Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2018., 14:10   #1
Problem s učenjem kod osnovnoškolca

Imam slučaj u obitelji da dečko ide sada u 3. razred osnovne škole i još nije samostalan što se tiče školskih obaveza. S njime obavezno mora netko učiti i pomagati mu puno oko zadaće i učenja. Treba mu dosta vremena da neke stvari razumije. Često se i desi da se s njime uči i radi više dana za neki ispit i onda mu se dogodi lošija ocjena.
Mama mu su najviše žalosti zbog toga jer se puno trudi i ulaže vremena u njega i onda ne dobije očekivani rezultat, a na drugoj strani čuje od drugih roditelja da dečko/curica iz razreda sama uči ili da se slabo spremila za ispit pa dobi peticu.

Ima li tko slična iskustva? Što učiniti u takvoj situaciji? Svaki savjet je dobrodošao!
HVALA
Chocolate Thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2018., 19:33   #2
Quote:
Chocolate Thunder kaže: Pogledaj post
Imam slučaj u obitelji da dečko ide sada u 3. razred osnovne škole i još nije samostalan što se tiče školskih obaveza. S njime obavezno mora netko učiti i pomagati mu puno oko zadaće i učenja.
Evo ti pomoći: neka svi okupljeni oko djeteta sami sebi odgovore na ova pitanja:

Kako je došlo do te sadašnje djetetove nesamostalnosti? Kako se, i po čijoj preporuci/odluci, s djetetom radilo tijekom prva dva razreda? Ako je netko stalno sjedio uz njega, kako to zamišljate njegovo osamostaljivanje - probudit će se jednog dana i reći "Hvala, ne treba više"?

Tko je, kada i kako dijagnosticirao ovu obvezu nečijega pomaganja? Ako nitko ne sjedi uz njega i ne pomaže mu, dogodi se - što?

"Mama puno radi s njim" - a mama je po profesiji - što?

"Ne dobije očekivani rezultat" - o čijem se očekivanju radi, maminom?

Je li ikome palo na pamet razgovarati s učiteljicom?

I konačno, je li ikome palo na pamet da dijete nije sposobno ispuniti mamina očekivanja?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2018., 23:57   #3
Quote:
Chocolate Thunder kaže: Pogledaj post
Imam slučaj u obitelji da dečko ide sada u 3. razred osnovne škole i još nije samostalan što se tiče školskih obaveza. S njime obavezno mora netko učiti i pomagati mu puno oko zadaće i učenja. Treba mu dosta vremena da neke stvari razumije. Često se i desi da se s njime uči i radi više dana za neki ispit i onda mu se dogodi lošija ocjena.
Mama mu su najviše žalosti zbog toga jer se puno trudi i ulaže vremena u njega i onda ne dobije očekivani rezultat, a na drugoj strani čuje od drugih roditelja da dečko/curica iz razreda sama uči ili da se slabo spremila za ispit pa dobi peticu.

Ima li tko slična iskustva? Što učiniti u takvoj situaciji? Svaki savjet je dobrodošao!
HVALA
jel naucio citati? kako cita?
kako pise? kako drzi olovku?stigne li sve zapisat.
ima li automatizirano zbrajanje i oduzimanje, tablicu mnozenja?

to je gradivo prva dva razreda koja mora rasturati bez obzira na ocjene.
i bez obzira na majcina ocekivanja.
dolazi li redovito u skolu?

to sto neko dijete ne mora nista dodatno raditi znaci nekoliko svari:
pametno je (ovo se ne zajebavam, to je onaj postotak iznadprosjecne djece koja sve brzo savladavaju)
koncentrirano je na nastavi i pamti na satu, pa doma uci minimalno ili nimalo
(ako je nastavnik kvalietan to je moguce)
ima siroko predznanje jer ga osim skole zanimaju i druge stvari, pa lakse savladava skolsko (pogotovo ako puno cita)
nije optereceno ocjenama i roditeljskim ocekivanjima pa se moze koncentrirat i bez straha rjesavat testove.

dijete treba usporedjivat samo sa sobom. ne sa drugima. jer nisi u tim cipelama. niti zans jel to dijete zaista pametno, dal ga roditelj drila prek ljeta, vikenda cega vec, dal laze kad kaze da nis ne uci....

jedan manji postotak, iako se to vise odnosi na prvi razred, ne mora doma nista radiit jer im je bila odgodjena skola ili rodjeni u travnju, i naucili su citat i pisat dvaput u vrticu, pa u skoli tu i tamo nes ponove.
takvima poteskoce krenu negdje u drugom, najkasnije trecem jer ne mozes bas tolko unapred naucit. i ne bi to bio tolki problem da oni u prvom razredu ne steknu apsolutno nikakve radne navike.

obzirom da je treci razred, ja bi pitala uciteljicu kako on funkcionira na nastavi kada uce novo gradivo.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2018., 02:42   #4
Quote:
Chocolate Thunder kaže: Pogledaj post
Mama mu su najviše žalosti zbog toga jer se puno trudi i ulaže vremena u njega i onda ne dobije očekivani rezultat, a na drugoj strani čuje od drugih roditelja da dečko/curica iz razreda sama uči ili da se slabo spremila za ispit pa dobi peticu.
Osim što je moguće da je problem upravo sav taj trud koji roditelji ulažu i na taj način onemogućuju malome da razvije samostalnost, moguće je da je jednostavno manje inteligentan od te djece. Čini se da ni mama nije Einstein pa je moguće da ne shvaća da nit svatko jednako brzo trči, nit svatko jednako dobro slika, nit svako jednako lijepo pjeva, nit svatko jednako brzo uči, i da nije fer prema djetetu žalostiti se jer se nije rodilo ljepše, talentiranije, inteligentnije...

U tom se slučaju može jedino pojebati s nekim vrlo inteligentnim i probati roditi dijete koje brže kopča.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2018., 11:57   #5
da možda zatraže individualni program za malog
__________________
Under the same sky
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2018., 13:12   #6
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
da možda zatraže individualni program za malog
Za 10-20 godina nitko više neće ići po "normalnom" programu.

Svako će dijete biti ili dijete s posebnim potrebama (koje zato ide po individualnom programu) ili nadareno dijete (koje će zato imati individualni program). Ili oboje, budući da se to dvoje međusobno ne isključuje.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2018., 11:57   #7
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
da možda zatraže individualni program za malog
Ma da... Tko god nema pet nula, odmah na individualizirani... Neće se valjda majka pred prijateljicama sramotiti s nekakvim trojkama

A možda taj individualizirani treba onima kojima nije jasno da nemaju sva djeca kapacitet za petice?
pink panthera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 23:06   #8
treba prvo testiranjem ustanoviti ima li dijete neku poteškoću.
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2018., 01:59   #9
Quote:
pink panthera kaže: Pogledaj post
A možda taj individualizirani treba onima kojima nije jasno da nemaju sva djeca kapacitet za petice?


Aleluja.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2018., 12:10   #10
Quote:
Chocolate Thunder kaže: Pogledaj post
Imam slučaj u obitelji da dečko ide sada u 3. razred osnovne škole i još nije samostalan što se tiče školskih obaveza. S njime obavezno mora netko učiti i pomagati mu puno oko zadaće i učenja. Treba mu dosta vremena da neke stvari razumije. Često se i desi da se s njime uči i radi više dana za neki ispit i onda mu se dogodi lošija ocjena.
Mama mu su najviše žalosti zbog toga jer se puno trudi i ulaže vremena u njega i onda ne dobije očekivani rezultat, a na drugoj strani čuje od drugih roditelja da dečko/curica iz razreda sama uči ili da se slabo spremila za ispit pa dobi peticu.

Ima li tko slična iskustva? Što učiniti u takvoj situaciji? Svaki savjet je dobrodošao!
HVALA
prvenstveno razgovarati sa malim i reci mu da ako tako nastavi, nema više igre, igrica ili xy što mu oduzima vrijeme i skrece pažnju dok se mama trudi olakšati mu....
na price što drugi roditelji pricaju ne pridodavati previše pažnje....svako dijete je prica za sebe....a, i roditelji ponekad lažu više nego klinci.

ako se situacija ne popravi, uskratiti mu sve pa misli više nece imati kamo lutati.... i lijepo naglasiti da o njemu ovisi kad ce ponovo dobiti sve natrag....dati rok i ne popuštati...

i, bez obzira koliko ovo možda grozno zvuci, to je jedini nacin jer ako se ovom ne stane na kraj sada, kasnije ce biti puno teže i nemoguce.

usput, trojka u trecem je jedinica u 5., popravni u 6. i vrlo vjerojatno pad godine u 7.....i sve to jer klinci nemaju radnih navika i olako puštaju mozak na pašu potaknuti pricama kako su sve ocjene dobre i nije bitno imati 5.

također, nema manje inteligentne djece vec su svi samo djeca... i vecini njih je škola sporedna stvar....jednako kao i mi odrasli, i oni stvari koje ih ne zanimaju, izbjegavaju ili rade preko one stvari.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2018., 13:07   #11
Dakle, desetgodišnjaku koji ne zna kako učiti treba reći nek izvoli naučiti kako se uči i nek izvoli reći svojim mislima da prestanu lutati, a u protivnom mu zagorcati život na sve zakonom dopuštene načine?

Što bi ti rekla kada bi ti netko naredio da sat vremena dnevno izvoliš brndalizirati (ne, nije tipfeler) jer će ti u protivnom napraviti pakao od života?

Djetetu koje ne zna kako učiti ni što je učenje tvoj zahtjev nek uči zvuči ko i tebi moj zahtjev nek brndaliziras - a prijetnje i lomljenje kaznama u oba će slučaja proizvesti isti učinak.

BTW, tvrdnja da nema manje inteligentne djece je - neinteligentna .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2018., 13:13   #12
upravo to
dijete treba prvo osamostaliti. pomoci mu da nauci uciti, motivirati ga na pisanje zadace i vjezbanje gradiva (i to ne novcima ili poklonima)
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2018., 13:57   #13
Mislim da je nosorog dala dobre smjernice, prvo treba vidjeti zašto djetetu toliko teško ide učenje gradiva - realno radi se o jako jednostavnim stvarima, koje se za ispit uče sat-dva vremena a ne danima. To je trenutno prioritet za riješiti, zašto treba toliko pomaganja oko razumijevanja gradiva. A tek kad se taj problem riješi ima smisla se ići truditi da dijete radi samostalno - osim naravno ako ispadne da način na koji roditelji pomažu djetetu mu u stvari odmažu (sigurno ima i toga). S obzirom da se radi o osmogodišnjaku stigne se još puno toga ispraviti prije petog razreda...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2018., 14:50   #14
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
također, nema manje inteligentne djece vec su svi samo djeca...
Ovo je potpuna glupost čije je ponavljanje vrlo okrutno prema manje inteligentnoj djeci.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2018., 16:39   #15
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Dakle, desetgodišnjaku koji ne zna kako učiti treba reći nek izvoli naučiti kako se uči i nek izvoli reći svojim mislima da prestanu lutati, a u protivnom mu zagorcati život na sve zakonom dopuštene načine?

Što bi ti rekla kada bi ti netko naredio da sat vremena dnevno izvoliš brndalizirati (ne, nije tipfeler) jer će ti u protivnom napraviti pakao od života?

Djetetu koje ne zna kako učiti ni što je učenje tvoj zahtjev nek uči zvuči ko i tebi moj zahtjev nek brndaliziras - a prijetnje i lomljenje kaznama u oba će slučaja proizvesti isti učinak.

da, ako želiš da ti dijete ne padne u 7. razredu (ili možda vec i prije).

ucenje u trecem osnovne, par puta procitati tekst i riješiti par zadataka iz matematike za vježbu....za to ne trebaju nikakve tehnike vec samo radne navike koje su osnova da bi dijete kasnije naucilo uciti.

usput, klinci, pogotovo u trecem osnovne ne uce zato što ne znaju "uciti" vec zato što im se ne da uciti.

Quote:
BTW, tvrdnja da nema manje inteligentne djece je - neinteligentna .
da, za ljude kojima treba izgovor i opravdanje za njihov nerad i preveliko popuštanje vlastitim klincima.
puno je lakše pravdati svoje propuste tupavim klincem i otici na kavu ili se cuditi kako mu niš ne ulazi u glavu nakon što mu ti doma diktiraš šta treba napisati u radnu da bi napisao zadacu. da ne bi naše malo zlato slucajno izgubilo minutu citajuci zapisano u bilježnici ili udžbeniku.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2018., 16:42   #16
Tanita, pobogu, dijete s IQ-om 114 je prosječno inteligentno, dijete s IQ-om 86 je prosječno inteligentno. Razlika između njih dvoje prilično je velika. Očekivati da će drugo moći sve što i prvo uz jednak trud i rad potpuno je ignorantski.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2018., 16:47   #17
Reci mi samo, sigurno znaš : jesu li djetetu radne navike upisane u genetski kod ili ih treba kupiti u Konzumu za 14,99?

Dalje, ako nema manje inteligentne djece, to znači da ili nema ni manje inteligentnih odraslih, ili da neka djeca u nekom trenutku zaglupe pa postanu manje inteligentni odrasli - trećeg nema. Koja je od ovih opcija po tebi istinita? Kad vidim odrasle koji zagovaraju kažnjavanje djeteta koje ne radi nešto što ga - nitko nije naučio, meni otpada teorija o nepostojanju manje inteligentnih odraslih...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2018., 17:01   #18
Ne znam što bih uopće rekla o ovoj izjavi da nema manje i više inteligentne djece. Naravno da ima.

Ali ja ovdje ne bih trčala pred rudo i donosila zaključke o djetetovoj inteligenciji. Možda dijete ima problema s pažnjom i koncentracijom? Možda nije dovoljno koncentrirano (na satu i doma) na dosadan zadatak, misli mu lutaju i ne može si pomoći? U kakvoj se uopće atmosferi odvija to učenje kod kuće kad mu mama stalno visi nad glavom?

Mislim da nije loša ideja razgovarati sa školskim psihologom i vježbati pažnju i koncentraciju na način primjeren dobi.

Dječja nesamostalnost je problem mnogih obitelji u današnje vrijeme (o tome sam nedavno nešto pisala na drugoj temi), a za taj problem krivi su jedino i isključivo roditelji.

Koliko je dijete inače samostalno? Ide li samo u školu? Zna li si složiti sendvič? Ima li obaveze u kućanskim poslovima? Dosadne obaveze, na koje se mora skoncentrirati da ih izvrši? Ako je roditelj dijete odgajao da bude nesamostalno, ne znam kako očekivati da dijete samo inicira samostalnost u izvršavanju školskih obaveza.

Ono što mama može odmah učiniti je prebaciti (u svojoj glavi) odgovornost za djetetove školske obaveze sa sebe na dijete.

Neka si dijete samo sprema torbu (ako to već ne čini) za školu.
Neka mama ne uzima njegovu torbu i ne kopa po njoj bez da pita dijete je li to u redu (jer to je njegovo).
Neka mu mama bude na raspolaganju za svaku pomoć, ali neka čeka da dijete najprije samo zatraži pomoć.
Neka mu dopusti da samo odluči hoće li zadaću pisati sada ili kasnije i neka ne nadzire taj postupak ako dijete samo ne zatraži.

Što je najgore što se može dogoditi? Nenapisana zadaća? Jedinica? Za što će mu ikad trebati ocjene u trećem razredu osnovne škole? Za upis u srednju? Za nešto drugo?

Razvojem djetetove samostalnosti razvijat će se i njegovo samopouzdanje. Jer kakvo samopouzdanje može imati dijete koje ne može ni domaću zadaću napisati bez da mama visi nad njim poput helikoptera?

Svaki njegov neuspjeh komentirajte sa žaljenjem, ali bez ljutnje, a svaki uspjeh pohvalite i naglasite koliko ste ponosni. Pod uspjehom ne mislim samo na ocjene, nego i npr. na redovito pisanje domaće zadaće. Uspije li sam ostati na istom gdje je sad uz mamino rukovodstvo, to je već super.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2018., 22:01   #19
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Tanita, pobogu, dijete s IQ-om 114 je prosječno inteligentno, dijete s IQ-om 86 je prosječno inteligentno. Razlika između njih dvoje prilično je velika. Očekivati da će drugo moći sve što i prvo uz jednak trud i rad potpuno je ignorantski.
da, velika je ali ne zato što je jedno dijete rođeno više a, drugo manje pametno vec iz razloga što se s jednim više "radilo" s, drugim manje...
i, uz malo rada i truda ovaj sa IQ 86 ce vrlo brzo prestici onog sa IQ 114, jer inteligencija nije dar s neba vec nešto što se "uci i trenira"

i slobodno ignoriraj samo, ne piši gluposti (bez uvrede) jer treci razred je krajnja granica da se dijete "postavi" na prave temelje, kad pocne ulaziti u pubertet onda ce biti kasno...a, i gradivo bi se moglo do tada nagomilati.

usput, ako imaš dijete poigraj se malo s njim...pusti ga mjesec dana da sam odlucuje hoce li uciti i pisati zadacu ili se igrati, za svaki zadatak koji ne zna reci mu rješenje ili mu ti napiši zadacu a, nakon toga se mjesec dana bavi klincem, traži da najprije nauci a, tek onda piše zadacu...kad kaže da nešto iz zadace ne zna, uzmi udžbenik, pogledaj dal to ima u udžbeniku i pusti ga da sam nađe rješenje...pa onda usporedi rezultate.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2018., 22:07   #20
Znači li to da se s genijima samo više radilo a djeca s mentalnom retardacijom su samo odgojno zapuštena?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:38.