Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2017., 05:58   #5681
Quote:
kiselipatlidzan kaže: Pogledaj post
@sofer lopov: Znas sta, kad te netko od tvojih zabrine da se pitas jel ima shizofreniju, sigurno i je neki poremecaj u pitanju, danas ih ima toliko da im broja ne znas. Cak se i zabrines jesu li svi oko tebe na neki nacin poremeceni a u konacnici i ti skup s njima. Kad proucim okolinu i sebe, cesto pomislim da smo svi poremeceni.

Spomenuo si ponasanja te osobe, al bi bilo dobro mozda da opises neku od tih konkretnih situacija da bude jos malo jasnije.Mozda nije shizofrenija nego borderline ili nesto drugo. Sve se moze stavit pod kontrolu, terapiju, al treba prava dijagnoza i volja te osobe. Ovo zadnje je obicno najteze.
evo ovako, radi se zapravo o meni samome. Neznam kako bi to pobliže opisao, sad je sve oke i svjestan sam svega.. Događalo mi se to da sam moglo bi se rec izgubio dodir sa realnošću, tj pogubio se. Kupio motor, bježao policiji, umišljao i pričao da cu vozit utrke,pio skoro svaki dan alkohol u nenormalnim koičinama i takav pričao svakakve nepovezane gluposti, vrijeđao sve oko sebe.. selio se od kuće, dnevno zvao 10-tke ljudi bzvz, slao poruke razno raznim curama, nekontrolirano trošio novac. Čak sam započeo i gradnju tj renovaciju kuće. Auto sam uništio, kamion isto tako, dao otkaz jer sam izgledao i ponašao se kao da sam na dopu i svi su mislili da se drogiram.. Inače živim u maloj sredini i sad sam glavni predmet sprdnje i svi misle da se drogiram. To "ludilo" je trajalo nekih mjesec i pol. Prije toga sam isto imao razno raznih ispada ali samo pod utjecajem alkohola ali trijezan bi bio u granicama normale. Btw imam 21 godinu. Nadam se da cete po ovome moć zaključiti nešto više.
sofer lopov is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 10:33   #5682
Viška energije svakako imaš. Ono kad si to usmjerio na adaptaciju kuće, bio je to pravi put. Ono drugo divljanje nije, to znaš i sam.
Ovdje će ti svatko dati svoje viđenje, a za bilo kakvu dijagnozu trebaš mišljenje profesionalca. Mala sredina koju spominješ ne bi ti trebala biti problem. Sposoban si ti doći i do klinike u Houstonu ako treba. Bez ljutnje i zle namjere.
U pravu si što te brinu tvoje epizode i agresija - i to je prvi korak.
Od osoba u tvom životu: itko čvrst, pozitivan, ali brutalno iskren? Takve treba svatko. Imao ili nemao, radi na tome da si ipak ti budeš najbolji frend. Oprosti si greške, ali ih ne ponavljaj. Potraži stručnu pomoć, ne očekuj od toga instant rješenje, ali iskoristi ono što doznaš.
kiselipatlidzan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 23:27   #5683
Quote:
sofer lopov kaže: Pogledaj post
,,,,.
Po opisu, ja bi rekla da si imao maničnu epizodu koja je karakteristična za bipolarni.
Ali, nitko od nas nije adekvatan da daje dijagnoze preko foruma, zato se
javi dr. opće prakse, neka te uputi psihijatru. Njemu do u detalja opiši šta se dogodilo i pritom nemoj ništa prešućivat. Uz dobro pogođenu terapiju lakše ćeš funkcionirat.
__________________
...
Tajda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 17:21   #5684
dogodila se užasna tragedija.Amon se ubio.skočio je sa šestog kata.jako sam tužan,on mi je bio dobar prijatelj.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 20:42   #5685
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
dogodila se užasna tragedija.Amon se ubio.skočio je sa šestog kata.jako sam tužan,on mi je bio dobar prijatelj.
R.I.P.

Je li on pisao neko vrijeme na ovoj temi?
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 02:32   #5686
Citam da americki dms vise ne razlikuje podvrste shizofrenije. Sada dijagnosticiraju samo shizofreniju bez prijasnjih podtipova, npr. Paranoidna, hebrefena, katatonicna

Sent from my Vodafone Smart Tab 4 using Tapatalk
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 04:08   #5687
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Citam da americki dms vise ne razlikuje podvrste shizofrenije. Sada dijagnosticiraju samo shizofreniju bez prijasnjih podtipova, npr. Paranoidna, hebrefena, katatonicna

Sent from my Vodafone Smart Tab 4 using Tapatalk
Zanimljivo. U Francuskoj psihijatrijskoj školi već odavno paranoju, ako se manifestira bez drugih psihotičnih simptoma poput čujenja glasova smatraju odvojenom bolešću.

Možda su i u pravu, ali ja nekako ne bih odvajao hebefrenu i katatonu shizofreniju iz entiteta shizofrenije.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 20:16   #5688
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
dogodila se užasna tragedija.Amon se ubio.skočio je sa šestog kata.jako sam tužan,on mi je bio dobar prijatelj.
Isuse Bože, tek sam sad ovo vidio.
Pisali smo o njemu na temi. Ležali smo na istom odjelu pretkraj prošle godine.
Bio je jako paranoičan, bivši ovisnik i o najtežim drogama, mučio se sa psihozom, a imao samo 19 godina. Obiteljska situacija gotovo tragična.
No, unatoč tome bio je inteligentan, ali i jako psihički bolestan.
Žao mi je, nije trebalo tako završiti
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 12:16   #5689
Počivao u miru Amon

ljudi dragi, budite jedni uz druge koliko možete...ponekad i samo riječi podrške budu dovoljne...
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 15:09   #5690
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Zanimljivo. U Francuskoj psihijatrijskoj školi već odavno paranoju, ako se manifestira bez drugih psihotičnih simptoma poput čujenja glasova smatraju odvojenom bolešću.

Možda su i u pravu, ali ja nekako ne bih odvajao hebefrenu i katatonu shizofreniju iz entiteta shizofrenije.
Ne odvajaju hebrefenu i katatonu izvan shizofrenije. Nego ono što bi prije bila paranoidna shizofrenija, ili hebrefena ili katatona je sada po dsm sve samo shizofrenija. Nema znači podtipova. I dalje je sve shizofrenija, ali bez diferenciranja koja.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 16:11   #5691
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Ne odvajaju hebrefenu i katatonu izvan shizofrenije. Nego ono što bi prije bila paranoidna shizofrenija, ili hebrefena ili katatona je sada po dsm sve samo shizofrenija. Nema znači podtipova. I dalje je sve shizofrenija, ali bez diferenciranja koja.
Ni kod nas gdje shizofrenija ima (mislim) čak 10 podtipova (F20.0-F20.9), ne može se iz dijagnoze znati točno kakva je bolest. Jer kod svakog je različita, svaka je slučaj za sebe. Ali ipak mislim da je ikakva podjela bolja od nikakve. Jer apsolutno svaku shizofreniju strpati u isti koš mi baš nema smisla shvaćam da su htjeli pojednostaviti dijagnosticiranje, ali....
U svakom slučaju paranoidna je daleko najčešći podtip shizofrenije.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 18:40   #5692
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Možda su i u pravu, ali ja nekako ne bih odvajao hebefrenu i katatonu shizofreniju iz entiteta shizofrenije.
Uh, ustvari mislio sam reč da nebih odvajao paranoidnu šizofvreniju iz entiteta šizofrenije.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 16:47   #5693
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Uh, ustvari mislio sam reč da nebih odvajao paranoidnu šizofvreniju iz entiteta šizofrenije.
Pa ne odvajaju ni paranoidnu. Kako da ti objasnim....Imaš voće jabuka i podvrste...zlatni delišes, crveni, greensmith, idired, jonagold itd...
Ukinimo sve podvrste i zovemo sve njih jednostavno-jabukama.
Tako kod nas i dalje ima shizofrenija ovakva, onakva....ali Ameri sve zovu jednostavno-shizofrenija. Možemo ići i dalje u pojednostavljanje pa ukinuti bipolarni poremećaj, akutnu psihozu, shizofreniju, psihotičnu depresiju itd....i sve zvati jednostavno-psihoza.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 17:27   #5694
Koje mrtvilo kod mene. ni depresija ni manija, ni psihoza, emocije nula bodova.Djelujem depresivno.
Te tablete bolest uspješno drže pod kontrolom, ali ubiju svaki osjećaj sreće i zadovoljstva u meni.Ponekad poželim da mi se bolest vrati i osjećam se živo. Uvijek mogu pojačati antidepresive ali je li to ispravno rješenje
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 22:10   #5695
Osjecam nista....i kad nesto osjetim nekuzim sto osjecam i taj mali trunak nekog osjecanja je toliko bizaran da me samo zbunjuje.
Praznina...totalna....bez icega igdje. Spavam, budim se i tako u krug.
Nezelim nista, nemam volje za nista.
Njušica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 22:17   #5696
Quote:
Njušica kaže: Pogledaj post
Osjecam nista....i kad nesto osjetim nekuzim sto osjecam i taj mali trunak nekog osjecanja je toliko bizaran da me samo zbunjuje.
Praznina...totalna....bez icega igdje. Spavam, budim se i tako u krug.
Nezelim nista, nemam volje za nista.
Kad ja budem bolje, nekom drugom pozli...
Pa što je bilo Njušice? Za sve danas ima lijeka, a pogotovo za psihička s(t,r)anja. Možda si samo depresivna?
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 01:28   #5697
Kolika je mogućnost da se shizofrenija krivo dijagnosticira osobama koje imaju neki drugi poremećaj?
ConquerTheWorld is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 20:28   #5698
Quote:
ConquerTheWorld kaže: Pogledaj post
Kolika je mogućnost da se shizofrenija krivo dijagnosticira osobama koje imaju neki drugi poremećaj?
Ako je osobi dijagnosticirana shizofrenija nakon što je više puta otišla k psihijatru; mislim da je mogućnost relativno mala.

Opet... duša je jako apstraktna. Nije to tijelo pa kad te boli jedan dio možeš na milimtear ukazati gdje te boli i što te boli i zašto te boli, pa to još potvrdit na UZV ili rendgenu.

Ako je dg postavljena relativno rano (pacijent došao 3-4 puta na pregled, nema poremečaja svijesti, uredno je orijentiran) onda mislim da je mogućnost da je psihijatar postavio krivu dijagnozu značajno veća nego u prethodnom slučaju.

Al evo, nek ti još netko iskusniji.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 21:10   #5699
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Ako je osobi dijagnosticirana shizofrenija nakon što je više puta otišla k psihijatru; mislim da je mogućnost relativno mala.

Opet... duša je jako apstraktna. Nije to tijelo pa kad te boli jedan dio možeš na milimtear ukazati gdje te boli i što te boli i zašto te boli, pa to još potvrdit na UZV ili rendgenu.

Ako je dg postavljena relativno rano (pacijent došao 3-4 puta na pregled, nema poremečaja svijesti, uredno je orijentiran) onda mislim da je mogućnost da je psihijatar postavio krivu dijagnozu značajno veća nego u prethodnom slučaju.

Al evo, nek ti još netko iskusniji.
ali biomarkeri nisu jako apstraktni, vec se i danas moze iz
krvnih nalaza posumnjati na shizu...
npr. http://preview.tinyurl.com/y82784jv
mario889 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 21:35   #5700
Quote:
mario889 kaže: Pogledaj post
ali biomarkeri nisu jako apstraktni, vec se i danas moze iz
krvnih nalaza posumnjati na shizu...
npr. http://preview.tinyurl.com/y82784jv
Nije mi se otvorio ovaj link, ali u našem zdravstvu, koliko mi je poznato, nitko ne radi biomarkere u slučaju psihičkih bolesti. To se više dijagnosticira onako po slobodnoj procjeni psihijatra. Pri čemu su neki sposobniji dijagnostičari, ali ima nažalost i onih drugih.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:06.