Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2009., 15:06   #141
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
JEL TI BILO ZIMA NA -25 ?
Na Mliništima nisam bio.U to vrijeme sam bio na Bihaću.Zima je bila ali nije ništa nasuprot onoga na Plješevici.Tad sam prvi put zaplakao!!!Došao sam do konstatacije da u paklu nije vruće kako vlada mišljenje nego naprotiv...Išli smo u neko izviđanje i odjednom magla i jako .eben vjetar.Čujemo muslimane i krčanje motorole.Spominju neke balavce i kako će im se mame na.ebati.Tu ih uzimamo ali i netom i razdvajamo u jednom trenutku sam sam i nikog nevidim niti čujem.Upadam u neki procijep dubok preko tri metra.Kad sam se iskobeljao i našao svoje cijeli okvir municije sam raskopao pokušavajući naložiti vatru od baruta.Ali neide.Plakao sam od nemoći i studeni.Poslije kad sam skidao čizme,one kao od kartona se poderaše!!!
bracic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 15:19   #142
Quote:
bracic kaže: Pogledaj post
korpusni IDO je bio na Bunarima (05.maja 95-te)imali smo jednog poginulog.Bat i jeste iznad Kazanaca s tim da je to bilo u ljeto (jun).Imali smo za zadatak da vas zaskočimo i par noći dolazili smo do vas dovoljno blizu da sam čuo stražara kako piša
U Ninkovićima u tom navedenom periodu bili su lokalni grahovski izviđači.Zvali su sebe SISA(samostalna izviđačka srpska armada).Skroz OK momci.Vazda je bilo derivata koji su utrnjavali moždane vijuge.
Na tom potezu nije bilo nikakvih weeked fightera.Bilo je to vrijeme kad su mahom guzice se izvlačile iz vatre.Grahovska brigada je brojala oko šesnaest ljudi!!!I potpuno rasulo je vladalo.

za markanm-a
Talijanov Vrh i Zelića Tavanak.Za datum bi morao u dnevnik da zavirim.Bila je ugovorena sinhronizovana akcija korpusnih specijala i kninskog korpusa sadejstvo avijacije ali sve se iskilavilo.Samo smo mi "uklizali".I jedan dio odreda je izvukao deblji kraj.Taj izlet sam zapamtio po tome što sam se noć prije napio nekog koktela alkohola sumljivog kvaliteta i sedativa upitnog porijeklatako da sam prespavao početak akcijeNeko od vas me je onako pospanog gađao RB-om.I mašio meSjećam se bombaškog duela i jauk nekog od vaših što je dozivao dotičnog Relju
U zemunici smo našli slike nekog lika iz civilnog života,sa curom.Jebi ga,tad smo se onako skenjali jer radilo se o momku naših godina...
Tu smo vam negdje prošli iza ledja 5 mjesec, ali se izgubila jedna grupa , potukli se naši medjusobno , 2 stručnjaka Odbio sam zapovjed našeg bajnog obavještajca , pa poslao nas prvi put pravo u sranje.Umalo nisam upucao svog suborca misleći da je vaš.
Toliko o koordinaciji...

Znas li tko je pobio one Hercegovce negdje 4-5 mjesec, neki su zarobljeni , da li je bila neka Srpska dobrovoljačka garda ?

I znas li slucajno koja je od vasih jedinica nosila crna odijela bez oznaka ?

Zadnje uređivanje Markanm : 11.02.2009. at 15:28.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 15:53   #143
Mi korpusni(II KK) IDO smo imali crne kombinezone.Kojima ja lično nikad nisam preferirao.Previše su privlačili pažnju(recimo nekom snajperisti) a i izgledi da se čupaš prilikom zarobljavanja bili bi ti jako mali.Za terena tiger wood a ovi dimljačarski su za čaršije kurčiti se(ko je u tom uživao).Nisam upoznat za prisutnost kojekakvih "nindži" na tim prostorima sve dok nije sve puklo.Onda je zabilježen priliv BL,prijedorske i dobojske specijale(MUP-a)Arkan je došao u finale.Nebi li u sveopštem haosu povećao portfolio
bracic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 15:59   #144
jesu se ti korpusni IDO zvali crne pantere?
jeli znaš što je bila njihova zadača taj dan ? jeli bio planiran neki veči napad ili se radilo o prepadu na naš položaj ?
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 08:29   #145
Ne kao što rekoh mi smo IDO drugog kraiškog korpusa VP 7065,jedno vrijeme smo bili potčinjeni GŠ VRS.Estradno ime nam je Orlovi Grmeča.U tom periodu gro sastava činili smo mi regruti.Bilo je tu i starih fightera u ulozi komandnog kadra ili ti vođa timova."Panteri" jedini koje znam jesu oni bijeljinski i mislim (ali mislim)da je njihovo prisustvo zabilježeno tek negdje na Mliništima (nisam siguran).I bili su na kontri 94-te na Bihaću.
Na koju akciju misliš?
bracic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 08:48   #146
Regruti - misliš služili ste vojsku na godinu ili mobilisani, ne kao profesionalni sastav ? Ko vas je obučavao ?
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 08:58   #147
Mlada vojska ili kako bi vi rekli ročnici (jel tako?).Tri mjeseca pješadijske obuke na Manjači pa dril i selekcija (neću vam reći gdje).Obuku su izvodili kako već rekoh u predhodnom postu,stari pripadnici odreda i u jednom periodu bili su prisutni neki Rusi!!!Ali taj njihov predvodnik bio je konstantno pijan kao šubaraUglavnom svodilo se pomicanje granica izdržljivosti puno kondicije,gladi,blata i svega neuslovnog...
bracic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 09:33   #148
Pa jeste imali "zvaničnih" likvidacija , uništenih meta , ipak ste bili bez iskustva , ne znam godište ? Kod nas tu vrstu dejstava nisu izvodili ročnici , nisu ni učestvovali.

I stari izviđači su se znali zajebavati pa je momak platio glavom bez veze.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 09:58   #149
Sad si me zbunio.O kom mi ratu pišemo?Ovom zadnjem?1991-95?
Kažem par mjeseci obuke i uvođenje u clash bez protekcije.Zar nije dovoljno?Kod vas je vladao pristup kao kod sadašnjih poslodavaca: najmanje tri godine iskustva u struci,poznavanje engleskog jezika,rad na windows aplikacijama,posjedovanje vozačke C kategorije i sopstveni automobil?
Šalim se.Sa sadašnjih aspekata jeste nehumano ali u to vrijeme bilo je neminovnost (qrac neminovnost/generalno rat je sranje).VRS je kuburila sa brojnim stanjem pogotovo na tom djelu.Pa je ipak rezultovalo velikim brojem dezertiranja i samoranjavanja.Podatak: od nas trista sa Manjače,Dejton nas je trideset dočekalo kraj,s tim da ni svih trideset nisu bili borbeni dio(logistika i slične pizdarije)
bracic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 10:11   #150
Do 95. vecina nas je imala veliko ratno iskustvo , pogotovo iz Središnje Bosne.
Iskreno , rat sa vama u tom periodu je za mene bio zajebancija u odnosu sto je bilo sa armijom - jednom su počeli da vas gadjaju sa topništvom i par komada tresne blizu nas, a mi se spremili da ga naberemo jer nismo navikli da iza nas bude topnička podrška.Pa vbr-ovi, tenkovi , Hrana , municija , oprema , sve ti na raspologanju , i normalno , neću da rizikujem i glumim Ramba u zadnjim mjesecima.

Ali ne mogu shvatiti da su vas slali na profesionalce ( ne nas , mi smo samo dosli po plaću he he), jer svasta je tada hodalo po šumama.Kod nas su uglavnom gurali one iz 4.gb , 7.gb HV, ma ljepota.Kad spominjes aditive , pitaju nas na cemu smo Pa piva uglavnom, tip nas blijedo gleda? Recept - skuhaš čaj od šipka , zasladiš sa medom , pola rum pola čaj , i onda ubaciš apaurine.Em te grije , em se neces prehladiti , em ti svejedno.Naravno , sve to pripremiš doma.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 10:31   #151
bilo je nekoliko njihovih patrola razbijenih , baš od takvih mladih , siječam se jednog po imenu jovo drča taj je bio zarobljen na crnim bunarima , a kolege su mu nastradale , u nekoliko navrata su bili otjerani .

ovi što ja zovem vikend četnici , ti su napadali redovno ili nedeljom ili petkom naveče kroz 1i 2 mj 95.

5. 5. 95 g ste naletili na moju satniju . i koji su poginili su iz moje satnije. jednoga ste odneli , a druge opljačkali uzeliste im gojzerice i dubonke.

dali ti je poznata 3. brzojurišna neznam brigada ili nešto?

pretpostavljam da si ili 75 ili 74 godište?

u ljeto 95 smo zarobili vaš t- 72 sa posadom , sve ročnici 18 g i vodnik je bio tih godina.

na kninu su bili stariji , pa čak i dedeki i kasnije u maestralu i južnom potezu su bili stariji .


usput i kod nas je bilo mladih sa obuke , a mislim da je u 7 . gbr oko 60% sastava bilo iz ročne vojske koji su se prikjučili u 94 i 95g.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 11:01   #152
Kod nas nije bilo ročnika , to je dole bilo u Čapljini u nastavnom , ali slabo je tko ulazio u profesionalni sastav.Kroz borbena dejstva na kraju nas je bilo cca 16 , a kad je stao rat 56 ! I zanimljivo , sve i jedan koji je dosao poslije zauzeli zapovjedni kadar !
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 11:19   #153
Odlazak na taj dio ratišta nikoga od nas nije veselio.Znali jesmo da neće biti neke dinamike ali kad bude biće po ušima.Artiljerija tare a "ustaša"* nigdje.Zato su nam govorili da je recept "zaljepiti se " za vas i na taj način eliminisati tu opasnost.Pokazivalo se ispravnim i to je bio onaj "ljepši" dio.Kad se išlo na Bihać to je bilo pjesma.Jest da je svaki dan pičvajz ali nema artiljerije i odnosi su puno prisniji a i premoć da se nelažemo na našoj strani
Ja sam 76-o godište i svi iz mog tima su isto.
Piva sam bio željan do bolesti.Uglavnom se praktikovala industrijska rakija (SPAS Subotica-paleta proizvoda) i domaća brlja.Kombinovala su se "sitna djeca" kako smo zvali sve od analgetika pa do valiuma.Kad nismo mogli u sanitetu da iskopamo onda smo hurljali po napuštenim kućama i pero lake droge u izobilju.Znalo ju je biti više nego cigareta.Ujutro pijemo kave i svima top u žvalama




*termin uobičajen za markiranje dotične strane u sukobu

Zadnje uređivanje bracic : 12.02.2009. at 11:28.
bracic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 11:55   #154
A nije nikog veselilo.Ja osobno sam isao zbog plate , nisam nigdje mogao toliko da zaradim , a ne znas nista posebno drugo i da radis.Ono sto se naucilo prije rata i izlapilo
Plus , nervi popustili , vise se ponasali kao zivotinje , jednom sam potegao nož na momka , prvi mu teren bio , i stavio mu pod grlo.Banalan razlog , sljedovanje vode.

Zato sad imam osjecaj kao da me netko pošteno zajebao , a ne znam zasto...
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 12:11   #155
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Zato sad imam osjecaj kao da me netko pošteno zajebao , a ne znam zasto...
Jebi ga kad baciš u ladnu vodu pet godina života i još dva puta toliko dok se nepribereš,prođe voz.Ja i dan danas kad idem na posao prolazeći kraj neke zgrade proživljavam neke sekvence u kojima očekujem da proleti praga sa ranjenim i poginulim.Torbu od lap-topa doživljavam kao AP ili kad se odvučem u šumu očekujem frfljanje nekog projektila i zvuk tenkovskih gusjenica.
Sama spoznaja da kad smo utvrđivali gradivo iz DSZ i ONO neko je bio u toplom i suvom ili debelom hladu i moru.Karao dobre ribe,pio i jeo druži se sa probranim društvom dok si recimo kao i ja spavao na zemlji pokriven borovim granama sa nekim škrbanom koji recimo nije nikad čuo za Ramonse ili Nik Kejva (a bio ti je dobar drug).Ili po nekom nevremenu sereš ispod bukve a neznaš čim ćeš guzicu obrisati.
Znao sam tako poslije rata,vikend ljudi izlaze u grad,nemaš para imaš sjećanja.Odem u sobu obučem uniformu i čizme,uzmem pušku i njušim drnč.Ležim na podu u mraku i razmišljam.Qrac razmišljam,ležim vakuumiran...
bracic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 13:42   #156
Jel bilo kakve vojske u Podbrdu kod Mrkonjića ? Neko sakrio zolju ispod dušeka u školi krevet onaj sa oprugama , kolega čitavu noć kukao da ga nešto žulja , i ujutro pogleda , kad puc glanc zolja u najlonu
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 14:27   #157
U to vrijeme bio sam zabavljen "turcima" na Ključu i Sanskom Mostu.Tek na Bočcu smo imali priliku da se nađemo.Silazili smo niz Čičinu Kosu skroz dole do Vrbasa i škole.U povratku smo pokupili nekog vašeg brku.Našli ga u kući pijanog.Zvao se Ilija i iz Žepe je čini mi se rekao da je.Kažem zvao se,jer kad smo ga predali vojnoj policiji ovi šupci ga ubili od batina.Ubili doslovce.Dok je bio kod nas nije mu dlaka sa glave falila.I ne samo njemu,svi zarobljeni sem jednog Ante,uhvaćenog na Šatoru,prolazili su sa par šamara(i to opet od nekih ruljaka).Antu je ovaj što ga je uhvatio iskundačio da se jadan čovjek upišo.Poslije kad sam došao da ga vidim i ponudim vodom i cigarama čovjek poče plakati od straha.Ja obrijan na krijestu,hlače zavraćene na bermude,dva bajoneta (tupa kao motike jer služila su za otvaranje konzervi i grubih zemljanih radova)ukrštena naopako i puška u futroli kao Ken Parker fol.Jebo te čovjek koji mi otac može bit moli kroz bale i spominje svoju djecu kod kuće...
koje sranje!
I sad kad neki sajber ratnici ovako po forumima krenu kenjati već ih vidim sa sunčanim naočalima u nekom fit kafiću.Magnum za pasom,ušminkane čizme i uniforma,nadrkana njuška a znanja i priča sa ratišta više nego od svih ljudi zajedno na terenu.Eventualno poslije kafe mogu otići u neko selo sa svoje strane linije i jebati mater nekoj sirotinji...

Zadnje uređivanje bracic : 12.02.2009. at 14:36.
bracic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 14:52   #158
Uglavnom su ti sminkeri i kod nas pravili sranja , iživljavali se nad zarobljenim i sl.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 15:21   #159
znam da je off topic ali...

E vidiš,ti šminkeri i klošari su pisali i istoriju(povijest) koju si ti branio napadajući Sinišu prije godinu dana u prepisci na ovoj temi.Fino je čovjek sročio kako to izgleda na terenu dok si on-line a drugačije kad to fino isfiltrira urednik na HRT(ili na SRT-u isti qurac)i prezentuje širim narodnim masama.Pa fino napravi mit i legendu o svemu da se ima o čemu truniti i ispirati usta ispred dućana sjedeći na gajbama dok ovi kupe kajmak i otvaraju XXL po redu u lancu robni centar ili benzinsku pumpu.
Ja sam bio svjestan svega,jest bio sam klinac i niko me nije maknuo u stranu i morao sam biti tu do kraja.Bila je opcija da se dezertira i krijem ali zarad ljudi koji su me okruživali nisam imao obraza vaditi si guzicu a njih ostavljati...I nisam uradio ništa čega bi se stidio,odbio sam orden za hrabrost zarad svih poginulih i ranjenih koji to nisu dobili i uzeo sam čin (vodnika) računajući ako ništa drugo da ću zagarantovati sebi ako ništa drugo ono veće sljedovanje SDO i duvana
bracic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 15:53   #160
U startu ga nisam nista razumio sta je pisao , pa mi se i učinilo da nije možda neki sto je čula-rekla-kazala.A ovdje ti kod nas toga ima na pretek.Lijepo sam i napisao tko je to koga na kraju i oslobadjao od koga?KAo sto kazes , mozda je off , ali nek se zna sta je bilo i kako je bilo , pa kako god zvucalo.sa bilo koje strane.Tu vrstu povijesti branim.
Ali kako je krenulo , to više nitko neće uspjeti zabilježiti kako jest , vidim po dogadjajima kojima sam svjedočio , a kamoli druge.
Druga stvar , što vrijeme više odmiče, više me i boli d... , sad znam kako cu djeci objasniti neke šeme.

Zadnje uređivanje Markanm : 12.02.2009. at 16:19.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:49.