Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2010., 10:30   #1
Vršnjačko nasilje u školi - kada i kako reagirati/dijete, roditelj, škola....

Dakle, problem je slijedeči,
sin mi ide u 6.r OŠ, i u razredu ga dvojca večih "prijatelja" svako malo maltretira, što verbalno, što "po sitno" fizički. To traje zadnjih par mjeseci, što je rezultiralo da se djete povlači pomalo, u sebe. Eh, sada ja znam kako treba reagirati...razgovor sa razrednicom, i sl. No, problem je što smo to več jednom prije god. dana odradili i tada je taj klinac koji ga je ošamario rekao čitavom razredu kako je moj sin njega tužio meni, i kako sam ja došao tom klincu doma i razgovarao sa njegovim ocem (ne pada mi na pamet klincu direktno se obračati), i kako je onda tog klinca njegov otac istukao zbog toga što je napravio.... I od onda je moj sin proglašen "cinkerom". To je i jedan od razloga što mi sin nije odmah rekao kada su počeli friški problemi, a eskaliralo je kada je u priču upletena i moja kčer (2.g. mlađa) na način da je od nje zatraženo da im da novaca pa da budu malog pustili na miru.
Budući da ne želim reagirati na klasičan balkanski način, krenut ću prvo sa razgovorom , kako je gore spomenuto, no, u slučaju da to ne urodi plodom, razmišljam, kao slijedeči korak, obavijestiti soc. službu, no koliko smo upoznati sa njihovom "brzinom", kao vatrogasnu mjeru maloga upisujem na karate. Bojim se samo kako će to sve izgledati kada mali bude ponovno izazvan, i kada on vrati? Toplo se nadam da će ova stvar biti riješena u razgovoru, ali optimizam me napušta kada vidim kaj se dešava oko nas, i na kraju da moje djete nebude etiketirano kao nasilnik, ako se bude branio.

Iskustva?
__________________
Gore od poraza je odustajanje...
Kompromis je kada netko nije sretan
agramer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 10:50   #2
gle,tvoj sin je laka meta samim time što vjerojatno nije pružao nikakav otpor kad su ga uhvatili na pik. Obično su takvi nasilnici kukavice pa traže žrtve koje se neće opirati.

Mislim da vi tu ne možete ništa napraviti jer je nakon pokušaja on ispao cinker pa je prošlo još gore.

Vjerojatno bi se stvar rješila tako da ti se dijete suprostavi svojim zlostavljačima.
Ne znam,ja pričam iz iskustva kako je to bivalo kad sam ja pohađala osnovnu.

Moja sestra ide u 5 r osnovne škole pa je svako malo par curica uhvatilo na pik jer je povučena,malo drugačija od njih. I to je njima idealno da se pokažu facama ostalom razredu.
Moja mama je pričala s razrednicom,ali nikakvog učinka nije bilo.

Prestalo je kad ih je sestra počela totalno ignorirati,ali totalno ko da ne postoje.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 11:03   #3
Mali ti je proglasen za cinkarosa?

Jer ga je ovaj drugi tukao i maltretirao,pa se on potuzio roditeljima?


Mislim da moras objasniti sinu kako je u redu (a i obveza ) prijaviti nasilje,kao i da nasilnik mora snositi kaznu zbog toga.
To je obveza,a ne cinkarenje.

Osobno,otisla bih i razrednici i ravnatelju i pozvala roditelje nasilnog djecaka.

I upisala djecu na tecaj borilackih vjestina.

P.S. Moj sin ide na dzudo 4 godine i nitko ga ne dira.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 11:27   #4
pa da,to je uobičajeno u toj dobi. Mislim da bi isto bilo da je rekao razrednici,opet bi ispao cinkaroš u njihovim očima.

Da,najpametnije je da se svi skupe vi,razrednica,djeca i njihovi roditelji
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 11:32   #5
Eto takvih slučajeva se i ja pribojavam jer mi mala najesen kreće u prvi razred.

Znam da će sada zvučati glupo ali da ponoviš razgovor sa razrednicom, ravnateljem, pedagogom i roditeljima problematične djece, i da ti pokažeš zube i povučeš crtu, zaprijetiš se socijalnom i Ministarstvom.

Tako su moju malu maltretirali u vrtiću, jednom je došla crvenog vrata doma, kad sam ju upitala od čega joj je to ona je rekla da joj je "xxxxxx to napravio kad ju je gušio".
Pitala sam da li je to teta vidjela ili da li je to rekla teti, naravno da je, ali teta jedino smije maloga poslati da sjedne i reći roditeljima šta se zbilo.
Drugi dan slična priča, i tako par puta.
I ja sam govorila, makni se, ignoriraj, reci teti, ali šta to vrijedi.
Sve dok nije došao na roditeljski tata od nasilnika, e onda mi je puklo. Onda sam ja postala nasilnik i rekla mu da to neću tolerirati, i da izvoli svoje djete dovesti u red inače ću zatražiti da se mali ispiše iz vrtića i obavijestiti socijalnu službu. Tata se počeo derati na mene, ali ja se nisam dala, pa neće mene i moje dijete svakakve budale maltretrirati.
__________________
Run, run
Ice, ice is coming
coldasice is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 11:58   #6
Ne znam što bih pametno rekla. Samo znam da se bojim takvih mogućih situacija jednom u budućnosti, a još imam i eksplozivnu narav...

Ali nedavno sam pročitala nešto, pa sam sada potražila. Bilo mi je tako simpatično, tako mudro, a još i sa happy endom:

http://aquamarina.bloger.hr/post/mal...i/2156984.aspx

__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 12:01   #7
A joj

Ja bi primjenila balkanski pristup.

Umarširaš ravnateljici u ured, napušeš priču 1000 puta, uručiš joj pismenu žalbu u kojoj zatražiš njeno pismeno očitovanje o koracima koje je poduzela i zaprijetiš da ako ti se sin ili kćer pojave sa ijednom modricom ili budu izloženi daljnjim prijetnjama da ćeš joj navući sve moguće kontrole i inspekcije na vrat s kojima će se zajebavati do mirovine...

Znam da je pristup , ali to u našem društvu najbrže poluči rezultate...
__________________
I blizu tebe možda neko ide, baš istim putem,ali s maglom je sliven, potpuno za te i tebi sakriven...
Blue_Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 12:12   #8
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
gle,tvoj sin je laka meta samim time što vjerojatno nije pružao nikakav otpor kad su ga uhvatili na pik. Obično su takvi nasilnici kukavice pa traže žrtve koje se neće opirati.

Mislim da vi tu ne možete ništa napraviti jer je nakon pokušaja on ispao cinker pa je prošlo još gore.

Vjerojatno bi se stvar rješila tako da ti se dijete suprostavi svojim zlostavljačima.
Ne znam,ja pričam iz iskustva kako je to bivalo kad sam ja pohađala osnovnu.

Moja sestra ide u 5 r osnovne škole pa je svako malo par curica uhvatilo na pik jer je povučena,malo drugačija od njih. I to je njima idealno da se pokažu facama ostalom razredu.
Moja mama je pričala s razrednicom,ali nikakvog učinka nije bilo.

Prestalo je kad ih je sestra počela totalno ignorirati,ali totalno ko da ne postoje.
Potpisujem.
I kod nas su uvijek gore prosli oni za koje se saznalo da si cinkali. Mislim da je jedini nacin upisati ga na borilacki sport i pustiti ga da pomete pod s njima. A mozda nece ni trebati, kad ce znati da moze stav ce mu se promijeniti i oni ce to osjetiti.
Krasno je uciti dijete da se stvari ne rjesavaju nasiljem ali time mu izbijes iz ruku jedino oruzje koje ima.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 12:47   #9
Nema ti puno smisla obraćati se ravnateljici. Onda će ona angažirati školskog psihologa/pedagoga. Izvršiti će se razgovor s tvojim djetetom i vama, zlostavljačem i njegovim roditeljima i najvjerojatnije se ništa neće riješiti.
Najbolje ti je odmah se obratiti nadležnom CZSS. Oni će tada zatražiti službeno očitovanje škole i pozvati na razgovor malog zlostavljača i njegove. Sve će to djelovati malo službenije i strožije pa će se mali možda skulirati. Da, nažalost postupak dulje traje, ali Centar može, po potrebi i primjeniti neke druge pravne mjere, što škola ne može.
Vatrogasna mjera, naravno, i to što prije. Nešto brzo i efikasno... Krav Maga...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 13:04   #10
Moja curka ima sličan problem, isto 6. razred...jedan dječak ju zadnjih mjesec dana vrbalno zlostavlja...i to tako da galami i vrijeđa uvijek pred publikom, fizički ne, osi što joj je bacao torbu po podu...uvrijede su od toga ..."Daj se operi smrdiš" do toga.."šta tu stojiš, makni se, ko te zvao"...ona nije jedina, ali na nju ima najveći pik i tko god mu nešto prigovori kad ju napadne i njega. Prve dan nisam reagirala, ali kad je 3-4 puta došla uplakana rekla sam da ode razrednici što je i učinila...obavljen je razgovor i on je blebnuo prvo što mu je palo na pamet, a to je da svi ti druga njega prvog izazivaju...rekla sam da ako sada ništa nebude drugačije da moramo otići mi roditelji u školu i evo možda se to sljedeći tjedan i dogodi....u školi to sve pripisuju ljubavi...to je razrednica i njoj nasamo u šali spomenula, ali i ona je svjesna da cura nemože dugo ovako. Nemogu vkerovati da ću ići zbog toga u školu raspravljati se s njegovim roditeljima...mislila sam da se to događa nekom drugom...ali nesmijem relativizirati stvar jer ju on ganja i kad se igraju vani i na kraju moram pomoći djetetu...živi jako blizu...dakle zna se...prvo rješavanje s njim, zatim razrednica, nakon toga roditelji, djeca i razrednica i na kraju stručne službe i ravnatelj.
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 13:06   #11
Meni je stvarno blesavo angažirati institucije koje problem riješavaju godinama...

Pa zar stvarno ne postoji nekakva mjera da se zlostavljači isti tren sankcioniraju??? Ja nemogu vjerovati da žrtva mora mjesecima trpiti sranja dok ne prođe "procedura".

Šta se dogodilo s onim divnim ukorima pred isključenje i izbacivanjem iz škole-to je ukinuto ili???
__________________
I blizu tebe možda neko ide, baš istim putem,ali s maglom je sliven, potpuno za te i tebi sakriven...
Blue_Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 13:12   #12
ako razrednica ne reagiran ni itko drugi,kad te opet udari- gruni sine nogom u jaja nedavno sam i nećakinji rekla jer ju jedna mala udara.neka kaže učiteljici,ako ne reagira,vrati nazad što više možeš. bolje da ti i nastavnik sere da se mali potukao nego dopustiti da ga netko zlostavlja.
__________________
#nedamise
Aeon+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 13:37   #13
Quote:
Blue_Angel kaže: Pogledaj post
Ja bi primjenila balkanski pristup.

Umarširaš ravnateljici u ured, napušeš priču 1000 puta, uručiš joj pismenu žalbu u kojoj zatražiš njeno pismeno očitovanje o koracima koje je poduzela i zaprijetiš da ako ti se sin ili kćer pojave sa ijednom modricom ili budu izloženi daljnjim prijetnjama da ćeš joj navući sve moguće kontrole i inspekcije na vrat s kojima će se zajebavati do mirovine...

Znam da je pristup , ali to u našem društvu najbrže poluči rezultate...
s ovim ne bi postigli apsolutno ništa....
što bi ravnatelj i inspekcija postigli kad dijete od istih mož
e biti napadnuto van škole!
problem dolazi iz tih obitelji...
ja od neki dan u šoku nakon onog slučaja u Sesvetama! pa kud ide današnja mladež ?
__________________
mama tri male ljepotice...
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 13:54   #14
Quote:
cvijetić kaže: Pogledaj post
s ovim ne bi postigli apsolutno ništa....
što bi ravnatelj i inspekcija postigli kad dijete od istih mož
e biti napadnuto van škole!
problem dolazi iz tih obitelji...
ja od neki dan u šoku nakon onog slučaja u Sesvetama! pa kud ide današnja mladež ?
Pa, mislim si da bi se ravnateljica malo uplašila pa bi dovukla roditelje nepodobne dječurlije u školu, a onda bi ti roditelji malo bolje zdrmali klinca? (možda ja fantaziram-možda se stvarno ništa nemože tako postići)

Ako se maltretiranje nastavi imaš podlogu za tražiti pomoć od institucija...
__________________
I blizu tebe možda neko ide, baš istim putem,ali s maglom je sliven, potpuno za te i tebi sakriven...
Blue_Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 14:04   #15
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Mislim da moras objasniti sinu kako je u redu (a i obveza ) prijaviti nasilje,kao i da nasilnik mora snositi kaznu zbog toga.
To je obveza,a ne cinkarenje.

s ovim se u potpunosti slažem


ja bih napravila sljedeće:

- upisala klinca na neke borilačke vještine

- nasilnika sačekala negdje sa strane i fino mu objasnila da će idući put kad moje dijete pogleda krivo, imati posla sa mnom

da, balkanski pristup, ali na žalost, živimo na balkanu i još uvijek za takve monstrume nema dovoljne kazne, službe su do zla Boga spore, a roditelji tog malog očito ne postupaju pravilno
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 14:06   #16
a jebiga stari moj , neka ti se sin nauči tući.
ja sam žensko pa sam se potukla s frajerom šakama i onda je bio mir.

u osnovnoj školi su nam dečki bili katastrofa.
gurali su curama prste u guzu preko hlača.
pljuvali u uho. i svašta nešto, no ja i još dve frendice smo bile baš na piku i nas su malo više mrzili jer nismo imale sise i prolazile smo s 5 i bavile se raznim aktivnostima.
stalno su nas verbalno cimali, ali me to nije diralo pretjerano jer sam znala da budu mi sise narasle kad tad.
zajebavali su i neku mladu profesoricu. prijetili joj da će ju "razbit".
pod satovima nismo mogli skoro pa ništa naučiti jer su non stop radili sranja.

svako malo bi završili na razgovoru kod ravnateljice ili psihologa ali nikom ništa.


jednom mi je tako jedan frajer htio gurnuti prst u guzu pa ga je pomaknuo malo dalje i dotaknuo mi picu tak da me je zaboljelo.
refleksivno sam mu skeljila šamar.
na što je on mene udario šakom da sam pala na pod. pred svima.
ja sam se digla... iskreno mi je tad bio pun kurac svega i tako mi je bilo svejedno hoću li letit van iz te glupe u škole u kojoj nitko ali apsolutno nitko ništa nije poduzimao u vezi glede njihovog ponašanja, bilo mi je svejedno hoću li ga ubiti , hoću li završiti u zatvoru ili popravnom domu, hoće li mi zvati roditelje na sastanak...stvarno mi je više bilo svejedno jer sam bila na rubu živaca zbog tog konstantnog maltretiranja.
dakle, digla sam se, skočila na njega, on je pao, ja sam ga primila za kosu , počela sam ga daviti i mlatiti mu glavom o pod.
plakala sam i istodobno ga tukla. bio je tri puta jači od mene. nitko mu se nije od frendova usudio pomoći jer ih je bilo strah.
eto koliko sam bijesna bila.

inače je taj frajer velike probleme radio, u osnovnoj se jedva vukao s dvojkama, a ja sam bila odlikašica i radila u novinarskoj grupi, dramskoj, zboru i svemu i svačemu...

kad je razrednica vidjela što sam napravila upitala me je što je bilo, ja sam joj rekla istinu i otišla sam u wc da pobrišem suze svoje.
nisam nikome odgovarala zbog toga.
niti sam išla psihologu, niti ravnateljici.
bila sam uzorna učenica, nikad nisam radila probleme, tako da je bilo očito da sam imala opravdan razlog što sam stukla kretena.
mislim da je razrednica bila jako sretna što sam to učinila jer to je bilo zadnje što se može učiniti s takvim malim gadom koji me, ah da, više nikad nije taknuo. ni on ni njegovi frendovi.

uglavnom.
kao što rekoh... klin se klinom...

ja nikad nisam izazivala svađe niti sam voljela ulaziti u tučnjavu.
nikad ne bih prva nekoga počela fizički maltretirati, ali sam na neke stvari osjetljiva.
nema meni šta neki balavac dirati pičku niti me lupati šakom.
tu je bila moja granica i dobio je što je zaslužio.
ja se niti najmanje ne kajem zbog toga što sam učinila.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 14:18   #17
Quote:
Blue_Angel kaže: Pogledaj post
A joj

Ja bi primjenila balkanski pristup.

Umarširaš ravnateljici u ured, napušeš priču 1000 puta, uručiš joj pismenu žalbu u kojoj zatražiš njeno pismeno očitovanje o koracima koje je poduzela i zaprijetiš da ako ti se sin ili kćer pojave sa ijednom modricom ili budu izloženi daljnjim prijetnjama da ćeš joj navući sve moguće kontrole i inspekcije na vrat s kojima će se zajebavati do mirovine...

Znam da je pristup , ali to u našem društvu najbrže poluči rezultate...

Ovo je, na žalost, jedini pristup kojim se može bilo što postići.
Znam iz osobnog iskustva.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 14:21   #18
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
...
Najbolje ti je odmah se obratiti nadležnom CZSS. Oni će tada zatražiti službeno očitovanje škole i pozvati na razgovor malog zlostavljača i njegove. Sve će to djelovati malo službenije i strožije pa će se mali možda skulirati. Da, nažalost postupak dulje traje, ali Centar može, po potrebi i primjeniti neke druge pravne mjere, što škola ne može.
Vatrogasna mjera, naravno, i to što prije. Nešto brzo i efikasno... Krav Maga...

Ot toga, na žalost, ništa. Nula bodova.
CZSS je vrlo inertna organizacija koje, u pravilu, ne poduzima ništa.
Ja sam dao prijavu nadležnom Centru kad je izvjesni mali delikvent malteretirao moju kćer.
Ništa nisu poduzeli; jedini pozitivni pomak ( ali mali, mali ) desio se nakon ozbiljnog razgovora sa tim djetetom i roditeljima.
Prvi ozbiljni rezultati bili su nakon prijetnje batinama klincu i roditeljima. Znam, žalosno, ali istinito.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 14:25   #19
Quote:
Blue_Angel kaže: Pogledaj post
...
Šta se dogodilo s onim divnim ukorima pred isključenje i izbacivanjem iz škole-to je ukinuto ili???
Osnovna škola je obavezna, i slijedom toga nitko ne može biti iz nje isključen.
Konačna mjera je premještaj u drugu školu, i to samo ako se rodditelji zlostavljača slažu s time!.
Onaj zlostavljač moje kćeri iz drugog posta, na kraju priče bio je premješten u drugu školu; ni tamo se nije popravio. Završio je OŠ, upisao srednju ( po vezi, nekom dobrom djetetu uzeo je mjesto ), ali je zbog neopravdanih sati na polugodištu prvog razreda bio isključen iz škole.

Bez pardona.

Nisu se ni najmanje obazirali na njegovu vezu i bajke koje su pričali roditelji.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 14:43   #20
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Osnovna škola je obavezna, i slijedom toga nitko ne može biti iz nje isključen.
Konačna mjera je premještaj u drugu školu, i to samo ako se rodditelji zlostavljača slažu s time!.
Onaj zlostavljač moje kćeri iz drugog posta, na kraju priče bio je premješten u drugu školu; ni tamo se nije popravio. Završio je OŠ, upisao srednju ( po vezi, nekom dobrom djetetu uzeo je mjesto ), ali je zbog neopravdanih sati na polugodištu prvog razreda bio isključen iz škole.

Bez pardona.

Nisu se ni najmanje obazirali na njegovu vezu i bajke koje su pričali roditelji.
Bože moj, kako je ovo tužno

Znači roditelj je nemoćan u zaustavljanju maltretiranja vlastitog dijeteta. Ja sam stvarno mislila da ih se može baciti van iz škole

Sustav znači sili roditelja da odgaja malog gladijatora kako bi preživio OŠ???

Stvarno ste me zbedirali...
__________________
I blizu tebe možda neko ide, baš istim putem,ali s maglom je sliven, potpuno za te i tebi sakriven...
Blue_Angel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:03.