Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2010., 09:51   #61
Quote:
ruzy kaže: Pogledaj post
bila sam na informacijama... one sekunde kad sam pitala razrednicu jel zna da je moja sestra svakodnevno verbalno i fizički zlostavljana od ostalih učenika iz razreda mama od malog se stvorila pored nas - i ona je došla na informacije... razrednica je otišla po njega a ona je viknula nek dovede i "nju"... meni mrak pao na oči... moš mislit, najpametnija ideja je suočit ih pred mamom i sestrom

uglavnom on poriče da je IKAD udario sestru, ali zato je ona (skupa s jednom malom) navodno pokazivala njemu srednji prst i bacila njegovu torbu jednom kad su išli na tjelesni... on nju taknuo nije... naravno ja ne sumnjam da je ona pokazala srednji prst i bacila torbu (ima ona svoje bjesne ispade) ali lagala nam sigurno nije... ne vidim zašt bi plakala od muke i trpila maksimalno, čekala da joj pukne da bi priznala da ju mali udara o glavi, šamara, baca torbu, baca pribor u smeće...

najsmiješnije od svega je da on od nje manji za glavu i da hoće može ga zviznit, okrenio bi se oko svoje osi no opet, i ja sam bila zlostavljana u osnovnoj od manjih od sebe i znam kako joj je...

ukratko - ispada da i on i ona lažu i razrednica je rekla da će obadvoje dobit ukor ako ne progovore eto riješenja

ja sam mišljenja da ona nije htjela sve reć pred njim, njegovom mamom i učiteljicom, a on opet nije mutav da prizna da ju udara... eto... i šta će sad bit od svega ovoga? ništa... ali ako samo čujem da ju još više gnjavi...
Ovo je svinjarija. Jooooooj, ja se samo nadam da moja balavica jednog dana neće biti uvučena u ovakve scenarije jer imam previše kratak fitilj i bojim se da bih reagirala tako da napravim veću štetu nego korist.

Razrednica je guska. Tu nema pomoći, izabrala je liniju manjeg otpora, ovako ona bar ne mora uključiti mozak i tražiti pravedno rješenje, nego im je oboma poslala poruku da nju više ne zamaraju svojim sranjima, jer će oboje nahrdati. Ne zbog onog što rade, nego zato što nju gnjave.

A mamu od balavca bih odmah pokupila zbog tog: dovedite i "nju". Ako mater nema elementarnu kulturu, pa što onda uopće očekivati od njenog sina. Naravno, učiteljica to nije primjetila...

Na topicu o školskim kaznama su se javili neki prosvjetari (vesela sova i Lady R su me se dojmile svojim razmišljanjem), bilo je zaista pametnih komentara i kreativnih kazni, očito je riječ o ljudima kojima posao nije smo da ga otaljigaju. Baš bih volila da se uključe i ovdje i kažu koju pametnu kako se zaista postaviti sa strane bilo nastavnika, bilo roditelja zlostavljanog djeteta. Naravno, stav roditelja malih zlostavljača je, vjerujem, u velikom broju slučajeva poznat: ne bi moje malo zlato, nepravedno je optužen, bla bla ser truć...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 11:05   #62
evo..ja mogu iz prvog lica jer je moj mladji sin bio malteretiran od jednog genijalaca..
prvenstveno, treba imati kontakt sa skolom cijelo vrijeme...ja sam od onih mama koja bez pardona digne slusalicu i stusti sve sto mi je na dusi pedagogici...pocev od prituzbi na rad profesora (tipa bacanja tenisica djeteta kroz prozor) do prihvacanja kritike ako moje dijete ucini nesto neprimjereno...najgore sto covjek moze uciniti je da suti...uglavnom da se vratim na to maltretiranje..

kad mi je mali rekao s cime se suocava, a stariji sin (srednjoskolac) potvrdio da se radi o par nasilnika i jednom kolovodi, ja sam nazvala skolu i rekla da u roku od odmah poduzmu nesto, inace da cu ja poduzeti sama

reakcija skole je bila - pozvali su policiju.
zavrsili smo na obavjesnim razgovorima i moj mali (ja s njim u pratnji) i nasilnici s roditeljima.
to je dalo rezultata, vjerojatno sto su roditelji nasilnika "normalni" pa kad su se suocili s policijom, izjavama, rezultiralo je da su moje dijete ostavili na miru.
doduse i moj stariji sin se ukazao nekoliko puta na skolskom dvoristu, zlu ne trebalo (s izričitom zabranom da ih smije dirati prvi)
da odmah napomenem, iz razgovora s policijom se dalo skuziti da ni oni tu nemogu previse uciniti, prekršajni (il kako se vec zove) sud za mladez jos manje, jer su rasponi kazni smijesni

mislim da se negdje na ljeto 2008 mjenjao zakon i da je skola nakon sto obavi razgovor s djetetom i roditeljima problematicnog djeteta, ako to ne urodi plodom, duzna pozvati centar za soc. rad da preuzme dijete i RODITELJA u daljni postupak (teoretski zvuci ok, nemam pojima jel se provodi u praksi, ali ako je tako tu ima materijala da se i skola dokaci radi ne-reagiranja i takve stvari, i kao sto rece jos jedna mama, malo derace uz pojmove "ministarstvo", "inspekcija" nikad nije skodilo...mi djecu saljemo u skolu, a ne na Bejrutske ulice

da ne duljim, da skola nije odreagirala ja bi se potrudila osobno nalupati tog klinca bez imalo griznje savjesti i prihvatila bi kompletnu odgovornost za svoj postupak, ali isto tako s druge strane ja svojim klincima stalno ponavljam da su u kojem slucaju oni ti koji su nasilnici, ja bi ih prva za uho pa pravo na vrata roditeljima njihove zrtve pa nek se izvole suociti s posljedicama i odgovornoscu za svoje nedjelo
reaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 18:31   #63
Tekst u današnjem (22.4.2010.) Jutarnjem listu.



svih 5 varijanti zlostavljanja ovdije.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 19:29   #64
mali se mora naučiti zauzeti za sebe.

ponovo razrednik, ravnatelj, pa onda czss i policija.

nitko nije spomenuo medije. znam jedan slučaj gdje je spominjanje novina, televizije i pravobranitelja za djecu dovelo do smirivanja situacije. dogodilo se to pred djecom ,roditeljima, razrednikom, ravnateljem i pedagogom. pa su zaključili da se ne žele povlačiti po jutarnjem i udarnim vijestima.

naime, nova i rtl vape za ovakvim vijestima...

i spominjanje tužbe može pomoći...
agibagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 19:58   #65
Imala sam takvo iskustvo sa svojim djetetom u 6. razredu OŠ.
Naravno, naprije sam kontaktirala razrednicu, sto je kao posljedicu imalo razgovor sa doticnim roditeljima. Nakon toga je bilo gore.
Nakon toga sam razgovarala sa ravnateljicom, i opet...razgovor sa roditeljima, sastanak svih nas skupa (i djeca), pa minimaliziranje, relativiziranje i sve skupa jedno veliko nista. Rezultat: situacija jos gora nego prije.
Kada je postalo ocigledno, a i ravnateljica mi je potvrdila da oni vise od toga ne mogu uciniti (ta djeca su dobila i ukor, ali opet nista), odlucila sam da idem dalje.

Sjela sam se za komp, napisala opsirno pismo, u kojem stoji kronoloski opis dogadjaja, i sve sto se poduzelo da se situacija rijesi, ispalo je na kraju dobre 3 strane teksta. Prilozila sam kopije pismenih prijetnji koje je moje dijete dobivalo u skoli, cak se nisu potrudili da bi bile anonimne prijetnje, nego su sve lijepo potpisali. Sve sam to stavila u veliku kuvertu i preporuceno poslala:
1. CZSS odjel za maloljetničku delinkvencu
2. Ministarstvo obrazovanja, Inspektorat

U roku od tjedan dana su bili i jedni i drugi u skoli, inspekcija je trazila propuste u ravnanju skole u slucajevima nasilja, a CZSS je pokrenuo postupak nadzora nad roditeljskom skrbi doticne djece i roditelja.
Istog momenta su se djeca umirila, sve je odjednom prestalo. Uskoro sam dobila pismena ocitovanja obiju sluzbi sto su poduzeli i kome se trebam obratiti ukoliko bi bilo i dalje problema.....ali, nije ih nikad vise bilo.

I dalje djetetu govorim da nasilje nije rijesenje, da postoje drugi nacini za rijesavanje sukoba, ali treba biti odlucan i uporan. Da to nije upalilo, sigurno bi promijenila misljenje i otisla nekome razbit gubicu, ali na srecu nije bilo potrebno.
protelos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 21:38   #66
Poštovanje
Ja bih ovako pokušala.
da, dijete upisati negdje na borilačke vještine. Osim što će djetetu podići samopouzdanje ( i neće zbog borilačkih vještina postati nasilnik, već suprotno) , djete-nasilnik je ipak još uvijek dijete i "treniranje borilačkih vještina" će u njegovoj glavi ipak odzvoniti
Osim razgovora s razrednicom i ostalima, prešporučila bih da se uputi pismena zamolba ravnateljici u kojoj se traži i odgovor o poduzetim mjerama.
Razrednica i ostali djelatnici ne mogu ništa jer su im ruke vezane, al kod pismene pritužbe bilo na drugo dijete ili nastavnika, ipak ima jači učinak a uz to i vi dokaz da ste nasilje prijavili i što je škola poduzela.


2. OBVEZE NADLEŽNIH DRŽAVNIH TIJELA
A / ODGOJNO-OBRAZOVNE USTANOVE
U slučaju prijave nasilja ili dojave o nasilju među djecom imenovana stručna osoba za koordiniranje aktivnosti vezanih uz problematiku nasilja u odgojno-obrazovnoj ustanovi ili osoba koja je u slučaju njezine odsutnosti zamjenjuje, dužna je:
 odmah poduzeti sve mjere da se zaustavi i prekine aktualno nasilno postupanje prema djetetu, a u slučaju potrebe zatražiti pomoć drugih djelatnika odgojno – obrazovne ustanove ili po potrebi pozvati djelatnike policije;
 ukoliko je dijete povrijeđeno u mjeri koja zahtijeva liječničku intervenciju ili pregled ili se prema okolnostima slučaja može razumno pretpostaviti ili posumnjati da su takva intervencija ili pregled potrebni, odmah pozvati službu hitne liječničke pomoći ili na najbrži mogući način, koji ne šteti zdravlju djeteta, prepratiti ili osigurati prepratu djeteta od strane stručne osobe liječniku, te sačekati liječnikovu preporuku o daljnjem postupanju i dolazak djetetovih roditelja ili zakonskih zastupnika;
 odmah po prijavljenom nasilju o tome obavijestiti roditelje djeteta ili zakonske zastupnike, te ih upoznati sa svim činjenicama i okolnostima koje je do tada doznala i izvijestiti ih o aktivnostima koje će se poduzeti;
 po prijavi, odnosno dojavi nasilja odmah obaviti razgovor s djetetom koje je žrtva nasilja, a u slučaju da je postojala liječnička intervencija, uz dogovor s liječnikom, čim to bude moguće. Ovi razgovori s djetetom obavljaju se uvijek u
5 Olweus 1986. i 1991. godine: Nasilničko ponašanje djece (bullying) razlikuje se od jednokratnih incidenata i dječjih svađa ili tučnjava, jer se radi o ponašanju koje obilježava agresivno ponašanje kojim se namjerno nekome čini zlo, ponavljanje tijekom određenog vremena, neravnopravan odnos snaga (jači protiv slabijeg ili gupa protiv pojedinca).
Nasilje i zlostavljanje uključuje različita ponašanja: verbalno (dobacivanje, izrugivanje, omalovažavanje, prijetnje), socijalno (izbjegavanje, ignoriranje, isključivanje iz aktivnosti, ogovaranje i širenje zlobnih tračeva), psihološko (oštećivanje imovine, krađa i bacanje stvari, prijeteći pogledi, praćenje) i tjelesno (guranje, rušenje, udarci)
5
nazočnosti nekog od stručnih djelatnika odgojno-obrazovne ustanove, a na način da se postupa posebno brižljivo, poštujući djetetovo dostojanstvo i pružajući mu potporu;
 roditeljima ili zakonskim zastupnicima djeteta koje je žrtva vršnjačkog nasilja dati obavijesti o mogućim oblicima savjetodavne i stručne pomoći djetetu u odgojno-obrazovnoj ustanovi i izvan nje, a s ciljem potpore i osnaživanja djeteta te prorade traumatskog doživljaja;
 obaviti razgovor s drugom djecom ili odraslim osobama koje imaju spoznaju o učinjenom nasilju te utvrditi sve okolnosti vezane uz oblik, intenzitet, težinu i vremensko trajanje nasilja;
 ukoliko se radi o osobito teškom obliku, intenzitetu ili dužem vremenskom trajanju nasilja, koje može izazvati traumu i kod druge djece, koja su svjedočila nasilju, savjetovati se s nadležnom stručnom osobom ili službom poradi pomoći djeci, svjedocima nasilja;
 što žurnije obaviti razgovor s djetetom koje je počinilo nasilje uz nazočnost stručne osobe, ukazati djetetu na neprihvatljivost i štetnost takvog ponašanja, te ga savjetovati i poticati na promjenu takvog ponašanja, a tijekom razgovora posebno obratiti pozornost iznosi li dijete neke okolnosti koje bi ukazivale da je dijete žrtva zanemarivanja ili zlostavljanja u svojoj obitelji ili izvan nje, u kojem slučaju će se odmah izvijestiti centar za socijalnu skrb, a po potrebi ili sumnji na počinjenje kažnjive radnje izvijestiti policiju ili nadležno državno odvjetništvo, a odgojno-obrazovna ustanova će poduzeti sve mjere za pomirenje djece i za stvaranje tolerantnog, prijateljskog ponašanja u odgojno-obrazovnoj ustanovi;
 pozvati roditelje ili zakonske zastupnike djeteta koje je počinilo nasilje, upoznati ih s događajem, kao i s neprihvatljivošću i štetnošću takvog ponašanja, savjetovati ih s ciljem promjene takvog ponašanja djeteta, te ih pozvati na uključivanje u savjetovanje ili stručnu pomoć unutar škole ili izvan nje (centri za socijalnu skrb, poliklinike za zaštitu djece, obiteljska savjetovališta i slično) i izvijestiti ih o obvezi odgojno-obrazovne ustanove da slučaj prijavi nadležnom centru za socijalnu skrb, Uredima državne uprave u županijama (Službama za društvene djelatnosti i/ili Gradskom uredu za obrazovanje i šport Grada Zagreba), policiji ili nadležnom državnom odvjetništvu;
 o poduzetim aktivnostima, razgovorima, izjavama te svojim opažanjima sačiniti službene bilješke, kao i voditi odgovarajuće evidencije zaštićenih podataka koje će se dostaviti na zahtjev drugim nadležnim tijelima.

malo je dugo za čitati ali to je PROTOKOL O POSTUPANJU U SLUČAJU NASILJA MEĐU MLADIMA I DJECOM a taj dio se tiče protokola osnovnih škola
XzX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 22:16   #67
Quote:
agibagi kaže: Pogledaj post
mali se mora naučiti zauzeti za sebe.
Da, u slučaju kada je fizički ravnopravno sa zlostavljačem, ali ako je taj ili više njih od njega za metar viši i snažniji petput, onda se mali može zauzeti "malo sutra" za sebe. Onda mu treba pomoći i biti presretan ako uopće o svemu želi govoriti kada dođe kući nakon dana prepunog maltretiranja.

Ma, u svakom slučaju treba reagirati i treba pisati, medijski izvještavati što se i zbog čije greške događa, jedino se tako stanje može popraviti. Nadležni će zbog očuvanja obraza spram javnosti MORATI reagirati, kao što su u slučaju kojeg spominje protelos.

Treba osvijestiti djecu kako ne smiju maltretirati druge kao ni trpiti maltretiranje od drugih
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 22:37   #68
dtomas

volim reći neke stvari seljački.

jasno da se ne možeš spasiti od nekoga dvostruko većega i širega. dobro većina tvrdi za borilačke vještine, naučiš se samopouzdanju, kontroli i obrani, na kraju.

očito je da sa događaji takve tematike guraju pod tepih, a danas očito pali samo sramota u novinama.ne potičem takav način rješavanja problema, ali treba upotijebiti otrovne strelice, ako gandijevski pristup ne pomaže.

a kako djecu odgojiti nenasilnu? kako imam jednu u vrtiću, mogli bi krenuti od tamo, a i od roditelja samih.
agibagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 01:46   #69
Quote:
agibagi kaže: Pogledaj post
volim reći neke stvari seljački.

jasno da se ne možeš spasiti od nekoga dvostruko većega i širega. dobro većina tvrdi za borilačke vještine, naučiš se samopouzdanju, kontroli i obrani, na kraju.

očito je da sa događaji takve tematike guraju pod tepih, a danas očito pali samo sramota u novinama.ne potičem takav način rješavanja problema, ali treba upotijebiti otrovne strelice, ako gandijevski pristup ne pomaže.

a kako djecu odgojiti nenasilnu? kako imam jednu u vrtiću, mogli bi krenuti od tamo, a i od roditelja samih.
Prije svega treba krenuti od roditelja. Zatim prijeći na školu, a dugoročno, djeca koja su normalno odgajana tako će odgajati i svoju djecu.

I da! Isplati se jedino klince odgajati, jer stare panjeve preodgajati nije moguće... no dobro, možda i je u domeni novčanih kazni
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 02:11   #70
Quote:
protelos kaže: Pogledaj post
Imala sam takvo iskustvo sa svojim djetetom u 6. razredu OŠ.
Naravno, naprije sam kontaktirala razrednicu, sto je kao posljedicu imalo razgovor sa doticnim roditeljima. Nakon toga je bilo gore.
Nakon toga sam razgovarala sa ravnateljicom, i opet...razgovor sa roditeljima, sastanak svih nas skupa (i djeca), pa minimaliziranje, relativiziranje i sve skupa jedno veliko nista. Rezultat: situacija jos gora nego prije.
Kada je postalo ocigledno, a i ravnateljica mi je potvrdila da oni vise od toga ne mogu uciniti (ta djeca su dobila i ukor, ali opet nista), odlucila sam da idem dalje.

Sjela sam se za komp, napisala opsirno pismo, u kojem stoji kronoloski opis dogadjaja, i sve sto se poduzelo da se situacija rijesi, ispalo je na kraju dobre 3 strane teksta. Prilozila sam kopije pismenih prijetnji koje je moje dijete dobivalo u skoli, cak se nisu potrudili da bi bile anonimne prijetnje, nego su sve lijepo potpisali. Sve sam to stavila u veliku kuvertu i preporuceno poslala:
1. CZSS odjel za maloljetničku delinkvencu
2. Ministarstvo obrazovanja, Inspektorat

U roku od tjedan dana su bili i jedni i drugi u skoli, inspekcija je trazila propuste u ravnanju skole u slucajevima nasilja, a CZSS je pokrenuo postupak nadzora nad roditeljskom skrbi doticne djece i roditelja.
Istog momenta su se djeca umirila, sve je odjednom prestalo. Uskoro sam dobila pismena ocitovanja obiju sluzbi sto su poduzeli i kome se trebam obratiti ukoliko bi bilo i dalje problema.....ali, nije ih nikad vise bilo.

I dalje djetetu govorim da nasilje nije rijesenje, da postoje drugi nacini za rijesavanje sukoba, ali treba biti odlucan i uporan. Da to nije upalilo, sigurno bi promijenila misljenje i otisla nekome razbit gubicu, ali na srecu nije bilo potrebno.
Svaka cast i hvala na korisnim informacijama!
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 08:30   #71
Quote:
XzX kaže: Pogledaj post
Razrednica i ostali djelatnici ne mogu ništa jer su im ruke vezane,

......


2. OBVEZE NADLEŽNIH DRŽAVNIH TIJELA
A / ODGOJNO-OBRAZOVNE USTANOVE
...

 što žurnije obaviti razgovor s djetetom koje je počinilo nasilje uz nazočnost stručne osobe, ukazati djetetu na neprihvatljivost i štetnost takvog ponašanja, te ga savjetovati i poticati na promjenu takvog ponašanja, a tijekom razgovora posebno obratiti pozornost iznosi li dijete neke okolnosti koje bi ukazivale da je dijete žrtva zanemarivanja ili zlostavljanja u svojoj obitelji ili izvan nje, u kojem slučaju će se odmah izvijestiti centar za socijalnu skrb, a po potrebi ili sumnji na počinjenje kažnjive radnje izvijestiti policiju ili nadležno državno odvjetništvo, a odgojno-obrazovna ustanova će poduzeti sve mjere za pomirenje djece i za stvaranje tolerantnog, prijateljskog ponašanja u odgojno-obrazovnoj ustanovi;
...
 pozvati roditelje ili zakonske zastupnike djeteta koje je počinilo nasilje, upoznati ih s događajem, kao i s neprihvatljivošću i štetnošću takvog ponašanja, savjetovati ih s ciljem promjene takvog ponašanja djeteta, te ih pozvati na uključivanje u savjetovanje ili stručnu pomoć unutar škole ili izvan nje (centri za socijalnu skrb, poliklinike za zaštitu djece, obiteljska savjetovališta i slično) i izvijestiti ih o obvezi odgojno-obrazovne ustanove da slučaj prijavi nadležnom centru za socijalnu skrb, Uredima državne uprave u županijama (Službama za društvene djelatnosti i/ili Gradskom uredu za obrazovanje i šport Grada Zagreba), policiji ili nadležnom državnom odvjetništvu;
Oprosti, po ovome njima ne da ruke nisu vezane, nego imaju obavezu djelovati. Druga je stvar što su inertni, nezainteresirani, ravnatelji su korumpirani i politički postavljeni, struka štiti struku...

Za protelos svaka čast , ali prema ovome to je već škola bila dužna napraviti.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 20:37   #72
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Oprosti, po ovome njima ne da ruke nisu vezane, nego imaju obavezu djelovati. Druga je stvar što su inertni, nezainteresirani, ravnatelji su korumpirani i politički postavljeni, struka štiti struku...

Za protelos svaka čast , ali prema ovome to je već škola bila dužna napraviti.
Jasno da imaju obvezu djelovati, samo mislim da to nije posao razrednika i ostalih učitelja. Njihov posao je da nakon zaprimljene prijave obavijeste ravnatelja/icu i stručnu službu ako postoji u školi ( pedagog, psiholog ). E na njima je da djeluju, jer su dužni poduzeti mjere ( ne samo zbog gore navedenog protokola). Po meni je isto tako važno da se pritužba podnese i pismeno, jer tada je reakcija na pritužbu sigurnija. Ta nisu ama baš svi korumpirani, bar ja tako vjerujem. Ako ne poduzmu ništa nakon pismene pritužbe ( i potpisane) e tada se s pravom možete obratiti inspekcijama, koje zaista tada izlaze na teren!
XzX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 22:51   #73
Quote:
protelos kaže: Pogledaj post
Imala sam takvo iskustvo sa svojim djetetom u 6. razredu OŠ.
Naravno, naprije sam kontaktirala razrednicu, sto je kao posljedicu imalo razgovor sa doticnim roditeljima. Nakon toga je bilo gore.
Nakon toga sam razgovarala sa ravnateljicom, i opet...razgovor sa roditeljima, sastanak svih nas skupa (i djeca), pa minimaliziranje, relativiziranje i sve skupa jedno veliko nista. Rezultat: situacija jos gora nego prije.
Kada je postalo ocigledno, a i ravnateljica mi je potvrdila da oni vise od toga ne mogu uciniti (ta djeca su dobila i ukor, ali opet nista), odlucila sam da idem dalje.

Sjela sam se za komp, napisala opsirno pismo, u kojem stoji kronoloski opis dogadjaja, i sve sto se poduzelo da se situacija rijesi, ispalo je na kraju dobre 3 strane teksta. Prilozila sam kopije pismenih prijetnji koje je moje dijete dobivalo u skoli, cak se nisu potrudili da bi bile anonimne prijetnje, nego su sve lijepo potpisali. Sve sam to stavila u veliku kuvertu i preporuceno poslala:
1. CZSS odjel za maloljetničku delinkvencu
2. Ministarstvo obrazovanja, Inspektorat

U roku od tjedan dana su bili i jedni i drugi u skoli, inspekcija je trazila propuste u ravnanju skole u slucajevima nasilja, a CZSS je pokrenuo postupak nadzora nad roditeljskom skrbi doticne djece i roditelja.
Istog momenta su se djeca umirila, sve je odjednom prestalo. Uskoro sam dobila pismena ocitovanja obiju sluzbi sto su poduzeli i kome se trebam obratiti ukoliko bi bilo i dalje problema.....ali, nije ih nikad vise bilo.


tako se reagira! Nadam se kako će tvoj primjer osvijestiti one koji misle da baš ništa ne mogu učiniti.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 23:08   #74
Prepoznajen se u svim vašim postovima.
I Ja san jedno vrijeme bila verbalno zlostavljana od (za glavu niže!) krave,kako ju ja zovem.Sve san pokušala,ignoriranje,obraćanje razrednici,ovom,onom,Bogu,Isusu-ništa.Sve gore.Sve dok se jednom nismo posvađale tako da je meni kuja odalamila samar.E kako san ja poludila...bilo mi je sasvim svejedno ocu li je ubit,razbit joj sakom nos i nakon toga letit van iz skole...prvo san joj vratila samarcinu,primila ju za čupu,tresnula njome o pod,počela joj glavom udarat u zid....mlatila san je i istovremeno plakala od ljutnje,od gnjeva,od bijesa što svi baš mene maltletiraju (prije njenog maltletiranja maltletirali su me i decki iz razreda).I naravno,poslije incidenta ja završi kod razrednice.Predavanje,kako san to mogla napravit,pa to nije pravilo škole,PREKRŠILA SAN PRAVILO!!!!!!!! Zar je prekršiti pravilo braniti se???!!Još ne mogu vjerovati.
__________________
A kad mi dođeš ti,i osmijeh vratiš mi,sva patnja i bol života mog,će proć...:( <3 <3
heleny 15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 23:21   #75
Quote:
heleny 15 kaže: Pogledaj post
Prepoznajen se u svim vašim postovima.
I Ja san jedno vrijeme bila verbalno zlostavljana od (za glavu niže!) krave,kako ju ja zovem.Sve san pokušala,ignoriranje,obraćanje razrednici,ovom,onom,Bogu,Isusu-ništa.Sve gore.Sve dok se jednom nismo posvađale tako da je meni kuja odalamila samar.E kako san ja poludila...bilo mi je sasvim svejedno ocu li je ubit,razbit joj sakom nos i nakon toga letit van iz skole...prvo san joj vratila samarcinu,primila ju za čupu,tresnula njome o pod,počela joj glavom udarat u zid....mlatila san je i istovremeno plakala od ljutnje,od gnjeva,od bijesa što svi baš mene maltletiraju (prije njenog maltletiranja maltletirali su me i decki iz razreda).I naravno,poslije incidenta ja završi kod razrednice.Predavanje,kako san to mogla napravit,pa to nije pravilo škole,PREKRŠILA SAN PRAVILO!!!!!!!! Zar je prekršiti pravilo braniti se???!!Još ne mogu vjerovati.
Pravnički gledano, smjela si vratiti onoliko koliko si primila u konkretnom slučaju. Npr. ako ti netko istrgne novčanik iz ruku, a ti potrčiš za lopovom, ne smiješ upotrijebiti veću silu od one koju je taj netko upotrijebio pri lopovluku. Ako pretučeš tipa, ode ti i u zatvor , a njemu.. najvjerojatnje NIŠTA.

Naravno, razrednica nije uzela u obzir nagomilane frustracije, nego samo posljednji događaj u kojem si ti ispala agresor.

Klinci bi trebali reagirati odmah, ne trpiti ni sekunde... Ja sam se tako riješio jednog kojeg je odgajala ulica, a njegova mama alkoholičarka često spavala pijana u uličnom jarku . Na koncu ispade kako toj djeci (zlostavljačima) treba pomoći kao i onima koje maltretiraju.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 23:26   #76
Evo da se i ja uključim sa svojom pričom!
Slična je priči koja je spomenuta prije o maloj djevojčici koja se sama obranila...
Razrednici u školama mogli bi nešto možda i konkretno poduzeti kada bi imali kompletnu(detalji i imena) informaciju, ali pitanje je da li bi pritisak bio još veći ili bi nestao... U razredu mog sina bilo je reketarenja. Nitko dotičnog nije htio imenovati. Nakon nekog vremena sin mi se požalio da i njega gnjavi i sve mi ispričao:naravno pod uvjetom da ništa ne kažem razrednici...Ok, rekla sam. Neću reći , ali onda to moraš riješiti sam.
Uputila sam ga da se kad mu dotični priđe i traži novac( s napomenom da izbjegava biti nasamo s njim, da bude svjedoka, što liku nije smetalo, toliko se osjećao jak..), postavi odlučno, povisi ton,upotrijebi prigodan riječnik, i da naprosto krene na njega uz galamu da ga ostavi već jednom na miru itd.itd i da riskira i batine, da koliko god ga bude strah nastoji to ne pokazati (bila sam gotovo sigurna da bi se neko našao da ga zaštiti, jer je među manjima u razredu, ako ne najmanji)....Već slijedeći dan je imao priliku to učiniti.Lik ga je ostavio na miru, a što je najinteresantnije drugi suučenici su stali na stranu mog sina ..Do tada se nitko nije htio mješati.
Zaboravila sam reći da ide u srednju školu i da je nažalost bio maltretiran i u osnovnoj školi, što nam je priznao tek tijekom osmog razreda(potkraj). Kada se požalio razrednici , rekla mu je da se stalno nešto žali...Inzistirao je da ne reagiramo, što dan danas ne mogu prežaliti jer posljedica ima, iako je s tim dečkima sad u dobrim odnosima.
Tati koji je otvorio temu , svaka čast. Dijete treba znati da ima netko tko će ga zaštititi i napraviti sve da ga se ostavi na miru.

Zadnje uređivanje uvijeksutra : 23.04.2010. at 23:33.
uvijeksutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 23:36   #77
Quote:
uvijeksutra kaže: Pogledaj post
...Dijete treba znati da ima netko tko će ga zaštititi i napraviti sve da ga se ostavi na miru.
Istina, no u vašem slučaju, vladalo je povjerenje, a i dogovor koji je dijete ispoštovalo rješavajući problem sam! Očito imate fantastičnu komunikaciju, dobro si odgojila dijete! Genijalno je to što ste riješili taj, ali i sve drug slične slučajeve njegovog života. To je zapravo jedna od bitnih uloga roditeljstva: naučiti kako se izboriti za sebe u životu.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 23:40   #78
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Pravnički gledano, smjela si vratiti onoliko koliko si primila u konkretnom slučaju.

Naravno, razrednica nije uzela u obzir nagomilane frustracije, nego samo posljednji događaj u kojem si ti ispala agresor.

Klinci bi trebali reagirati odmah, ne trpiti ni sekunde... Ja sam se tako riješio jednog kojeg je odgajala ulica, a njegova mama alkoholičarka često spavala pijana u uličnom jarku . Na koncu ispade kako toj djeci (zlostavljačima) treba pomoći kao i onima koje maltretiraju.
Kužim,ali...poludila san...nije mi jasno zasto su svi bas mene izabrali za izdrkavanja,nikome nikad nisan nis lose rekla,niti prva pocinjala,a ipak se za sve mene okrivljavalo,izloirali su me,i sad jos i ona i njena sranja...pa puk'a mi film više...
__________________
A kad mi dođeš ti,i osmijeh vratiš mi,sva patnja i bol života mog,će proć...:( <3 <3
heleny 15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 23:53   #79
mene fascinira kako se današnja djeca apsolutno ničega ne srame.pa se pitam bi li pomogla metoda izvrgavanja ruglu, svojevrsni stup srama. kao npr. američki sistem kažnjavanja općekorisnim radom(čišćenje smeća, pomaganje u staračkim domovima i slično), ili kao što sam nedavno vidjela na teveu, klinac ispred trgovine nosi transparent-krao sam u ovoj trgovini i za to me kaznio sudac xy, i ovo moram raditi 60 dana.

koliko bi to utjecalo na buduće događaje u našoj sredini? nemojte sada početi o americi i njihovim manama, imam i ja svakakva mišljenja o njima.
agibagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 00:15   #80
Quote:
agibagi kaže: Pogledaj post
mene fascinira kako se današnja djeca apsolutno ničega ne srame.pa se pitam bi li pomogla metoda izvrgavanja ruglu, svojevrsni stup srama. kao npr. američki sistem kažnjavanja općekorisnim radom(čišćenje smeća, pomaganje u staračkim domovima i slično), ili kao što sam nedavno vidjela na teveu, klinac ispred trgovine nosi transparent-krao sam u ovoj trgovini i za to me kaznio sudac xy, i ovo moram raditi 60 dana.

koliko bi to utjecalo na buduće događaje u našoj sredini? nemojte sada početi o americi i njihovim manama, imam i ja svakakva mišljenja o njima.
Par puta sam zahvaljujući nekoncentriranosti i dječjoj zaigranosti završio ispred svih gledajući u kut i čekajući milost učiteljice. Nije bilo ugodno tako stajati, pa me primirilo .

1981. kada sam išao u prvi osnovne bio je jedan problematik od svih 30 klinaca. Danas je omjer malkice drugačiji (barem se tako da iščitati iz izvještaja, medija i od prijatelja učitelja). Mislim kako je to "zasluga" roditelja.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:08.