog da se u tu cifru uključi i navodno 6.000 njihovih poginulih ok, jebiga, ipak su i Grbavica i Ilidža dijelovi grada, bili pod njihovom kontrolom, ali ipak to je grad i mislim da i te žrtve treba pridodati.
http://www.bhdani.com/arhiva/251/spiskovi.shtml

Tu nema zakljucnih cifri ali imao sam tiskano izdanje i sjecam se brojeva.

Uostalom, dovoljno je downloadovati pdf format i prostim okom se vidi da spisak poginulih vojnika ide skoro do polovice dokumenta.

Srbi su takodje imali veliki broj zrtava, sto civilnih sto vojnih. Armija BiH im nije ostajala duzna, posebno u snajperskom djelovanju. Na Grbavici u ratu nije bilo moguce, prakticno, hodati uspravno, jer su muslimanski snajperi tukli sa svih zgrada sa druge strane Miljacke. Sa Energoinvesta su cak pucali i na svoje civile, sjecam se kad ih je Unprofor sve poskidao od gore, kada im je konacno dopizdilo ubijanje ljudi sa te zgrade.

Medjutim, i to je tabu tema pa necemo ni o tome.
Vanja oko panja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 18:37   #36
Quote:
Vanja oko panja kaže:
http://www.bhdani.com/arhiva/251/spiskovi.shtml

Tu nema zakljucnih cifri ali imao sam tiskano izdanje i sjecam se brojeva.

Uostalom, dovoljno je downloadovati pdf format i prostim okom se vidi da spisak poginulih vojnika ide skoro do polovice dokumenta.

Srbi su takodje imali veliki broj zrtava, sto civilnih sto vojnih. Armija BiH im nije ostajala duzna, posebno u snajperskom djelovanju. Na Grbavici u ratu nije bilo moguce, prakticno, hodati uspravno, jer su muslimanski snajperi tukli sa svih zgrada sa druge strane Miljacke. Sa Energoinvesta su cak pucali i na svoje civile, sjecam se kad ih je Unprofor sve poskidao od gore, kada im je konacno dopizdilo ubijanje ljudi sa te zgrade.

Medjutim, i to je tabu tema pa necemo ni o tome.
Poslije površnog pregleda spiskova mogu reći da su nepotpuni. Nema poginulig pripadnika HVOa a imeđu civilinim žrtvama nema ljudi koje sam ja poznavao a znam da su poginuli za vrijeme rata. također ne vidjeh nigdje imena srba ubijenih na Trebeviću............
Zrinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 22:14   #37
Quote:
ZnaSeTkoJe kaže:
Ne drzi ti to vodu, vojnik je vojnik, a tesko da je netko bio na prvoj liniji bez ikakvog oruzja. I u Vukovaru su ljudi bili u trenirkama sa karabinima u rukama. To su hrvatski branitelji i vojnicine, pokoj im dusi.

Naravno, to ne opravdava gamad koja je rafalala po ljudima koji su pretrcavali cestu noseci vodu.
Kako onda objasnjavas "oborene avione i unistene tenkove"?? Da li je moguce karabinom oboriti avion ili zaustaviti tenk?

Smislov
Smislov is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 22:45   #38
O cemu vi pricate...
Prije svega, spisak nije potpun, iza Tokace stoji institut koji RADI vec duze vrijeme. KADA ce oni uspijeti to nabrojati, ne znam, ali to sigurno nije sad. I kada ga zavrse, ni tada nece biti spisak potpun...iz prostog razloga sto nikad nece moci nabrojati sve one koji su ubijeni kao kompletne porodice i koga nema ko identificirati.
Pa prema tome, smirite strasti.
Koljete se oko omjera ubijenih u Sarajevu?

Pa covjece kao da je cifra od 7000 civila mala pa eto, to je ok, moze se podnijeti. Bez veze.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 23:01   #39
Quote:
Smislov kaže:
Da li je moguce karabinom oboriti avion ili zaustaviti tenk?

Smislov
Apsolutno je moguće.
Jesi gledao Veliki transport?
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 09:22   #40
Quote:
Vanja oko panja kaže:


Srbi su takodje imali veliki broj zrtava, sto civilnih sto vojnih. Armija BiH im nije ostajala duzna, posebno u snajperskom djelovanju. Na Grbavici u ratu nije bilo moguce, prakticno, hodati uspravno, jer su muslimanski snajperi tukli sa svih zgrada sa druge strane Miljacke. Sa Energoinvesta su cak pucali i na svoje civile, sjecam se kad ih je Unprofor sve poskidao od gore, kada im je konacno dopizdilo ubijanje ljudi sa te zgrade.

Medjutim, i to je tabu tema pa necemo ni o tome.
Pa nije to bas tajna. O tome se govorili mnogi izvjestaji UNPROFORA. Evo sta je komandant UNPROFORA Mekenzi rekao o Muslimanima.

" General Mekenzi je jos u junu 1992. godine vidio u cemu je stvar. Poznata je njegova izjava da : " Kada bih uspio da ih ubijedim da prestanu da ubijaju sopstveni narod radi CNN-a mozda bismo odavno imali primirje."
HPS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:12.