Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2010., 17:30   #61
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Brazilija je veliki projekt decentralizacije zemlje i veliki građevinski pothvat...
Nisam kritizirao izbor Ankare,nego me zanima zašto baš ona?
Zato jer se htio udaljiti i doslovno i simbolički od pogubne istanbulske politike, a u trenutku kad je birao, Izmir je bio pod grčkom okupacijom. Eto zašto Ankara.
Bukovchan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 18:55   #62
Quote:
Bukovchan kaže: Pogledaj post
Zato jer se htio udaljiti i doslovno i simbolički od pogubne istanbulske politike, a u trenutku kad je birao, Izmir je bio pod grčkom okupacijom. Eto zašto Ankara.
Da.
Zanima me i ovo, prvotna Osmanska država je imala sjedište također u Ankari koliko se sjećam?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 21:18   #63
sibenika nikad nije bia stolni grad, a kresimir je jacajuci "hrvatske" primorske gradove na ustrb romanskih poticao izmedu ostalih rast i razvoj sibenika u kojem je povemeno obitava i upravlja kraljevstvom.........a i ka sta netko vec rece, tesko da je onda postoja neki koncept "glavnog" grada..........
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 02:57   #64
Prometno (geografski) idealni glavni grad ovakve Hrvatske kakva je sada bio bi...


Bihać


Najbrža prometna veza u tome slučaju ne ide preko Karlovca nego linije
Varaždin-Zagreb-Sisak-Bihać-Split
Pula-Rijeka-Bihać-Sisak-Sl. Brod-...


Inače, kako su nam autoceste bezvezno položene to je za ne vjerovat
Kao prvo ona jugoslavenska ZG-BG čak nije uspjela povezat Zagreb sa Siskom
A kao drugo ova ZG-RI/ST samo što ne ide po Sloveniji, to je trebalo ić istočno od Karlovca i onda se negdje između Ogulina i Slunja račvat za ST i RI
Mislim, kužim da je se to krenulo radit još u ratu, al da ima depresivni učinak na današnju Hrvatsku
daj ono http://www.hac.hr/?task=aut
Za 50 godina 45% populacije će živjet na obali, a 45% na 20 kilometara uz slovensku granicu
sjeverni vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 09:23   #65
Quote:
sjeverni vjetar kaže: Pogledaj post
Prometno (geografski) idealni glavni grad ovakve Hrvatske kakva je sada bio bi...


Bihać


Najbrža prometna veza u tome slučaju ne ide preko Karlovca nego linije
Varaždin-Zagreb-Sisak-Bihać-Split
Pula-Rijeka-Bihać-Sisak-Sl. Brod-...


Inače, kako su nam autoceste bezvezno položene to je za ne vjerovat
Kao prvo ona jugoslavenska ZG-BG čak nije uspjela povezat Zagreb sa Siskom
A kao drugo ova ZG-RI/ST samo što ne ide po Sloveniji, to je trebalo ić istočno od Karlovca i onda se negdje između Ogulina i Slunja račvat za ST i RI
Mislim, kužim da je se to krenulo radit još u ratu, al da ima depresivni učinak na današnju Hrvatsku
daj ono http://www.hac.hr/?task=aut
Za 50 godina 45% populacije će živjet na obali, a 45% na 20 kilometara uz slovensku granicu
Slavonija trenutno još uvijek ima više stanovnika od Dalmacije, ako se preokrenu gospodarski trendovi,ne kužim zašto bi se ljudi naseljavali na more...

Ali nije tema, dok za Bihać, bio bi idealan glavni grad da je Hrvatska i Bosna jedna država,ali jbg nije...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 15:04   #66
da s ei ja ubacim u raspravu kad je već krenula u ovom pravcu...

Zadar

Ja sam za glavni grad na obali jer je more izvrstan medij za prijenos informacija, robe, ljudi, jeftiniji od kopnenog prometa, i grad na obali je doslovno povezan sa cijelim svijetom. Pored toga zemlja se ekonomski orijentira prema prekomorskim tržištima i krajevima (pogledajte Grčku, Nizozemsku, Portugal,Veneciju i Gneovu)
Kinezi su globalno popušili kad su u srednjem vijeku težište svog državnog-političkog-ekonomskog-kulturnog života povukli sa obale (šangaj) u kontinentalni Peking, slično su završili i španjolski vladari kad su se začahurili u Madridu umjesto da su razvijali uporište na Atlantiku.

Dakle, u igri su favoriti Zadar i Split kao povijesno najznačajniji. Split je na odličnom položaju koji je izuzetno lako branjiv s kopna dok god je Klis nad njim, i solidno branjiv s mora zahvaljujući blizini Čiova i Brača, ali upravo u tome leži i njegova glavna mana- okružen je brdima, stisnut u dolinici i nema se gdje širiti, fizički je izoliran od svog zaleđa (Dugopolje i okolica) koje je pak uglavnom krševito i agrarno neiskoristivo u nekom većem opsegu. Isto tako to splitsko zaleđe nema nekakvu veliku prirodnu branu, nekakav lanac planina ili rijeke koja bi olakšala obranu tog zaleđa- otvoreno je s juga s "rupom" između Dinare i Biokova, a i pristupačno sa sjevera iz pravca Šibenika i Knina.

Zadar nema tu obrambenu privilegiju da je okružen brdskim obručem kao Split(osim što je donedavno bio otok), no s druge strane ima izuzetno prostrano i plodno zaleđe koje može lakše kontrolirati i eksploatirati. Sam Zadar može živjeti od uroda s Ravnih kotara, što znači da može podnijeti puno veću populaciju od Splita s njegovim zaleđem. Bogato zaleđe je i osnovni preduvjet razvoja grada, okolne infrastrukture i lučkih postojenja. To plodno zadarsko zaleđe potpuno je zaštićeno sa sjevera velebitskim masivom i Zrmanjom a sa istoka ga štiti teško prohodan kamenjar Bukovice, a s Juga Vransko jezero i bolesne močvare oko njega. S druge strane Zadar ima jedan od najpovoljnih položaja što se tiče obrane s mora- ispred zadra se nalaze tri uzdužna reda otoka koji čine izvanrednu dubinsku obranu iz pravca Italije, ako padne prvi brane se ostala dva, s tim da je zadnji (Dugi otok) sa zapadne strane obična klisura. Svi morski prilazi zadru se mogu u svakom trenu lako zatvoriti s otoka i onemogućiti uplovljavanje neprijatelja u blizini grada a da gradska luka ostane slobodna.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 19:24   #67
Quote:
sjeverni vjetar kaže: Pogledaj post
Prometno (geografski) idealni glavni grad ovakve Hrvatske kakva je sada bio bi...


Bihać


Najbrža prometna veza u tome slučaju ne ide preko Karlovca nego linije
Varaždin-Zagreb-Sisak-Bihać-Split
Pula-Rijeka-Bihać-Sisak-Sl. Brod-...

Istina, bihać bi bio idealan da je u RH.
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 19:29   #68
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
da s ei ja ubacim u raspravu kad je već krenula u ovom pravcu...

Zadar

Ja sam za glavni grad na obali jer je more izvrstan medij za prijenos informacija, robe, ljudi, jeftiniji od kopnenog prometa, i grad na obali je doslovno povezan sa cijelim svijetom. Pored toga zemlja se ekonomski orijentira prema prekomorskim tržištima i krajevima (pogledajte Grčku, Nizozemsku, Portugal,Veneciju i Gneovu)
Kinezi su globalno popušili kad su u srednjem vijeku težište svog državnog-političkog-ekonomskog-kulturnog života povukli sa obale (šangaj) u kontinentalni Peking, slično su završili i španjolski vladari kad su se začahurili u Madridu umjesto da su razvijali uporište na Atlantiku.

Dakle, u igri su favoriti Zadar i Split kao povijesno najznačajniji. Split je na odličnom položaju koji je izuzetno lako branjiv s kopna dok god je Klis nad njim, i solidno branjiv s mora zahvaljujući blizini Čiova i Brača, ali upravo u tome leži i njegova glavna mana- okružen je brdima, stisnut u dolinici i nema se gdje širiti, fizički je izoliran od svog zaleđa (Dugopolje i okolica) koje je pak uglavnom krševito i agrarno neiskoristivo u nekom većem opsegu. Isto tako to splitsko zaleđe nema nekakvu veliku prirodnu branu, nekakav lanac planina ili rijeke koja bi olakšala obranu tog zaleđa- otvoreno je s juga s "rupom" između Dinare i Biokova, a i pristupačno sa sjevera iz pravca Šibenika i Knina.

Zadar nema tu obrambenu privilegiju da je okružen brdskim obručem kao Split(osim što je donedavno bio otok), no s druge strane ima izuzetno prostrano i plodno zaleđe koje može lakše kontrolirati i eksploatirati. Sam Zadar može živjeti od uroda s Ravnih kotara, što znači da može podnijeti puno veću populaciju od Splita s njegovim zaleđem. Bogato zaleđe je i osnovni preduvjet razvoja grada, okolne infrastrukture i lučkih postojenja. To plodno zadarsko zaleđe potpuno je zaštićeno sa sjevera velebitskim masivom i Zrmanjom a sa istoka ga štiti teško prohodan kamenjar Bukovice, a s Juga Vransko jezero i bolesne močvare oko njega. S druge strane Zadar ima jedan od najpovoljnih položaja što se tiče obrane s mora- ispred zadra se nalaze tri uzdužna reda otoka koji čine izvanrednu dubinsku obranu iz pravca Italije, ako padne prvi brane se ostala dva, s tim da je zadnji (Dugi otok) sa zapadne strane obična klisura. Svi morski prilazi zadru se mogu u svakom trenu lako zatvoriti s otoka i onemogućiti uplovljavanje neprijatelja u blizini grada a da gradska luka ostane slobodna.

Glavni grad na obali je vrlo loša ideja.
Pogotovo u 21.stoljeću.

Već su u 1.svjetskom ratu englezi probali galipolje>istanbul, a u drugom ancio>rim.

Iako su obje operacije propale, to nije rezultat loše strategije (o izbacivanju neprijatelja iz rata na relatino brz i jeftin način) već prvenstveno tadašnjih uvjeta ratovanja.
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 08:23   #69
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Kinezi su globalno popušili kad su u srednjem vijeku težište svog državnog-političkog-ekonomskog-kulturnog života povukli sa obale (šangaj) u kontinentalni Peking, slično su završili i španjolski vladari kad su se začahurili u Madridu umjesto da su razvijali uporište na Atlantiku.

.
Jbg, na sjeveru su bili Baaski,Galicija i Austurija,tada sve neovisne ili poluneovisne skupine...

Na jugu su još bili Mauri do 1492., tek se to "sređivalo"
Osim toga,Mediteran je zatvoreno more
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 08:26   #70
Žalac,možda je slabije branjiv,ali Zadar mi ima veće uvijete za širiti se nego Split, moglo bi tamo stati i 500.000 ljudi npr, da se grad proširi na Ravne Kotare
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 08:37   #71
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Žalac,možda je slabije branjiv,ali Zadar mi ima veće uvijete za širiti se nego Split, moglo bi tamo stati i 500.000 ljudi npr, da se grad proširi na Ravne Kotare
Ha pa lani je izračunato i bio je novinski članak da bi Zadar mogao imati do 3.000.000 stanovnika kad bi se tako proširio.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 16:32   #72
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Ha pa lani je izračunato i bio je novinski članak da bi Zadar mogao imati do 3.000.000 stanovnika kad bi se tako proširio.
Neki mi kažu da brda zapravo i nisu toliki problem,i da je Gospić na povoljnijem položaju nego Toronto
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 09:04   #73
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Neki mi kažu da brda zapravo i nisu toliki problem,i da je Gospić na povoljnijem položaju nego Toronto
Ja iskreno ne bi volija vidit takav Zadar. Ako baš mora nek se popne do 200.000 i ćao. Pogotovo ne bi volio da postane glavni grad države. Zagreb više nema dušu. Ali je na dobrom mjestu za glavni grad - spaja sve dijelove Hrvatske.

A jednog dana neki iza nas će možda živit u gradu koji će se zvati Europa i biti smješten na europskom podkontinentu. Ekipi će iz glave stršat kabeli, žice i antene i neće izlazit iz stana jer će biti preopasno.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 10:20   #74
...

Prvi pravi glavni grad Hrvatske je trebao biti Bihać. Tursko nadiranje je to spriječilo.

Po mom sudu on je na idealnom mjestu, ako bi Hrvatska bila, recimo, do Vrbasa.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 10:36   #75
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Prvi pravi glavni grad Hrvatske je trebao biti Bihać. Tursko nadiranje je to spriječilo.

Po mom sudu on je na idealnom mjestu, ako bi Hrvatska bila, recimo, do Vrbasa.
A opet bi bio na rubu Hrvatske, doduše i Zagreb je...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 12:28   #76
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
A opet bi bio na rubu Hrvatske, doduše i Zagreb je...
Pogledaj malo kartu i vidi gdje je Vrbas.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:02   #77
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Pogledaj malo kartu i vidi gdje je Vrbas.
Imaš pravo prijatelju,ja zapravo cijelo vrijeme zamišljam Unu...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:12   #78
BIHAĆ



je i bio za vrijeme Katarine Kotromanić
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 17:31   #79
...

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Imaš pravo prijatelju,ja zapravo cijelo vrijeme zamišljam Unu...
A možda si i pomislio da je Bihać Banja Luka.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 17:35   #80
...

Quote:
Proxy1969 kaže: Pogledaj post

je i bio za vrijeme Katarine Kotromanić
A onda je svizac zamotao čokoladu.

Bihać je bio uvijek dio Hrvatske, sve do 1592. kad su ga Turci zauzeli.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:28.