Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2010., 14:26   #1
Arrow Satelitske i zemaljske antene i prijem signala - part II

Imam Rotomax antenu. Nabavio sam i prijamnik Nytro Box 4001 T. Nekako sam uganjao odašiljač Borinci i sada imam mada ne baš jako dobar, ali imam digitalni signal. Da bih imao i analogni i digitalni prijam povezao sam NB prijamnik sa TV i scart i RF kabelom. Pitanje je slijedeće i molim stručnjake da mi pomognu: Želio bih još jednu krovnu antenu (logaritamsku ili zvanu Riblja kost) koju bih usmjerio samo na odašiljač Borinci. Rotomax bih koristio za analogni prijam drugih TV kuća, npr. lokalne u Brčkom, FTV, BHT1, TK i sl. Koju antenu kupiti i postaviti na krovni nosač (cijev) i na koji način spojiti na jedan dovodni kabel koji ide u NB prijamnik, obzirom da je Rotomax sa pojačivačem signala a eventualno logaritamska (riblja kost ILI SLIČNA) nije. Spajanje bih morao napraviti negdje pod krovom jer ne mogu i nemam mogućnosti provlačiti kroz bužir cijev još jedan antenski kabel. Šta mi je sve potrebno. Kako nisam veliki znalac u ovom pogledu molim pomoć i iscrpnije objašnjenje (ako moguće potkrijepljeno i slikom svega što mi je potrebno).
Prijatelji, unaprijed vam se zahvaljujem za svaku pomoć!:
Možda ova tema i postoji ali u mnogo tema koje sam do sada isčitavao nisam našao odgovor, pa stoga mi nemojte zamjeriti na ovom postu. Hvala ljepa!
__________________
Slabo se snalazim!
aimcs.bc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 16:41   #2
Lightbulb Povezivanje antena???

POSTOJI LI TA MOGUĆNOST I KAKO, AKO POTOJI?
DA LI NETKO ZNA?????
__________________
Slabo se snalazim!
aimcs.bc is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 07.02.2010., 18:03   #3
Dvije antene,jedan tv.
http://mke.hr/shop/index.php?cPath=1...87015f8o7u7ff6
Pošto kod vas u BH,takođeruskoro kreće digi. signal i to mpeg4,trebao si odmah kupiti i takav digi. receiver.U Hr ide signal u mpeg2,a to podržava NB,a mpeg4 ne na tvoju žalost moračeš kupiti još jedan kad kod vas krene dig.signal.
Uzmi normalnu antenu riblja kost.

Zadnje uređivanje darge : 07.02.2010. at 18:08.
darge is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 18:56   #4
Lightbulb Pitanje za poštovanog Darge

Quote:
darge kaže: Pogledaj post
Dvije antene,jedan tv.
http://mke.hr/shop/index.php?cPath=1...87015f8o7u7ff6
Pošto kod vas u BH,takođeruskoro kreće digi. signal i to mpeg4,trebao si odmah kupiti i takav digi. receiver.U Hr ide signal u mpeg2,a to podržava NB,a mpeg4 ne na tvoju žalost moračeš kupiti još jedan kad kod vas krene dig.signal.
Uzmi normalnu antenu riblja kost.
Poštovani Darge, dok digitalni signal dođe u BiH ja ću do tada nabaviti LCD sa ugrađenim mpeg4. Ali nije niti važno jer mi ovdje u Brčkom 90% gledatelja pratimo HRT1, HRT2, RTL i NOVU, a ponajmanje RTRS, FTV, TVB1. Analogni prijem mi je potreban za našu lokalnu TV (zvana HIT) kao i za TV Tuzlanskog kantona (županije), te ponekada čuti šta se zbiva u Srbiji (za ne daj Bože).
Vidim da si znalac na ovome području pa
sada Te molim uputi me što bih trebao nabaviti i kako spojiti Rotomax i riblju kost i čime, sa ovoga linka koji si mi dao.. Imam prijatelja u Rijeci koji će uskoro doći (ako ništa drugo onda za Uskrs) pa da mi to nabavi i donese.
Malo smo ovdje oskudni u nabavi, ali možda i postoji u Tehno Mag-u, pa ako bude možda neće imati potrebe da mi to prijatelj nabavlja.
Hvala ti mnogo unaprijed. Srdaćan pozdrav iz Brčkog.
__________________
Slabo se snalazim!

Zadnje uređivanje aimcs.bc : 07.02.2010. at 19:25.
aimcs.bc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 20:08   #5
Trebaš jedan razdjelnik sa dvije antene na jedan tv,spojiš svaku antenu konektorom u njen ulaz,a jedan konektor s kablom na tv.
darge is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 20:20   #6
Quote:
darge kaže: Pogledaj post
Trebaš jedan razdjelnik sa dvije antene na jedan tv,spojiš svaku antenu konektorom u njen ulaz,a jedan konektor s kablom na tv.
Hoće li biti problema, obzirom da Rotomax ima pojačivač signala u sebi a riblja kost to nema. I mogu li razdjelnik postaviti pod krov (pod zaštićeno mjesto od kiše i snjega). Odatle bi bio več postoječi kabel koji vodi kroz bužir do izlaza iz zida. Taj bi trebao biti spojen na dvb-t prijamnik zar ne a odatle RF kabelom na TV kao i scart kabelom. Hoću li gubiti na digi signalu i ako hoću šta bih trebao napraviti. Daj mi malo to pojasni.
__________________
Slabo se snalazim!
aimcs.bc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 21:48   #7
Antena zvana Riblja kost ti je preslaba za uhvatiti odasiljac Borinci u Brckom bez pojacala, tebi je potrebna UHF antena a najbolje da uzmes Iskra 91x jer se pokazala kao najbolja i onda provuci poseban kabel do digitalnog receivera.

Koliko ja znam, lokalni odasiljaci ce digitalni signal emitirati kao i njihov izvor, dakle ti bi se trebao orjentirati na Drenovce na kojima bi trebale biti iste frekve kao sa Borinaca.

Ako ti je buzir preuzak i ne mozes provuci jos jedan kabel, potrazi po trgovinama koax kabel od 4 mm i onda ces sigurno moci provuci dva komada.

Moguce je spojiti dvije antene tako da na jednoj bude pojacalo a na drugoj ne, potrebno je samo blokirati napajanje sa ispravljaca da ide na tu natenu, ja sam nekad za to prepravljao one zute razdjelnike jer se mogu otvoriti i onda samo na izlaz (tj ulaz) koji zelis blokirati stavis kondenzator i problem rijesen ali svako spajanje antena slabi signal i mijesa signale iz razlicitih smjerova.

Ako ne znas to sam odraditi onda potrazi strucnu pomoc ali ti je bolje rjesenje provuci direktno kabel na digitalni receiver, to mozes odraditi sam.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2022., 12:34   #8
Svaki spliter se može koristiti kao i kombajner?

Imam ovaj sa linka: https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...laza-5-2400MHz. Mogu li ovisno o potrebi na njega spojiti dvije antene na jedan tv i obrnuto tj. jednu antenu na dva tv-a tj. da li ga mogu koristiti kao spliter i kao kombajner? Također imam problem jer ne mogu hvatati neke kanale kao RTL kockicu, Sportsku TV, CMC i Plavu tv, iako mi je odašiljač udaljen oko 200m zračne linije. Neki tvrde da je problem što je prejak signal? Dvije antene, jedna za BiH i jedna za HR su spojene na pojačalo, koje je spojeno preko splitera, zatim napajanja od 12V, te na kraju na tv. Neki tvrde da spliter nije potreban za DVB-t2 signal?
__________________
Ave atque vale
nardev. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2022., 18:33   #9
Quote:
nardev. kaže: Pogledaj post
Imam ovaj sa linka: https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...laza-5-2400MHz. Mogu li ovisno o potrebi na njega spojiti dvije antene na jedan tv i obrnuto tj. jednu antenu na dva tv-a
Može.

Quote:
nardev. kaže: Pogledaj post
tj. da li ga mogu koristiti kao spliter i kao kombajner?
Kombajner nije spliter spojen naopako!
On spaja/razdvaja zemaljski i satelitski signal. I propušta napon samo prema satelitu.
negativna nula is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2022., 20:51   #10
Quote:
nardev. kaže: Pogledaj post
Neki tvrde da spliter nije potreban za DVB-t2 signal?
Antene i ostala antenska oprema i pojačala pojma nemaju da li signal nosi analognu (AM,FM) ili digitalnu modulaciju (DVB-T/T2, DAB,DAB+) pa potpuno jednako rade bez obzira na to.
Isto to vrijedi i za rezolucije HD,FHD,4K i čak HEVC što trgovci često napišu.
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2022., 07:36   #11
Treba mi antena za sobni tv koji bi uhvatio osnovne kanale ove nase hrvatske a potencijalno bi koristio i za mozda evotv i slicne programe ubuduće. Ima li neka preporuka sto jeftinije antene a da nije cijena 200 kuna kao ovde kod nas kako vidim da se cijene krecu?
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2022., 08:15   #12
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
Treba mi antena za sobni tv koji bi uhvatio osnovne kanale ove nase hrvatske a potencijalno bi koristio i za mozda evotv i slicne programe ubuduće. Ima li neka preporuka sto jeftinije antene a da nije cijena 200 kuna kao ovde kod nas kako vidim da se cijene krecu?
Ja sam dobila sliku samo sa žicom.
Imaš na youtube uputu kako od žice napraviti antenu. Stvarno funkcionira.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2022., 09:53   #13
Quote:
kajpa kaže: Pogledaj post
Ja sam dobila sliku samo sa žicom.
Imaš na youtube uputu kako od žice napraviti antenu. Stvarno funkcionira.
link
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2022., 07:45   #14
Ispod 120-150 teško da valja..
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2022., 10:14   #15
Pitaš za sobnu antenu ili vanjsku?
__________________
mijenjam se
darac505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2022., 19:35   #16
Ako je vanjska :
https://www.nabava.net/tv-antene/fal...-310-176263871
https://www.nabava.net/tv-antene/isk...ijena-89664451
https://www.nabava.net/tv-antene/zem...58mm-188594231
https://www.nabava.net/tv-antene/zem...28db-188594201
Ako je sobna :
https://www.nabava.net/tv-antene/phi...jena-159971471
https://www.nabava.net/tv-antene/isk...ijena-89609331
https://www.njuskalo.hr/tv-oprema/ku...oglas-38060367

Ove sobne za razliku od ostalih u ponudi naših trgovina imaju dobit daleko veću od njihovih 2,5 dBi (uostalom to kriju jer ne navode dobit(dBi) tih antena).
Kod kupnje ne gledajte dB pojačala jer prijem ovisi o anteni a ne o ugrađenom pojačalu pa do 25dB pojačala su sasvim OK.
Da ne zaboravim u HR se za tv koristi UHF band pa je nebitno (čak je bolje) ako antene nemaju VHF.
Na gluposti kao "digital, DVB-T/T2, DAB, HD,FullHD,4K HEVC" ne obraćajte pažnju jer to nema apsolutno nikakve veze sa antenama ni pojačalima.
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2022., 20:46   #17
Od sobnih definitivno ta zadnja, s ovim “okruglastim” nemah dobra iskustva.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2022., 21:53   #18
Zadnja je za UHF tip LPDA (logaritamska) sa dobiti od 6dBi (ima i ugrađeno pojačalo).
Te što kažeš "okruglaste" su za FM i VHF (teleskopske na razvlačenje) i za UHF tip buterflay (leptir) sa mrežastim reflektorom pa ima i preko 8dBi dobiti (ima i ugrađeno pojačalo).
Loše iskustvo je što ljudi neznaju kako okrenuti "leptir" za horizontalnu polarizciju i pri okretanju kod takvog tipa antene znaju pretjerati pa okretati preko graničnika dok ne uviju tanki koaks do pucanja spojeva
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2022., 23:51   #19
Satelitske i zemaljske antene i prijem signala - part II

Pa da, tak da je za samo tv prijem zahvalnija ta sobna uhf logica, nego ti uobičajeniji i češći allrounderi od tv/radio uhf-vhf-fm antena.

Postojao je toj logici sličan i vrlo dobar pandan u EngelAxilu, treba vidjet na webu drže li još…
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2022., 22:04   #20
Pozdrav,

Do sad sam.imao ugrađen dvbt2 receiver Cryptobox 702mini i bio sam prezadovoljan jer je stajao iza tv-a na zidu a na prednju stranu se zaljepio mali displej. E sad mi tu otisao daljinski pa sam kupio novi neki mali Strong receiver kao stick. Ubode se u hdmi utor a pqeko usba sa tva ima napajanje 5v. Kod njega mi je problem sto se slika zna ponekad na koju sekundu pikselizirati i izgubi zvuk. To se na starom cryptoboxu nije događalo. Jeli to zbog losijeg receivera ili je signal slab?
sime is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.