Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2012., 16:44   #21
U prijedorskim i sanskim selima se najnormalnije radjaju plavokosi i ridjokosi Dinarci.
hidro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 16:45   #22
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Da je začetnik teme i još neki(Reese) ikad pročitali išta osim svojih postova i par blesavih mitomanskih članaka znali bi da pojam dinarac je smislio i obradio Jovan Cvijić.
Pojam dinarskog fizičkog tipa(ili rase,kako hoćeš)smislio je antropolog Joseph Deniker,a Cvijićeva priča je klasična pizdarija s temom psiho-rasne teoretike koja je tada bila u modi,kao kod Dvornikovića,Borisa Škerja,Maleša i sličnih likova kopirača tadašnje, uglavnom francuske i njemačke škole socio-rasizma.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 16:46   #23
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Nije ni kulturno-metalitetska ni genetska(u klasičnom smislu) kategorija nego isključivo fizionomijska i nije ograničena na Balkan.
Gluskab , nemoj zezati već uzmi pa čitaj Cvijića(ima sve na netu) , on je smislio naziv "Dinarski tip" i možda samo usput pominje fizionomiju , ali sve se svodi na mentalitet i nasleđe.

Uostalom evo ti pa bar ovlaš pređi.

http://www.bastabalkana.com/?s=dinarski
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 16:47   #24
Quote:
thatfeel kaže: Pogledaj post
Uglavnom, nema šanse da 85% ljudi na prostorima ex-YU izgledaju kao dinarci, a pogotovo ne u Hrvatskoj. Slovenci nemaju veze sa dinarcima, Hrvati su jedna velika mješavina tako da ovdje Dinarci postoje, ali nisu ništa više zastupljeni nego ostali, a ostatak ex-YU meni osobno izgleda više mediteranski. Jedino je Crna Gora dinarska.
Kad čovjek o nečemu nema pojma,kao ti o ovoj temi,onda mu je pametnije da šuti i ode nešto korisno uraditi po kući.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 16:51   #25
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Gluskab , nemoj zezati već uzmi pa čitaj Cvijića(ima sve na netu) , on je smislio naziv "Dinarski tip" i možda samo usput pominje fizionomiju , ali sve se svodi na mentalitet i nasleđe.
U Srba se ta diskusija svodi na to,ali u Denikera(izumitelja tog pojma) nema nikakve diskusije o mentalitetu i nasljeđu.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 16:52   #26
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Pojam dinarskog fizičkog tipa(ili rase,kako hoćeš)smislio je antropolog Joseph Deniker,a Cvijićeva priča je klasična pizdarija s temom psiho-rasne teoretike koja je tada bila u modi,kao kod Dvornikovića,Borisa Škerja,Maleša i sličnih likova kopirača tadašnje, uglavnom francuske i njemačke škole socio-rasizma.
Ma koji Joseph Deniker?! , ništa rasno nema kod Cvijića sem što pljuje Bugare.

Ja nisam ni rekao da je Cvijić nešto izuzetno , on je za današnje vreme totalno zastareo.

Ali ljudi eto uzimaju njegove pojmove da bi nešto dokazali iz njima znanih razloga.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 16:54   #27
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post

Ali ljudi eto uzimaju njegove pojmove da bi nešto dokazali iz njima znanih razloga.
Ljudi na brdovitom balkanu i užoj okolici,nigdje drugo.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 16:56   #28
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ma koji Joseph Deniker?!
Ovaj.http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&...iFztEQ&cad=rja Izumitelj podjele europljana u 10 rasnih tipova,uključujući i dinarce(on ih prvi spominje,kao fizičku tj. fizionomijsku kategoriju).
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 16:57   #29
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ljudi na brdovitom balkanu i užoj okolici,nigdje drugo.
Kad čujem pojmove Ilir i Dinarac odmah mi se kenja jer znam da je neko nešto načuo pa brže bolje se uhvatio toga da neki milokliz dokaže naravno u promicanju svoje nacije u odnose na druge.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 17:02   #30
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ovaj.http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&...iFztEQ&cad=rja Izumitelj podjele europljana u 10 rasnih tipova,uključujući i dinarce(on ih prvi spominje,kao fizičku tj. fizionomijsku kategoriju).
Ma znam za njega , ali hteo sam reći da on nema veze sa Cvijićem i šta Dinarci predstavljaju kad se pomenu na ovim prostorima.
Jer ako je motiv Dinarac kao rasna osnova onda je tek besmisao ogroman ako se uhvate priče dotična tri naroda koji su Dinarci.

Cvijić je čovek svoga vremena i njega samo budala može shvatati kao neki model za objašnjena naroda.
Ali on u svojim delima ima dobre opise mentaliteta i nasleđa , i to je to.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 17:18   #31
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ma znam za njega , ali hteo sam reći da on nema veze sa Cvijićem i šta Dinarci predstavljaju kad se pomenu na ovim prostorima.
Znam da nema i to sam i rekao,ali i na ovim prostorima pojam Dinarci ne znači svakome isto,to je stvar subkulture pojedinca.Ja sam ovo znanja što o toj temi imam stekao čitanjem strane literature o fizičkoj antropologiji,a netko drugi je (posebno generacije ispod 25 godine)stekao informacije(ili kvazi-informacije, još vjerojatnije)čitajući balkansku "rasnu teoretiku" od Srba i Bošnjaka (isto u ranim dvadesetim ili tinejdžera)po tko zna kakvim stranicama i taj će lik vjerojatno biti bliže cvijićizmu.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 17:29   #32
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Kombinirao je opise socioloških,kulturalnih osobina za fizionomijskog,rasnom kategorijom što klasična rasistička ili polu-rasistička diskusija onog vremena.Isto kao što su pojedini tadašnji istraživači upisivali u rasne karakteristike mršavost ili debljinu,preplanulu kožu i bore oko očiju kao tobože oznake rase,a radilo se zapravo o posljedicama čemernog života na lica tih ljudi.
Da , između ostalog Cvijić je na tim linijama "polurasističkim" , ali gde boja kože i izgled nije bitan već kulturne i mentalitetske osobine svog naroda stavlja ispred drugih , u njegovom slučaju naspram Bugara koje ne može očima videti.

Inače sam Cvijić je pravi dinarac rođen kao Ero u Lozinici(Drina) a poreklom sa Durmitora i Pive.

Te dinarce on u većem delu naziva Srbohrvatima(odavno izumro pojam) kao narod kao što je i činio Dvorniković.

Zaista je otužno gledati kako su još uvek žive rasne priče iz 18 i 19.veka koje su profurali Švabe i Nordijci na ovim prostorima.
A uporedo sa time je i išla i jezička teorija(indoevropska-čitaj pangermnska) koje se i danas svi drže kao pijani plota ali je modifikovana da se ne bi ko uvredio.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 17:43   #33
Quote:
thatfeel kaže: Pogledaj post
Dinarska rasa ne postoji, kao što ne postoji niti nordijska rasa, mediteranska rasa, itd. Postoji dinarski izgled. Dva čista dinarca mogu imati dijete koje izgleda kao pravi Šveđanin ili dva Šveđana dijete koje izgleda kao dinarac.

Uglavnom, nema šanse da 85% ljudi na prostorima ex-YU izgledaju kao dinarci, a pogotovo ne u Hrvatskoj. Slovenci nemaju veze sa dinarcima, Hrvati su jedna velika mješavina tako da ovdje Dinarci postoje, ali nisu ništa više zastupljeni nego ostali, a ostatak ex-YU meni osobno izgleda više mediteranski. Jedino je Crna Gora dinarska.

Bezveze tema, kao da je došla ravno sa stormfronta.
pogledaj malo na eupediu, DNA haplogrupe pa ćeš vidit koja grupa je najuzastupljenija u hr i ex-yu, haplogrupa I2, tj. dinarski rasni tip...
dinarci nisu hrvati, oni su vlasi... samo su preuzeli taj jezik, srpsko-hrvatski
Oxidize is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 17:50   #34
Quote:
Oxidize kaže: Pogledaj post
dinarci nisu hrvati, oni su vlasi... samo su preuzeli taj jezik, srpsko-hrvatski
Dinarac može biti Hrvat,Srbin,Francuz,Crnogorac,Slovenac,Nijemac,Vla h,Talijan,Bugarin...može biti plavih očiju,može smeđih,može biti gay,može hetero, sa zubima ili bez zubi,ravne ili valovite kose itd.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 17:52   #35
Quote:
Oxidize kaže: Pogledaj post
80-85 % ljudi na području bivše jugoslavije su dinarci. Oni nisu slaveni, ali su prihvatili slavenski jezik od srba i hrvata donili sa sobon. Radi se o potomcima Ilira.

koje su karakteristike? kako je nastala dinarska rasa? raspravljajte ovde
Jesu li neke rase naprednije od ostalih? Objektivno, gledajući činjenice.
Ajd malo da ti pojasnim jer vidim da si zbunjen.

Svi narodi ovde su izmešani , i nema nijedne čiste nacije niti ih je ikad i bilo.

Ne postoje slovenski geni , kao što ne postoje ni dinarski geni , već postoje neki Sloveni(Hrvati i Srbi) koji su pre 1400 godina doblejali na Balkan sa pitaj boga kojim genima u sebi , i pitaj boga koga su zatekli i ko je još sa njima došao ovde , a da ne govorim da naseljavanje nije bilo u par dana već je trajalo jako dugo.

Logično je da smo svi izmešani jer da nismo sad bi imali 4 ruke i kurac bi nam na čelu rastao zbog parenja međ' rodbinom.

Među ovdašnjim narodima na Balkanu je već gotovo usađeno da ako je nešto slovensko onda to mora biti plave kose i očiju kao što su Rusi i Poljaci i da govore što mekše.

Međutim nešto slovensko je samo i isključivo jezičko-kulturna kategorija.

Mi ne možemo znati kako su Srbi i Hrvati izgledali kad su došli u 7.veku , možda su bili kosooki,mali garavi ali sa slovenskim jezikom koji su prihvatili i onda se pomešali sa plavim starosedeocima.
I taj scenario je vrlo moguć.

Zato su te priče o rasi nepotrebne i nenormalne i samo još uvek mogu štetiti ovim neukim dinarcima da nekog kurca konačno shvate.

Ivo andrić-pisac i dinarac je odlično napisao o njima , ali nema tu rasa i čuda već samo mentalitet.


U prirodi je naseg coveka, narocito onog dinarskog tipa,
da ne ostaje ni kod jedne zamisli, ni kod jednog dela istrajno
i dosledno, i da ih ne prati u njihovom prirodnom razvitku,
da bi uticao na njih. Naprotiv, posle prvog zanosa, on napusta
delo, vraca se do njegovog izvora, muti ga mislju i pogledom,
zatim silovito prelece ceo buduci, neostvareni i tek zamiljeni
tok dela, anticipira ga, pa se onda opet vraca na tacku na
kojoj se delo nalazi u tom trenutku svog prirodnog razvoja.
Tako se stvari razvijaju vise uz njegovo ucesce nego pod
njegovim uticajem; jer on nije u njima, nego iznad i pored
njih. Zato on u vecini slucajeva i ne stvara dela i ne
upravlja dogadjajima, nego reaguje na njih, polazuci mnogo
vise na to da bude zacetnik, sudija, borac i gledalac, nego
stvaralac, radnik i cuvar. U njega je vidna sklonost da ne ceka
razvitak stvari i ne ucestvuje u njemu radom i strpljenjem.



Kad pročitaš ovo onda će ti biti jasno koliko su ove priče kao što je tema upravo deo takvog mentaliteta i da je ovo pravi prikaz svih tih blebetanja o Dinarcima,Ilirima,...jer sagledava sliku na pravi način , a to je neozbiljnost i bavljenje trivijalnim stvarima ovdašnjih naroda(Dinaraca) da bi se objasnile velike nacionalne priče.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 17:58   #36
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Sad si počeo da skrećeš i da opasno kenjaš , jer si govorio o vlasima iz Makedonije koji su posrbljeni a sad o jebenom Dušanu i ženidbi sa vlasima.

Da čujem ko su pravi vlasi a ko pravi Srbi u Hrvatskoj i BiH?! , a ja zaista ne znam niti vidim razliku , a ako ti znaš daj reci ili ućuti.
Ja odlučujem kada ću šutjeti...
Prošla su jarane vremena kada su Hrvati morali šutjeti...



OK,šalim se,

ali rekao bih ovi u Dalmaciji su više Vlasi, ovi u Slaovniji su više Srbi, naravno to je sve bilo prije 500 godina
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 18:03   #37
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Ja odlučujem kada ću šutjeti...
Prošla su jarane vremena kada su Hrvati morali šutjeti...



OK,šalim se,

ali rekao bih ovi u Dalmaciji su više Vlasi, ovi u Slaovniji su više Srbi, naravno to je sve bilo prije 500 godina
Aj ućuti bar rad' svekolikog hrvatstva jer vidim da me zajebavaš.

Pa NA OSNOVU ČEGA su ovi iz Slavonije više Srbi a ovi iz Dalmacije Vlasi??

Šta je u pitanju?! , jel jezik?! , jel izgled?! , jel običaji neki I nasleđe?! , ŠTAAAAA????
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 18:07   #38
Vjerojatno samo ekavce smatra za Srbe,što je teška budalaština.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 18:22   #39
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Vjerojatno samo ekavce smatra za Srbe,što je teška budalaština.
Ma pitaj boga na čega on misli čim već dva puta kaže da postoji razlika između hrvatskih Srba i hrvatskih Vlaha a ne govori zašto i šta je u pitanju.

Ekavaca ima samo u Vukovaru i oko Osjeka i nešto malo zapadnije , a ostali su svi ijekavci.
Nekad je bilo i Hrvata štokavskih ekavaca ali su nestali vremenom.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 18:29   #40
Slaven, german su isto rasne odrednice a ne samo jezične samo tako da znaš...
Oxidize is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:52.