Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2018., 12:38   #1
Ljepota, kozmetička industrija & etika

Pošto je dosta nas otišlo u zadnje vrijeme u offtopic na temi Beauty blogovi i Youtube kanali , a nikako da netko od modova otvori ovu temu i prebaci sve postove, evo je

Imala sam najbolju namjeru quotati sve postove vezane uz raspravu Tarte nijansi pudera i raspravu o načinu odijevanja i fotografijama nekih blogerica koje imaju djecu... ali toga je stvarno puno!

Stoga ovdje možemo mudrovati, filozofirati i civilizirano raspravljati o etičkim pitanjima kozmetičke industrije, kako preparativne tako dekorativne kozmetike, primjerice o rasizmu i različitim oblicima diskriminacije, definiranje cruelty free i eksperimentiranju kako na životinjama tako na ljudima, fair trade sastojcima, vjerskim pitanjima, eko oznakama i 'prirodnim' oznakama, te sve ostalo što bi spadalo pod pitanja etičke prirode industrije.

Disclaimer: social justice warriori bez pokrića (ne znate ili ne želite linkati konkretna istraživanja ili statističke podatke kako biste potkrijepili vlastite tvrdnje pa se okrećete napadanju pojedinca) se neće lijepo provesti.


Zadnje uređivanje ElsaStarfire : 23.01.2018. at 12:50.
ElsaStarfire is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 13:10   #2
God bless you
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 12:32   #3
A što je to bilo s Tarte nijansama pudera?
Nisam upućena.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 12:53   #4
50 nijansi bijele i tri nijanse za ljude sa tamnijom kožom. A na kraju je još ispalo da hydra verzija pudera ima istu formulu kao i jedan njihov prijašnji puder. Tarte, čini mi se, nije ništa razradio po pitanju ovih pudera.

Via Tapatalk
__________________
Faith rarelly calls up on us in the moment of our choosing!
Lady_Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 16:56   #5
meni je Tarte bashing baš totalno bezveze...gledala sam J.Starra i njegovo prepotwentno gunđanje u svezi problematike oko ethnical nijansi i tako mi svega, to je ono 1st world problem draba://
nisu napravili nijanse za tu skupinu i so what....ionako će se nemilo iznenaditi kada provjere statistiku i koliko uvaženih pripadnica afroameričkog tona kože čini postotak klijenata koji kupuju...
Najavili su veći raspon nijansi, ispričavali se bla truć....i taj dio mi je bio onako, daj sot off!!Niste napravili velik izbor, so freaking what.Neki će od toga napraviti dramu, neki će jednostavno ostaviti novce drugom brandu. Kao da je Tarte obvezan ispunjavati svaki faking želju. Fenty je tome mudro doskočio kao brand i odmah šibnuo 40 nijansi pa tko voli-eto može birati.
Svaki uzjeb oko nečega što drugi i to prililčno kvalitetni brandovi već imaju mi je onako-promašena priča....
__________________
https://youtu.be/LOLE1YE_oFQ
majica_2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 19:18   #6
Quote:
majica_2008 kaže: Pogledaj post
meni je Tarte bashing baš totalno bezveze...gledala sam J.Starra i njegovo prepotwentno gunđanje u svezi problematike oko ethnical nijansi i tako mi svega, to je ono 1st world problem draba://
nisu napravili nijanse za tu skupinu i so what....ionako će se nemilo iznenaditi kada provjere statistiku i koliko uvaženih pripadnica afroameričkog tona kože čini postotak klijenata koji kupuju...
Najavili su veći raspon nijansi, ispričavali se bla truć....i taj dio mi je bio onako, daj sot off!!Niste napravili velik izbor, so freaking what.Neki će od toga napraviti dramu, neki će jednostavno ostaviti novce drugom brandu. Kao da je Tarte obvezan ispunjavati svaki faking želju. Fenty je tome mudro doskočio kao brand i odmah šibnuo 40 nijansi pa tko voli-eto može birati.
Svaki uzjeb oko nečega što drugi i to prililčno kvalitetni brandovi već imaju mi je onako-promašena priča....
Jesi ti kad izašla iz Hrvatske? Postotak klijenata koji kupuju o čemu pričaš Mi smo bijela zemlja, ali SAD, gdje im je većina klijenata, nije. Tarte se ne prodaje u Europi, Amerika je puna ljudi svih tonova kože. Zašto nebi napravili više nijansi pudera? Pogotovo ako ga šalju tamnim curama na YT da ga recenziraju. Koji je problem napraviti u startu 18 nijansi za sve. Fakin MUR je to napravio, a ne Tarte gdje plaćaš $39 za puder.

Upravo zato što je Fenti to već napravio bi i drugi trebali.
__________________
That Paris exists and anyone could choose to live anywhere else in the world will always be a mystery to me.
cady is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 19:50   #7
Quote:
cady kaže: Pogledaj post
Jesi ti kad izašla iz Hrvatske? Postotak klijenata koji kupuju o čemu pričaš Mi smo bijela zemlja, ali SAD, gdje im je većina klijenata, nije. Tarte se ne prodaje u Europi, Amerika je puna ljudi svih tonova kože. Zašto nebi napravili više nijansi pudera? Pogotovo ako ga šalju tamnim curama na YT da ga recenziraju. Koji je problem napraviti u startu 18 nijansi za sve. Fakin MUR je to napravio, a ne Tarte gdje plaćaš $39 za puder.

Upravo zato što je Fenti to već napravio bi i drugi trebali.
vidjela sam slične komentare na onoj temi koja nije bila za to, kao "oni rade od toga toliki problem, preuveličavaju taj rasizam"

htjela sam komentirati tamo nešto, ali vjerojatno bi dosle frendice i skupa se okomile na mene i posrale me tu na forumu al realno

kako bijelac može reći da POC rade "veliku dramu" od tog

a doslovno nemaju pojma kako je to


kako možeš reći da netko radi preveliku dramu od nečeg što ti nećeš nikad moći pojmiti.

a ovo uopće neću komentirati, govori se ko da tamnoputih ljudi ima onako 100injak na svijetu, pa kaj sad, ne kupuju svi kozmetiku i to.

u zadnjih par godina, otkako je beauty svijet doživio ekstremni boom u svim područjima svijeta (prisjetite se, prije 5-6 godina nije bilo tolike pomame za šminkom, što jeftinom što skupom), smatram da je najmanji problem napraviti barem 20 nijansi pudera.
to što u hrvatistan uvezu 5 srednjih narančastih nijansi je drugi par rukavica, ali uopće ne dati opciju jednoj skupini ljudi, dok daješ drugoj, mislim, kako netko ne može vidjeti da je to problem??? to je kao da h&m i zara proizvedu traperice u S i M veličini jer eto, mršavica je više, a ako je netko puniji, onda bi trebao stati u M.

onda nitko ne bi komentirao kakve je tko boje kože, koliko tko zarađuje i slično nego bi bilo ajme meni uvijek se guraju mršavi ljudi u prvi plan.

zapravo nezz zašto ovo postam jer ako će mi netko reći da je u redu nekome ne pružiti jednaku mogućnosti, čak i u banalnoj stvari kao što je tekući puder za lice, za ne tako banalnu cijenu od 39dolara, neću reagirati na to, al eto, piece of my mind.
kefica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 20:10   #8
Pa rade to i u modnoj industriji. Ja trenutno nosim xl skafander u Zari, a imam 64 kg na 169 cm. Ne bih se bas svrstala u xl size. Ovo je samo primjer, nije to samo Zara.
__________________
I refuse to sink.
Hell Blonde is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 20:12   #9
I sa grudnjacima je slicna priča. Ako imas kosaricu vecu od D velicine grudnjak mozes kupit samo u Lisci i to bapski model. Ima toga puno, mogli bi do sutra o tome. Svatko primjecuje ono sto ga najvise dira.
__________________
I refuse to sink.
Hell Blonde is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 20:19   #10
Quote:
Hell Blonde kaže: Pogledaj post
Pa rade to i u modnoj industriji. Ja trenutno nosim xl skafander u Zari, a imam 64 kg na 169 cm. Ne bih se bas svrstala u xl size. Ovo je samo primjer, nije to samo Zara.
Tvoji problemi su i dalje promjenjive prirode. Sutra možeš imati 60 kg. Koža ti pak sigurno neće posvijetliti ili potamniti 5 nijansi.

Što se Zare tiče, bojkotiraj. Mislim, bez obzira na veličine treba ih bojkotirati zbog šitne robe. Isto vrijedi i za h&m.
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 20:28   #11
Quote:
Elektra kaže: Pogledaj post
Tvoji problemi su i dalje promjenjive prirode. Sutra možeš imati 60 kg. Koža ti pak sigurno neće posvijetliti ili potamniti 5 nijansi.

Što se Zare tiče, bojkotiraj. Mislim, bez obzira na veličine treba ih bojkotirati zbog šitne robe. Isto vrijedi i za h&m.
Ok, ali sise mi se nece smanjit.

Neka oni bojkotiraju Tarte. Sama si sebi dala odgovor. Ne kazem da je to ok, ali nigdje ne pise da svi moraju proizvoditi za svih. Nikad tako nije ni bilo.
__________________
I refuse to sink.
Hell Blonde is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 20:44   #12
Pa i bojkotiraju. i usput komentiraju. Kao sto su komentirali kad je tarte tweetao ching chong glupost, jer oni valjda misle da kinezi tako pricaju. Kako su komentirali kad su im procurili podaci svih kupaca, i to ne jedanput... Tebi osobno to nije problem i ne mozes shvatiti zasto bi se netko u odredenoj situaciji s drukcijom prosloscu nasao uvrijeden, ali.... Ma ne da mi se.
__________________
Coffee, chocolate, men... Some things are just better rich.
royal blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 11:03   #13
...isuse....ovo postaje onako...
kao, ako ja ne suosjećam sa etničkim skupinama u Americi jer su se nepenalile na fakin Tarte, ja ne znam kako je to?get a grip
Imam 186 i ne mogu si naći trapke da ga jbeš....ali tu i tamo se sezonski nađe u HM-u ili u second handu...i ne plačem radi toga....(meanwhilw... ispred mene u Targetu stoji stalak Superstaya u 50 nijansi smeđe koji je pobrao više hvale nego recimo Shapetape).
To se događa upravo radi toga jer su (tko gleda i prati Stephanie Nicole zna o čemu pričam) se ljudi masovno počeli povoditi za glupim hypeovima oko kozmetike i koliko god bilo ''nebitno'' kao kozmetički freak-potpuno razumijem ogorčenost.Ali samo malo, koji brand je DUŽAN napraviti xy nijansi jer se to od njih,kao, očekuje?Niti jedan.
Stoga ako Tarte nije bio osjetljiv na etička i ina pitanja klijentica(a cady će potvrditi jer sam upravo to i napisala, da je puno veći postotak afroameričkih skintones nego caucasian), te nije izbacio tamnije nijanse pudera-so be it!
To veze nema s rasizmom kao takvim, jer je rasizam sustavno ukidanje mogućnosti i prava etničkim skupinama na osnovi ljudskih,etičkih i zakonskih dimenzija,a ovo je smiješno ako se proziva rasizmom. Ovo je primjer obične neosjetljivosti i nepoznavanja tržišne fluktuacije te ciljanih skupina.
Da li se zato treba ispričavati?
Time samo potvrđuješ koji si glupi gaf napravio...umjesto da ostane kod toga da će ostatak nijansi izbaciti kasnije...a da su malo pametniji, mogli su se izvući na nedostatak kvalitetnih sirovina kojima bi zadovoljili potrebe klijenata...
To je moje viđenje i nemojte odmah skakati ko oparene...svatko ima svoj nestandardizirani issue, a ako postoji još masa brandova koja je tome doskočila, ponavljam-raditi toliku dramu oko toga je nepotrebno....druga je stvar(hvala royal blue) što se problem etnicizma i svojevrsne rasne segregacije u Americi vuče malo duže i što se stvara jedan osjećaj diferenciranja ''nas od vas'', a što je apsolutno effin najbolje vidljivo u hip hopu koji je integralno ghetto spika ''ugroženih''....

Nepotrebno je ponavljati da i Hrvati još uvijek robuju standardizaciji broja cipela (stoji od 1960tih), odjeće i masi stvari kojima obiluju istočna tržišta (dakle dobivamo drek slabije kvalitete)
razlike postoje, uvijek će postojati i tome se treba doskočiti individualno, kruha gladni nećemo biti to je sigurno...

(p.s. eto moji problemi nisu skloni promjenama, neću se ziher sniziti na standardni 175 sa 186 cm...)
__________________
https://youtu.be/LOLE1YE_oFQ

Zadnje uređivanje majica_2008 : 25.01.2018. at 11:16.
majica_2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 12:22   #14
Vec sam pisala o tome zasto ja to gledam iz drugog kuta, mm ima pod sobom 500-njak ljudi razlicitih etničkih skupina od cega najvise afroamerikanaca, indijaca i filipinaca. Filipinci takodjer pripadaju drugoj etnickoj skupini od nas, ali su katolici i po mentalnom i socijalnodrustvenom sklopu vrlo slicni nama. Kad netko ne obavi posao kako treba na mm-u je da ga sankcionira. Kad god sankcionira filipinca ili bijelca nikom nista, kad sankcionira afroamerikanca ili indijca odmah ga se prijavljuje za rasizam. Cinjenica jest da su oni stoljecima bili ugnjetavani, ali isto je tako činjenica da sad vise nisu , ali to debelo koriste. Sve je rasizam i za sve su krivi cocasions. Ne moram naglasavati da su najlijeniji i najmanje rade (u nekom globalu u firmi mm-a).
__________________
I refuse to sink.
Hell Blonde is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 12:40   #15
zanimljivo kako se zale cim je nijansa pudera za crnce (moramo li i mi rec african americans? ) u pitanju, a kad opale (npr. na feelunique) pudere u tamnijim nijansama po 15 funti, a za nas ostale ostane cena od 30,40 funti, onda se niko ne zali.. zar nismo svi isti? (razumem da im je ostalo vise tamnijih nijansi u stock, al da je obrnuta situacija, bilo bi: "rasisti, bla bla")

a budimo iskreni, 90% tih youtubera je napravilo videe gde pljuju po tarteu samo zbog views i para, ono following the herd, a da ih je tarte opet vodio havaje onda bi bila druga prica...

kao j.star boli neka stvar sto nema nijansi za crnce a i sam je rasista ... srce ga zabolelo
Bebwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 12:45   #16
Quote:
Bebwy kaže: Pogledaj post
zanimljivo kako se zale cim je nijansa pudera za crnce (moramo li i mi rec african americans? ) u pitanju, a kad opale (npr. na feelunique) pudere u tamnijim nijansama po 15 funti, a za nas ostale ostane cena od 30,40 funti, onda se niko ne zali.. zar nismo svi isti? (razumem da im je ostalo vise tamnijih nijansi u stock, al da je obrnuta situacija, bilo bi: "rasisti, bla bla")

a budimo iskreni, 90% tih youtubera je napravilo videe gde pljuju po tarteu samo zbog views i para, ono following the herd, a da ih je tarte opet vodio havaje onda bi bila druga prica...

kao j.star boli neka stvar sto nema nijansi za crnce a i sam je rasista ... srce ga zabolelo
african americans - a što je s onim iz uk, nizozemske, španjolske. oni baš i nisu "americans"
užasno me nervira taj naziv i uopće je politički nekorektan.
kužim što hoćeš reći, ne ide ovo tebi u džep, to je tako općenito.
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 12:48   #17
Quote:
menni kaže: Pogledaj post
african americans - a što je s onim iz uk, nizozemske, španjolske. oni baš i nisu "americans"
užasno me nervira taj naziv i uopće je politički nekorektan.
kužim što hoćeš reći, ne ide ovo tebi u džep, to je tako općenito.
jao, ja to hoću napisati već neko vrijeme, a bed mi da mene ne prozovu za rasizam zbog toga - ali gadi mi se taj amerocentrizam.
u najboljem sučaju bi bili onda afroeuropljani.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 13:02   #18
Bebwy...da mislim da je u tome najbitniji point.
To je razrađena mašinerija ekipe koja dobiva affiliates, kojoj se DOSLOVNO PLAĆA da formira mišljenje mase....jer da nije tako, ne bi se dogodila situacija kao sa KKW koji su svi odreda popljuvali, a kad ju Tati pohvali (što je isto tako upitno), na nju se sruči sijased low wasted komentara jer ona nema pravo na vlastito individualno mišljenje o proizvodu..
Lova pokreće svijet, politiku i nogomet....a Jeffree si može dupe obrisati komentarina o rasizmu jer je nemali broj puta pokazao (neposredno) kakav je rasist i u kojem kontekstu se obraća raji.Gurui ili oni kojima se tako predstavljaju i koji se sami tako nazivaju su obična ekipa lažnjaka (dakle ovi najpoznatiji)kojoj se pagare da bi recenzirali proizvod.i amen.
kakve to ima veze sa Tarte propustom-pa ima jer su brandovi u konstantnom natjecanju i tome medijatori i služe....
Vraga bi Tarte koji je naveliko poznat kao jak brend išao na loptu-''ehm...zaboravili smo...sorry''.....e taj me dio najviše nasmijao...
Najjači brendovi su skloni stvaranju fame-a oko svojih proizvoda i ponekad nije ni loše malo zatalasati jer je i loša kritika zapravo dobra- dakle možete misliti koliko je taj specifičan puder ''dobar'' ako je čitav svijet poludio radi loše odrađene palete nijansi...jel da ga sad žele još više...?.)

anyway, mislim da u kozmetičkom svijetu nema previše etike kao takve, a pretpostavljam da svatko ima svoje favorite i eto, igrom slučaja naletjeh na par battleova brendova gdje se uvijek vrti ista ekipa,koja propovijeda o beneficijama i lošim stranama proizvoda.

btw.Fenty sam probala i sorry but jebiga, puder koji oksidira za 2 nijanse(a što I NAVODE NA UPUTSTVIMA) mi je veći problem nego činjenica da ne mogu naći svoju nijansu....
i turbomega senzacionalan Fenty ruž u samo jednoj jedinoj nijansi....?
eto, mene to ljuti)))))

drugo-ma hajde,netko će se uvijek naći povrijeđen na ljudskoj, rasnoj ili drugoj razini...tako to ide....)
__________________
https://youtu.be/LOLE1YE_oFQ
majica_2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 16:22   #19
Politička korektnost u baš svakom segmentu je totalno promašen koncept. U Sephori imaju primjerice Iman kozmetiku, namijenjena je raznim etničkim skupinama tamnije boje kože. Ako okrenemo pilu naopako, a prema sveopćem trendu svi za sve, trebali bi uvrstiti u svoj program i boje za snjeguljice.
blarney is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 17:07   #20
inace se slazem da bi sve nijanse trebale biti jednako zastupljene, ali mi smijesno kak je sada trendi zgrazat se ak netko ne izidje s bar 40 nijansi. super istovremeno, al kak smijesno, jer ko sto ste rekli j.star koji okolo ljudima govori da se pobjele i ismijava meksikance, on se brine jel crnkinje mogu nac puder il ne
__________________
Some people willingly choose their cages.
sweetkiss is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:53.