Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2009., 12:13   #1
Informaticke firmice

Ovo nije potaknuto perichevim postom. Njemu zelim da mu posao ide barem onako kako je zamislio, a zapravo puno bolje.

Mene zanima kako se zivi od tih silnih informatickih firmi? Imamo stotine malih firmi za web dizajn, servis racunala, odrzavanje mreza, prodaju hardvera, razvoj softvera, konzultacije, informaticke tecajeve, web shopove...Tko su klijenti takvih firmi? Koliko klijenata imaju takve firme? Ja ne poznam nikoga tko je korisnik takvih firmi. Odakle zarada vlasnicima tih tvrtki? Kome padne na pamet ici u nekakvu nepoznatu firmicu i tamo dati racunalo na servis ili sloziti konfiguraciju? Kome padne na pamet nekakvoj nepoznatoj firmici zvucnog imena dati da mu odrzava mrezu? Kome padne na pamet ici na informaticki tecaj u potpuno nepoznatu firmu koja tecajeve odrzava u nekoj sobici? Tko ide po web stranicu u firmu cija web stranica izgleda kao da je radena osnovama HTML-a pocetkom devedesetih? Tko kupuje po tim silnim web shopovima? Tko se konzultira kod nekakvog klinca ili starijeg anonimca, samozvanog informaticara koji nikad nigdje nije radio?
Platoon Leader is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 13:24   #2
onaj koji hoće proči jeftinije, i kojem je samo bitno da mu sve radi...
Tek nakon par godina shvate koliko su "jeftinije" prošli.
No nemoj generalizirati, među tim nepoznatim, ili malo poznatim firmicama, ima pravih stručnjaka i poštenih ljudi....
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 13:42   #3
Ja radim u jednoj takvoj firmi.
Klijenata više desetaka, profili klijenata su različiti (lanci trgovina, ambasade, odvjetnički uredi, poliklinike, građevinske firme, računovodstva itd.). Firme kojima je jeftinije to plaćati nego držati informatičare na plaći svaki mjesec valjda.
Zarada je sasvim zadovoljavajuća, dovoljna da svima plaća stiže na vrijeme i da posao ide.
Takvu firmu ne otvaraš ako nisi radio u toj branši i ne krećeš se u tom krugu i ako prije otvaranja nemaš dovoljno klijenata zainteresiranih za usluge. Ako radiš dobro, kvalitetno i ne varaš ljude, posao se širi. Usmeni marketing je ipak najjači marketing.
No firma se bavi isključivo uslugama, održavanjem, servisom, konzultacijama i sl. Nema prodaje.
keana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 14:14   #4
Quote:
keana kaže: Pogledaj post
Takvu firmu ne otvaraš ako nisi radio u toj branši i ne krećeš se u tom krugu i ako prije otvaranja nemaš dovoljno klijenata zainteresiranih za usluge. Ako radiš dobro, kvalitetno i ne varaš ljude, posao se širi. Usmeni marketing je ipak najjači marketing.
No firma se bavi isključivo uslugama, održavanjem, servisom, konzultacijama i sl. Nema prodaje.
Dobro, to je drugo kad si neko vrijeme proveo u toj bransi pa poznas ljude, povuces ili unaprijed dogovoris klijente itd.
Ali postoji brdo priucenih informaticara ili mladaca pa cak i dobrih informaticara koji nemaju ili dovoljno znanja ili iskustva ili poznanstava ili sve to skupa, a otvaraju takve firme. Uvijek me zanimalo gdje je tu racunica i kako oni posluju. Znam jednu takvu tvrtku gdje radi dvoje ljudi na rubu. Imaju si za neke prosjecne hrvatske place i to je to. I jos povremeno varaju kupce. A tu je jos stotine takvih.

@Mazarin

Naravno da ima kvalitetnih i postenih, ali opet me zanima od cega ti ljudi zive. Sve velike firme uglavnom posluju s velikima, kao i dobar dio srednjih i malih tvrtki. Tesko mi je vjerovati da zive od gradanstva i poneke manje firmice kojoj odrzavaju kompjutere.
Platoon Leader is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 14:26   #5
Quote:
Platoon Leader kaže: Pogledaj post
Dobro, to je drugo kad si neko vrijeme proveo u toj bransi pa poznas ljude, povuces ili unaprijed dogovoris klijente itd.
Ali postoji brdo priucenih informaticara ili mladaca pa cak i dobrih informaticara koji nemaju ili dovoljno znanja ili iskustva ili poznanstava ili sve to skupa, a otvaraju takve firme. Uvijek me zanimalo gdje je tu racunica i kako oni posluju. Znam jednu takvu tvrtku gdje radi dvoje ljudi na rubu. Imaju si za neke prosjecne hrvatske place i to je to. I jos povremeno varaju kupce. A tu je jos stotine takvih.
Pa gle, nekome je dovoljno da si zaradi za plaću, ali da je sam svoj gazda. Ne treba mu ne znam kolika dobit. O varanju kupaca i nelegalnom poslovanju nije potrebno raspravljati uopće.
Otvoriti firmu je najlakše, treba ti 20 soma kn. Ili ako otvaraš obrt, puno manje. Pa ih otvaraju i ljudi koji bi trebali i ne bi trebali.
keana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 20:53   #6
Quote:
Platoon Leader kaže: Pogledaj post
Naravno da ima kvalitetnih i postenih, ali opet me zanima od cega ti ljudi zive. Sve velike firme uglavnom posluju s velikima, kao i dobar dio srednjih i malih tvrtki. Tesko mi je vjerovati da zive od gradanstva i poneke manje firmice kojoj odrzavaju kompjutere.
Većim firmama se ne isplati rješavati neke stvari, nego im je jednostavnije/jeftinije dati nekome sa strane da im to napravi. I tu posao dopadne manjim specijaliziranim firmama (od par ljudi). Npr. ja radim u ovećoj firmi (~150 programera) a sve od programa za plaće pa do web stranica napravljeno/kupljeno je izvana.

Pa ako znaš popraviti/osposobiti kantu, mrežu ili šta već ne, zašto nebi otvorio i obrt, pa bio sam svoj gazda. Ako možeš preživit od toga, ne vidim u čemu je problem.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 21:34   #7
Quote:
smoothjazz kaže: Pogledaj post

Pa ako znaš popraviti/osposobiti kantu, mrežu ili šta već ne, zašto nebi otvorio i obrt, pa bio sam svoj gazda. Ako možeš preživit od toga, ne vidim u čemu je problem.
Ne vidim ni ja, ali utipkaj u google neke od ovih pojmova: servis racunala (ovo pogotovo), izrada web stranica, informaticki tecajevi, IT konzalting...

Kako oni prezivljavaju? Tko ide kod njih?
Platoon Leader is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 01:35   #8
Quote:
Platoon Leader kaže: Pogledaj post
Ne vidim ni ja, ali utipkaj u google neke od ovih pojmova: servis racunala (ovo pogotovo), izrada web stranica, informaticki tecajevi, IT konzalting...

Kako oni prezivljavaju? Tko ide kod njih?
Na to pitanje je bar jednostavno odgovoriti - susjedi, poznanici, oni koji su dobili preporuku od ovih vec navedenih, pa se zalomi netko nov tko opet preporuci nekome, kada je zatisje sa novim klijentima vec se vracaju stari sa novim potrebama i tako u krug.
Lady K is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 14:04   #9
Male firme započinju obično ljudi koji su stekli neka iskustva,
poznanstva i prvih par klijenata. Rjeđe se firme otvaraju tako
da se prvo otvori firma, pa onda traži posao za nju. Obično
netko nešto radi sa strane, pa kad obim posla poraste, otvori
firmu.
Chariot is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 14:17   #10
Quote:
Chariot kaže: Pogledaj post
Male firme započinju obično ljudi koji su stekli neka iskustva,
poznanstva i prvih par klijenata. Rjeđe se firme otvaraju tako
da se prvo otvori firma, pa onda traži posao za nju. Obično
netko nešto radi sa strane, pa kad obim posla poraste, otvori
firmu.
Dobro, ali tesko je povjerovati da stotine ljudi koji su otvorili takve firme imaju tolika poznanstva. Po toj logici, ako su svi oni nekad radili u manjem broju vecih firmi, nakon osamostaljenja povukli su klijente tim vecim firmama i sve se rasprsilo. To medutim nije slucaj.
Platoon Leader is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 14:30   #11
Quote:
Platoon Leader kaže: Pogledaj post
Dobro, ali tesko je povjerovati da stotine ljudi koji su otvorili takve firme imaju tolika poznanstva. Po toj logici, ako su svi oni nekad radili u manjem broju vecih firmi, nakon osamostaljenja povukli su klijente tim vecim firmama i sve se rasprsilo. To medutim nije slucaj.
Imaš krivi pogled na tržište. Za koje se kaže da je živi organizam. IT nisu javni bilježnici pa da ih može biti točno određen broj. Otvoriš firmu, moraš biti konkurentan. Pa ako si dobar, širiš se i imaš para, ako nisi dobar, propast ćeš.
A firme kojima su takve usluge potrebne se otvaraju stalno, nije svakome isplativo zaposliti redovnog informatičara.
keana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 10:39   #12
Dobro to, ali recimo, izrada nove web stranice ti ne treba svaki cas.
ONeill is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 09:28   #13
cak niti ne tolko. ova firma u kojoj ja sad radim ima 3-4 zaposlena i firma ima samo jedan jedini posao. dobili su ga tamo negdje davno 2004-2005 i od tog jednog posla firma zivi vec 4 godine. ako nam jednog dana taj posao oduzmu firma propada istog trena. do onda firma hrani nekoliko obitelji i pristojno se zivi.

dakle potrebno je vidjet priliku, iskoristit je, i siguran si iducih par godina.mozda i zauvjek. a mozda pripadnes na kraju mjeseca
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:04.