Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2014., 08:33   #2201
Quote:
Dawn007 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, studentica sam Filozofskog fakulteta u Zagrebu te za seminar iz jednog kolegija imam temu Hrvata u Švedskoj. Pa ako ima netko tko je voljan odgovoriti na nekoliko pitanja molim da mi se javi na PP. Idealno bi bilo da su duže vrijeme gore (barem godinu dana). Unaprijed hvala.
pitaj mene
gumbica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 11:31   #2202
Quote:
havregryn kaže: Pogledaj post
Zaboga, htjedoh ti slikovito dočarat kako politička strujanja ovdje utječu na tržište nekretnina. Tako da u konačnici u nekretnine investiraju samo sitni špekulanti koji imaju sreće tako dugo dok ima još takvih, jednom kad ponestane, puknut će. Već su stavljeni linkovi na opis što je bubble, da ne pišem toplu vodu.
I primjer s prihvatnim centrom ti je više primjer problematike mikrolokacije nego općeg trenda. Za dva milijuna nećeš kupit stan u Gamla stan, eventualno garažu. A da ubodeš lokaciju koja je sad jeftina, a u budućnosti će cijena sigurno samo rasti, moraš ili biti vrhunski znalac ili naprosto imati jako puno sreće. Kome se isplati toliko kockat s 2 milijuna kruna keša, kad može sigurno doći do boljih investicijskih prilika, a nek proba.
Ok, samo što ja ne govorim o tome da kupiš stan za 2 mil i prodaš ga za 15, već ga kupiš za 2 mil, a prodaš za npr. 2.2mil za 5 godina (+ dodaš inflaciju ili oduzmeš deflaciju), uz to ga tih 5 godina daješ u najam od čega ti ostane 10t kr mjesečno (znači neračunajući avgift ako ga ti plaćaš, to dodaš na najam). 10t kr mjesečno je 120t kr godišnje. Ako staviš 2mil kr u banku nećeš dobiti 120t kr godišnje, znači u plusu si čak i da stan prodaš po cijeni koju si platio za njega. Samo je pitanje da li možeš stan koji platiš 2m dati u najam za 10t + avgift, ili stan od 4m za 20t +avgift, svejedno.

Btw., sve je moguće, i bubble burst koji spominješ i rast od 25% koji spominje Septembar, ali po mom mišljenju cijene neće se dogoditi ni jedno ni drugo.

@September: već sam odgovorio Havregryn, pomiješao sam brojke. http://www.stockholm.se/OmStockholm/Fakta-och-kartor/ 897.700. Ako računaš i širu okolicu onda se stvari mijenjaju i po pitanju dostupnih nekretnina.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 12:59   #2203
daj mi recite ko je upucen i zna, kakva je gore stvar sa konobarima, kuharima? kako to prolazi i je se moze zivjet?
rastom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 13:08   #2204
Quote:
rastom kaže: Pogledaj post
daj mi recite ko je upucen i zna, kakva je gore stvar sa konobarima, kuharima? kako to prolazi i je se moze zivjet?
da imamo konobare i kuhare i zive i oni
sta tebe konkretno zanima, pitanje ti je malo maglovito
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 00:25   #2205
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
Naravno da se isplati, kupis stan za 2 milje, izdajes i Londonderry sve troškove i za 5 g ga prodas za npr. 2.5 Dakle zaradis pola milje samo tako. To je vvisegodišnji netto prihod

Od te zarade odbij porez, ne znam koliko je sad 22% ili
f00f is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 08:54   #2206
Quote:
f00f kaže: Pogledaj post
Od te zarade odbij porez, ne znam koliko je sad 22% ili
Da, i opet ostane min 40.000€ zarade nakon poreza.

I to sam uzela minimum da cijena raste 5% godisnje, a raste 10-15% zadnjih 10 g.

Zasto me svi pokušavaju ubijediti u suprotno ?
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 10:45   #2207
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
Da, i opet ostane min 40.000€ zarade nakon poreza.

I to sam uzela minimum da cijena raste 5% godisnje, a raste 10-15% zadnjih 10 g.

Zasto me svi pokušavaju ubijediti u suprotno ?

Ne pokusavam te ubijedit u suprotno, danas je cinjenica da ako kupis stan zaradis kad ga prodas. Ja sam uzeo stan za 620 000kr prije 4 god a sad se isti stanovi u zgradi prodaju za milion bez problema, da ga prodam sad zaradio bi, to je cinjenica.
f00f is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 17:31   #2208
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
Da, i opet ostane min 40.000€ zarade nakon poreza.

I to sam uzela minimum da cijena raste 5% godisnje, a raste 10-15% zadnjih 10 g.

Zasto me svi pokušavaju ubijediti u suprotno ?
Vjerojatno su poučeni iskustvom s Hr tržišta gdje su također cijene nekretnina rasle u dvoznamenkastom postotku, i u gradovima, a posebno uz more. Danas padaju, istina ne u dvoznamenkastom postotku, ali padaju već duži niz godina i ne nadzire se promjena trenda. A priča je bila ista, Zagreb centar Hrvatske, Regije,.. svake godine se doseljava sve veći broj ljudi, ljudi su sve bogatiji,.. pa danas imaš stotine neprodanih stanova koji zjape prazni već godinama i umjesto po npr. 2200eur/m2 koliko je investitor planirao dobiti za njih, dobit će evenutalno 800. Ok, atraktivnim nekretninama u centru nije pala cijena, ali je i dalje 5x niža nego u osrednje atraktivnim nekretninama u Stockholmu tako da je u te stockholmske cijene očito već uračunat rast populacije i bdp-a.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 11:07   #2209
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Vjerojatno su poučeni iskustvom s Hr tržišta gdje su također cijene nekretnina rasle u dvoznamenkastom postotku, i u gradovima, a posebno uz more. Danas padaju, istina ne u dvoznamenkastom postotku, ali padaju već duži niz godina i ne nadzire se promjena trenda. A priča je bila ista, Zagreb centar Hrvatske, Regije,.. svake godine se doseljava sve veći broj ljudi, ljudi su sve bogatiji,.. pa danas imaš stotine neprodanih stanova koji zjape prazni već godinama i umjesto po npr. 2200eur/m2 koliko je investitor planirao dobiti za njih, dobit će evenutalno 800. Ok, atraktivnim nekretninama u centru nije pala cijena, ali je i dalje 5x niža nego u osrednje atraktivnim nekretninama u Stockholmu tako da je u te stockholmske cijene očito već uračunat rast populacije i bdp-a.
ja ne znam kako funkcionira stambeno trziste u hrvatskoj, ako nemas kesh lovu. sto se tice kredita i ucesca, koliko se mora uplatiti od vrijednosti stana, kako stoji sa kamatama, i koliko se placa mjesecno "pricuvnina"
bilo bi zanimljivo za usporediti sta je to sto je ucinilo da su hrv cijene toliko naglo pale?
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 12:13   #2210
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
ja ne znam kako funkcionira stambeno trziste u hrvatskoj, ako nemas kesh lovu. sto se tice kredita i ucesca, koliko se mora uplatiti od vrijednosti stana, kako stoji sa kamatama, i koliko se placa mjesecno "pricuvnina"
bilo bi zanimljivo za usporediti sta je to sto je ucinilo da su hrv cijene toliko naglo pale?
Real estate bubble (burst) se dogodio u velikom broju država, ni eu nije pošteđena, npr. proguglaj Španjolsku, ili npr baltičke zemlje

http://en.wikipedia.org/wiki/Baltic_..._2004-2009.png

Zadnje uređivanje Guud : 17.12.2014. at 12:33.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 21:59   #2211
Pozdrav, studiram strojarstvo i imam namjeru ici u Svedsku na masters studij. Samo jedna stvar mi nije sigurna - isplati li se otici tamo, nauciti jezik u 2 godine i napraviti 20k € troskova ili diplomirati ovdje, za to vrijeme uciti svedski i onda probati naci posao tamo? Zna li netko kolika je razlika u kvaliteti studija, hoce li mi svedska diploma drasticno prije osigurati posao od ove nase? Koliko je tesko dobiti studentski smjestaj? Thx
PeregrinTook is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 15:26   #2212
Mislim da ti je bolje tu doci na studij ako možeš
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 12:33   #2213
Evo mene zanima jedna druga stvar. Jel to od vas imao iskustva sa izdavanjem vize za USA u Svedskoj sa hrvatskom putovnicom il moram u vise navrata ici u hrv da dobijem vizu?
gumbica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 15:09   #2214
Quote:
gumbica kaže: Pogledaj post
Evo mene zanima jedna druga stvar. Jel to od vas imao iskustva sa izdavanjem vize za USA u Svedskoj sa hrvatskom putovnicom il moram u vise navrata ici u hrv da dobijem vizu?
nemam iskustva ali moralo bi se moci direktno od tamo. mislim, nema smisla da moras putovati u hrv zbog toga.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 03:52   #2215
Kakva je šansa za pronalazak ljetnog posla u Švedskoj? Čuo sam da su poslovi tipa berači jagoda traženi preko ljeta. Imam osnovno znanje švedskog jezika.
Bilby is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 11:37   #2216
Molim vas ako je netko upućen, dali bi mi bilo lako otići u Švedsku na jesen ,nakon što zaradim na sezoni na jadranu,pronaću tu posao ,dali postoje poslovi gdje je osiguran smještaj,ja neznam Švedski ni malo,engleski oke,i nemam faks! ??
đevojčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 11:33   #2217
Pozdrav svima.

Planiram otići ove godine u Švedsku radit,po zanimanju sam vodoinstalater a kolko čujem/čitam po netu njima kronično fali tih struka.Ono što mene zanima gdje još tražit poslove osima na Euresu i ostalim švedskim stranicama (koje su na švedskom). Što se tiče jezika švedski ne znam al sam s engleskim dobar.

Ako ima ko od naših da je gore slobodno pošalje neke linkove.

pozz
Zbir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 22:03   #2218
Thumbs up

Pozdrav svima. E ovako! Imam struku teh. za elektroniku, a tečajeve sve moguče za rad na građevinskim strojevima, aktivno radim na utovarivaču, viljuškaru, hidrauličnoj dizalici, bageru... engleski znam super, a i raditi znam svašta jer sam sa sela pa traktori i njihovi priključci mi nisu strani, odnosno znam raditi na njima. Molim pomoć, želim raditi i zaraditi, ne bojim se podsukati rukave...
Krile83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 11:03   #2219
Evo da bacim kratki osvrt, cura je nekih 3 mjeseca u goteborgu ja nisam htio odmah dati otkaz na svom poslu tako da sam sad na godisnjem I dosao sam na dva tjedna I ono sto sam primjetio da je znanje svedskog dosta vazno za nalazenje posla tako da je cura odmah upisala tecaj koji za 3 tjedna pohadjanja kosta nekih 5000 kruna,stan takodjer nije tako lako naci ako te netko ne preporuci stanodavcu a cijena je nekih 6000 kruna + internet 300 kruna (dakle moja preporuka ne dolaziti ako za pocetak nemate dovoljno za nekih 4-5 mjeseci da prezivite do pronalazenja kakvog takvog posla)Ono sto odusevljava je gradski prijevoz koji vozi jako cesto u sve dijelove grada tako da ti prakticki auto nije ni potreban a osim toga nakon razgovora s lokalcima predstavlja luksuz, mjesecna karta je nekih 500 kruna,nadalje stanovi u zgradam su ugodni I topli vlada mir I tisina-roba se pere u podrumu gdje imas ves masine I susionuuglavnom ako se nadje pristojno placen posao vrlo ugodan grad za zivot
Leni_Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 09:26   #2220
Quote:
Krile83 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. E ovako! Imam struku teh. za elektroniku, a tečajeve sve moguče za rad na građevinskim strojevima, aktivno radim na utovarivaču, viljuškaru, hidrauličnoj dizalici, bageru... engleski znam super, a i raditi znam svašta jer sam sa sela pa traktori i njihovi priključci mi nisu strani, odnosno znam raditi na njima. Molim pomoć, želim raditi i zaraditi, ne bojim se podsukati rukave...
Onda se javi u Norvesku. Kad znas engleski, onda ti ne bi trebao veci problem bit nac posao u rudniku.
gumbica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:13.